· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, barbatii > Cand isi baga SOACRA coada!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cand isi baga SOACRA coada!!     
rucsa

Copii
Alessia-Maria: 11 ani, 4 luni

15.11.2006 2:39     citat 

soacra mea e buna ca berea, adica rece intinsa pe masa si cu spume la gura!
Soacra ideala

sus

Denunta
alina-florinela

08.01.2007 2:42     citat 

soacra mea e......hmmm......ca si prima impresie:tanti de treaba,dar adevarul e ca inca nu am reusit sa o descos savad ce zace in ea,cat despre bagatu in deciziile noastre se cam baga da am rezolvat-o si pe asta cu batutu pumnului in masa si cerut de drepturi pt cuplu tanar si la inceput de drum(ma bucur ca macar ai mei nu se baga,ei zic ca ei si-au trait viata acum e randul meu si mai zic ca nu intodeauna au facut alegerile corecte dar macar au demnitatea ca au facut alegerile ei si nu altii.........si asa vor sa fac si eu0).........assadar soacra mea e ok(deocamdata)

sus

Denunta
meskino

Copii
Natalia-Diana: 12 ani, 7 luni

29.01.2007 12:35   ce limbarnitza aveti !  citat 

suntetzi niste vaicarite,fara suparare,de ce spuneti si de mamitzele voastre,care ne toaca la cap non stop?Noi nu ne mai plingem atita

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 15 ani
luca: 11 ani, 8 luni

29.01.2007 2:53     citat 

Nu-i vina noastra ca nu va plangeti, iar subiectul nu se referea numai la soacrele nevestelor. Deci esti liber sa-ti spui parerea si experienta proprie.

sus

Denunta
res

29.01.2007 11:06     citat 

Soacra mea traieste inca, Dumnezeu s-o ierte pentru asta, trag cu ochiul dar sincer sa fiu ma inteleg mai bine cu ea decat cu nevasta scot limba

sus

Denunta
Carmella

30.01.2007 10:14     citat 

----------
res a scris:
Soacra mea traieste inca, Dumnezeu s-o ierte pentru asta, trag cu ochiul
----------

rad res, esti the best rad

sus

Denunta
meskino

Copii
Natalia-Diana: 12 ani, 7 luni

30.01.2007 11:24   corect  citat 

da si eu ma inteleg bine cu soacra mea chiar mai bine decit cu ai mei parinti.O singura suparare are,ca nu s a maritat fiica sa cu IRINEL Columbeanu rad

sus

Denunta
sot_lady_de_winter_8001

Copii
TEODOR

21.07.2008 6:23   Cum si-a distrus o Mama fara caracter familia  citat 

Mereu e asa cu soacrele si cu mamele de baieti... si de fete.

Nevasta-mea a reusit sa intre la pol. comunitara dupa ce a invatat cateva luni si apoi a stat pe 6 mil /luna 3 luni si a gasit o oportunitate sa plece in armata ca biolog.

Inainte de a pleca in armata, pe 4 aprilie, am vorbit amandoi si am convenit ca facem treaba asta pentru noi ca familie, stiind ca ochii care nu se vad au tendinta sa se uite. Am zis ca dupa aceea ne mutam toti 3 (eu, sotia si baietelul nostru Teo) impreuna intr-un apartamant cu chirie, dar urma sa avem mai multi bani impreuna si eu sa fi trecut la o treapta superioara de salarizare iar dupa iar in vara lui 2009 terminam si eu fac ( la ID - 5 ani) si imi mai mareau odata salarul .

Asa, sa revenim. A invatat bibliografia data de aia de la Centrul Militar Judetean, a dat examenele, a luat iar acum este soldat gradat voluntar. Bineinteles a facut 3 luni de instruire la Campulung apoi inca 3 de instruire la Craiova unde si-a depus si juramantul si am fost si eu. Asta a fost ok. Pana aci.

Dupa juramant a repartizat-o la mama dracului in Bistrita-Nasaud din sept. 2007 pana in aprilie 2008 acolo a lucrat si avenit cu mici permisii de 3 zile max. cica sa-l vada pe fi-su da'mai mult a stat pe drumuri si si-a aranjat transferul ei la Iasi (care era totusi o chestie care ne interesa pe amandoi) .

In decembrie 2007 imi spune ca numai poate sta in caminul garnizoanei si se muta cu 3 colegi de-ai ei intr-un apartament (am ridicat in sinea mea dintr-o spranceana cand am auzit la telefon asta de la ea) . A motivat ca nu este incalzire si apa calda in caminul garnizoanei, program scurt la dus, etc.. Nu am putut sa-i mai zic nimik, ea era hotarata. I-am reamintit ce am vorbit la telefon si i-am spus ca sunt constient ca nu o pot opri si sa aiba grija.

Intre timp la Iasi parinti mei (ambii profesori de lb. română cu vechime si salarii mari + apartament cu 4 camere, 2 tv-uri 1 dvd special cumparat pt. Teo sa vada desene animate pe el si PC-ul plin cu povesti si desene animate) il tineau pe Teodor in puf si ii faceau toate mofturile.

In Ianuarie 2008 nevasta-mea (lady_de_winter_8001) imi da tel. si imi spune ca ea ar vrea sa-si ea o masina ca drumurile sunt lungi si nu ajunge cand trebuie si etc. am avea nevoie....sa o ajut eu cu avansul ca ea se descurca cu ratele.

VW POLO Happy 2008 - 12.000 eur eu-avansul de 3900 si ea ratele de leasing 10 mil pe luna. Ca asa a gandit doamna mea, cand am intrebat-o daca e sigura ca vrea sa faca pasul asta si sa cumpere masina a zis daaa, cum nu. Da' si-a pus vreodata intrebare cum vom supravitui noi ratelor? NUUUU.

Ea avea sal de 12 mil, eu de 7mil, ea are contract pe perioada determinata 5 ani, eu pe perioada nedeterminata... La *ancpost
Eu imprumutat principal ca eram pe perioada nedeterminata si ea codebitor.

In final imi vine femeia definitiv cu detasare dupa multe chinuri la Iasi.
Cam batoasa ea un pic mai rigida, rece si distanta dar am pus pe seama instructiei din armata care te face un pic mai.... sobru sa zicem.

A venit in aprilie inainte de Paste si prima ei grija a fost sa ia covorul care il primiseram ca dar de nunta, zestre de la mama ei.

Zilele au trecut si la inceputul lunii mai pe 1 sau 2 mai vb cu ai mei sa il luam pe Teo de tot la ai mei. Ai mei au spus vor sa il mai tina si ei oleak cat sa il plimbe pentru ultima data bunicu-su si sa ii faca bagajelu cu toate cel trebuincioase era sambata dupa amiaza. Ai mei imi spun clar ca nu ni-l dau pe Teo in seara aia degeaba venim sa-l luam...
Si dupa o panda (nu am reusit nici pana acum sa imi dau seama cum a reusit sa ma indobitoceasca in asa hal) de mai bine de 6 ore pe la usa mamei mele, pe la usa blocului cu masina, pe jos, ca in filmele ale cu Alain Delon din anii '70, reusim pe laora 10 dimineatza, duminica deci, sa intram in casa alor mei, (atentie) cu cheia mea care mi-o dadusera ai mei, in casa si sa-l luam pe Teo in timp ce mama mea era revoltata ca intram ca hotii, in timp ce tata era plecat la cumparaturi.

Pe data de 4 mai primesc citatie de divort din vina exclusiva a paratului adik a mea din partea reclamantei adik doamna lady_de_winter_8001 (sotia mea - la momentul acela). Ulterior am schimbat prin avocati din vina ambelor parti - un cuplu este format din 2 parteneri, si eu nu am fost nici o clipa violent cu ea, - si cu stabilirea conditiilor de vizitare a copilului de catre tatal biologic adica eu si a pensiei alimentare.

Deci eu am fost domn, dar se pare ca, cu porci trebuie sa te porti tot ca si ei. Citatia a venit la ai mei acasa unde aveam amandoi domiciliu, si mi-au adus-o pe data de 4 mai, in aceeasi zi. Pana cand nu am abordata-o eu pe nevasta-mea seara nu a vrut sa-mi spuna ce si cum.

Si mi-a servit niste stereotipuri dástea prafuite care miros de departe ca nu-i ideea persoanei respective. Era clar ca cineva o influentase cat a stat si a lucrat in Bistrita-Nasaud.

Ca noi nu suntem o familie, ca ce-i asta copilul intr-o parte, noi in alta parte, ca vrea sa vanda masina ca numai suporta ratele (intrebarea mea era cum naiba le suporta la Bistrita, ca, chiar daca avea un job de dupa amiaza sa zicem, platit cu 6,7 mil tot nu-i iesea cum ar fi vrut ea sa-si acopere datorile la brd=50mil care le-a facut cand a plecat de la Pol. Comunitara si a lichidat toate datoriile cu ei).

De cand a venit citatia de pe data de 4 mai pana pe data de 13 mai cand i-a spus ma-sa ca a sosit din Italia si ca a facut curat in apartamentul de la Harlau (o localitate la 68 km de Iasi, spre Botosani), ea astat cu, copilul la mine si si-a luat liber f. revoltata fiind ca eu nu mi-am luat liber sa stau cu, copilul.

Pai eu aveam in perioada aia 2 sesiuni, Una la servici la mine unde lucrez si trebuie sa introduc Datele de examinare, sali, discipline, profesori examinatori, specializarile la care sa se duca etc. pe site-ul facultatii + la mine la facultate unde sunt student si aveam si eu restantele mele, ca nimeni nu e perfect.

Tin sa zic ca nu am avut ce face, daca iubesti cu adevarat nu poti sa o ti legata cu lantul. Eu timp de 1 an de zile cat a fost plecata ea si mai venea 3 zile pe luna, nu m-am uitat dupa alte femei, cu toate ca la universitate roiesc si poti orcand sa apuci o bucatica buna si sa-faci felul.
Sincer sa fiu abia asteptam sa ne mutam toti 3 impreuna intr-un apartament al carei chirii sa fie subventionat de ministerul apararii.

A fost foarte clar, si edificator momentul de la tribunal cand ea a fost intrebata daca are cunostinta de sentimentele bunicilor paterni fata de minor., de catre judecator. Raspunsul ei a fost - NU STIU.
Am la ai mei o camera numai pt Teo, plina cu jucarii si ea a vazut-o stie ca nu ea a putut sau va putea sa-i cumpere asa de multe jucarii cum i-ai luat ai mei. Ai mei odata la 2,3 zile ii luai cate o jucarie, un pantofior, o hainuta, o camasuta ceva. Nu se putea ca macar 1 sau de 2 pe luna sa nu-i cumpere ceva de imbracat.

In final concluzionez ca Napoleon avea dreptate: "Toate femile in afara de mama si sora sunt c***e dar pentru ca si ele sunt femei, si ele sunt c***e".

Deci in majoritatea timpului copilul a stat la ai mei ori cum ar dao acum.
Eu pe fiinta asta am luat-o de la masa de acasa apartament cu 2 camere cu igrasie peste tot, femeie fara barbat (de unde sa stie si fica-sa ce inseamna familie?) Eu i-am dat bani sa-si traga tzava de gaz lu'soacra-mea in interior ca stateau cu butelie ca la tara.

Noroc de ai mei ca au tinut copilul ca altfel ar fi stat pe la soacra-mea, si nu mai putea face ea Italia.

In martie 2008 am implinit 5 ani de casnicie, iar pe 2 septembrie 2008, Teodor implineste 5 ani.

Tin sa zic ca de pe data de 28 mai 2008 cand sa pronuntat sentinta si pana in prezent copilul asta nu a fost deloc la gradinita, gradinita care io plateau ai mei 100 eur pe luna + mancarea separat 2 mil.

Asa ca prostul de sot, cat de domn a vrut sa fie el cu ex-sotia (lady_de_winter_8001) tot a ramas cu rata la avansul la masina la *ancpost de 5mil pe luna+2mil pensie alimentara+cheltuieli de intretinere 2mil+alte chelt(catv+cetelem)=1mil=> ca cheltui mai mult decat castig, noroc de bonurile de masa.

Deci dupa 1 luna intreaga am reusit sa ma detasez de intreaga situatie ca sa nu imi fac eu mie insumi rau.

Deci la data de 13 mai cand ea pleca pe usa cu toate lucrusoarele ei si ale copilului desi eram sigur ca m-a inselat cu cineva, tot o mai iubeam prosteste si as fi primit-o inapoi gandidu-ma la copil si la faptul ca trebuie sa fim o familie unita, stergand cu buretele orice s-ar fi petrecut la Bistrita.

Este adevarat ca nu pot fi toate femeile asa cum zice Napoleaon. Dar sa indrazneasca careva sa imi spuna ca nu-i asa.

In trecut rolurile traditionale nu erau asa de mult influentate.
Acum toate vor cariera pentru a castiga mai multi bani ca sa se distreze mai mult si mai bine, daca se poate sa agate vre-un mare bogatan care sa de coltu poimaiine si sa-i lase ei totul e super ok.

Femeia e femeie si trebnie sa se ocupe de copii, educatia lor si hrana intregii familii, barbatul este cel care trebuie sa vaneze, sa aduca mancare, sa aduca bani, toate cele necesare si la o adik sa o si apere cu pretul vietii.

Asta nu inteleg femeile din ziua de azi. Rolurile astea sunt lasate prin firea omului asa de la divinitate. Asa cum exista binele si rau daca ar dispare unul nu am mai sti care este diferenta. Si nu mai inteleg faptul ca degeaba vreau daca nu si pot, nu inteleg sa se intinda cat le este plapuma, daca prietenul tau este dulce nu il manca cu totul, sau daca omul iti intinde o mana, nu io lua pe toata. Ca vorba aia pedeapsa va veni candva, mai devreme sau mai tarziu astfel de fiinte si-o fac cu mana lor. Pedeapsa divina sau nu, cand va veni va lovi acolo unde doare mai tare.
>>Multumesc anticipat si imi cer scuze pentru eventualul discomfort cauzat de aceasta adevarata povestioara, participantilor la forum si adminului site-ului<<

sus

Denunta
puimihai

24.07.2008 12:40     citat 

Trista poveste...e firesc sa fii inversunat pe toata "specia" numita femeie...desi nu sunt de acord cu multe din afirmatiile tale despre noi, dar totusi inteleg furia..
tot ce ne-ai impartasit constituie versiunea ta a casniciei pe care ati avut-o , dar nu uita ca in astfel de situatii intotdeauna e nevoie de 2. Doi oameni care s-au iubit, respectat, care din motive serioase au hotarat ca vietile lor trebuie sa urmeze acelasi curs....din pacate timpul , oamenii din jur, serviciile, problemele (financiare in special) ne schimba si daca nu putem sa ne acceptam asa cum devenim deznodamantul este cel pe care l-ai descris tu.
Nu-ti ramane decat sa lupti pt. copilul tau, sa nu lasi supararea sa-ti intunece sentimentele pentru piticul vostru. Nu uita ca nimeni nu e perfect, nici ea, nici tu, nici parintii tai...si lista poate continua la nesfarsit, dar incearca sa cauti sa vezi partea buna a fiecaruia, daca te vei lasa prada disperarii, daca vei vedea numai partea rea din toate cele ce te inconjoara risti sa devii vesnic nemultumit, inveninat si la un moment dat sa realizezi ca ti-ai pierdut timpul (atat de pretios) urand in loc sa iubesti.
Fii multumit ca esti sanatos, bucura-te de copilul tau, cauta sa intelegi daca si unde ai gresit si tu(pentru ca in viitor sa poti evita) si traieste-ti viata ! Curaj!

sus

Denunta
sot_lady_de_winter_8001

Copii
TEODOR

29.07.2008 11:49   puimihai.... - raspuns  citat 

Povestea mea este intr-adevar versiunea mea, nu spun ca nu as fi gresit si eu,nimeni nu este perfect, dar ea cand m-a luat de sot stia inca inainte de logodna ca am epilepsie, ca sunt o fire mai molcoma, ca nu ma agit asa tare dupa bani decat daca e ceva sigur, ca imi plac lucrurile clare, ca sunt o fire romantica si mai putin materialista, se vede din faptul ca am lasat-o sa ia copilul si masina la care contribui cu 50% din rata de avans, desi nu am beneficiat de ea decat 2 saptamani cat m-a lasat in drum spre serviciul ei la mine la servici. As fiputut sa o oblig sa plateasca si inca pot. Ideea principala este ca si-a vazut sacii in carutza si s-a debarasat de mine si ai mei care i-au tinut copilul, ca de un balast.
A, nu poate merge la mare, nu are bani de tigari ca isi plateste ratele la leasing 10 mil pe luna, nu sunt eu vinovat de prostia ei, ea a vrut masina, si eu dar ea a tinut mortis, eu am spus ca nu o pot ajuta decat cu avansul, dar asta nu inseamna ca dupa toate astea fugi, stiind ca scopul nostru era sa fim uniti, sa fim o familie toti 3. A cedat (nervos zice ea "ca nu se mai intoarce la slugareala") asa ca ii convine, ca a gasit o p**a care sa o frece, cu bani si relatii care sa o faca ofiter in MAp, sa ii creasca vila in Bistrita (asta isi doreste ea, cat mai repede cati mai multi bani - imi povestea cu ciuda in glas la tel. cum ca tuturor celor de la MAp. le cresc vile pe-acolo). De-obicei intr-o relatie sunt 2 intra-devar, 2 puncte de vedere, 2 pareri, 2 opinii, mie imi este ciuda ca ea a luat o decizie de una singura negandindu-se la nimeni decat la ea (nici macar la copil - probabil ca se inseala cu ideea ca asa cum a trait ea fara tata poate sa traiasca si fiul ei la fel - numai ca eu nu sunt betiv cum era ta-su), care ne-a afectat pe toti, pe-ai mei, pe mine care inca mai simt ce mai simt pt. ca este mama copilului meu si am trait impreuna 5 ani de zile si mai ales pe copil in primul rand pentru ca in final copilul va suferi din frecusurile aste drumuri Bistrita - Iasi si invers, plus ca tatal biologic este una si cel vitreg este alta. Copilul ii va pune intrebarile cine, ce cum si de ce? Copilul va cauta raspunsurile si va fi dezamagit daca isi va da seama ca a fost mintit, copilul ne va judeca pe amandoi in relatia asta. De asta ea nu este constienta, de geaba a facut 1 an de master in "Negocierea conflictelor'' la psihologie in Iasi.
Mai nou copilul dupa 3 luni de cand mi l-a luat (am dreptul la 4 sapt in vacanta de vara, si 3 sapt in vacanta de iarna si 2 weekend-uri pe luna si de ziua lui) , mai nou imi spune pe numele mic, nu imi spune cum imi spunea inainte, tati, este f. violent si injura birjareste, sigur a invatat de la ma-sa care a luat din armata vocabularul. Mai deunazi vroia sa vorbeasca oleak cu fi-su si imi spunea ca l-a mai batut cu palma peste fund, (fi-miu zice ca l-a batut si cu palma si cu cureaua), si tin sa zic asta dupa ce mie imi interzisese sa trag in el.
Cat despre copil, stau cu ochii pe el ca pe butelie, oricum daca cu ma-sa numai am treaba, iti dai seama cu catre cine am redirectionat afectiunea mea, catre copil.
[...] , sotia mea, a fost cea mai mare dezamagire la capitolul sentimente, familie.
Revin la o idee de-a ta puimihai cum ca urasc femeile. Nici macar pe asta de m-a lasat nu o urasc, nu-mi consum energia pe fiinte ce nu o merita, eu rationalizez totul, pana si un nebun are logica lui, nu e treaba mea sa o judec, copilul, soarta o va judeca si ii va da cu prisosinta pe masura sufletului ei.
Femeile sunt frumoase si le iubesc, dar sunt si exceptii, ca in orice padure in care exista si uscaturi trag cu ochiul

sus

Denunta
consilier

Copii
Ana
George

08.08.2008 10:51   soacra - soacra, poama acra !  citat 

Soacra mea s-a purtat cât a putut de frumos cu mine dar eu nu puteam s-o sufăr din cauza ca eram saraci şi eram nevoiti sa apelam mereu la socri sa ne ajute cu mancare cand ni se terminau banii. Sotul meu se saturase de ea fiind excesiv de autoritara cu el, astfel ca ne-am mutat intr-un apartament noi doi si am trait fericiti singuri.
Sunt mama de baiat dar nu stiu ce fel de soacra voi fi ! oricum baiatul meu se fereste sa-mi arate fetele cu care vorbeste de teama ca niciuna nu-mi va conveni. Eu gandesc ca daca-i place lui si o iubeste, eu n-am sa zic nimic dar n-am s-o las sa-si bata joc de el. foarte fericit

sus

Denunta
sot_lady_de_winter_8001

Copii
TEODOR

13.08.2008 11:46   BRAVO CONSILIER !!!  citat 

Imi face placere sa constat ca nu toate femeile sunt ca fosta mea nevasta. Situatia ta este similara oarecum cu a mea, numai ca la mine eu mi-am sustinut sotia din toate punctele de vedere dar dat fiind faptul ca soacra ei era mama mea am zis ca e mai bine sa-si rezolve intre ele diferendele si asta nu au stiut ele sa faca, sa discute. Asta batrana imi spunea mie ce trebuia sa-i spuna nevesti-mi in fata si bineinteles daca ii spuneam eu iesea ca dece nu i-a spus direct ei, etc. Vorba aia intre 2 nu te ploua da' nici bine nu iti este. Asta tanara s-a saturat, si a inceput sa aleaga cariera vietii de familie. am vazut de cum s-a avantat la Pol. Comunitara, cum a scapat de pregatirea militara a si dat de p*[email protected] viguroasa p'acolo prin garnizoana din Bistrita si cum a venit in iasi a si dat divort, mi-a luat masina, care m-a fraierit cu 3 luni inainte sa o ajut cu avansul la ea si apoi baietelul de 5 ani care a fost crescut numai de ai mei cu mici exceptii de 6 luni per total cat a stat la ma-sa cate 2-3 luni. Inchipuieti ca ii da tel lu' maica-mea odata soacra-mea si ii cere cu nerusinare sa-i plateasca curentul electric (era iarna) ca stateau la calorifer electric si se invartea contorul pe perioada cat sta Teo la ea ca ea nu are de unde vezi doamne. Ai mei nu i-au platit, ce copilul nu era in mod egal si al lu' fica-sa si asa statea mai mult la ai mei copilul.
Ex-nevasta-mea cand i-am zis sa ne mutam toti 3 intr-un apartament cu chirie pe banii MAp, a dat divort. Atunci am realizat ca asta nu vrea fam. si am derulat filmul inapoi si mi-am dat seama ce fel de soi rau, negru si urat este ea, ca si ma-sa, care a crescut-o singura fara tata, oare dece? Ce naste din pisica soareci manca, asta e stiut. Rele de musca, dea aia !!!

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 12 ani, 5 luni
Raducu Sebastian Molnar: 10 ani, 5 luni
Frisky Molnar: 13 ani, 3 luni

08.10.2008 11:52     citat 

sa le ia naiba!..pe soacre!

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 9 ani, 9 luni

09.10.2008 8:56     citat 

Ro Blondy.....argumenteaza, da-ne un motiv sa plangem sau sa radem trag cu ochiul

La mine soacra-mea si-a bagat direct coada....propriul meu copil nu seamana nici cu mama, nici cu tata ci cu SOACRA. Macar are gene bune, nu am de ce sa ma plang, dar e o ironie a sortii.

sus

Denunta
res

09.10.2008 4:24     citat 

----------
RoBlondy a scris:
sa le ia naiba!..pe soacre!
----------

sa ramana macar de samanta ca altfel pe cine am mai da vina ? trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: