· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > Cum sa scap de tuse?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Cum sa scap de tuse?     
DanaEma

Copii
Jessica Sara: 13 ani, 9 luni
Jennifer Abigail: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

22.09.2004 8:19   Cum sa scap de tuse?  citat 

Nu stiu cum am reusit sa racesc, am iesit afara transpirata am baut apa rece, astea ar fii motivele cred eu.
Raceala mi-a trecut putin dar tusesc intruna, mai ales seara cand ma duc la culcare, doua seri la rand pana la ora 3 noaptea am tusit intruna, si tusesc pana vars fara sa ma pot opri. Am luat de la farmacie ceva medicamente, si nimic de ieri am luat antibiotice aduse de mine din Ro, nu as fii vrut sa le iau ca alaptez dar am muls laptele si nu l-am dat la fetita. Dar ce sa fac ca tusea tot nu trece si ma apuca si pe unde nu trebuie si tusesc 10 minute fara sa ma opresc. Ce leacuri stiti voi ?ca nu mai pot. Nu pot sa mai dorm in camera cu fetita ca o trezesc.
Dana

sus

Denunta
blumchen

Copii
J.H.: 16 ani, 7 luni
S.L.: 5 ani, 2 luni

22.09.2004 8:58     citat 

danaema,stiu ca pt tuse un foarte bun remediu e richidea neagra rasa,stors sucul din ea si apoi amestecat cu miere de albine(la un pahar de suc,una doua ligurite de miere de albine) .

sus

Denunta
blumchen

Copii

22.09.2004 9:00     citat 

Mi-am mai adus sminte de ceva,tin minte ca bunica-mea incalzea sare,o invelea intr-o carpa si o punea pe piept.Spunea ca trece tusea repede.
Sa te faci bine!

sus

Denunta
blumchen

Copii

22.09.2004 9:07     citat 

Tot eu! jenat
Noi la tuse luam sirop Ambrohexal sau Hustensaft(Tetesept).
Si mai sunt niste bombonele care le gasesti si la magazin Hustenbonbons.
Poate mai scriu de vreo 20 de ori pana imi aduc tot aminte rad rad rad

sus

Denunta
SMOKY

22.09.2004 9:14     citat 

..daca alaptezi mai bine suna dr si iti da el ceva...

sus

Denunta
cami_alex

Copii
Alexander: 14 ani
Verena: 11 ani, 9 luni
Daniela: 8 ani, 2 luni

22.09.2004 9:17     citat 

Daca doar tusea a ramas nu trebuie sa folosesti antibiotic.Cumpara ( probabil deja ai facut-o) de la farmacie sirop pe baza de plante.Poti sa asociezi siropul seara si cu o tableta de codeina sau alt antitusiv pt tuse neproductiva ( tusin forte de ex daca ti-ai adus din Ro). In general tusea care ramane dupa raceala nu mai e productiva ca sa trebuiasca sa folosesti expectorante.

Leacuri babesti: bunica ne trata tusea cu un ceai facut din ceapa.Dar e groaznic la gust.

..normal ca cea mai buna indicatie e sa mergi la medic

sus

Denunta
cami_alex

Copii

22.09.2004 9:22     citat 

blumchen,
tu dai denumiri din Germania dar cred ca DanaEma tasteaza din America si nu gaseste acolo denumirile Hustensaft si Hustenbonbons.

sus

Denunta
DanaEma

Copii
am nascut deja!

22.09.2004 9:51     citat 

O sa merg azi la famacie sa-mi cumpar sirop.
Imedeat ce simt aierul rece dar nu numai ma apuca care o tuse ca ma ustura si gatul si curge apa pe mine. Ce groaznic mai e.
O sa incerc si cu leacurii babesti poate trece cumva.
Multumesc mult pentru sfaturi sarut sarut

sus

Denunta
SMOKY

22.09.2004 10:29     citat 

....eu am luat sirop over the counter ..e un fel de frectie la picior de lemn....am tusit saptamini intregi si pina nu mi-a dat doctora reteta nu mi-a trecut...siropul (cu reteta )avea codeina...daca alaptezi sa citesti pe cutie sa vezi daca poti lua sirop....de aceea iti spuneam sa intrebi doctorul...

sus

Denunta
cami_alex

Copii

22.09.2004 10:33     citat 

In general tusea uscata ( iritativa) care ramane dupa ce celelate simtome trec se manifesta mai intens seara( din cauza asta ti-am spus sa iei si un antitusiv pe langa sirop seara inainte de culcare) si la schimbarea temperaturii aerului(cand mergi brusc de la aer cald la aer rece si invers).Tusea poate sa ramana o saptamana si chiar mai mult ....nu trece asa usor nici cu tratament ( care e bine totusi de luat).

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 14 ani, 3 luni
Maya: 8 ani, 2 luni

22.09.2004 10:35     citat 

Eu shi Adi tocmai am trecut printr-o raceala cu gripa de am zis ca murim. am folosit de toate, sirop, strepsils, vit C, un fel de Fervex, alte pastile, in final antibiotic, pana m-a luat o durere de stomac shi le-am oprit pe toate.
Ne-am facut bine cu sare pe piept (incalzeshti sarea, o pui intr-un prosop shi o tzii la gat pana se raceshte), ceai de ceapa (doua cepe taiate in patru fierte 15 minute intr-un litru shi jumatate de apa) cu miere. Are un miros cam nashpa, gustul e aha shi asha, baubil, dar face minuni.
Am mai bagat shi picioarele in apa fiarta cu sare, seara, inainte de culcare, apoi ceai, shosete groase shi la patuc.

sus

Denunta
DanaEma

Copii
am nascut deja!

23.09.2004 12:06     citat 

Am pus ceapa la fiert, nu stiu sigur dar miere nu cred ca am, pana merg mai tarziu la magazin il beau asa. Si o sa imi cumpar si sirop de tuse dupa masa ,beau orice numai sa imi treaca.
Multumesc mult fetelor sarut sarut

sus

Denunta
veverituca

Copii
silviu robert: 15 ani, 6 luni

25.09.2004 6:15     citat 

Daca spui ca alaptezi, incearca cu ceai de ceapa. Eu m-am obisnuit cu el; mama imi facea cand eram mica si ca sa-l beau mai cu placere imi punea un plic de zahar vanilat. Asa se mai duce din mirosul de ceapa.
Nu toata lumea stie sa prepare acest ceai de ceapa, care nu trebuie sa fie foarte concentrat (adica nu fiert pana scade apa).
Reteta:
Intr-un ibric se pune o ceapa mica (necuratata cu tot cu coaja) taiata in patru. Se da intr-un clocot (ATAT) si se acopera ibicul cu o farfuriuta timp de 5 minute.
Ai sa vezi ca te vei simti mai bine.
Sanatate

sus

Denunta
DanaEma

Copii
am nascut deja!

26.09.2004 9:00     citat 

Mi-am facut ceai de ceapa si nu imi vine sa cred cat de repede mi-a trecut tusea, nu chiar de tot dar ma simt mult mai bine, nu am baut prea mult ca a fost tare nasol, cred l-am facut mult prea concentrat. Am sa tin minte reteta ta veverituca si data viitoare il beau cu zahar vanilat. zambet
Multumesc mult , mult de tot fetelor sarut sarut sarut

sus

Denunta
mandalay

22.01.2011 1:23   tuse pacatoasa!  citat 

Intamplator ma ocup cu asa ceva, dupa multe luni de a tot aduna materiale pentru diverse afectiuni am gasit si pentru tuse.Cei ce simt nevoia pot sa incerce cu incredere pagina mea!

http://leacuri-babesti.info/

Sanatate !!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: