· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > Am gresit ....oare e prea tarziu?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Am gresit ....oare e prea tarziu?     
doruta

Copii
Vlad Gabriel: 18 ani, 1 luna
Cezar Stefan: 11 ani, 6 luni

18.02.2005 10:30   Am gresit ....oare e prea tarziu?  citat 

Am gresit in ceea ce priveste adormirea copilului , tinutul in brate , trezitul noaptea..............
1. Deja Vladut , are 7 luni si 1 sapt. , de adormit il adorm in brate , deja e greu ,are cred 11kg, dar de la inceput l-am adormit in brate , iar acum nu adoarme altfel .........ce e de facut , e cam tarziu pt ca el s-a cand il vedea incepea sa planga si-l lua in brate. Acum si de mine trage sa-l iau in brate , daca nu incepe si plange ca din gura de sarpe . Uneori nu pot nici sa-i schimb scutecul ca incepe si urla si da din picioare , si ma tot chinui cate 10 m minute pana reusesc .
3. Trezitul noaptea . Uneori se trezeste si de cate 5-10 ori /noapte . Ii dau lapte pe la ora 3-4-5 , dar pana atunci ma mai dau jos inca de cateva ori la el ori sa-l intorc , sa-i bag suzeta in gurita , sau sa-i dau apa.
Am incercat sa-l las sa se linisteasca , dar intervine sotul meu si ma trimite la el , ca ce va spune lumea ca-l aude ca urla noaptea , ca nu avem grija de el.
4. Foarte putin timp sta singur si se joaca , cel mult 10 minute , dupa care incepe si plange .
Fiind primul copil am zis ca sa am mare grija de el , dar s-a acum ne freaca cum vrea el .
Ce sa fac cum sa rezolv aceste probleme cat de cat , pt ca se va obisnui cu atatea mofturi si va plange din orice , va fi tare sensibil la orice .
Nu vreau sa fac o shimbare radicala ,dar sa le combinam cumva pe toate .
Va multumesc tuturor.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 18 ani, 2 luni
D: 15 ani, 1 luna

18.02.2005 11:40     citat 

Draga doruta si eu mi-am pus de multe ori intrebarea asta date fiind circumstantele in care adoarme fiica.mea...numai la san si are deja 8 luni. Stiu ca niciodata nu e prea tarziu pentru a sange rece! Eu inca nu am puterea necesara sa las copila sa urle...mai astept un pic pana ma hotarasc sa o intarc si dupa aceea vedem noi. si la mine e primul copil si am incercat si incerc sa fac ceea ce e bine pentru copilul meu...si a vom vedea! zambet

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 8 luni
Mara : 18 ani
Calin: 9 ani, 10 luni

18.02.2005 11:41     citat 

Doruta, Iti spun ce as incerca eu:
1. Incearca sa-l pui in patut la ora de culcare, si sa-i vorbesti, sa-i arati o jucarie pe care sa i-o lasi in patut. Chiar daca o sa fie bazait, distrage-i atentia de la plans cu jucaria, spune-i ce baiat mare e, vezi tu ce-i mai zici. Intelege sau nu, e important sa il faci sa te asculte cu atentie. Chiar daca nu adoarme cand pleci tu, mai discuta cu jucaria.
2. E normal sa fie tinut in brate de tati, dar sa limiteze timpul. Mai bine se joaca impreuna undeva pe jos sau in canapea.
3. Poate nu mamanca suficient inainte de culcare, de i se face foame peste noapte. Mananca asa mult noaptea? Despre lume, cred ca am mai zis parerea mea. Tu daca stii ca-l cresti cum trebuie, nu te priveste ce zic barfitoarele. Intotdeauna vor gasi ceva de zis, daca stai sa le asculti.
4. E important sa nu se simta singur, chiar daca se joaca singurel. Sa stie ca esti in camera cu el.

Sfaturile de mai sus s-au potrivit la mine. Mara nu mai mananca demut peste noapte, nici nu se mai trezeste. de adormit, cand e ora de somn o pun in patut, ii dau jucaria si am plecat de acolo. Nu mai e decat televizorul, sa aiba putina galagie si putina lumina. Uneori se mai joaca si o ora inainte de a ea vrea din cand in cand in brate, si o luam, dar pe urma o lasam sa se joace singurica in canapea sau in scaunelul de masina. Ii place sa se joace cu carticele colorate si jucarii cu ochii mari sau cat mai colorate. Cu Andra a eu pentru sfaturi! a bine seara, noaptea se trezeste urland de vreo cateva ori ca eu dimineatza mi-a cap! surprins eu am constientizat ca la noi se vorbeste de mofturi, dar inca nu am reusit sa o dezvat...imi trebuie mult sange rece, nu reusesc sa o las sa planga mai mult de 10 minute...mi se topeste inima!

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 8 luni
Mara : 18 ani
Calin: 9 ani, 10 luni

18.02.2005 11:51     citat 

alessia_de, nici eu n-as lasa-o sa planga mai mult de 10 minute. sarut Dezvatatul asta nu cred ca se face peste noapte. Incercam si noi cate un pic in fiecare zi, pana cand reusim.

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 18 ani, 9 luni

18.02.2005 12:35     citat 

Dora...am avut noi o conversatie interesanta pe tema asta... trag cu ochiul iti mai amintesti?

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 21 ani, 11 luni
Dragos Razvan: 17 ani, 3 luni

18.02.2005 1:20     citat 

si eu am avut acceasi problema cu primul copil, dar cand a acuma are 4 ani jumate si tot cu noi in pat doarme (el zice ca atunci cand vine fratiorul se va dezvata, iar noi speram.... rad ). Cu mancatul noaptea am patit-o la fel; din doua in doua ora bea lapte si nu era problema ca nu manca destul inainte de culcare ci obisnuinta. de la 8 luni a tina sticluta singur in somn iar apoi dupa o vreme m-am trezit intr-o dimineata si sticla era goala si nimeni nu s-a la un an jumate am inceput sa-i dau numai ceai noaptea si apoi s-a baut noaptea.
Iar in privinta vecinilor deranjati de plansul copilului am avut o singura "reclamatie". Cand avea Cristian vreo trei luni era imbracat in carucior si eu ma incaltam sa-l scot afara si el bietul, nerabdator urla si atunci a ce plange copilul. Chiar in perioada aia era plin la stiri de copii batuti de parinti si maltratati. Am poftit-o politicos inauntru i-am prezentat situatia si apoi de fiecare data cand pleca cineva de la noi avea grija sa zic in gura mare in fata usii ce am patit si cum sunt suspectata ca-mi bat copilul. Te asigur ca faza nu s-a tare urla copilul.
Sper sa-ti fie de folos micile mele patanii iar eu voi avea grija cu al doilea sa nu mai fac aceleasi greseli.

sus

Denunta
doruta

Copii

18.02.2005 1:37     citat 

Va multumesc tare mult fetelor pt sfaturi , ba mai mult voi tine cont de ele , iar incet incet voi incerca sa le si pun in aplicatie . Pana acum mai statea singurel si se juca , iar eu in camera imi faceam treaba pe langa el , dar acum daca ma vede in picioare si mai ies din camera pt putin timp , se apuca de plans.
Iar noaptea voi incerca sa nu ma duc direct la el cum l-am auzit , am sa-l las 1 minut sa va ce se intampla .
Iar cu joaca cu tati , sta 5 minute , iar apoi "rupe " hainele de pe el ca sa-l ia in brate, asta e asa l-a-i spuneam ca mai tarziu se va obisnui si va vrea numai in brate , ceea ce se intampla acum.
Pupici la toti copiii. sarut mai ales la cei cuminti trag cu ochiul

sus

Denunta
doruta

Copii

18.02.2005 1:38     citat 

Da , Ioana, imi amintesc , dar nu ma lasa tati...........

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 4 luni
Horea: 16 ani, 6 luni

18.02.2005 1:39     citat 

Dora mi-a tati un concediu de o saptamina, sa mergeti undeva (dar in afara orasului) si sa-l lasati pe Vladut cu bunica o saptamina. ea sa incerce sa-l adoarma in patut, singur...asa cum ti-au explicat fetele, masa de seara sa fie cereale ca sint mai consitente, noaptea doar ceai sau apa si neluat din patut. El deja va invatat "rolul" si il cere de fiecare data...dar de la bunica o sa invete alt "rol" si daca il accepta inseamna ca de doar moft adormitul in brate. Daca nu e doar un moft...inseamna ca singurul lucru pe care il mai poti face e sa astepti sa treaca timpul si pe masura ce creste si intelege o sa fie bine.
Sau mai e una...hai pe la noi cu Vladut si poate se molipseste de la David...rad
Mult succes...cu orice metoda incerci! sarut

sus

Denunta
doruta

Copii

18.02.2005 1:46     citat 

Simona , daca ar auzi sotiorul de asa ceva , mi-ar recomanda sa merg singura , el de langa copil nu pleaca , iar mama inca lucreaza si sincer nu vreau sa las copilul pe capul nimanui , nici macar pe a ce sa planga copilul daca nu e bolnav ??? ca nu are voie "" pana la urma cred ca ar trebui sa-i scot si lui tati fixurile astea din cap trag cu ochiul

sus

Denunta
doruta

Copii

18.02.2005 1:47     citat 

Simona , cat de curand cred ca-ti vom face o vizita , ca sa ma mai pun la punct cu anumite treburi . Te vom anunta ....... trag cu ochiul

sus

Denunta
AlinaC

Copii
Bianca Madalina: 18 ani, 2 luni
Bogdan Rares: 14 ani, 6 luni

18.02.2005 1:56     citat 

si noi avem aceeasi problema. Pana nu de mult Bianca adormea cu un biberon cu lapte la ea in patut. Am facut greseala cand a a in patut. Daca o las singura in patut a acolo. ochi peste cap

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 21 ani, 11 luni
Dragos Razvan: 17 ani, 3 luni

18.02.2005 2:06     citat 

welcome in the club AlinaC. Cristian de la 9 luni doarme tot cu noi in pat. i-am desfiinta patutul cu trei ani in urma cand am vazut ca e inutil si si din lipsa de spatiu, dar acuma marindu-ne familia cu inca un membru va trebui sa le fac camera lor si atunci nu prea va avea incotro si speram ca se va obisnui sa doarma singur. El cel putin asta promite.... confuz

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 18 ani, 2 luni
D: 15 ani, 1 luna

18.02.2005 3:22     citat 

----------
Minteuan a mama eu o astept pe a e singura persoana cu care imi permit sa imi las copila mai mult timp fara gandul ca oare ce face, Doamne?! PAna una alta incercam sa aplicam metodele mai sus date. Faza e ca si cand se pune sa planga plange si camesa de pe ea! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: