· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (21)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (21)     
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

08.12.2008 2:12     citat 

buna ziua tuturor
noi ne ducem azi la dr sa ne asculte la plamani , sa vedem daca a trecut raceala de tot nu doar la suprafatza, poate o cantarim, masuram si sa vedem ce facem cu ochisorul care curge si face si secretie galbena trist
pupam pe toata lumea

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 13 ani, 10 luni
Carla Anisia: 11 ani, 10 luni

08.12.2008 2:27     citat 

si Sara mea mai stranuta, fornaita e demult, noi ar trebui sa facem vaccinul rotavirus joi si inca stau pe ganduri...desi ea nu pare racita, si io ma bazez pe anticorpi....

daca totul merge bine si io ma gandesc sa incepem diversificarea cu suculete pe 1 ianuarie, cand facem 6 luni! de-abia astept, dar o sa-mi fie dor de alaptatul exclusiv....

Gaby, imi pare rau de vesti..e asa un pacat sa-i vezi atat de micuti si cu probleme...SI voua va tin pumnii sa se rezolve....

Nu am studiat despre DA, ca nu a fost cazul, dar in jurul meu vad din ce in ce mai multe probleme de piele, si la micuti dar si la adulti. Parerea mea personala este ca parte din vina o poarte si curatenia excesiva, ma refer la spalari mai dese ale corpului, spalari cu diverse sapunuri, geluri, lotiuni ... ma gandescla faptul ca mai demult era o spalare pe zi (sau poate doar la mine in HD unde nu era apa calda deloc si incalzeam multe oale pe aragaz, si ne faceam dus cu ligheanul in baie prostit ) era un sapun samd Sau poate is io tare invechita si prea traiesc in era "capraru"!
Ce incerc eu sa fac: si mie si Sarei, ne spalam in fiecare zi, mai ales ei nu vreau sa-i scot acest tabiet de seara, dar incercam ca o data la 2-3 zile sa o spalam doar cu apa, fara nimic altceva. Sunt si dati in care face caca pana la gat (inca e destul de moale si face cu putere ca suge lacom) si atunci facem si de 2 ori pe zi hihihi si la chiuveta si seara in vanita.
Deci, nu stiu daca are legatura, dar cred ca apa singura e mult mai buna decat cu orice lotiuni, orice fel de ph ar avea ...

Crista

sus

Denunta
popica

Copii

08.12.2008 2:49     citat 

crista

sus

Denunta
Naisha

Copii
bubu frumos, Bianca Maria: 13 ani, 10 luni

08.12.2008 2:53     citat 

pupam frumusica zambet
ce seamana cu tine...extraordinar sarut

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

08.12.2008 2:58     citat 

Pupam frumusica de Sara, ne-a fost tare dor de ea sarut

sus

Denunta
popica

Copii

08.12.2008 3:11     citat 

jenat multumim!
SI noi pupam frumusetile voastre!!!

Io am inregistrat 2 victorii de care sunt mandra!
1. Sara doarme in balcon
2. am din nou mult lapte

Cu prima era problema somnului din timpul zilei, ca fata 5 luni a stiut sa doarma doar afara, in carucior. O data nu am scos-o afara si nu a dormit de la 8 dimineata pana la 10 seara surprins Ma gandeam cu groaza ce o sa facem acum cand sunt racita, mi-e frica sa ies si sa ma tina raceala o luna. Altfel as fi fost demult afara. Dar am incercat de sambata cand ploua tare si mi-a fost mila de sot sa-l scot afara cu fata, am imbracat-o bine, am bagat-o in sac, pus-o in landou si landoul afara in balcon! A dormit 3 ore!!!!!!!! Si azi - doarme deja de la 13.30 !!!

Ma bucur ca doarme totusi si nici eu nu ies afara!

Cu a doua.....io-s batuta in cap...acum o luna ma plangeam ca am luat serios in greutate! Normal, doar ne trezim la amiaza, mancam bine, mergem in parc unde ne simtim bine, ciugulim, seara acasa ne distram papam si tot asa! Nici un stres, nicio grija, si mami s-a trezit din nou cu 5 kg in plus si o burtica de luna a 6-a!!!! Asa ca am redus mancarea, am inceput sa fac bicicleta ... problema e ca Sara mea nu mai manca noaptea la 10 ore ca acum o luna, ci din 3 in 3 ore!!! Nu-i bai ca mami se trezeste, dar si ziua la fel - de-mi puneam probleme serioase ca lapticul incepe sa se diminueze! Evident ca asa era, dar a trebuit sa citesc undeva ca papa mai mult face lapte mai consistent sa imi dau seama ce faceam io. Asa ca...bye bye bicicleta pentru o vreme, si wellcome papa din nou! Mami happy cu tot cu burtica rad

Crista

sus

Denunta
gonzonica

Copii

08.12.2008 3:19     citat 

Crista si eu am acceasi problema(nr 2). Si cine mai zicea ca daca alaptezi, slabesti .... Povesti de adormit copii scot limba . Ei, da ce nu facem noi pentru puii nostrii, ei sa fie bine si sanatosi, ca asta e cel mai important.

sus

Denunta
GRASANA

08.12.2008 3:20     citat 

Christa o pupam pe Sara sarut ne era dor de voi zambet
Si eu am aceeasi problema ca si tine cu Kg in plus jenat , am inceput sa fac ceva abdomene si sa ma mai abtin de la unele dulciuri.Sa vedem efectul...
Nu am inteles prea bine treaba cu bicicleta si lapticul jenat

sus

Denunta
popica

Copii

08.12.2008 3:27     citat 

Pai pe bicicleta faceam efort!
Iar efortul cu mancatul mai putin au dus la scaderea laptelui!

Eu dupa nastere am dat jos tot, a ramas doar un kg in plus fata de inceputul sarcinii. Am inceput sarcina cu 65 kg. Acum am 72! jenat Si nu e alta sarcina foarte fericit

Si noua ne-a fost dor de voi, dragelor, daaaar, parcul botanic ne-a atras mai mult jenat

Apropo, Gaby, Onix, voi pe unde umblati cand iesiti cu copii la aer?

Crista

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

08.12.2008 4:23     citat 

m am intors de la dr nervos unde mi am facut 10000000000000000 de nervi cu dr lui peste prajit nervos abea sa uitat la noi, cand i am zis sa o cantareasca sa strambat toata de parca ii ceream viatza. are cantar din ala vechi si arata 6150 dar ea a zis ca trebuie sa scada nu stiu ce si nu stiu ce si nu stiu ce si a ajuns la concluzia ca emma are doar 5850 adik aluat 350 gr intr o luna trist de masurat nu a masurat o la ochisor i am zis sa se uite ca i curge nu sa mai uitat si asa m am enervat cu ea ca am uitat si eu sa insist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist m am dus degeaba acolo
ea tot insista sa i dau legume, sa i dau legume. pai ii dau femeie dar nu prea papa ca nu i plac e si ea la inceput ce vrei sa i bag un lighean pe gat nervos nervos nervos plang sau sunt foarte trist nu mai pot de nervi, trebuie sa gasesc alta neaparat

sus

Denunta
gonzonica

Copii

08.12.2008 5:54     citat 

Alinutaaaa, iubita, da nu iti mai fa tu nervi pentru incompetenta si lipsa de profesionalism a medicilor, altul la rand ... Asa s-au invatat sa le dai si sa nu faca nimic si e chiar important pentru cea mica sa ai pe cineva care sa trateze cu atentie orice posibila problema.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

08.12.2008 6:31     citat 

asa e gonzo
am una buna dar ma costa 100 lei consultatia si chiar nu sunt in bani acum mai ales ca nu e nimic grav, Doamne fereste
offffffffffffffffffff

sus

Denunta
popica

Copii

08.12.2008 6:57     citat 

Naspa ca mai exista asemenea exemplare de doctori!

Noi avem noroc de o doctorita care de cate ori o vede pe Sara o ia in brate, o pupa, imi spune ca e cea mai frumoasa si cat de bine ii merge (dar am vazut-o ca si la ceilalti le zice la fel). Si una din asistentele ei la fel face.
Si de fiecare data cand mergem pentru orice o cantareste si masoara asistenta
si doctorita o asculta la plamani si se uita in gat. Si ma incurajeaza sa o alaptez exclusiv. Si tot o aud cum participa la conferinte..mi se pare ca e in pas cu timpurile.

Dar nu m-am gandit pana acum ca trebuie sa-i dau ceva! I-am dat 500 mii cand a venit acasa la noi, cand am ajuns acasa, pentru deplasare. In rest, ma duc eu la cabinet cu Sara, ca e aproape de noi (in drum catre parc foarte fericit)... Voi le dati la fiecare control? Cat?

Crista

sus

Denunta
gonzonica

Copii

08.12.2008 7:04     citat 

Eu i-am cam dat 50RON la vizita, nu mi-a pretins niciodata, dar am vrut sa fiu sigura ca vine daca e ceva. Pana acum nu am avut nimic, m-a mai ajutat cu un medical. Sa dea DD sa fie Teodora sanatoasa si nici sa nu avem nevoie!

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 13 ani, 9 luni

08.12.2008 7:13     citat 

ooo alinuta, aceeasi prob o am si eu cu pediatra.Cand am fost vineri la ea sa se uite in gatut, ca stranuta si are mucuti....i-am cerut sa se uite si la picioruse, pt pete. a facut o fata mai nene de parca ii cerussem io stiu ce. si ffff relaxata, da are dermatita atopica, lasa-l in pace si daca te deranjeaza petele ungele cu fluocinolon....ca e de la laptele praf(are o obsesie ca nu l-am alaptat) asa ca...............Am fost acu o sapt la o neonatoloaga, care o cunostea din intamplare si mia recomandat-o ca sta bine in picioare in meseria ei, ca pot avea incredere in ea, ca e doar rea de gura.....trimitere la dermatolog nici vorba, asa ca alti bani alta distractie. daca ea nu considera nu da trimitere si eu m-am tot saturat sa imprasti bani pe la medici, ca nu trece o sapt doua ca noi trebe sa vizitam cate unul(ba din curiozitate, ba ca am dubii...........

popica, noi stam in zona girocului asa ca ne facem traseul prin parcurile din preajma, ca avem de unde alege, voi????

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: