· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > o carte care sa ma ajute in educatia copilului
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor o carte care sa ma ajute in educatia copilului     
simosin

Copii
alexia-ioana: 15 ani, 1 luna
Maria-Cristiana: 13 ani, 5 luni

15.09.2006 9:43   o carte care sa ma ajute in educatia copilului  citat 

buna!
ce carte-mi recomandati ? nu pot spune ca nu ma bazez si pe instinctul si sentimentul de mama dar as avea nevoie de ajutor si cred ca o carte in acest sens m-ar ajuta...
de multe ori din cauza oboselii imi pierd rabdarea si cred ca exista anumite trucuri,sau metode care te ajuta in a-ti educa mai bine copilul.
poate imi spuneti voi cate ceva despre asta ....nu de alta dar sa nu cumpar ceva aiurea ....cu siguranta imi vor fi de folos sfaturile voastre.
sarut

sus

Denunta
Romelia

15.09.2006 4:54     citat 

Dintre toate care le-am rasfoit pana acum , cea mai buna mi s-a parut How to discipline with love-fron crib to college- Fitzhugh Dodson. Acelasi autor How to parent, How to father etc. Ar mai fi Kay Kuzma - How to build your child character, Dorothy Baruch New ways in sex education, Institutul Gessel cu Louise Bates Ames care are o carte pentru fiecare an pana la adolescenta timpurie
http://www.naturalchild.org/home
http://www.askdrsears.com/

sus

Denunta
LauraConduraru

Copii
Andrei Conduraru: 14 ani, 11 luni

16.10.2006 11:23     citat 

Draga Simosin, cred ca daca intri intr-o librarie ramai cu gura cascata de cate carti au aparut,toate adresate piticotilor nostrii, insa asa cum spui si tu trebuie sa alegi ceva frumos si nu cred ca nu vei gasi... rasfoieste cateva si cu siguranta ca nu vei ramane dezamagita zambet

sus

Denunta
adanita

Copii
Delia Stefania: 15 ani, 6 luni

08.01.2007 5:22     citat 

Copilul de la 1 la 3 ani - anne bacus, teorasi a mai scris multe altele, inclusiv una faina cu jocuri de la o zi la 6 ani.
asta ca sa-ti recomand si ceva ce poti gasi pe la noi.

sus

Denunta
Romelia

08.01.2007 9:40     citat 

intre timp am citit mai multe si daca ar fi sa-ti recomand doar una as alege intre Your competent child -jesper Juul sau Parent effectiveness training(PET) thomas gordon, te asigur ca nu ar fi bani irositi

sus

Denunta
adanita

Copii

09.01.2007 12:11     citat 

Romelia, tu cand te apuci de scris carti de-astea? zambet

sus

Denunta
Romelia

09.01.2007 3:02     citat 

Adanita zambet , acum cern ceea ce citesc, incet mi se formeaza o idee clara in ce priveste educatia pe care vreau sa i-o aplic lui Eric. si sotul ma tot bate la cap, dar inca sunt departe, cum spuneam abia acum se clarifica totul
teoria ca teoria, practica e mai grea in sensul ca nu vreau sa -mi cresc copilul urmarind ce scrie in carte ci vreau sa-mi insusesc anumite idei care mi se potrivesc.E atat de greu, pentru ca am fost crescuti intr-un mod ce accepta pedepsele de orice fel, copiii avand un loc bine detrminat in societate si familie, plus mesajele cu care ne bombardeaza zilnic societatea si acum. In momentul asta cel mai mult imi doresc o educatie non-punitiva, si e piece of cake cu partea fizica dar cand e vorba de vocabular si intonatii e mai greu, ma enervez si eu din cand in cand prostit

sus

Denunta
adanita

Copii

10.01.2007 3:33     citat 

----------
Romelia a scris:
teoria ca teoria, practica e mai grea in sensul ca nu vreau sa -mi cresc copilul urmarind ce scrie in carte ci vreau sa-mi insusesc anumite idei care mi se potrivesc.E atat de greu, pentru ca am fost crescuti intr-un mod ce accepta pedepsele de orice fel, copiii avand un loc bine detrminat in societate si familie, plus mesajele cu care ne bombardeaza zilnic societatea si acum. In momentul asta cel mai mult imi doresc o educatie non-punitiva, si e piece of cake cu partea fizica dar cand e vorba de vocabular si intonatii e mai greu, ma enervez si eu din cand in cand prostit
----------

asta este ceea ce ma preocupa cel mai tare acum. partea asta. si ma bucur ca te-am intalnit zambet

simosin, in plus fata de cartea pe care o cauti o sa intalnesti precis aici (daca nu ai intalnit deja) oameni care iti vor spune lucruri care te vor face sa te simti luminata, cumva. cel putin eu asa am simtit. sau care intr-un moment x te vor hrani exact din ce ai tu nevoie. si nu o data mi s-a intamplat sa confrunt cu informatii luate de aici doctorii la care am fost. si fie si-au reevaluat pozitiile, fie au argumentat mai bine, nuantat, fie m-au felicitat pentru informatiile mele.

na ca am adus si un elogiu forumului aici foarte fericit

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 18 ani, 8 luni

10.01.2007 8:28     citat 

Da-mi adresa de mail pe privat sa-ti trimit Meseria de parinte scrisa de Ioana Dolean . Eu o am in format electronic.

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 25 ani, 7 luni
Denis-Ian: 15 ani, 10 luni

10.01.2007 10:58     citat 

----------
alicadu a scris:
Da-mi adresa de mail pe privat sa-ti trimit Meseria de parinte scrisa de Ioana Dolean . Eu o am in format electronic.
----------

I-a trimite-o si la fata mosului, fata mea draga si frumoasa! sarut

sus

Denunta
simosin

Copii
alexia-ioana: 15 ani, 1 luna
Maria-Cristiana: 13 ani, 5 luni

12.01.2007 11:25     citat 

multam fetelor!

[...]

sus

Denunta
mari_nela

Copii
Eduard: 15 ani, 7 luni

24.01.2007 5:43     citat 

----------
alicadu a scris:
----------

Sepoate sa primesc si eu cartea?Adresa mea este [email protected] mult

sus

Denunta
sleepy

Copii
Matei: 17 ani, 5 luni

24.01.2007 6:45     citat 

alicadu, daca poti te rog sa-mi trimiti si mie. vesnica recunostinta zambet
la: [email protected]
multam

eu am citit recent:
Intre parinte si copil
mi-a placut si-am gasit-o a fi practica si oarecum lipsita de recomandarile uneori facile ale psihologiei contemporane.

sus

Denunta
RamonaBucurescu

Copii
Mario: 14 ani, 5 luni

24.01.2007 6:56     citat 

Ma bag si eu, daca nu cer prea mult si daca se poate, pentru [email protected]

sus

Denunta
adanita

Copii

29.01.2007 6:47     citat 

----------
sleepy a scris:

mi-a placut si-am gasit-o a fi practica si oarecum lipsita de recomandarile uneori facile ale psihologiei contemporane.
----------

poti sa dezvolti un pic ideea? eu nu o inteleg. la ce te referi?
pana una alta suna asa... ca si cum ar exista o carte care se numeste psihologia contemporana si in ea sunt recomandari facile. surprins rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: