· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Alergie la muscaturi de insecte !
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Alergie la muscaturi de insecte !     
cara

Copii
Timeea: 21 ani, 2 luni

08.06.2004 10:20   Alergie la muscaturi de insecte !  citat 

As vrea sa stiu daca se poate face o testare inainte care sa descopere eventuala alergie la muscaturi de insecte.Mai exact, de vreo cateva zile bune am fixul asta, pentru ca trebuie sa duc fata la tara- zona deluroasa, impadurita, mai izolata si mi-e teama sa nu aiba alergie la intepatura de albina sau viespe( ca la tantari face niste umflaturi urate si se scarpina o luna de zile- ca si mine, dealtfel, dar pe mine m-au muscat albine, viespi si n-am patit nimic!)
Chiar ma gandeam, mi-o da de la farmacie hemisuccinat sau ce mai trebuie injectat intravenos in caz de, doamne fereste, soc la muscatura?!
(ca vecina de acolo e asistent pediatru...)

sus

Denunta
Onush

08.06.2004 11:44     citat 

Testari pentru orice fel de alergii se pot face. Cred ca pediatrul este cel care te poate indruma cel mai bine catre un asemenea laborator.
Aici au mai discutat fetele de medic alergolog dar din nefericire e vorba de Bucuresti.
http://www.parinti.com/modules.php?name...ht=alergii

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 6 luni

08.06.2004 2:09     citat 

ar fi bine sa ai crema Fenistil gel, se da gratuit pe reteta pentru copii, esti si antihistaminic totodata, e super pentru intepaturi de insecte,...

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 20 ani, 9 luni
Luca Gabriel: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

23.04.2005 11:04     citat 

Readuc in fatza acest subiect pentru ca ma intereseaza ce ati folosit in cazul in care copiii vostrii au fost ciupiti de tantari, purici sau paianjeni.
Acum 2 zile i-au aparul pe tot fundul si pe unul din picioare, pe partea din spate, o multime de ciupituri urate pe care le-am pus pe seama vreunui purice (nu ma intrebati de unde ca n-a idee...dar la cati caini avem pe strada, nu m-ar mira sa fi pescuit si el un purice in pantaloni) sau a vreunui paianjen.
Initial, am crezut ca este inceputul unei eruptii si ca ne vom lupta cu vreo boala contagioasa, dar s-a dovedit ca sunt doar muscaturi de insecte. S-au umflat tare si-l mananca de numai. Am cumparat astazi de la plafar o mixtura mentolata care contine oxid de zinc si glicerina si se pare ca este foarte bun antipruritic. Aveti idee daca ar fi indicat maine sa ma duc la farmacie si sa cer si vreun alergogen? Precizez ca in prima zi in care am vazut ciupiturile a facut si putina febra, un singur puseu care a scazut imediat la administrarea unui supozitor.
Multumesc frumos!

sus

Denunta
dani29

Copii

25.04.2005 4:04     citat 

Fenistil gel pe ciupituri si antihistaminic: aerius sau peritol ...

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 20 ani, 9 luni
Luca Gabriel: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

25.04.2005 9:39     citat 

Multumesc pentru raspuns Dani. Pana la urma, in seara aceasta am mers cu el la camera de Garda a Spitalului Grigore Alexandrescu si i s-a pus diagnosticul de "prurigo" (dermatita alergica). Nu se stiu insa cauzele si nici nu s-a manifestat vreodata ca fiind alergic la ceva. In plus doctora a oscilat intre acest diagnostic si varsat de vant, cu toate ca n-a facut febra decat 37, 5 si asta vineri (azi fiind luni seara) si bubitele au ramas aceleasi si in acelasi stadiu tot de vineri. Daca nici dupa atatea zile nu pot pune un diagnostic, halal:(
Maine il mai ducem la niste analize. Parca vad ca-n final trec "ca de la sine" si eu tot nu aflu cu ce m-am confruntat trist

sus

Denunta
dani29

Copii

26.04.2005 1:19     citat 

Cu placere Ami!
Ai grija la dermatita alergica (trebuie bine observat la ce face), eu o patesc la fel cu Diana, primavara, mai ales pe fata , cum apare soarele de primavara, combinat cu vant si praf cum ii apar pe fata tot felul de pete, basicute, bubite pe degetele... ultima data acum doua saptamani era rau de tot... am primit un tratament pentru asta: Cedax (4 ml/24 ore), peritol, fluocinolon unguent, si tratament homeopat (4 cutiute cu denumiri ciudate)! acum e foarte bine!

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 6 luni

04.05.2005 2:23     citat 

----------
dani29 a scris:
----------

hey, atentie! nu dati copiilor antihistaminice dupa ureke!
eu sint in plina criza de alergie la polen si supravietuiesc cu aerius. azi-dimineata tocmai i-am recitit prospectul. aerius poate fi luat numai de adulti si adolescenti de peste 12 ani!
despre peritol - nu stiu ce sa va spun, ca nu-l cunosc, dar la copii merge super un siropel frantuzesc - primalan - cu dozaj in functie de greutate.

sus

Denunta
zizee

Copii

04.05.2005 2:25     citat 

ami, ce mai face david? i-au trecut bubitele? ati descoperit despre ce era vorba?

sus

Denunta
dani29

Copii

04.05.2005 2:35     citat 

----------
zizee a scris:
----------
dani29 a scris:
----------

eu sint in plina criza de alergie la polen si supravietuiesc cu aerius. azi-dimineata tocmai i-am recitit prospectul. aerius poate fi luat numai de adulti si adolescenti de peste 12 ani!
despre peritol - nu stiu ce sa va spun, ca nu-l cunosc, dar la copii merge super un siropel frantuzesc - primalan - cu dozaj in functie de greutate.
----------

Stai nitel Zizee, ca nu l-am dat dupa ureche deloc, e dupa sfatul dermatologului si te contrazic exista aerius si pentru varste mai mici (peste 2 ani oricum), e sirop!

sus

Denunta
zizee

Copii

04.05.2005 5:49     citat 

----------
dani29 a scris:
----------
zizee a scris:
----------
dani29 a scris:
----------

----------

Stai nitel Zizee, ca nu l-am dat dupa ureche deloc, e dupa sfatul dermatologului si te contrazic exista aerius si pentru varste mai mici (peste 2 ani oricum), e sirop!
----------

ok dani, mea culpa si mercic de informatie. nu stiam si oricum nu intelesesem din mesajul tau ca e vorba de antihistaminice special dozate pentru copii. e bine ca exista din toate categoriile!

sus

Denunta
casie

Copii
Andrei: 23 ani, 1 luna
Mihai: 17 ani, 7 luni

19.01.2007 1:45   Muscaturile sau intepaturile de insecte!  citat 

Draga Cara si Ami, din cate am citit aveti pbl cu copii din cauza insectelor.
Eu am un baietel de 2 ani si 3 luni(in prezent) cu care anul trecut in vara am avut f multe pbl din cauza insectelor.
Eu mi-am dus copilul de la 6luni la tara(dar stand numai in tarc si f putin direct pe pamant) si nu am avut nici o pbl, din contra datorita avantajelor pe care ti la ofera aerul, alimentele etc, i-a mers f bine!
Insa anul trecut in vara am semnat condica la dr lunar pt ca la 2 zile cum ajungeam la tara se umplea de bube mari cu lichid care il manacu groaznic de rau, de multe ori saracul copil nu mai suporta si ma punea pe mine sa-l "scarpin" si asta mai ales seara la culcare.
Am fost la dermatologi, alergologi si mi-au spus ca e alergic la "SALIVA DE INSECTE". Cum il aduceam la Bucuresti, cum ii trecea in citeva zile.Bineinteles ca i-am dat la sfatul dr si cu creme (cu cortizon H, cu nu mai stiu sotuie mentolata care sai mai ia din mancarime) si i-am dat si tot felul de siropuri printre care si Aerius pt copi si Peritol si altele, dar singurul efect pe care l-au avut toate astea a fost sa-i mai amelioreze UN PIC din mancarime. Dr alergolog mi-a spus ca se cheama prurit.... si ca pana la 6-7 ani nu am ce sa-i fac, o sa-si revina singur, si sa ma obisnuiesc cu ideea. Ei, nu cred ca ma pot obisnui, dar o sa vad la vara cu o sa fie situatia.
Nu stiu ce o sa fac cu el la vara, mai ales ca nu am cu cine sa-l las si eu sunt la serviciu. Acum sta cu parintii mei acasa, dar din marti-aprilie ai mei se duc la casuta noastra de la tara si nu mai are cu sta.[color=darkred][/color]

sus

Denunta
nikolus

04.04.2008 1:46     citat 

si eu am probleme cu baietelul meu:acum are 11 luni si ma chinui cu el de la 1 luna jumate;bubite pe obrajiori sub forma unei alergii;am fost la medic ,i-a prescris sirop aerius 2.5ml pe zi,pimafucort unguent de 2-3 ori pe saptamana,locoid crelo o data pe saptamana,apa termala de la avene de 3-4 ori pe zi ,sapun eucerin,crema emolliente extreme de la uriage ptr cand iesi pe afara.Ce sa spun?tratamentul i-a priit,dar intrebarea mea este :asa ma voi chinui tot timpul cu el?chiar nu-i va disparea problema asta?asa imi pare rau de el........a debutat vara si am tot sperat ca e de la caldura si ca-i va trece cand se va racori.........nu vroiam sa cred ca e dermatita atopica..........dar inca sunt probleme; eu cred ca e vb de o dermatita alergica (i-am dat lapte de vaca si a doua zi era urzicat pe obrjiori )am mai observat ca si atunci cand e agitat,plange sau e nervos ii infloreste fata .AJUTOR!!!MAVOI DUCE IAR LA MEDIC PE 15 SI PROBABIL CA-MI VA DA IAR O SERIE DE SUBST CHIMICE CARE-I VA DETERIORA TENUL LUI DE BEBE............

sus

Denunta
GILIOLA_IASI

Copii
THEEA-TEODORA - shotii
14 ani, 1 luna

08.02.2010 3:15     citat 

BUNA, si noi am avut o experienta la alergia de la insecte,dar ce m-a uimit la dr. ne-a recomandat sa nu folosim nimic ce fermenteaza ,adica iaurduri,eu as spune si smintina pt siguranta mea,,si avea niste bubite cu cap alb pe picior imediat sub scutec si pe TALPA,si avea numai pe un singur picior mai multe iar pe celalat doar citeva,si noua nea dat tot aerus,apa termala tot de la avene si crema advantan pt mincarimi. zambet
.Dar de citeva zile avem o alta problema ,intr-o dimineata ,a mincat niste unt cu sunca de pui (dar care a mai mincat pina acum de mai multe ori),fructe ca de obicei,iar dupa 2-3 ore i-a aparut pe tot corpul bubite rosi umflate deasupra ,si am dato tot cu crema advantan si i-a disparut dar ia aparut in alt loc si tot asa,iar dupa o zi se pare ca sau mai retras,nici baie nu i-am facut.pupici ,giliola

sus

Denunta
vyronis

02.04.2021 12:09     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: