· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Posibila intoleranta la lactoza?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Posibila intoleranta la lactoza?     
gabbytom

Copii
Andrada: 14 ani, 3 luni
Rares: 9 ani, 5 luni

08.08.2010 9:35   Posibila intoleranta la lactoza?  citat 

Buna, mamicilor!As avea si eu o intrebare cu privire la intoleranta la lactoza.Dar,sa va spun problema:am un baietel de 8 luni care a baut lapte Nan de la 2 saptamani deoarece laptele meu era insuficient. I-a mers f bine,o perioada a baut si Nan HA 2 deoarece banuiam o alergie la lapte de vaca,lucru infirmat de testele alergologice. De aprox 1 luna facea kk moale cu mucus. L-am tratat de cateva ori,a baut chiar si milupa hn 25.Se rezolva repede problema,cum revenim la lapte normal ,face din nou mai moale. Nu vomita,a luat bine in greutate,are peste 9 kg la 8 luni.Deci,e posibila o intoleranta la lactoza?Ii ies si dintii,acum i-a iesit al saselea dinte,sa fie si asta o cauza?Va multumesc si astept parerile voastre.

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 5 luni

08.08.2010 11:21     citat 

Si eu am banuit la un moment dat o intoleranta la lactoza la Ayan.
Pediatrul lui mi-a spus ca laptele delactozat nu e o solutie pe termen lung, in consecinta am cautat intr-un hipermarket laptele cu cat mai putina lactoza. Am observat cu aceasta ocazie ca Nan si Nan HA (care e pentru alergie la proteinele laptelui de vaca, nu la lactoza) au tot atata lactoza. Pe cutia de Milumil n-am gasit specificata cantitatea de lactoza continuta... si totusi am gasit ceva: Humana de noapte cu numai 3 g si ceva. rad Bineinteles ca i-am cumparat o cutie dar n-aveam cum sa-i dau numai Humana de noapte mereu (la 5 luni avea 9200 g). Milumilul de noapte are 6,6 g, iar Nan-ul 5 si ceva.

Ceea ce vreau sa spun e ca s-ar putea sa nu fie intoleranta la lactoza daca ii prieste mai bine Nan-ul HA decat celalalt.

Offtopic: Dar multi dinti mai aveti! rad sarut

Nu cred ca scaunul cu mucus are legatura cu eruptia dintilor, ci mai degraba cu secretiile nazale pe care copilul le inghite si pot ajunge in scaun.

sus

Denunta
gabbytom

Copii

09.08.2010 7:08     citat 

Multumesc pt raspuns! si baietelul teu e cam de o varsta cu al meu. Al meu e nascut pe 27 noiembrie.Ieri a facut kk o data.Acum s-a trezit si a facut o data,de consistenta buna,dar nici tare. De ieri i-am introdus lapte Milumil 2,as vrea sa-l trec pe acest lapte ,deoarece eu stau intr-un orasel de provincie din Gorj si se gaseste mai usor,si de ce sa nu recunosc e mai convenabil.In legatura cu laptele,ce parere aveti,dupa un an as putea sa-i dau lapte de vaca?(noi avem vaca in curte,deci stiu sigur calitatea lui).
Dinti -da avem ceva,mai ales ca au inceput sa iasa la 7 luni,si in trei sap i-au iesit 5!!! Sper sa mai discutam si sanatate la bebe!

sus

Denunta
D3lia

Copii

09.08.2010 7:25     citat 

In legatura cu laptele de vaca am sa-ti povestesc o intamplare:
Cumnata mea a fost la pediatru cand fetita ei avea vreo 10 luni pentru o asa zisa "raceala". Printre altele, a intrebat dr. cand ii poate da lapte de vaca. Raspunsul a fost: "In niciun caz inainte de implinirea varstei de un an, apoi cand vreti dumneavoastra dar va rog sa aveti in vedere ca laptele de vaca e pentru vitei si laptele praf e adaptat pentru copii." prostit

Asadar... e alegerea ta... trag cu ochiul

Eu una i-as da macar pana la 2 ani formula.

Cat despre Milumil... ce sa zic?
Noi am schimbat multe tipuri de lapte... ca asa-i Ayan, se plictiseste repede si nu mai pune gura. De aceea am studiat multe etichete si am comparat produsele. Sincer, mai degraba i-as da Bebelac decat Milumil, sunt foarte asemanatoare dpdv al compozitiei dar Bebelacul nu face spuma cand e reconstituit, scaunele sunt mai "legate" si se amesteca mai repede si mai uniform. El scaune mai nasoale (moi rau fara a fi diaree si fara sa contina mucus) numai de la MIlumil a avut. Totusi Nan-ul mi s-a parut cel mai ok insa pruncul nu-l mai vrea si tot la Milumil am ajuns. trist
Asa-i, Milumil-ul e mai ieftin si decat Bebelacul. Probabil e cel mai ieftin lapte in afara de Vitalact. Ma bucur ca nu mai vrea Humana, ca aia 3 e de-a dreptul scumpa.

sus

Denunta
gabbytom

Copii

09.08.2010 8:07     citat 

Intr-adevar ai dreptate in legatura cu laptele de vaca.Cred ca voi mai astepta. Crezi ca bebelac-ul e bun? Aveam impresia ca e un lapte ieftin si in consecinta nu prea bun.Sa incerc cu Bebelac?Tu i-ai dat acest tip de lapte? Sincer,e si problema banilor.Eu sunt profesoara si sotul functionar public si mai avem o fetita.Deci,e destul de greu.

sus

Denunta
D3lia

Copii

09.08.2010 10:05     citat 

Da, i-am dat Bebelac. Coincidenta sau nu, Ayan a luat semnificativ mai mult in greutate cu Humana si Nan decat cu altceva.

Zici ca-i lapte ieftin Bebelac-ul? foarte fericit Afla ca-i mai scump decat Milumil-ul. zambet Si eu m-am mirat cand am vazut.
Bebelac: aprox. 14 lei cutie 250 g
Milumil: aprox. 29 lei cutie 600 g

Inca o data, mie mi se pare mai ok Bebelac-ul decat Milumil-ul.

Hai ca am plecat offtopic.zambet De la lactoza am ajuns la tipurile de lapte.zambet

sus

Denunta
gabbytom

Copii

10.08.2010 10:22     citat 

M-am interesat si intr-adevar e mai scump Bebelac-ul. Deci...e posibil sa fie intoleranta? nu face decat de 2,max 3 ori pe zi dar nu imi place consistenta,apar si resturi de mancare nedigerata.ii mai dau sanzyme,dar uneori mai uit,caci e flaconul in frigider si ma grabesc sa ii fac laptele si asa mai uit de el.pot sa ii iasa maselele acu?are 8 luni si jum.

sus

Denunta
D3lia

Copii

14.08.2010 8:16     citat 

Ca are sau nu intoleranta, asta iti poate spune o investigatie paraclinica.

Eu, din nou ochi peste cap , m-am confruntat cu aceasta problema de la Milumil. Ziceam mai devreme ca tot la Milumil am ajuns. Scaunele lui aveau o consistenta... prostit
Asa ca, fara sa mai tin cont de parerea lui, am reintrodus Bebelacul. Asadar Ayan mananca Bebelac acum. Alta solutie nu prea aveam. Humana e prea scump, Nan-ul 2 i-a displacut total... iar alte experimente n-am mai fost dispusa sa fac.
Acum e ok. Mananca Bebelac si Humana de noapte. Scaunele arata bine... si asta numai dupa ce am renuntat la Milumil. zambet

sus

Denunta
gabbytom

Copii

22.08.2010 12:33     citat 

Nu am mai intrat de mult deoarece am avut ceva probleme. Bebe face kk uneori bine,alteori moale,ii dau zilnic Biotics baby si sanzyme. Mu stiu daca e bine sa ii schimb laptele. Va rog mai veniti cu idei,ceva sfaturi. Va multumesc!

sus

Denunta
sonicauntie

10.07.2011 11:40     citat 

[quote="gabbytom"]Nu am mai intrat de mult deoarece am avut ceva probleme. Bebe face kk uneori bine,alteori moale,ii dau zilnic Biotics baby si sanzyme. Mu stiu daca e bine sa ii schimb laptele. Va rog mai veniti cu idei,ceva sfaturi. Va multumesc![/quote]

De ce nu incerci cu Lactopriv de la Topfer? este o formula fara lactoza, conceputa special pentru puiutii cu intoleranta la lactoza si nu contine proteine din lapte de vaca, lactoza, zaharoza, galactoza si fructoza.

Din cate m-am interesat eu, e foarte ok, ca si cel hipoalergenic (Lactana HA). Produsele lor sunt BIO deci sunt OK.

Sper sa fiti bine si sanatosi zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: