· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > semnele premergatoare nasterii
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor semnele premergatoare nasterii     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
nicols

04.01.2009 6:51   semnele premergatoare nasterii  citat 

buna fetelor!

n-as vrea sa par ridicola dar sunt curioasa pt ca mi-e cam frica de nastere si as vrea sa fiu cat de cat pregatita pt ce urmeaza....

cum arata dopul gelatinos? se elimina tot odata sau treptat? dupa eliminarea lui "se rupe apa"? dupa ce "se rupe apa" mai ai timp de vreun dush, cat de repede trebuie sa ajungi la spital?

daca ma repet cu acest subiect imi cer scuze si poate imi dati link la subiectele care au mai fost postate in legatura cu acest subiect....

multumesc!

sus

Denunta
iva

05.01.2009 11:57     citat 

Nicols nbu stiu daca mai sunt subiecte eu o sa-ti raspund aici sarut
La mine a fost asa:
Vinerea toata ziua m-am simtit asa mai bleaga parca simteam ceva dureri, dar nu erau dureri asa mai mult un disconfort ma simteam obosita, seara pe la 7 mi-a venit dopul de ceara cu mult sange atunci am stiut ca voi naste curand (pentru ca daca vine cu mult sange am citit ca poti naste si peste 2 ore nu stiu cat e de adevarat) am sunat rapid medicul care mi-a zis ca daca nu am dureri sa dorm si cand am contractii din 10 in 10 minute sa merg la spital, zis si facut, la 3 noaptea au inceput contractiile cu durere ca pana atunci aveam dar erau nedureroase, am facut linistita un dus inca mai eliminam dop cu sange, m-am imbracat si la 6 am fost la spital cu dilatare de 1 cm si contractii 68, apoi urmatoare 98 deci ce sa-ti mai spun la 100 durerile sunt maxime si am nascut din prezentatie pelviana ft greu la 12 si 10 minute mi-am vazut minunea si toate durerile au trecut. Despre cum am nascut este alta poveste pe care o sa o povestesc daca o sa vrei.
Pupici si nastere usoara, sanatate tie si bebelusului. sarut

sus

Denunta
eleonida

Copii
david - pufosul
12 ani, 4 luni
: 6 ani, 4 luni

07.01.2009 10:35     citat 

in primul rand nastere usoara si sa-ti povestesc cum a fost la mine
acest dop gelatinos e de consistenta albicioasa si il poti pierde treptat, eu l-am pierdut intr-o saptamana prin urinare dar in ziua cand m-au apucat durerile stateam toata ziua pe ....tron ptr ca imi venea sa urinez fff des dar de fapt eu pierdeam dopul gelatinos pana cand am urinat cu sange si atunci m-am imbracat si la spital cu mine
cand am ajuns aveam dilatatia abia 2,5 dupa 10 ore de dureri plang sau sunt foarte trist
mi-au rupt apa si dupa alte 4 ore am nascut
deci apa se poate rupe acasa sau la spital, e o procedura simpla si nu simti nimic, nu e dureroasa
trebuie sa induri totul, dar, cand iti vezi minunea in brate uiti de toate
nastere usoara si numai bine
sarut sarut sarut

sus

Denunta
nicols

07.01.2009 1:12     citat 

fetelor, multumesc pt. relatari! zambet

desi am termen pe 02.02 eu simt ca poate veni din clipa in clipa...ca nu mai are de gand sa stea prea mult acolo, bilutza mea.... prostit

maine ma duc la control, deci avem intalnire cu ea scot limba ...sa vedem ce zice si dna dr....

sus

Denunta
eleonida

Copii
david - pufosul
12 ani, 4 luni

07.01.2009 3:32     citat 

multa bafta si sa ne tii la curent si pe noi

sus

Denunta
iva

08.01.2009 8:02     citat 

Multa bafta la control si sa mai stea acolo in burtica pana macar la 39 saptamani sa mai prinda putere sarut

sus

Denunta
oana_alina

Copii
G: 13 ani, 7 luni
T: 9 ani, 4 luni

08.01.2009 5:48     citat 

Buna Nicols!
La mine s-a intamplat in felul urmator...........dopul nu l-am eliminat tot odata, iesea zilnic cate putin.Aveam 37 de saptamani, cand a inceput sa ma doara pe sub burta, asa ca la ciclu..........apoi a inceput sa ma doara spatele si spre seara au inceput contractiile si am inceput sa pierd lichid.Am sunat doctorul care m-a trimis la spital unde exact cand m-am urcat pe masa mi s-a rupt si apa, eram deja dilatata 4............dupa 2 ore de travaliu am nascut, fff usor, natural, fara epidurala.
Iti urez nastere usoara si tie!

sus

Denunta
alex_andra

Copii
maria: 11 ani, 10 luni

08.01.2009 6:32     citat 

Buna fetelor,

Hm la mine se pare ca a fost diferit fata de voi, si asta pt ca floricik mea nu mai vroia sa iasa desi depasise termenul. m-am dus la control si dupa ce mi-a facut control, am pierdut apa. m-am internat la ora 9 si juma si pe la 16.20 s venit pe lume Maria Georgia. asa ca iti doresc mult succes si nastere usoara eu am nascut tare usor, pt ca s-a inventat epidurala, dar ca sa sufar si eu putin, mi s-a gresit cusatura ( pt ca mi-a facut-o un neispravit de rezident ), dupa ce moasa a constatat ca am facut hematom, m-au reurcat pe masa, descusut si recusut. hmmmm, groaznik parte, insa atunci cand iti vei vedea puiucul uiti de tot si toate si esti o invingatoare. Nastere nu usoara, ci super usoara.pupici

sus

Denunta
nicols

08.01.2009 9:53     citat 

hello! zambet

am venit de la control....am 36 de saptamani si 3 zile dar bilutza e mai maricutza adica 37 de sapt si 1 zi....si 3150 grame... prostit
chiar daca are circulara doctora a zis ca e ok nasterea normala cu epidurala cum am gandit eu...doar daca Doamne fereste o fi vreo problema de ultima ora facem cezariana... ochi peste cap
s-a deschis colul foarte fericit deci cu Dumnezeu inainte si om vedea cand o veni sorocul....

va tin la curent si va multumesc pt povestiri! conteaza si experienta altora ca nu te mai sperii la orice .... sarut

sus

Denunta
eleonida

Copii
david - pufosul
12 ani, 4 luni

09.01.2009 8:47     citat 

nu trebuie sa te sperii, asa am fost toate, eu cand m-am vazut la spital am uitat si de frica....abia asteptam sa-mi vad minunea
tinem pumnii si sa ne dai de veste cand e serioasa treaba trag cu ochiul

sus

Denunta
mtl

10.01.2009 10:52     citat 

Nicols, sa ai nastere usoara!

Fetelor, va multumesc si eu pentru experientele pe care le-ati impartasit cu noi, cele fara experienta! jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: