· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > care este cel mai putin dulce si fara arome lapte praf?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor care este cel mai putin dulce si fara arome lapte praf?     
bucatzica

27.11.2008 4:46     citat 

Ciocan Mihaela si asistenta ei.....are cabinet pe Ana Ipatescu in km 4

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

27.11.2008 4:51     citat 

Nelly, da' de ce intrebi?Cumva ca sa nu mergi niciodata la ea? foarte fericit

rox

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 1 luna

27.11.2008 4:57     citat 

----------
bucatzica a scris:
.....si mi`a zis un exemplu...."ciorba cand o faci si mananci din ea proaspata e buna....dupa ce o bagi la frigider si o reincalzesti nu mai are acelasi gust".....exact asa se intampla si cu laptele matern si nu numai....chiar si cu formula zambet [/b]
----------

Asa... si in acelasi ton... ce ai prefera? O ciorba facuta din legume naturale, pusa la frigider si reincalzita sau o ciorba deshidratata, la plic, facuta cu apa calda???

La topic, dar si offtopic, daca chiar preferi sa treci pe alt lapte ... de la 1 an i-as da lapte de vaca integral, adica cu cat mai multa grasime, minim 3,5. De fapt asa am si facut. De pe san am trecut direct pe lapte de vaca zambet

sus

Denunta
bucatzica

27.11.2008 5:02     citat 

sincer....eu una as prefera sa`i dau copilului meu un lapte proaspat....(ciorba la plic cum zici tu).....decat un lapte care este congelat...sau care a stat in frigider cateva ore.....cu laptele de vaca sunt total deacord cu tine

sus

Denunta
adelia

Copii

27.11.2008 5:07     citat 

Atunci citeste si asta....
http://www.medicalnewstoday.com/articles/15344.php

" It seems that freezing or refrigerating breast milk significantly reduces the amount of antioxidant present in it. Even so, researchers say that frozen breast milk still has more antioxidants than fresh formula milk. "

Si nu e singura informatie. Da o cautare dupa "breastmilk refrigerated formula"

Si aici iar...: http://www.foxnews.com/story/0,2933,136109,00.html ... Mai sunt, clar!

Ultima modificare efectuata de catre adelia la 27.11.2008 5:13, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

27.11.2008 5:13     citat 

"Conservarea laptelui matern:
- Se poate păstra la frigider la temperatura de 2-4 0C între 3 şi 5 zile, la congelatorul de la frigider 1 săptămână.
- În sticluţe de plastic (sticla distruge anticorpii) se poate păstra la „congelator” (ladă frigorifică) 3 luni, se încălzeşte în apă caldă! Nu se recongelează ce rămâne.
- NU SE ÎNCĂLZEŞTE ÎN CUPTOR CU MICROUNDE !!!!
- La temperatura camerei colostrul se poate păstra 12 ore (27-32 0C ) laptele matern 4-6 ore la 25 0C, 10 ore la 19-22 0C şi 24 ore la 15 0C.
- Laptele îngheţat înainte, se poate păstra la temperatura camerei 1 oră şi la frigider 24 ore"

www.alaptare.home.ro

Deci, in loc de lapte praf, as prefera un lapte matern congelat. care nu isi pierde din calitati.
Exista in strainatate asa zisele banci de donare a laptelui matern, care pastreaza laptele in congelator si il folosesc in diferite scopuri, printre care si tratarea unor boli.
http://www.breastfeeding.org/articles/milkbank1.html

scuzati off topicul.

rox

sus

Denunta
adelia

Copii

27.11.2008 5:15     citat 

----------
roxanamirela a scris:
"
Deci, in loc de lapte praf, as prefera un lapte matern congelat. care nu isi pierde din calitati.
----------

Idem! Insa dupa 1 an eu as da si lapte de vaca... depinde mult si de mama si de cat de doritoare este sa continue alaptarea si deci implicit sa se mulga. Daca e "chin", as prefera laptele de vaca

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 9 luni
Ariana-Ioana: 7 ani, 10 luni

27.11.2008 5:27     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Nelly, da' de ce intrebi?Cumva ca sa nu mergi niciodata la ea? rad

rox
----------

da rad , intamplator stau oarecum in zona mentionata,asa ca niciodata nu se stie.
bucatzica, se poate ca pediatra ta sa nu fie chiar asa de up to date cu noutatile in medicina.(cu toate ca subiectulin discutie nu e noutate). nu contest ca a facut o scoala pentru a ajunge medic, dar unii s-au oprit la acea scoala, nu s-au mai informat deloc de cand au terminat-o. e de datoria noastra ca parinti sa ne informam si sa cerem lamuriri, chiar daca asta inseamna sa contrazicem medicul. si ca o alta curiozitate, nu cumva a avut si ea vreo contributie la faptul ca nu ai alaptat decat 3 sapt?poti sa imi raspunzi sau nu, e decizia ta.

sus

Denunta
bucatzica

28.11.2008 11:58     citat 

nu nelly....eu nu am mai alaptat ptr ca fetita mea nu se satura cu ce manca de la san si ii dadeam supliment de formula....prostia mea a fost ca i`am dat cu biberonul ptr ca imi era frica sa`i dau cu seringa si uite asa s`a obisnuit buburuza mea cu biberonul si nu a mai vrut sa`mi ia sanul....nu am fost prea incantata de idee dar nu am avut ce face,nu puteam sa`mi las copilul sa moara de foame.M`am dus la doctor si i`am zis despre ce e vb si i`am cerut o trimitere undeva sau daca imi poate zice ea....este bun laptele meu sau nu asta se intampla inainte sa ii dau formula....vroiam sa`mi fac un test sau ceva de genul asta si mi s`a zis ca nu are cum sa nu fie bun laptele meu....atat timp cat il bea e bun.....iar eu ma intrebam mereu....."daca e bun de ce nu se satura cu el"
Aveam aceste semne de intrebare ptr ca eu nu am avut niciodata "furia laptelui" cum se zice....nu m`au durut sanii niciodata si nu erau "pietroi" de lapte

sus

Denunta
bucatzica

28.11.2008 12:08     citat 

cat despre doctora nu stiu ce sa zic.....eu aveam alt doctor de familie si dupa ce m`am maritat si am ramas gravida m`am gandit sa ma transfer la medicul sotului meu.....aceasta doctora Mihaela Ciocan.....este doctora mea de doar 3 luni....mai exact de cand am nascut.....si am ales`o pe ea ptr ca are cabinetul pe strada unde stau eu si imi era mai usor cu copilul cand trebuia sa merg la control....acum cel putin de 2 saptamani ma gandesc serios sa imi schimb medicul.....la ea am fost doar la controlul de la 1 luna si la vaccinul de 2 luni.....in rest am fost cu fata la un cabinet particular unde am intalnit un doctor extraordinar de bun si la care vreau sa ma transfer.....acum 3 zile am fost cu copilul la un control de rutina la el si i`am zis ca as vrea sa`mi transfer fisa la el si mi`a zis sa astept pana face copilul 6 luni si apoi cu mare placere....ptr ca are foarte multi copii in evidenta si acum e mult prea ocupat ca majoritatea sunt raciti....si ca ar fi bine sa`i fac vaccinul de 4 luni tot la asta la care sunt inscrisa iar ptr consultatii sa merg la el.....iar de vaccinul de 6 luni se va ocupa el de copilul meu zambet

sus

Denunta
tao-tao

Copii
Olivia Maria: 12 ani, 9 luni

03.12.2008 10:29     citat 

intrebarea femeii era ce lapte nu e prea dulce sau prea aromat....nu ce parere avem noi despre faptul ca vrea sa-i completeze, nu daca poate sa se mulga sau nu......si eu am alaptat pana pe la 11 luni, dar o sa raspund la intrebare:
dupa parerea mea/a Oliviei, Nanul este ceea ce cauti, are gust de lapte si consistenta de lapte....Milupa si Humana au aroma de fructe (sintetica sau naturala, chiar nu conteaza, laptele nu trebuie sa aiba aroma de nimic), si sunt mai groase de parca ar contine cereale sau gris odata preparate....alte marci nu am incercat ca o zapaceam de tot (a fost o perioada cand a lipsit Nan2 de pe piata)....dupa Nan trecerea la lapte de vaca UHT a fost usoara pt ca gusturile se apropie.....dupa humana cu gust de mere, banane sau vanilie, nu stiu cum ar fi fost.....

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 8 ani, 2 luni
Maria Anastasia: 11 ani, 11 luni

04.12.2008 1:41     citat 

multumesc pt raspunsuri si pt dezbateri jenat

rox, eu o alaptez in continuare cu placere pe Maria
dar m-am decis sa ii dau completare- cu lingurita, fiindca Maria nu a vrut suzeta sau biberon si i-am respectat alegerea de la primul refuz- fiindca as vrea cand se va intarca sa fie obisnuita si cu alt lapte

cunosc situatii cand copilul a fost intarcat si a refuzat sa bea alt lapte
eu nu imi doresc acest lucru

am ales laptele praf pana la 2 ani, apoi ii voi da lapte UHT

tao, si eu am gustat laptele Nan si Miluppa si Nestle Junior si mi de pare ca Nan este mai bun; acum am inceput cu Aptamil( tot de la Miluppa) dar cel mai probabil voi continua cu Nan- mi se pare cel mai apropiat de laptele praf din copilaria noastra

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 11 ani, 5 luni
roxana elena sorana: 8 ani, 3 luni

09.12.2008 9:50     citat 

Am mai postat si la alte subiecte asemanatoare.Lactovit e fara arome si fara zahar

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: