· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cantitate lapte
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cantitate lapte     
oanasauer

Copii
anamaria: 11 ani, 2 luni

25.12.2008 11:43   cantitate lapte  citat 

Buna seara,poate stie cineva ce cantitate de lapte trebuie sa bea un bebe la 4 luni....
multumesc de ajutor

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 11 ani, 5 luni
roxana elena sorana: 8 ani, 3 luni

26.12.2008 12:37     citat 

de regula,pe cutile de lapte scrie cantitatea minima de care are nevoie un sugar.daca alaptezi,cred ca e valabila aceeasi "masuratoare"

sus

Denunta
oanasauer

Copii

26.12.2008 10:49     citat 

da, e adevarat ca scrie,dar nu a mancat niciodata cantitatea scris ape cutie.
mananca intre 650-750 la 24 ore si nu stiu daca e suficient..Doctorul spune ca da,dar cand aud ca altii de 2 luni mananca 800 pe 24 ore ma ia cu tensiune.... :(

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
11 ani, 1 luna

26.12.2008 10:40     citat 

pai depinde de fiecare copil patricia mananca 5 bibe a cate 200 ml in fiecare zii,cateodata mai putin 4 de 200 si unu de 160.daca el nu cere inseamna ce e suficient.nu iti face grija ca daca ii e fomica stie el sa ceara in felul lui.nu sta flamand rad

sus

Denunta
mimilyca

Copii
Micul razboinic

08.01.2009 11:51     citat 

Oana, aseara am fost si eu la medic si am intrebat acelasi lucru. Mi s-a explicat ca in primele 2 luni trebuie calculata o cantitate minima in functie de greutate dar dupa asta in functie de nevoia bebelusului. Daca nu ai nici o suspiciune de probleme de sanatate si bebe ia in greutate nu ai de ce sa-ti faci griji. Il incerci pana vezi ca e satul. zambet
Sanatate maxima!!!

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 15 ani, 5 luni
Ema: 11 ani, 5 luni

28.01.2009 7:55     citat 

Oana, draga mea, fica-mea la 4 luni papa 4 biberoane de 180ml\zi. Eu una nu am auzit copil care sa manance asa putin. E drept ca nici cu greutatea nu statea grozav. Dar ce sa-i fi facut daca nu vroia mai mult?! Dupa ce am inceput diversificarea , treptat a inceput sa manance mai bine. Acum la 8 luni are zile cand ma sperie si pe mine cat poate "bobina"Deci, nu dispera. Nu cred ca rabda ea de foame!

sus

Denunta
printzesa_26

Copii
Alessia-Maria: 11 ani, 1 luna

29.01.2009 10:40     citat 

mai fetelor...dar bebeii vostri mananca enorm....odata 200 ml sau 160 ml prostit ...valeeeeuuuuu.....pai a mea nu a mancat niciodata mai mult de 90 ml odata...iar in cazuri extreme cand treceau 4-5 ore...noaptea...manca 120 ml. ....acei 90 ml ii mananca cam la 2ore jumate 3. cum vi se pare???????...in greutate e destul de bine...are 7300 gr la 4 luni si o sapt

sus

Denunta
Paula84

Copii
Raluca Elena: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

15.02.2009 6:05     citat 

Buna, si eu am o problem asemanatoare fetita mea de 2 luni mananca tot 90-100 ml de lapte din 135. Problema este ca nu se satura si plange in continuate dar nici nu mai vrea sa manance. Si asa am ajuns sa ii dau restul de lapte cu seringa hm plang sau sunt foarte trist Poate ziceti ca sunt nebuna si poate ca sunt dar numai in felul asta sta linistita sau doarme ca altfel nu avem cu cine sa ne intelegem si cere bib. din ora in ora. Nu imi comvine ceea ce fac, da decat sa o vad ca plange de foame mai bine ii dau asa. Ma gandeam ca poate a mai trecut cineva prin ceva asemanator si a gasit solutia ca eu nu mai am nici o idee. Sunt si o mamica incepatoare. I-am schimbat biberoane, tetine si nimica. Ma gandesc ca poate nu ii mai place laptele (Millu Millu) Pedriata mi-a dat niste vitamina C dar tot nu vad nici un rezultat. Ii fac un bib. de 120ml (cu tot cu lapte 135ml) si de fiecare data mai imi lasa in bib. exact 50ml de lapte nici mai mult nici mai putin hm Ce sfaturi puteti sa imi dati ca nu mai stiu ce sa fac.

Multumesc.

sus

Denunta
Paula84

Copii
am nascut deja!

16.02.2009 9:20     citat 

Nu are nimeni nici o idee de ce nu mananca sa se sature? Ma gandesc serios sa ii schimb laptele cu Humana. Maine o sa vina si pediatra sa ii faca vaccinul sa vedem ce zice si ea. De ex. astazi pe la 16:00 mi-a mancat 100ml lapte singura si la 18:15 plangea de foame si a mancat doar 25 ml lapte. Dupe care a adormit si abea acum incepe sa se trezeasca.

sus

Denunta
oanasauer

Copii

16.02.2009 10:57     citat 

Paula,nu te grabi sa-i schimbi laptele,e inca prea micuta sa-i peste cap stomacelul...atata tip cate ea papa 100 la o masa si are doar o luna...e ok...nu ai scris cat manaca in 24 de ore...dar daca fetita ia in greutate si e vesela,nu-ti fa probleme...si eu imi faceam probleme,ca mananca prea putin,ca e slaba....dar acum imi dau seama ca am gresit....

oricum o sa manance cat vrea ea si cand vrea...nu-ti fie frica,ca ea mananca cat are nevoie....
o seara placuta in continuare

sus

Denunta
Okidli

16.02.2009 11:14     citat 

ai incercat sa ii dai ceai.? eu asa fac cind nu mai vrea lapte dar ar trebui sa mai bea...dupa parerea mea , pentru ea e poate suficient atitalapte sau vrea ceai

sus

Denunta
Paula84

Copii
am nascut deja!

17.02.2009 11:51     citat 

Am incercat si cu ceai dar mi se parea ca mai rau o ametesc. Poate ar trebui sa mai incerc si alte variante. Ca am cam inceput sa ma prind cand nu ii este chiar asa de foame si sa ii dau niste ceai. Pe zi imi mananca in jur de 500-600ml de lapte cu ce ii dau eu. Altfel ar fi mai putin. Nici nu stiu care este cantitatea care ar trebui sa o bea un bebe de aproape 2 luni. Seara a inceput sa imi ceara mai mult de 135 ml de lapte si ma gandeam ca poate ar fi bine sa ii fac laptele mai consistent. Am citit in cartea mama si copilul ca pe la 10 sapt. sa putea sa ii dau o masa de terci. Voi ce parere aveti?

V-am lasat ca sa trezit pitica. Multumesc mult pt. sfaturi. :*

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani
alaptat, purtat, rasfatat

17.02.2009 2:11     citat 

----------
Paula84 a scris:
Seara a inceput sa imi ceara mai mult de 135 ml de lapte si ma gandeam ca poate ar fi bine sa ii fac laptele mai consistent. Am citit in cartea mama si copilul ca pe la 10 sapt. sa putea sa ii dau o masa de terci.
----------

Pai nu ii prepari laptele cum scrie pe cutie?
E agitata pentru ca este in pragul puseului de crestere de la 2 luni. Poate incerci sa-i dai lapte cand cere (acum eu nu prea stiu cum e cu laptele praf ca eu alaptez si la puseele de crestere il puneam des la san! dar poate stiu fetele si te sfatuiesc ele!).

La 10 sapt.? surprins Ce intelegi prin terci? Cumva cereale?
Diversificarea se incepe cand copilul da anumite semne, OMS-ul recomanda inceperea diversificarii si la copii alimentati artificial in jurul varstei de 6 luni.
Actualizati-va biblioteca cu lucrari mai noi, nu mai stagnati la Mama si Copilul (mai ales la partea de alimentatie!).Lumea evolueaza!

rox

sus

Denunta
oanasauer

Copii

17.02.2009 2:28     citat 

Paula...nu incerca sa-i faci diversificare la 2 LUNI...e prea devreme...mult prea devreme....

si laptele il faci asa cum scrie pe cutie...altfel s-ar putea sa faca constipatie sau diaree....masurile de lapte praf sunt si trebuie sa fie exacte....

si o sa inceapa sa pape si 160-170...dar cu timpul si cu calm din partea ta....nu mai fi asa agitata si stresata ca-i transmiti tot fetitei....din proprie experienta iti spun.....

o zi buna in continuare!!!!

sus

Denunta
Paula84

Copii
am nascut deja!

17.02.2009 3:18     citat 

Lapele i-l fac exact asa cum scrie pe cutie. Tot imi da impresia ca nu se satura mai ales ca nu trage cat trebuie. La ora 13:00 a terminat 125 ml de lapte si mai devreme i-am dat 50 de ceai sa vedem ce iese. Acu se cam agita. Pai si cu terciul idioti aia care au scris cartea de ce spun ca e bine sa il dai. Sunt multe mame ca mine care nu au pe cineva langa ele si fac ce scrie prin carti. Astazi vine si pedriata sa ii faca vacinul pe la 16:00 sa vedem ce zice si ea. Va mai tin la curent. Merci.

P.S. Care este cantitatea de lapte care ar trebui sa o bea la o masa un beb de 2 luni dar, pe zi?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: