· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com > Generatia 2005 > Familia de toamna - iarna 2005 ( nou inceput) 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Familia de toamna - iarna 2005 ( nou inceput) 2     
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 14 ani, 11 luni

11.01.2009 5:18     citat 

2005(nou inceput)

AlinaPop-Julia Christine,nascuta 12 noiembrie 2005, 3,300kg si 51 cm
AdiaG
-Anya Ioana,nascuta 19 octombrie 2005,3.450kg,52cm,scor apgar 10
AlinaStoichiciu-Eric,nascut 4 octombrie 2005
Ana348- Maia Andreea,nascuta 16 septembrie 2005,3,450kg, 52cm
Biaca-Bianca,nascuta 7 noimbrie 2005
Cory_a-Bogdan Alexandru ,nascut 22 noiembrie 2005,3.750kg,53cm,scor apgar 9,cezariana
Gina_Pirvan-Calin Alexandru ,nascut 16 noiembrie 2005 ,3.800 kg si 51 cm
Lauriciu-Patrick Alexandru,nascuta 30 septembrie 2005
Liviavetuta-Christian Mihail,nascut 13 decembrie 2005,3.000kg,50cm,scor apgar 9,cezariana

`

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 15 ani

11.01.2009 6:35     citat 

Ce surpriza frumoasa Livia sarut sarut sarut ...foarte frumos colajul...si ce copii frumosi...m-am emotionat!!!
Sa sti ca eu sunt mai emotionata ca el...si astept mai mult...maine va spun cum a mers treaba...oricum mi-am luat liber...stau pe la geamuri si daca e ceva intervin!!! rad rad rad rad

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii
Julia Christine: 15 ani
Alice Isabelle: 12 ani, 5 luni

12.01.2009 10:12     citat 

Livia,multumim mult!Colajul este superb!
Ce mai faceti?Ce fac copiii?
sarut

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii

12.01.2009 12:17     citat 

Fetelor,totul a decurs mai bine decat ma asteptam.Nu a plans deloc,a fost destul de cooperant.
Avantajul a fost ca lui ii plac copii...cum i-a vazut a inceput sa-i studieze,sa vada care ce face...si s-a asezat pe scaunel la joaca.cel mai bine a fost ca astazi au avut si teatru de papusi...abia astept sa vad ce-mi povesteste.Mi-e un pic teama de intalnirea cu el...partea cu somnul este mai grea...dar sper sa ma surprinda iar copilul meu si sa-i placa.
va povestesc diseara ce-a facut...la 15.30 ma duc sa-l iau....

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii

12.01.2009 8:53     citat 

Hai sa va povestesc ce a facut Calin la gradi...mi-a povestit educatoarea pana s-a trezit ca este un copil prea inteligent sa-l duci cu presul...exact asa mi-a spus...toti copii s-au culcat iar el a stat cu ea de vorba...dialog:
C - unde este mama de nu mai vine odata?
E - este la servici,sti si tu cum sunt inginerii,au mult de munca.
C - mama nu e inginera,are meseria de mamica....si va veni sa ma ia repede,nu ma culc.
E - sigur ca vine sa te ia,dar acum trebuie sa dormi
C - fac pipi
merge la pipi cu educatoarea
dupa 5 min,iar face pipi...educatoarea nu mai vrea sa mai mearga cu el...
C - tu nu intelegi ca fac pipi,hai odata ca fac pe mine si murdaresc patutul si te cearta sefa ta
E - surprins
se duce,Calin face pipi si apoi se culca...
C - este galagie,du-te te rog si spune-le celor de pe hol sa faca liniste ca nu pot sa dorm
E - bine Calin,lasa ca fac liniste acum.
C - multumesc doamna!
S-a trezit plangand ca nu stia daca am venit...cum m-a vazut si-a revenit instant!
Pe mine m-a surprins educatoarea cand mi-a repetat de nenumarate ori ca este un copil foarte inteligent...eu l-am vazut ca pe un copil normal...dar ea mi-a spus ca a mai avut asa un copil acum doi ani...sincer,nu i-am dus decat un ness cu cana,sunt niste cutii,cred ca le stiti si un buchet de flori...ma gandeam ca ma perie,dar nu avea motive.
In fine,nu ma laud,sincer,dar m-am simtit tare mandra...si fericita ca mai vrea la gradi.
va mai povestesc maine...ca mai am ce...dar acum vrea sa scrie cu culori si nu ma mai lasa la calculator ochi peste cap

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii

13.01.2009 6:38     citat 

Bravo,mami,ati trecut si de hopul asta!Trebuie sa fii tare mandra de Calin,un copilas cuminte si destept.Trebuie sa-mi fac curaj sa o dam si noi pe Julie... prostit ,poate prin vara...sper!

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii

13.01.2009 6:39     citat 

Bravo,mami,ati trecut si de hopul asta!Trebuie sa fii tare mandra de Calin,un copilas cuminte si destept.Trebuie sa-mi fac curaj sa o dam si noi pe Julie... prostit ,poate prin vara...sper!

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii

13.01.2009 6:40     citat 

Sorry! jenat Am postat de doua ori.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

13.01.2009 9:19     citat 

ce-as vrea sa am si eu norocul asta cand o dau pe maia la gradi! Deocamdata abia m-am apucat sa caut...

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

13.01.2009 11:29     citat 

Felicitari Ginutza zambet ,bravo Calinutz sarut ,ai baiat mare ,destept si istet sa o tineti tot asa!

Eu am fost ieri la doua gradinite care ne erau cele mai apropiate,nu mai exista locuri plang sau sunt foarte trist trist ,la una din ele ne-a trecut pe lista de asteptare prostit ,am rugat-o pe directoare sa ne lase sa mergem pana la usa unde erau copilasii sa vada si Christian ,am ramas surprinsa cand mi-a spus sa il descalt si sa il dezabrac sa mearga langa copii,i-am spus ca nu mai sunt locuri si el ma contrazicea ca sunt,,directoarea a spus ca o sa ii placa ca o sa fie sociabil si se va acomoda,apoi mi-a spus sa o mai sun sa vb poate se va libera vreun loc trag cu ochiul ,o mai las cateva zile si o caut,nu vad de ce mi-ar fi mai spus daca nu exista o portita confuz

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii

13.01.2009 1:59     citat 

Livia,insista...sunt copii ai caror parinti renunta,ba nu au bani sa plateasca,sau se imbolnavesc...sau...cine stie...asa ca e bine sa-l duci.
Calin de dimineata si-a facut bagajul apoi a inceput sa planga rau de tot si sa ma roage sa stea acasa...am ramas blocata...apoi m-am hotarat repede sa nu-l duc...nu vreau sa creada ca acolo e scoala de corectie si ca e obligat sa mearga.A fost foarte obosit,a dormit bustean azi-noapte...el ieri nu si-a facut somnul.
Mi-a spus ca merge maine...am sunat-o pe Educatoare si mi-a spus sa nu-l fortez,sa-l iau usor daca are cu cine sa stea.
Acum o sa vad maine de dimineata...iar m-au apucat trepidatiile...sunt tensionata la maxim...sper sa ma potolesc pana ajung acasa.

sus

Denunta
liviavetuta

Copii

13.01.2009 2:51     citat 

surprins surprins Copilasii sunt foarte imprevizibili,maine o sa ai o alta surpriza o sa vezi ca va vrea sa mearga foarte fericit ,eu ii spun lui christian caci Calin merge la gradi ca e baiat mare si o asculta pe mama lui,iar el plange ca vrea si el la gradi ca e baiat mare si ma asculta prostit ,isi doreste foarte mult dar vorba lui Sorin ,are sa plaga dupa mine ,nu o sa stea nici doua ore,mai vedem macar sa ii gasim loc la gradi ca de nu bat campii de tot plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii

13.01.2009 8:27     citat 

Gina,o sa fie bine pana la urma,o sa caute el compania copilasilor si o s ate roage sa-l duci la gradi.Bafta ,mami!
Livia,cumnata mea a dus-o pe Sabi la o gradi unde nu mai erau locuri.Educatoare,de comun acord cu directoarea,au acceptat sa o ia si pe Sabi cu conditia sa nu doarma acolo pt.ca nu au patuturi.....si uite asa s-a rezolvat situatiunea.Bafta !

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 15 ani
Carmina Delia: 10 ani, 4 luni

14.01.2009 8:53     citat 

buna fetele si La multi ani!!!

Laura, felicitari draga, pentru fetita Miruna!!! Asteptam cu nerabdare poze. sarut

Livia, multumim pentru colaj, e tare frumos. sarut

vad ca ati inceput gradinita, gina
gina, ce te sfatuiesc eu, acu nu stiu daca e bine, dar eu asa am facut
deci si Bogdan in prima zi a fost fff incantat, apoi a inceput sa planga
de cand se trezea incepea cu maraiala ca el nu vrea, ca nu ii place, ca vrea sa doarma, etc, de imi venea sa nu-l mai duc....dar cu pacaleli, cu "hai ca ursuletu cutare vrea la gradi, hai sa-l ducem"..sau mai stiu eu ..vezi tu ce merge si la voi...il scoli din pat si il imbraci

la plecare alta tura de maraieli, iar, tot asa, o poveste, o promisiune, o explicatie (ca toata lumea trebuie sa mearga undeva, la serviciul lui, si gradi e serviciul lui, cum am si eu serviciul meu, etc), si cumva ajungem la gradi, acolo la fel...acolo urlete, nu vrea sa se dea jos de pe mine...nu mai stiam ce sa fac, imi venea sa ma intorc acasa.

in fine l-am dus la baie sa vada wc-ele mici, chiuvetele mici, si-a spalat maimuta, a facut pipi, s-a spalat, si l-am dus eu in sala, pe cand sa plec iar a urlat...am plecat plangand de acolo...si am stat sub geam (ca se vede inauntru, ca-s la parter) vreo 10-15 minute, pana l-am vazut ca e potolit...nu-ti inchipui ca a plans in timpul asta, a umblat numai dupa ingrijitoare, a stat mai departe de copii...intr-o zi s-au luat copii de el cat am stat sub geam (i-au dat cu un ursulet in cap...aici e alta paranteza...in ziua aia m-am intors inapoi de sub geam si am avut o discutie cu educatoarea...am insistat sa il ajute sa se integreze, sa il cheme si pe el mai mult la joaca, sa il atraga langa copii, copii se cunosteau acolo, ca erau toti din septembrie, si nu se inghesuiau sa il accepte si pe al meu)...in fine poveste lunga...

oricum nu a durat mult...l-am dus in 24 nov prima data, a mers 3 zile in prima saptamana, ca apoi s-a racit...apoi a venit 1 dec luni, si in saptamana aia nu l-am dus deloc sa se refaca cum trebuie dupa raceala, si am reinceput din 8 dec, a mai plans in 8 si apoi nimic....maraia doar la trezire, a mei mers alea 2 sapt pana la craciun, si apoi pana in 5 ian, deloc...

acum nu mai plange deloc, abia il iau de-acolo, cand ma duc dupa el, il gasesc la joaca, chiuie, rade, se distreaza, deja are prieteni, a zis ca iubeste o fetita...daca il intreb "cum e la gradinita? ii place? merge si maine?", raspunde ca e "minunat, si ca abia asteapta sa mearga"

am avut serbare in 18 dec, el nu umblase nici 2 saptamani, si-a zis poezia ff frumos, a fost ff cuminte, nu a prea dansat si cantat la serbare ca ceilalti copii, dar macar nu a plans (ceilalti copii sunt din 15 sept, deci al meu era cel mai nou.)
ce sa zic eu sunt ff multumita.

dupa tot carnatzu asta scot limba , ce am vrut sa-ti spun de fapt este sa nu intrerupi, numa ca el vrea sa doarma, ca si maine va vrea si tot asa...
iti spun eu, ca am stat sub geamu ala si ma uitam la el, deci pana ieseam afara si ajungeam sub geam el nu mai plangea, plansul ala dureaza 5 minute, si poate mai plange o data in zi la culcare, in primele zile

eu eram sigura ca va fi bine la noi cu acomodarea, ca il stiu pe el, cum a stat si cu tanti un an de zile, si nici in prima zi nu a intrebat unde sunt, desi 2 ani a stat doar cu mine...deci sta cu oricine si oriunde...mie de ce imi e cel mai teama, sunt racelile astea, dar slava Domnului ca in afara de saptamana aia din dec in care nu a fost, nu a mai fost racit...ma rog la Dumnezeu sa fie tot asa.

acum sunt in sesiune, dar dupa ce termin vreau sa il duc la dansuri, si sa caut ceva sport, doar ca pe-aici nu stiu daca gasesc pt copii asa mici, la dans am gasit...nu va invata el ff multe ca am inteles ca mai mult se joaca decat danseaza, dar sa mai aiba o ocupatie ca de cand cu frigul asta, abia ne mai intelegem cu el in casa, nu isi consuma enegia.

vai cat am scris, am recitit, nu am fost foarte coerenta jenat ..sper sa intelegi.

sus

Denunta
madusca

Copii
Stefan Andrei: 15 ani, 1 luna
Catalina: 11 ani, 4 luni

14.01.2009 9:40     citat 

La multi ani si bine v-am regasit fetelor!
Va citesc de ceva vreme dar timp sa scriu nu prea am avut.Ma bucur ca sunteti bine si ca puii vostri au crescut atat de frumos.
Si noi suntem bine si in asteptarea lui bebe 2, de care scorpionul meu mic e foarte incantat.
Va pup !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: