· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Cum e cu doi copii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Cum e cu doi copii?     
mary8o

Copii
Maria Alexandra: 13 ani, 11 luni
Cleopatra Elena: 12 ani, 2 luni

08.04.2009 8:50     citat 

Eu L-am rugat 5ani,daca mai treceau 3 aveam si eu gemeni surprins
am glumit scot limba Sa-ti traiasca bubulinele mici sunt asa de frumosiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!! sarut sarut

sus

Denunta
shazada

12.04.2009 5:20     citat 

sarut
fetelor ,mie mi-a fost mult mai usor cu copiii,fiindca se jucau impreuna,astfel puteam si eu sa-mi vad de treburi prin casa;
anii urmatori ,la scoala a fost foarte bine,se ajutau reciproc la lectii,mergeau impreuna la scoala;
acum fetele mele sunt f. bune prietene,fac totul impreuna,sunt nedespartite;intre ele diferenta este de 1an si 7 luni.;
dupa 14 ani am nascut si un baietel,simte nevoia sa se joace cu copii,desi ii acordam tot timpul lui,ne jucam cu el,dar totusi...cand vede copii e cel mai fericit.

sus

Denunta
zighia

Copii
Alexandru-Nicolae: 15 ani, 1 luna
Rares Petru: 11 ani, 5 luni

12.04.2009 6:37     citat 

Mie mi-a fost foarte frica de reactia lui Alex vis-a-vis de Rares. Alex este un copil extrem de ...cum sa zic...deosebit (ca sa nu zic rasfat -spaima gradintei, etc :P ). L-am pus in tema inca de la inceput, inclusiv cand m-am dus sa nasc i-am explicat ca vom veni cu baiatul acasa in cateva zile(Si, mami, o sa scapi de burta asta grasa?!). Toata sarcina m-a tinut ca e si el insarcinat, are niste leuti si cand o sa creasca aia mari , ii va scoate nenea doctorul (de ce sa-i stric copilaria ...i-am spus ca pe bebe mi-l scoate nenea dr....desi am nascut normal). De implicat l-am implicat de la inceput deci, In limita intelegerii lui. Cand am venit cu bebe acasa i-am cumparat si lui o ditai jucaria , ca din partea lui Rares, carut, patut samd, le-am luat impreuna, l-am "implicat" in alegere...doar sa nu se simta dat deoparte. Eiii..si cand am ajuns acasa....initial nici n-a vrut sa se uite la bebe..a luat jucaria si-a plecat sa se joace.Ne-am dat noi coate, dar l-am lasat in plata lui. Acum, dupa 4 saptamani, cand nu il vad, se duce tiptil si-l pupa, si-l mangaie. Cand suntem langa el incepe: ia uite ce degetele are, ce okisori micuti are, ce picioruse..desi...nu le are in mod normal cu diminutivele (stam la casa si permanent se gasec pisoi, catelusi-pui-dar nu e prea impresionat de ele). Pe de alta parte... sa nu dea sfantul sa-l iau pe Rares pe picioare! este locul lui si numai al lui (da, la aproape 4 ani inca il legan pe picioare! si sa vezi distractie cu unul hatanat pe picioare si unul agatat de tzatza)Sau daca il ssh-ii ca doarme rares...urla ca din gura de sarpe. Sau daca mergem la magazin - deocamdata doar cu el, vazandu-se in puterea lui....urla si avem niste scene mama-mama!! Gelozie exista, dar ne chinuim s-o temperam. Sau cu dormitul!Deocamdata dorm eu cu baiatul mic si alex cu tacs-o.Inainte de 12 nu se culca! e un du-te vino intre cele doua camere...De santaj sentimental ati auzit? :D "Pe mine nu ma iubeste nimeni"...".reao"! sau "raule" (inca nu injura! :D) - evident cand nu-i satisfacem vreo pofta, spuse pe un ton atat de sfasietor ca mi se rupe inima
Pe de alta parte, stresul de la primul copil s-a redus la zero la al doilea :d. e drept ca unul e la gradinitia si am si bona, insa am timp de amandoi, de mine, de sot si de serviciu! In ordinea asta.

sus

Denunta
yramada

Copii
Gabriela Madalina: 14 ani, 9 luni
Ioan Vladut: 11 ani, 6 luni

18.05.2009 3:19     citat 

Am revenit...Mada nu e geloasa pe Vladut.Cand plange,il leagana dar nu prea mult,k ''nu mai pot'',daca vine cineva si vorbeste cu el,imediat vine si ea sa vorbeasca,sa il pupe.Cand vine de la gradi,se duce la el,il intreaba ce face,il pupa; uneori vrea sa i-l dau sa-l tina in brate,desi e cam greu(7,5kg).Nu e geloasa pe mine ca il tin in brate,nu imi cere ceva exact cind stau cu el...deci ne intelegem bine cu totii!Cred ca se vor certa de la jucarii,caci cu prietenii asa face,dar mai e pana atunci. Va sfatuiesc sa faceti 2 copii si veti fi fericiti si voi,ca parinti si ei ca frati...! pupici sarut

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

26.05.2009 9:42     citat 

pot sa va asigur ca se vor certa pe jucarii rad rad rad

a fost o perioada critica atunci cand isi smulgeau din mana jucariile, evident cea mica nu avea puterea celei mari si mereu pierdea foarte fericit foarte fericit

acum cea mare o convinge pe cea mica sa ii dea o anume jucarie, aratandu-i altceva sau pur si simplu cerand.. scot limba scot limba si reusesc sa se inteleaga mai bine.

cea mare vrea mereu ce are cea mica in mana trist trist trist si de ceva vreme se intampla si invers.

pana nu iese scandal nu intervin foarte fericit foarte fericit foarte fericit

ieri am fost in parc, o tineam in brate pe tatiana (ca deh, este mai usoara), daria se ascundea de mine ca sa se joace si nu stiu cum s-a bagat cu capul prea aproape de mine si tatiana i-a dat un picior in cap (asta pentru ca isi legana picioarele, nu pentru ca a vrut sa o loveasca) ...

a iesit scandal mare, s-a rezolvat in felul ca cea mica i-a spus "scuze" si a pupat-o in locul unde a lovit-o foarte fericit foarte fericit ; imediat daria s-a imblanzit si i-a spus imediat "te iert" rad rad

altfel sunt amandoua capoase si pana nu exista o apropiere fizica la un conflict si putina bunavointa, nu cedeaza niciuna zambet zambet zambet

o intrebare pentru mamicile cu diferenta mare intre copii: cum ati facut cu scoala si gradinita atunci cand au fost in contratimp cu anii scolari ?

la noi nu se vor intersecta decat un an la gradi, si ma gandesc cu groaza cum vom alerga pe la scoala/gradi/afterschool...etc trist trist

va pupam sarut

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 27 ani, 2 luni
alexandru ioan: 19 ani, 10 luni

26.05.2009 3:31     citat 

Depinde cat de mare e diferenta Ioana. La mine cea mare era clasa I cand am nascut e cel mic. Mergea singura la scoala , dar era scoala in spatele blocului, nu era distanta mare si mai era o fetita din bloc tot in clasa I, dar clasa diferita. Mie nu mi-a fost greu cu scoala ci cu etapele din viata lor, am terminat cu unul, am inceput cu al doilea si unele chesti se uita, sunt fata si baiat, am cumparat haine diferite, de la cea mare apucasem sa dau tot ce am avut de bebelus, apoi mai tarziu nu s-a pus in calcul. Nu s-au jucat impreuna prea mult, si nici acum. Daca se bat?? Inainte nu, ca cea mare mereu il proteja pe cel mic, acum ....o my God!!! Tre' sa ridic vocea sa ma fac auzita, nu stiu daca stiti de plesnitul acela din viteza cand trec unul pe langa celalalt!!! Lupta pentru telecomanda si schimbarea canalelor!

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

27.05.2009 8:53     citat 

rad rad rad da, eu stiu deja cum e cu palmele razante si raspunsul clasic " m-am impiedicat de ea" sau " nu i-am facut nimic"....sau trasul de par, sau lupta pe diverse jucarii sau carti zambet zambet

cat despre hainutze, si eu am dat o mare parte de ele, mai ales cele care erau deja mult uzate. mi-au ramas in schimb multe jucarii si fiind amandoua fete, au aceleasi preocupari (papusi, gentutze...etc ).

desi diferenta pare mica, doar de trei ani si mie mi se pare ca o iau cu totul de la capat deoarece diferenta de dezvoltare este mare. cea mare se poate juca cu cea mica doar atunci cand folosesc lucruri care nu sunt periculoase (fara jucarii mici, fara foarfece, lipici, accesorii de papusi...etc). altfel, Daria este la un nivel avansat la preocupari si sunt activitati la care nu pot participa amandoua; de exemplu Daria face acum puzzle-uri de 100 de piese care sunt foarte mici si care necesita rabdare multa, cu ea citesc din carti care au multa informatie, gen encicolopedii de copii cu descrieri detaliate despre pasari, dinozauri, lumea acvatica...etc...; in perioada asta face la gradinita harta romaniei si e foarte interesata de asta, ne povesteste de bratele dunarii, de ape curgatoare etc...
de multe ori incerc sa o implic si pe cea mica in astfel de activitati insa diferenta de varsta isi spune cuvantul.

cat dspre scoala, probabil ca vor fi amandoua in aceeasi locatie, una la gradi , alta la afterschool tot acolo. insa va trebui sa mearga dimineata la scoala si la pranz sa ii iau transport sa o duca la afterschool, seara sa le iau pe amandoua din acelasi loc....
apoi ma gandesc cu graoza cand va trebui sa fac lectiile cu cea mare dar sa ma ocup si de cea mica cu altfel de activitati specifice varstei ...

dar e frumos rad rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: