· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Cum e cu doi copii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Cum e cu doi copii?     
edimar

25.01.2009 1:52     citat 

Eu va pot spune cum e cu doi si de doua luni cu trei copii.E super fain mamicilor dar e si greu daca nu te tine psihicul. rad eu i-am crescut doar cu sotul meu dupa servici bineinteles, dar faptul ca intre ei sunt cate 3 ani si o .luna respectiv 3 si patru luni isi lasa amprenta.Nu am vrut sa fie ac diferenta ,D-zeu ne-a ajutat.Diferenta de ani se vede doar la cum se descurca singurei cand tu esti solicitata de bebe de ex.Eu i-am responsabilizat pe baieti, i-am implicat in cresterea sofiei pt ca si-au dorit o surioara ffff mult si pt ca ei vor sa ma ajute. dar tine de personalitatea copilului si nu de diferenta de ani felul in care il va primi pe bebe in familie.CU TREI sau doi ai casa plina , ai intr-adevar bombardament in sufragerie dar tot ei vor face si curat sau te vor ajuta trag cu ochiul Uiti de probleme cand ii vezi jucanduse, cand se arunca in bratele tale ,cand plang,cand se cearta[pt ca si asta e o dovada de iubire rad ].Ai mei au o relatie extraordinara dar la acest lucru am contribuit eu si tati si nu sunt o mamica incercanata ,frustrata sau cu nervii la pamant, chiar dc dorm 3 h pe noapte si alerg nonstop ziua sunt cocheta, ma ocup si de alte pasiuni ale mele, iesim impreuna toti cinci in fiecare week-end si am grija si de relatia mea cu sotul.Nu m-am vazut niciodata cu un singur copil, dar asta tine de scopul fiecaruia in viata. sarut

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 10 luni
Matei: 11 ani, 5 luni

25.01.2009 5:15     citat 

Fetelor ... frumos subiect! Mi-a dat incredere in noi, ca viitori parinti de doi. Multumesc pentru ca ati impartasit experientele voastre, si frumoase, dar si grele.
Intrebare: puteti recomanda ceva carti pe acest subiect, care sa ma ajute sa prevad macar o parte din trairile copilului mare cand va veni cel mic si sa stiu cum sa nu ii creez frustrari?

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 18 ani, 2 luni
Patricia: 12 ani, 9 luni

25.01.2009 6:01     citat 

Ruxi, lasa-mi o adresa de mail pe mp.

Am primit si eu cateva carti de psihologie (sunt in format doc sau pdf) a copilului cand ma stresa cum va reactiona Paul cand va veni pitica mica ...
Le-am citit, am pus in practica cateva din ideile lor ... unele mi se par ok, altele deplasate ... ma rog, fiecare cu ideile lui, nu?

sus

Denunta
yramada

Copii
Gabriela Madalina: 14 ani, 9 luni
Ioan Vladut: 11 ani, 6 luni

07.02.2009 10:53     citat 

Am nascut un baietel de 3,900gr.,pe 17.ian.Aveam mari emotii sa vad cum va reactiona fata cea''mare''(3,3luni).Nu e geloasa,il iubeste,vrea sa-l pupe,sa se uite la el,cind cineva ii zice ca il vrea pe bebe,zice ca nu-l da la nimeni,ca e al ei si al mamei.Daca ii zic sa il legene cind plinge,daca am treaba,se duce.Deci,in concluzie,e buna diferenta asta de 3 ani si 3 luni,ca la virsta asta intelege destul de multe si,daca e pregatita dinainte il va astepta cu drag si va avea grija de el.Sper.Cel putin acestea sunt primele impresii,dupa 3 sapt.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 10 luni
Matei: 11 ani, 5 luni

08.02.2009 9:05     citat 

Noi am fost azi la maternitate pentru o monitorizare si inainte de a pleca de acasa am anuntat-o pe Alex ca e posibil sa ne intoarcem cu bebe.
A fost tare haioasa cand ne-a vazut acasa si nu ne-a bagat in seama, fiind prea ocupata sa il caute pe bebe. sarut Momentan il asteapta cu tare drag si cu mare nerabdare, vom vedea peste cel putin 10 zile cum il va primi cu adevarat.
Yramada ... ma bucur ca lucrurile se intampla asa frumos intre cei doi fratiori ... sa va bucurati de ei si de dragostea lor.

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 15 ani, 5 luni
Carina-Patricia: 12 ani, 5 luni

08.02.2009 10:58     citat 

Ruxi, il va primi cu dragoste pe bebe... zambet va trebui sa ai grija sa nu fie prea mare dragostea. Vor mai fi si mici rabufniri de gelozie dar vor trece pe masura ce mai cresc. La inceput, vazandu-te ocupata cu bebe va incerca sa se afirme ca sa o bagi in seama. Cu multa rabdare si dragoste trece si perioada de acomodare.

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 15 ani, 7 luni
A B: 13 ani, 5 luni

18.02.2009 8:45     citat 

Yramada sa iti traisca bebele, sa fie sanatos si sa se inteleaga cat mai bine cu surioara lui

sus

Denunta
Ramy_ra

Copii
Rebela - Alina Ioana
Haski - Maria Sofia
Foxy -Iris Ana

02.04.2009 10:06     citat 

----------
karina1976 a scris:
Ruxi, lasa-mi o adresa de mail pe mp.

Am primit si eu cateva carti de psihologie (sunt in format doc sau pdf) a copilului cand ma stresa cum va reactiona Paul cand va veni pitica mica ...
Le-am citit, am pus in practica cateva din ideile lor ... unele mi se par ok, altele deplasate ... ma rog, fiecare cu ideile lui, nu?

----------

Te rog, imi trimiti acele carticele si mie?? jenat

Multam!

sus

Denunta
mihiab

Copii

03.04.2009 8:21     citat 

e usor si greu in acelasi timp indiferent de diferenta dintre copii.
mi-am dorit 2 am facut 2 fara a judeca cum ar fi mai bine pentru ca in viata nu poti sa ai : si copii si liniste si bani si timp pt. tine si casa super curata si soacra fericita si corp de model etc. etc. asa ca nu am calculat prea mult zambet
nimic nu e usor dar daca te straduiesti e bine si daca ii faci la 10 luni foarte fericit diferenta si la 10 ani trag cu ochiul

sus

Denunta
mary8o

Copii
Maria Alexandra: 13 ani, 11 luni
Cleopatra Elena: 12 ani, 2 luni

07.04.2009 1:30     citat 

Si eu am doua fetite, e un an si noua luni diferenta intre ele.A fost greu si cind am fost insarcinata pentru ca Alex era micuta si luam in brate, imi era greu cind ii faceam baie nu puteam sa stau aplecata, Alex a baut lapte noaptea pina la doi ani. primele trei luni cea mica dormea toata noaptea si se trezea cea mare sa bea lapte si sa doarma cu noi in pat. Am stat cu doua patuturi in camera, cind incepea sa plinga noaptea, de obosita ce eram, asteptam un pic sa ascult care copil plinge sa stiu la care patut sa merg prostit Dar era frumos cind venea Alex si pupa pe bb din burtica, cind am venit de la maternitate imi era frica s-o iau pe cea mica in brate pentru ca nu stiam cum va reactiona Alex vazindu-ma cu alt bb in brate dar a fost ok. Acum Alex ii spune suata-ta(surioara ta) si o pupa de o zapaceste, imi aduce pampers, il duce afara pe cel folosit, ii mai fura si biberonul din cind in cind si ii bea laptele,...... a fost si este greu, acum vreau sa fac curat sa spal geamuri s.m.d. dar nu am nici o sansa cu toate ca ma trezesc la 6 si ma culc la 22-23 casa mea arata ca dupa razboi. Sotul nu ma ajuta deloc plinge copilul linga el si el nici nu se uita la el, mai rau ma enervez, soacra-mea chiar daca locuim in aceeasi curte sunt zile cind nu le vede pe fete acum s-a incalzit afara si se mai " impiedica" de ele prin curte, mama e departe si lucreaza nu am pe nimeni sa ma ajute, dar lasa ca se fac ele mari si sa vezi atunci ajutoare rad Acum au adormit maimutele fug sa mai sterg un geam trag cu ochiul Mai povestim mai tirziu!

sus

Denunta
cricricri

Copii
Matei: 12 ani
Raluca: 12 ani

07.04.2009 1:57     citat 

Fetelor, toata stima pt voi! Cu 2 cu 3 e o provocare deosebita!
Eu sunt de vreo 7 luni si jumatate mamica si mi s-a parut si greu si frumos! Ce-i drept, primele 4 luni au fost horror foarte fericit Pana m-am acomodat, numai eu stiu. Si cine spune ca e greu cu 1 copil SIGUR nu stie cum e cu 2 o data! zambet

sus

Denunta
Ramy_ra

Copii
Rebela - Alina Ioana
Haski - Maria Sofia
Foxy -Iris Ana

07.04.2009 2:17     citat 

Va admir ca inca puteti spune "este frumos" sarut sarut sarut

sus

Denunta
fanuca

Copii
vlad: 18 ani, 2 luni
radu: 12 ani, 4 luni

07.04.2009 10:21     citat 

Intradevar este mai greu cu doi copii dar este si mai frumos. ai mei sunt nascuti la o diferenta de aproape 6 ani si pentru mine ca parinte e foarte bine ca diferenta dintre ei sa fie mai mare pentru ca primul e deja mai responsabil si mai independent la 6 ani, nu mai trebuie sa fi tot atenta la el si poti sa te bazezi mai mult pe el in sensul ca intelege mult mai multe despre bebe. Dar din punctul de vedere al copiilor cred ca ar fi mai bine ca diferenta dintre ei sa fie mai mica pentru ca ar avea aceleasi jocuri si s-ar intelege mai bine in anumite etape de varsta. Cand diferenta dintre ei e mai mare cel mare se joaca dar singur si cel mic la fel si asa va fi pana la varsta adolescentei, nu se pot avea ca tovarasi de joaca.

sus

Denunta
mary8o

Copii
Maria Alexandra: 13 ani, 11 luni
Cleopatra Elena: 12 ani, 2 luni

08.04.2009 8:22     citat 

Cricricri si mie mi-ar fi placut sa am gemeni, dar DD a avut alte planuri cu mine si nu-mi pare rau deloc!
E frumos cu doi, sa le vezi cum se iubesc, cum Alex ii da sa pape Keolinei (asa o strigam pe cea mica).O mai las pe Keo in pat si ii spun Alexandrei sa o tina sa nu cada Alex o tine de picioare si repeta "sa nu cazi keo sa nu cazi" Doamne e asa dulce cind repeta.Aseara Alex a primit un iaurt de la tusi, bineinteles ca i-a dat si Keolinei sa pape era murdara Keo avea si in par iaurt ca Alex nu prea ii nimerea gura cu lingurita rad Sa ;le vezi cind alearga dea-buselea prin casa sau cind varsa punga cu pufuleti in mijlocul camerei, pe covorul meu pe care acum o jumatate de ora l-am curatat prostit ,Ele sunt galushtele mele mici care-mi fac viata frumoasa, le iubeste mami pe ele de maimute mici ce sunt!!! sarut

sus

Denunta
cricricri

Copii
Matei: 12 ani
Raluca: 12 ani

08.04.2009 8:36     citat 

Oricat ar fi de greu, cu siguranta cel mai important lucru e ca sunt sanatosi. In rest, ne descurcam! Sigur, momentele frumoase si fericite, gesturile, mocutzele dragalase si naivitatea cu care fac anumite lucruri trec intotdeauna pe primul plan, asa ca... ce e greu mereu e undeva in spate, apare doar cand esti tare obosita sau necajita.
Dar, mai conteaza ceva pe lumea asta cand ii vezi cum zambesc?? sarut

Iar cand intind manutzele si te iau de gat ... deja sunt ca untul ... jenat

Mary80 crezi ca eu am visat vreodata la asa de mult - gemeni? Am fost asa de modesta! L-am rugat 8 ani pe DD pt 1 bebe.
2 o data? as fi fost chiar obraznica foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: