· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Ingerasi > Avort spontan
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Avort spontan     
nightwish

Copii
INGRID: 16 ani, 2 luni

11.06.2004 3:25   Avort spontan  citat 

am avut o discutie pe tema asta si zau ca nu stiu ce sa mai cred...ia lamuriti-ma si pe mine care e treaba cu avortul spontan. cand acesta se intampla la very beginning...cum iti dai seama ca a fost? semne, ceva?
10x a lot!

sus

Denunta
Onush

11.06.2004 4:27     citat 

Eu am avut un avort spontan cu 2 luni inainte sa raman insarcinata cu Ruxandra. Singurul semn pe care un profan in ale medicinei il poate detecta este menstruatia la cel putin 42 de zile in luna urmatoare pierderii sarcinii. De cele mai multe ori nu se ajunge in faza in care apar primele semne ale sarcinii. Din punct de vedere medical la testul de sarcina facut in laborator se cunoaste ca a fost o sarcina si nu mai este. trist .
Daca cineva stie mai mult ... jenat

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 18 ani, 6 luni
Imara Romina Luona: 13 ani, 11 luni
Amylyn: 19 ani, 9 luni

11.06.2004 6:17     citat 

eu am avut un avort spontan la 3 luni ...............iti dai seama foarte bine .
la mine a inceput cu dureri de burta pe care le poti asemana cu contractiile dar putin mai altfel ,ma trecea apele ,apoi singerari plus daca te uiti in wc poti depista si ramasite ca de exemplu eu a trebuit s-a duc acel ''saculet'' unde a stat bebicul la doctor s-a vada cum arata eventual daca totul s-a curatat(deasemeni nu iese totul intreg numai in cazul cind sarcina e mai mare ,eventual poti depista bucatele mici de ramasite etc)...............asta apoi se face un control in care se cauta la resturi care pot ramine acolo ,in cazul in care nu totul a iesit pe calea naturala atunci se mai poate face un ''chiuretaj'' pt. a curata uterul etc.

uneori nu iti dai seama daca sarcina a fost foarte fragida pina in 8 saptamini .................alte simptome sint ca durerile de burta pot fii mai intense decit atunci cind ai un ciclu normal ,iar scurgerea poate arata mai inchisa si mai groasa un pic iar procesul e mai lung de 4-5 zile.

uneori chiar nu iti dai seama deloc ............se spune ca multe avorturi spontane in primele saptamini chiar zile dupa intirzierea meunstruatiei femeia nu isi da seama deloc ca a avut ceva.

in momentul cind ai facut testul sau ai avut simptome de sarcina si ele dispar asa deodata si vei avea singerari atunci probabil ca a fost vorba de un avort spontan.

cam atit

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 18 ani, 6 luni
Imara Romina Luona: 13 ani, 11 luni
Amylyn: 19 ani, 9 luni

11.06.2004 6:22     citat 

btw
scuzemoi pt. atitea greseli gramaticale ...........intelegeti voi ce scriu rad cred? zambet

sus

Denunta
lumy24

11.06.2004 10:26     citat 

S-a inteles tot Denise! Nici eu nu puteam exprima mai bine trag cu ochiul foarte fericit
Eu am pierdut 2 sarcini (la 5 saptamani fiecare) ; am avut dureri ca si cnd mi-ar fi venit chestiunea - din prima zi in care ar fi trebuit sa imi vina. Medicii mi-au prescris No-Spa si ceva pe baza de progesteron (nu-mi mai amintesc ce anume). In saptamana a5-a m-a apucat hemoragia - ceva inchis la culoare..maro inchis si parca avea niste petale maro printre cheaguri..
Mi-au facut chiuretaj in ambele cazuri (nu povestesc cum m-au chinuit ca riscati sa aveti cosmaruri ).

Ajunsa in Franta, medicii (am fst la vreo 3 de cand snt aici), toti mi-au spus acelasi lucru: pana in saptamana 8 NU se face chiuretaj! Se dau medicamente care sa creeze contractii, se asteapta sa treaca 2 "chestiuni" - si abia apoi - daca ecografia arata ca ar mai fi ceva, se face curatarea prin chiuretaj! Ei se feresc de chiuretaj ptr ca se lasa cicatrici de care se prinde mult mai tare placenta in cazul unei urmatoare sarcinii, asa numita "placenta acreta". Eu am avut asa ceva cnd l-am nascut pe David si medicul nu a vazut (desi am avut cezariana), ca au ramas resturi de placenta in uter. Norocul meu a fost ca le-am eliminat de la sine si nu am facut hemoragie mare sau infectie.
Asa ca - in caz de doamne fereste un avort spontan - cantariti de 2 ori inainte de a face un chiuretaj.

O seara frumoasa si un weekend placut,
Lumy

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

19.10.2004 1:58     citat 

Scuze ca revin pe un subiect atat de vechi, dar am cautat pe forum mesaje despre avortul spontan..si acum iar nu mai inteleg...cum adica nu se face chiuretaj pana in saptamana a 8-a....si ce risc e asta cu "placenta acreta?"
Pe mine azi noapte m-au apucat durerile si o hemoragie intensa, azi am fost la doctor , mi-a facut o ecografie unde se vedea o sarcina oprita in evolutie, si IMEDIAT m-a chiuretat.....in 15 minute...Am intrebat paca ancum de 1000 de ori ce riscuri exista dupa un avort si toti medici miau zis ca nu sunt riscuri, si ca pot avea copii cu aceeasi probabilitate ca si daca nu as fi facut avort.
Tu spui ca trebuia sa stau asa sa se elimine de la sine...sa suport durerile...si doar daca nu se elimina sa ma curete?

sus

Denunta
Onush

19.10.2004 2:12     citat 

Ana, se face chiuretaj pana in 8 saptamani .. doar ca in cazul sarcinilor mici (pana in 8 saptamani) sunt situatii in care sarcina moare si este eliminata fara ca mama sa stie ca a fost insarcinata, asa cum am patit eu.
Teoretic medicii pe care i-ai intrebat au dreptate nu exista nici un risc practica insa a dovedit ca nu e chiar asa ... acum tu nu trebuie sa te panichezi nu se intampla la persoane care au facut putine avorturi ci la persoane cu istoric greu la acest capitol.
Cat despre placenta acreta nu iti afecteaza sarcina ci eliminarea placentei si recuperarea dupa nastere

sus

Denunta
daniluca

19.10.2004 8:30     citat 

Din pacate, atunci cand sarcina oprita din evolutie este insotita de o infectie trebuie sa fii chiuretata altfel risti o hemoragie urata.... trist
Am avut o experienta destul de urata cu un chiuretaj pe viu...oricum, a doua sarcina care a dat semne ca v-a urma traseul primei am oprit-o noi din evolutie ca sa nu ajungem la aceeasi problema....era oricum compromisa...
Si am mai pierdut o micuta sarcina, am sangerat vreo 10 zile, sangele este de un maroniu inchis, consistenta ceva mai groasa, si daca esti norocos....eu am fost, elimini mare parte odata...eu asta am patit...un ghemotoc cat o minge de ping-pong. Daca esti mai tare de inger si examinezi ce elimini poti sa-ti dai seama ce se intampla...resturile unei sarcini sunt formate din tesut....
Un cheag normal se destrama prin presare...daca e tesut ramane compact si-si pastreaza forma...imi pare rau daca detaliile nu-s placute...
Voi ati cerut-o.....scot limba
Oricum, nu-s medic, nu pot oferi detalii medicale, va spun doar din prorpiile experiente...sper sa nu mai trec pe acolo in veci oricum.... trist

sus

Denunta
SMOKY

19.10.2004 8:42     citat 

..eu am pierdut o sarcina recent...pur si simplu am singerat , singele a fost rosu deschis, cheaguri de singe(singe coagulat) visiniu inchis nu maro...am singerat aproape o luna..dr a zis ca fiind sarcina mica nu ma chiureteaza...dar am facut analiza de singe saptaminal, nu am avut febra(deci nu am facut infectie)..totul s-a eliminat singur...apoi mi-a venit perioada ca si cum nu s-a intimplat nimic...eu am avut crampe ca de ciclu doar pt citeva ore..in rest nimic...si nici nu mi-a curs singe extrem de mult...cam ca la perioada(nu pot spune exact cit de mare a fost sarcina caci la noi s-a intimplat destul de ciudat, doctora zicea ca a fost cam de 2 sapt)...

sus

Denunta
mina_G

Copii
Alexandru-David: 18 ani, 7 luni

11.11.2004 11:29     citat 

am avut un avort spontan la 7 saptamani de sarcina. Cu dureri teribile. A inceput cu o usoara sangerare ca sa ajung apoi sa elimin cheaguri imense de sange. A fost nevoie sa mi se faca chiuretaj si oarece perfuzii. Medicul mi-a zis ca-i ceva normal, sa ma gandesc la ceea ce am patit ca la "selectie naturala" in sensul ca-i foarte posibil sa fi fost ceva wrong cu embrionul. Poate au fost povesti ca sa ma simt mai bine; eu am fost teribil de necajita, ne doream de mult sa avem copil. In fine, am ramas din nou insarcinata dupa aprox. un an si dat fiind "trecutul" medical, pana la 3 luni de sarcina mi s-au recomandat ceva medicamente pe baza de hormoni. (a trebuit sa continui cu acele medicamente pana in sapt. 37 dar asta n-a avut legatura cu avortul)

sus

Denunta
ana_348

Copii

11.11.2004 11:38     citat 

Ah, imi pare tare rau stiu ce inseamna....Si mie tot de selectie naturala mi-a spus doctorul. Cu hormonii in ROmania tot asa se recomanda Progesteron, dar am auzit pe forum pareri cum ca n-ar fi bine....ma rog...
Si a doua sarcina a fost ok? Ca sa ma linistesc si eu zambet ....Dupa cat timp ai ramas iar?

sus

Denunta
ema1122

16.11.2004 11:59     citat 

Poate fi avort spontan ? Am avut o intirziere de 14 zile iar cind a venit a fost cu o durere f mare apoi cheaguri mari si un mic saculet rotund, f mic. Durerile au trecut imediat dupa iar singerarea a mai durat si mai dureaza dar fff putin. Va rog , daca puteti sa ma autati cu un raspuns ......

sus

Denunta
ana_348

Copii

16.11.2004 6:57     citat 

dupa semnele descrise de tine este posibil sa se fi intamplat asta, dar numai un medic iti poate spune sigur.
Imi pare rau si mult succes in continuare!

sus

Denunta
BabyEunice

28.12.2005 8:35   avort spontan  citat 

Salut,

Si eu am avut un avort spontan acuma 2 zile maine dimineata sunt programata la chiuretaj am fost in a-6-a sapt..este foarte trist pt ca este deja al 2 avort spontan mai am o fetita de 1an jumate si am vrut asa de mult un baietel dar iniante de craciun am facut tot felu pe aici prin casa si a fost un pic prea mult si am pierdut plang sau sunt foarte trist .....sper sa nu fie nici o pr in a ramane din nou gravida auzeam ca dupa 2 pierderi una dupa alta nu mai poti ramane gravida..nu situ e adevarat ma poate lamuri cineva i sensul acesta??....

va multumesc mult

sus

Denunta
ana_348

Copii

28.12.2005 11:30     citat 

BabyEunice, imi pare tare rau pt ce ai patit. trist
----------
citat:
sper sa nu fie nici o pr in a ramane din nou gravida auzeam ca dupa 2 pierderi una dupa alta nu mai poti ramane gravida..nu situ e adevarat ma poate lamuri cineva i sensul acesta??....
----------

Nu este adevarat, insa multi medici recomanda ca in cazul in care se intampla mai mult de 2 avorturi spontane, sase efectueze analize mai aprofundate...pentru ca e posibil sa existe o problema - care in cele mai mult cazuri se rezolva. faptul ca ai un copil demonstreaza ca poti duce sarcina la termen.
Daca nu ai intrat deja, poti discuta cu fete care au trecut prin astfel de experiente si aici: http://www.parinti.com/modules.php?name...&start=105

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: