· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Cum e cu doi copii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Cum e cu doi copii?     
lilith1

Copii
Maria Carina: 12 ani, 10 luni

06.12.2008 4:05     citat 

Eu n-am fost deloc categorica si caustica si nici nu prea m-am agitat initial.
Uita-te mai bine cine a pus vreo 5-6 semne de intrebare, a inceput sa faca analiza pe text, etc bla bla
Si gata ca ma doare capul deja de atata vorbarie.

sus

Denunta
mianda

06.12.2008 4:35     citat 

Parca intrebarea era "Cum e cu doi copii?", asa ca eu nu prea va inteleg acum de ce ati intrat in asemenea polemici...
Cum e cu doi copii? Probabil foare frumos, dar in acelasi timp si foarte solicitant.
Admir femeile care au curajul sa faca mai mult de un copil, dar de cele mai multe ori, cand le vad obosite, incercanate si fara vre-un chef, le compatimesc!
Tine de fiecare familie in parte. Eu una, asa cum nu am fost pregatita la 1,2...7 ani diferenta, la fel nu sunt pregatita nici la 10. Am un singur copil, pe care incerc sa-l cresc si sa-l educ cat mai bine. Daca si reusesc, voi vedea asta peste ani. Important este sa-i acord atentia necesara, sa-l inteleg si sa nu-l sufoc cu afectiunea mea, asa cum se intampla de cele mai multe ori in familiile care au un singur copil.
Sunt constienta ca e si dovada de egoism din partea mea, dar ce sa-i faci daca nu mai pot duce psihic? jenat Bine macar ca realizez care-mi sunt limitele...

sus

Denunta
Onush

06.12.2008 8:41     citat 

lilith1,
Daca tot veni vorba de babe ... bunica mea zicea ca "tonul face muzica" ... oricat de corect ar fi mesajul pe care vrei sa il transmiti modul in care ai facut-o a jignit ...
La ce te asteptai cand ai scris asta : Or fi existand si supermomies care fac unu' dupa altul dar... ... ca vei fi aclamata si nimeni nu se va simti atacat sau lezat?... Si daca nu era indeajuns ai continuat pe aceeasi "muzica": Nu inteleg sincer de ce sariti de spate in sus ... Si gata ca ma doare capul deja de atata vorbarie

mianda, mi se pare foarte corect ceea ce spui si nu mi se pare deloc ca e vorba de egoism!

sus

Denunta
yramada

Copii
Gabriela Madalina: 14 ani, 2 luni
Ioan Vladut: 11 ani

07.12.2008 10:07     citat 

Va multumesc pt. raspunsuri.Eu am fost (sunt)singura la parinti si intotdeauna am zis ca fie cit de greu sau cum o fi,voi face doi.Doar vroiam sa vad din experienta voastra,cam cum imi va fi viata peste...o luna si ceva... zambet ... trist ... La mine va fi diferenta de 3 ani si 3 luni.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

08.12.2008 9:08     citat 

la noi diferenta este de 3 ani intre cele doua maimutzele foarte fericit foarte fericit

cu 2 copii nu este usor, dar nici greu nu este zambet zambet zambet al doilea copil creste singur ca sa spun asha, nu mai esti stressat de faptul ca nu stii de ce plange, sau ce sa ii faci dacaii curge nasul sau nu stii daca pampersul este bine prins sau nu zambet zambet zambet

pana a inceput sa stea singura in funduletz a fost relativ liniste, apoi cand au inceput sa se joaca impreuna a inceput adevarata provocare, insa e mult mai usor cand stii ca se joaca impreuna.

pe cea mare am invatat-o ca lucrurile mici sunt periculoase pentru bebe si nu avem probleme in sensul asta. problema mare este cu creioanele ptr ca cea mare este innebunita du[a desenat, pictat si scris, are o armata de creioane & stuff...si cea mica vrea si ea (ma ia cate un creion si da cu el pe foaie) iar cea mare se supara enorm socat socat plus ca cea mica roade varful cu dintii rad rad - e pe post de ascutitoare rad rad rad

oricum diferenta de 3 ani se simte destul de mult, cu siguranta o diferenta mai mica este mai benefica pentru amandoi....
cu timpul aceasta se va mai estompa.

as vrea si alte mamici sa ne povesteasca de copii cu diferente mai mari de varsta. am inteles ca cei mari au o perioada f dificila cand au un frate/sora la varsta de 4-5 ani. (am o prietena cu fetele de diferenta asta si a citit ca varsta de 4-5 ani este critica la acest capitol).

cum e cu doi copii? este frumos....fiecare are personalitatea lui, si este grozav cand ii vezi pe cei doi interactionand. fetita noastra cea mica rade in hohote la maimutzarelile celei mari, simte ca este si ea copil (cred), vrea sa faca si ea ce face cea mare...etc. inclusiv, plange cand cea mare plange ...

de multe ori este solicitant pentru ca efortul este dublu si nu prea mai ai vreme sa te ocupi indeaproape de fiecare in parte, fiecare avand alte nevoi. insa faci fatza cu multa vointa si daca nu abandonezi frontul rad rad

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 15 ani
A B: 12 ani, 10 luni

08.12.2008 9:16     citat 

----------
yramada a scris:
Va multumesc pt. raspunsuri.Eu am fost (sunt)singura la parinti si intotdeauna am zis ca fie cit de greu sau cum o fi,voi face doi.Doar vroiam sa vad din experienta voastra,cam cum imi va fi viata peste...o luna si ceva... zambet ... trist ... La mine va fi diferenta de 3 ani si 3 luni.
----------

Yramada felicitari, nastere usoara........ateptam sa ne povestesti din proprie experienat cum e cu 2 copii.

sus

Denunta
yramada

Copii
Gabriela Madalina: 14 ani, 2 luni
Ioan Vladut: 11 ani

08.12.2008 8:49     citat 

Multumesc ! Da...mai vorbim despre subiectul asta la anul.

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 26 ani, 7 luni
alexandru ioan: 19 ani, 4 luni

09.12.2008 2:25     citat 

Intre ai mei este diferenta de 7 ani si 3 luni!
Raspunsul la intrebarea ta este, ca depinde de casa, familie, mediu. Iti doresc sanatate multa, forta si rabdare maxima, si ajutor cat mai mult. O diferenta mica de ani fata de una mare implica mult mai mult efort intr-o perioada mai scurta. Acum nu va imaginati ca daca fii-mea avea 7 ani eu aveam grija numai de unul. Si ea avea nevoie de mine, si cu ea trebuia sa petrec timp. Unul la mana a fost ca ea intelegea tot comparativ cu un copil de 1, 2 sau 3 ani, necesita mai putin control din partea mea. Si da, pot sa spun ca m-a si ajutat enorm de mult. Tinand cont ca sotul meu nu era in tara, mama la 700 km distanta iar socri surzi si muti in acelasi oras cu mine rad

sus

Denunta
alma_pascondea

Copii
Tudor: 14 ani, 6 luni
Ana: 10 ani, 7 luni

11.12.2008 10:26     citat 

La noi diferenta va fi de 4 ani. Toata lumea mi-a zis k ar fi diferenta optima intre copii, pentru k cel mare deja intelege anumite lucruri si i se poate explica ce si cum e cu noul membru al familiei. Eu acum imi pun o groaza de probleme si intrebari.... cum se va comporta Tudor cu bebe, ce va face cand isi va recunoaste o parte din lucruri la bebe.... cum va reactiona cand va vedea alaptarea....chestii din astea. surprins
Ideea e ca sunt optimista desi stiu ca ma vor astepta luni grele dupa ce voi naste, dar abia astept provocarea foarte fericit

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

12.12.2008 8:58     citat 

----------
alma_pascondea a scris:
La noi diferenta va fi de 4 ani. Toata lumea mi-a zis k ar fi diferenta optima intre copii, pentru k cel mare deja intelege anumite lucruri si i se poate explica ce si cum e cu noul membru al familiei. Eu acum imi pun o groaza de probleme si intrebari.... cum se va comporta Tudor cu bebe, ce va face cand isi va recunoaste o parte din lucruri la bebe.... cum va reactiona cand va vedea alaptarea....chestii din astea. surprins
Ideea e ca sunt optimista desi stiu ca ma vor astepta luni grele dupa ce voi naste, dar abia astept provocarea foarte fericit
----------

da, e relativ buna pentru parinti exact din motivul mentionat de tine (intelege, mananca singur, se imbraca singur, se spala singur...). insa nu te baza pe asta, o sa vezi ce regresie va avea cel mare cand il va vedea pe bebe mic. va vrea fie sa suga si el, fie sa fie imbracat sau hranit cu lingurita. iar explicatia ca" tu esti mai mare " nu o sa fie valabila. noi ne-am lovit de asta, desi daria era independenta de multa vreme, a observat ca e mai bine sa fii bebe foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

nu ai de ce sa iti faci griji, mai citeste ds comportamentul copiilor cand asteapta si ei un fratior sau o surioara in familie. o sa gasesti toate raspunsurile de care ai nevoie si nu vei fi luata prin surprindere asha brusc.

zambet

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 4 luni
D: 9 ani, 10 luni

12.12.2008 10:40     citat 

ce ma bucur de ce citesc pe aici! Pe mine m-au innebunit toti ca trebuie sa fie 2 ani. Atat, 2 ani punct. Explicatia..."sa creasca impreuna si sa se joace impreuna". Eu am depasit momentul, vor fi minim 4 daca a noroc si sunt sanatoasa...S i gandesc la fel ca n uexista diferenta optima dar na, sa auzi atatea voci in jurul tau...

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

16.12.2008 1:19     citat 

----------
ana_348 a scris:
ce ma bucur de ce citesc pe aici! Pe mine m-au innebunit toti ca trebuie sa fie 2 ani. Atat, 2 ani punct. Explicatia..."sa creasca impreuna si sa se joace impreuna". Eu am depasit momentul, vor fi minim 4 daca a noroc si sunt sanatoasa...S i gandesc la fel ca n uexista diferenta optima dar na, sa auzi atatea voci in jurul tau...
----------

nu stii ca altii stiu ce-i mai bine pentru tine?! foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 12 ani, 5 luni
Ida Maria: 9 ani, 1 luna

16.12.2008 4:45     citat 

----------
IoanaP a scris:
----------
ana_348 a scris:
----------

nu stii ca altii stiu ce-i mai bine pentru tine?! foarte fericit foarte fericit foarte fericit
----------

Nu doar pentru tine. Si pentru copiii, sotul, soacra, mama, pisica, papagal si ce mai ai prin casa. Doar pentru ei nu stiu ce e mai bine, adica sa mai si taca.... rad rad rad

La noi va fi probabil o diferenta de 3 ani si un pic daca bebe doi va veni cand vrem noi si, din cate am discutat cu parinti care au copii cu aceeasi diferenta de varsta, e foarte bine. Presupun ca stiu ei ce stiu. scot limba

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

19.12.2008 1:12     citat 

----------
DJ a scris:
----------
IoanaP a scris:
----------
ana_348 a scris:
----------

nu stii ca altii stiu ce-i mai bine pentru tine?! rad rad rad
----------

Nu doar pentru tine. Si pentru copiii, sotul, soacra, mama, pisica, papagal si ce mai ai prin casa. Doar pentru ei nu stiu ce e mai bine, adica sa mai si taca.... rad rad rad

La noi va fi probabil o diferenta de 3 ani si un pic daca bebe doi va veni cand vrem noi si, din cate am discutat cu parinti care au copii cu aceeasi diferenta de varsta, e foarte bine. Presupun ca stiu ei ce stiu. scot limba
----------

succes la facut copii scot limba scot limba scot limba si sa va iasa la diferenta dorita rad rad rad

eu nu as putea sa spun cum e la alte diferente, dar la 3 ani e ok, cel putin pentru noi. depinde cum se simte fiecare. ieri discutam cu o colega de serviciu care are copil de 4 ani si nu se gandeste la al doilea nici macar la aceasta diferenta de varsta. deci...depinde de fiecare in parte.

din toata povestea asta mi se pare ca cel mare duce tot greul, cel mic este invatat din prima zi cu toata familia iar cat ds parinti....doar ne asumam, nu?? rad rad rad rad

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 12 ani, 5 luni
Ida Maria: 9 ani, 1 luna

19.12.2008 1:21     citat 

Sincer cred ca depinde de cat de bine pregatesti copilul. Poti spune ca cel mare duce greul, dar tot el pana a aparut bebe doi a beneficiat de toata atentia parintilor, ceea ce cel de-al doilea nu are cum sa primeasca.
Noi sa fim sanatosi, si copiii!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: