· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > vor dormi vreodata noaptea (2ani si 6 luni)?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor vor dormi vreodata noaptea (2ani si 6 luni)?     
littletwins

08.12.2008 7:14   vor dormi vreodata noaptea (2ani si 6 luni)?  citat 

Salutare!
Am si eu 2 fete gemene de 2ani si 6 luni. La varsta asta alti copii dorm dusi de seara pana dimineata(din cate am mai auzit si eu). Ei bine, nu si fetele mele. Daca doarme una, se trezeste cealalta sau se trezesc amandoua de cateva ori pe noapte si plang si ne striga. Pe la 1 an si jum. au avut o perioada in care au dormit amandoua, dar a cand le-am nascut; am vrut sa le "educ" bine si m-am ales cu naveta intre dormitoare. Mi-ar parea rau ca dupa ce m-am chinuit atat sa le invat sa doarma cu noi in pat acum. Le-am mai luat noi, asa, din cand in cand, dar mai rar. Este singurul motiv care imi vine in minte pt. ca, in rest, sunt sanatoase si bine ingrijite. Simt ca, daca o mai tin mult asa, o sa vorbesc singura pe strada.
Mai sunt si alti copii care nu dorm noaptea la varsta asta? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 14 ani, 9 luni

10.12.2008 11:02     citat 

Da, probabil ca mult mai multi decat iti inchipui.
Sotul meu are o colega de servici care are 2 copii 2 ani si ceva si 4 ani si ceva si nici ei nu dorm noaptea, inca se scoala sa manance.
Mie mi-a 2m latime abia incapem eu, sotul si baietelul, deci nu stiu daca e posibil sa le iei in pat cu voi.
Dar daca ele ar dormi cu voi in camera, atunci eu personal le-as muta imediat. E mai bine pentru toata lumea sa aveti parte de somn.

Dupa cateva luni mai incerci sa le muti in camera lor si tot asa.

Garantat nu vor dormi cu voi chiar pana in ziua nuntii!

sus

Denunta
littletwins

10.12.2008 6:57     citat 

Tocmai asta e problema ca toti 4 in pat nu incapem, si pe saltelute nu le putem culca pt ca nu dorm deloc invelite si le-ar fi frig. Tovcmai le-am facut mobila pt camera lor, cu paturi frumoase, dar care au doar 1,60 lungime si noi nu prea incapem.

ma gandeam seara sa le culc ca si pana acum in camera lor si noaptea, cand se trezesc, sa ia sotul una in dormitorul nostru si eu una in sufragerie.

Oricum sper sa nu o tina asa pana la 4-5 ani ca eu nu-i mai apuc.

sus

Denunta
flish

Copii

12.12.2008 8:05     citat 

Mai este inca ceva ce ai putea face. Nu e garantat ca o sa mearga, dar nu te costa nimic sa incerci.
Lipeste paturile lor ca sa formezi un singur pat si sa doarma impreuna.

E foarte posibil sa aiba nevoie de cineva, de oricine, nu neaparat de voi parintii.

si un caine care sa doarma cu ele in camera ar putea rezolva problema, dar daca nu aveti deja caine asta nu e un moment bun sa-l luati.

Eu clar nu pot sa-mi dau seama cum este sa ai grija de 2 copii, dar la capitolul nesomn al meu cred ca e campion. Pana la un punct ma stresa. Apoi am zis ca asta e programul si gata.
Mi-a nu m-am mai luptat sa schimb nimic zambet

Mult succes si mult somn.

sus

Denunta
gogolea

12.12.2008 12:51     citat 

ma bag si eu in vorba; n-am gemeni; dar sunt o geamana;
stiu ca noi am dormit impreuna in pat dublu de cand ma stiu; si de multe ori ne speriam noaptea daca nu era o luminita aprinsa. tata a veghe care statea aprins.
in mod sigur le sperie ceva, de-aia plang.
oricum, sa nu desparti in patuturi separate gemenele, decat atunci cand vor dori ele. sunt micute si inca au nevoie sa se simta una pe alta;
diferentierea intre ele o poti face in alt mod: nu vorbesti cu ele cu termenul "voi", ci cu fiecare pe rand; si in general nu discuti nici despre ele decat spunandu-le numele fiecareia separat; nu expresii de genul: gemenele, fetele etc.
iti spun asta, fiindca am trecut printr-o viata in care eu nu am fost eu f multa vreme, ci "noi"; eram doar una din gemene. pana la 20 de ani eu aveam senzatia ca nimeni nu ma poate recunoaste sau distinge pe strada, tocmai fiindca nu mi se dezvoltase "identitatea".

sus

Denunta
littletwins

12.12.2008 2:35     citat 

Multumesc pt sfaturi; sunt convinsa ca numai cine e din gemeni stie cel mai bine ce inseamna lucrul asta. Eu sunt singura la parinti, asa ca..... . Dar le-am crescut din instinct mai mult; nu stiu daca am facut bine sau rau, dar am avut cele mai bune intentii si toata dragostea. si o sa raspund pe rand:
Nu pot sa le unesc paturile pt ca sunt suprapuse(nu ma credeti nebuna, am luat masuri de siguranta); camera lor e cam mica pt 2 paturi.
N-au dormit in acelasi patut decat pana pe la 4-5 luni cand au inceput sa nu prea mai incapa. Pana nu de mult au avut 2 patuturi si acum 2 paturi.
Nu le confund si noi nu spunem niciodata gemenele; nici nu prea imi place cand le spune cineva asa. Sunt complet diferite si ca aspect si ca trasaturi de personalitate si ma bucur f mult ca e asa: imi place sa am 2 fete nu un original si o copie(sper sa nu se supere nimeni).
ma sraduiesc sa le raspund diferit, in functie de nevoile fiecareia si sa fiu dreapta cu amandoua atunci cand le cert sau se cearta ele. Sunt de parere ca trebuie sa le ajut sa-si dezvolte propriile personalitati si evit pe cat posilbil sa le imbrac la fel. Le imbrac asemanator( pt ca sunt mici si fiecare vrea floarea pe care o are surioara pe bluza), dar sa difere macar culoarea sau un obiect vestimentar.

sus

Denunta
Andreia-baby

am nascut deja!

12.12.2008 3:40     citat 

Eu nu am gemeni, dar e ca si cand i-as avea : intre baietii mei e diferenta de 10 luni : cel mic are 2,6 ani, cel mare 3 ani si 4 luni.
Dormim toti intr-un pat mare, dar cel mic nu doarme 1 ora legata . Nici nu sta treaz, dar e agitat , se scarpina e stresat si plange din 15 in 15 minute .
Mi-e dor sa dorm dar mi-e si mila de el, ca e obosit ziua si are niste cearcane...

sus

Denunta
gogolea

12.12.2008 3:43     citat 

little,
am auzit si eu ca e bine sa fie imbracate total diferit; dar asa e, pana la urma si ele vor acelasi lucru, nu le poti forta.. la imbracaminte , bine'nteles;
la noi a sa se poata mandri, nu? trag cu ochiul) iar noi faceam scandal fiindca voiam diferit;
asa ca nu stiu cat de relevanta e treaba cu imbracamintea.
dar cu dormitul, eu presimt ca ai fortat putin nota;
gandeste-te ca ele au fost impreuna din burtica ta, iar a greu pt ele.
dar, desigur, asta poate fi una din cauzele pt care nu pot dormi noaptea; noi putem doar sa persupunem. cred ca inainte de a unde li se trage asta.
poate sa fie de la faptul ca nu dorm impreuna, dar poate f bine sa le fi speriat ceva anume; incearca sa-ti aduci aminte cam de cand se intampla asa si sa-ti aduci aminte daca s-a gandesc, daca uneia ii e frica sa doarma sus?, ca zici ca au paturi suprapuse. nu cumva de cand le-ai schimbat ceva in camera?
cauta si vezi mai exact, ca asa ne putem da cu presupusul la nesfarsit si o sa ajungem sa te agasam cu sfaturile noastre foarte fericit

sus

Denunta
seb

Copii
EUSEBIU MARIUS: 21 ani, 6 luni
BRIANA GABRIELA: 17 ani, 9 luni
DELIA MIHAELA: 17 ani, 9 luni
am nascut deja!

12.12.2008 7:20     citat 

ma bag si eu in vorba..............
Fetele mele acum dorm toata noaptea, dar nu pot sa-ti spun cu exactitate cind au inceput sa doarma. scot limba
E foarte adevarat ca mai avem si nopti in care suntem strigati, de cele mai multe ori pt ca le este sete si nu gasesc sticla cu apa plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
La mine copii au vrut sa doarma toti intr-o camera. Au o camera mare de 25 mp, in care au doua canapele, pe o canapea doarme baiatul(care doarme bustean) si pe canapeaua cealalta dorm fetele.
In ceea ce priveste imbracatul, eu am incercat sa le imbrac diferit si reusesc asta de multe ori, dar au si momente cind vor sa fie imbracate la fel. rad rad
Am si eu o curioziate.Fetele voastre sunt amindoua dreptace?
La mine una e dreptace si una stingace. scot limba

sus

Denunta
flish

Copii

13.12.2008 10:45     citat 

----------
seb a eu o curioziate.Fetele voastre sunt amindoua dreptace?
La mine una e dreptace si una stingace. scot limba
----------

Fara legatura cu subiectul.
Am vazut mai demult la televizor ceva pe Discovery in legatura cu gemenii.
si acolo spunea ca in perechile de gemeni identici e o foarte foarte foarte mare probablitate ca unul sa fie dreptaci si unul stangaci din cauza ca nu-mai-tin-minte-cum se produce diviziunea celulara si practic ei cresc cumva in oglinda.
Cumva ceva e inversat in zonele de control din creier si din cauza asta e posibil ca unul din gemeni sa fie stangaci 100%.

Alta chestie pe care o zicea acolo e ca e foarte posibil ca o parte dintre oamenii care sunt stangaci, dar nu au un frate geaman identic, sa fi avut unul care sa nu fi supravietuit.

sus

Denunta
littletwins

14.12.2008 5:45     citat 

Ale mele nu numai ca nu sunt identice, dar au fost concepute cam la o diferenta de 2 saptamani(dupa spusele doctorului). :o :o Se pare ca sunt cazuri foarte rare si ca, de fapt, nici nu prea sunt gemene ci 2 sarcini in 1(ceva de genul asta). N-am observat sa fie vreuna predominant stangace si cealalta, dreptace; isi folosesc ambele maini si cand mananca noi insistam sa-si foloseasca mana dreapta.
Problema nu e paturile pt ca plang chiar dinainte de a am incercat sa le imbrac ceva mai gros si le-am pus paturica pe pat il loc de cearsaf si parca ar dormi mai bine, Anca. Cat despre Andra, cred ca e speriata pt ca plange in somn si pana ajung eu la ea se opreste, cand ajung din nou la mine incepe iar, dar numai intre anumite ore. Sau poate ca viseaza urat; nu stiu.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani, 3 luni

30.12.2008 11:21     citat 

da, or sa doarma. in cel mai rau caz ca fii-mea, care abia la 4 ani si 3 luni a la un cap la altul fara treziri, dar de dormit or sa doarma pana la urma.

sus

Denunta
bybyca

Copii
Irina-minunea noastra: 13 ani, 7 luni

04.02.2009 3:07   bebe de 6 saptamani  citat 

stie cineva trucuri pt adormit bb de 6 sapt?
bb al meu se culca la ora 6,7,8 dimineata si doarme toata ziua. se trezeste doar sa manance, ma joc cu ea pe la 6 seara ca sa se trezeasca, ojughinesc, dar nu vrea sa sa trezeasca

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 9 luni
MICA: 11 ani, 6 luni

04.02.2009 8:24     citat 

a mine).

din cate stiu, e important ca noaptea sa nu aiba lumina aprinsa in camera.
rabdare multa.

sus

Denunta
bybyca

Copii
Irina-minunea noastra: 13 ani, 7 luni

06.02.2009 5:29     citat 

dureaza deja de 2 saptamani.,
crezi ca mai avem v reo sansa sa dormim noaptea?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: