· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Ingerasi > Avort spontan
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Avort spontan     
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 5 luni

29.12.2005 8:47     citat 

Uite eu sunt exemplu ca se poate. Am pierdut 3 sarcini la rind inainte de Luli fara sa fi avut nici un chiuretaj, n-au considerat necesar. Acuma iar am pierdut doua si doar la ultima am facut chiuretaj. Tot vreau sa fac al doilea copil si nu ma indoiesc ca-l voi avea, e doar o chestie de timp.

sus

Denunta
BabyEunice

31.12.2005 5:01   avort spontan  citat 

salut alicadu,

Deci se poate....dar cum ai avut asa pierderi una dupa alta care a fost cauza??? saracutza de tine... cred ca te-a fost greu....si mie me-au spus dcotori sa fac pauza 6 luni dupa care pot sa incerc din nou imi este asa de frica sa nu mai pierd o data cand va fi sa fiu din nou gravida dar las totul in Mana Celui de Sus.....si El imi va purta de grija si tie si mie si tuturor...te pup si va doresc un an nou fercit si tuturor cre au trecut printr-o experienta neplacuta Capul Sussssssssss.....si sa intram mai optimiste in noul an.....pa paa

sus

Denunta
getax1966

Copii
NICOLAE GABRIEL: 16 ani, 2 luni

16.02.2006 4:27     citat 

Nu vreau sa sperii pe nimeni,dar un avort spontan poate fi provocat si de toxoplasmoza.Mai ales daca istoricul cuprinde mai mult de 2 avorturi spontane trebuie obligatoriu facut testul.Va spun ca sunt patita(am avut cateva avorturi spontane pana am aflat cauza).In strainatate aceasta analiza este obligatorie inainte si in primele 2 luni de sarcina.Poate da malformatii grave iremediabile si ireparabile fatului.La noi cel mai bun doctor parazitolog este dr.Fazakas din Tg.Mures.Aveti grija,nu e de gluma,mai ales ca eu,desi am insistat sa mi se faca aceasta analiza la ultima sarcina,am fost refuzata,cu toate ca simptomul cel mai des intalnit in cazul infestarii cu toxoplasma gondii este avortul spontan.Am mers pe "barba"mea la Tg. Mures(insarcinata fiind si diagnosticata cu iminenta de avort),am facut analiza si peste 2 zile am aflat rezultatul si a trebuit sa fac intrerupere de sarcina.Eram in luna a treia. trist

sus

Denunta
BabyEunice

17.02.2006 8:32     citat 

salut nu stiu exact ce e toxeoplasomza ....dar esti sgurca ca in strainate is obligatoii testele astea?? eu traiesc in ger si am avut si 2 avorturi dar nu mi s-a spus de asa ceva nicioadat...ca daca nu sa imi fac si eu testul....dar poate e numa in unele cazuri poate nu e la toate avorturile....si tu mai ai copii?.....ioi saraca de tine darmai poti sa faci copii dupa diagnosticul asta??....numai bine

sus

Denunta
tanima_i

Copii
Rares: 13 ani

19.02.2006 5:21     citat 

Si eu am pierdut 2 sarcini. si nu de la toxoplasmoza. dar ce e drept daca ai avut un astfel de esec este musai sa faci citeva analize. La prima sarcina pierduta se cere a fi facute analizele infectioase. bineinteles ca astea ar trebui facute dinainte si chiar si in timpul sarciniii ca daca nu ai imunitate poti capata vreo infectie. Eu am facut asa: toxoplasma, listeria, citomegalovirusul, rubeola, virusul hepatic si inca una care nu-mmi mai aduc aminte cit costa. O caruta de bani asta vara: Vreo 5 milioane. Toate bune deci nu e cauza de avort. Am ramas iarasi insarcinata dupa 6 luni plecind cu incredere la drum. Am pierdut-o tot la 7 sapt. Am reinceput cu analizele. am facut pe cele de coagulare, sindromul antifosfolipidic si multe altele. Toate bune iarasi. Ar mai fi cele hormonale, dar care stiu ca sunt tare scumpe si chiar nu imi permit acum. Dr meu mi-a spus ca nu e cazul, ca sa ramin iarasi graviduta si vedem atunci daca apare ceva si cu tratament de mentinere a sarcinii se rezolva. Incerc sa am mare incredere in el ptr ca si o prietena a trecut tot prin asa ceva si acum este la a treia sarcina in 5 luni si cu tratament a trecut cu bine de perioada critica. Va doresc multa sanatate si curaj sa o luati de la capat

sus

Denunta
getax1966

Copii

20.02.2006 10:44     citat 

BabyEunice,poti sa dai o cautare pe net a cuvantului toxoplasmoza,sau"toxoplasma gondii".E o boala parazitologica foarte greu de stapanit(80% din populatia globului are boala,conform unor carti de specialitate),dar se manifesta sau nu,diferentiat,in special la persoane cu imunitate scazuta.De exemplu am citit(iti dai seama ca m-am documentat adanc)de o situatie din Franta a unor copii de la o gradinita care s-au imbolnavit jucandu-se la o groapa de nisip in care-si faceau nevoile cainii maidanezi si pisicile boschetare.Despre obligativitatea acetei analize in strainatate,am citit in revistele noastre despre cresterea copilului,n-am cum sa stiu sigur daca e adevarat sau nu.La Targu Mures m-a costat doar "atentia"data doctorului,si drumul.Deci nu e vorba de o suma exorbitanta.Iar despre copii,am un baietel de 2 ani si 6 luni,o splendoare.Sanatate si nu uitati,nu exista nu pot,exista doar nu vreau.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

20.02.2006 11:03     citat 

getax, in Germania nu e obligatoriu testul!
BabyEunice, in cazul tau eu zic ca are sens sa il faci. Din ce am citit eu (din pacate abia dupa ce am ramas insarcinata, nu inainte, si o sa scriu imediat si de ce "din pacate"), toxoplasmoza nu este periculoasa decat daca te infectezi prima oara in timpul sarcinii. De aceea nu ajunge daca faci testul abia cand esti insarcinata, pentru ca nu se poate afla daca ai fost si inainte "infectata" sau nu.Eu nu am stiut treaba asta, si de aceea, dupa ce am aflat-o, am zis ca nu mai are sens sa dau banii pe test. Dar dat fiind ca tu nu esti insarcinata, nu ar strica sa il faci. Daca nu esti infectata, se repeta testul in sarcina, cred chiar ca de mai multe ori, iar daca esti infectata, e totuna, sa zic asa.
Daca te descurci cat de cat cu germana, cauta cu google "Toxoplasmose", o sa gasesti o gramada de pagini.

nu stiu de ce getax a trebuit sa faca intrerupere de sarcina, avand in vedere ca nu se infectase abia in acea sarcina ...

sus

Denunta
getax1966

Copii

20.02.2006 12:18     citat 

Christa,problema e in felul urmator:infestarea poate fi cronica,si atunci posezi anticorpi si nu e o problema,sau este acuta si atunci pericolul pentru sanatate e mare.Chiar un organism care poseda anticorpi poate suferi o noua infectare la contactul cu un purtator,si atunci boala cronica se acutizeaza(lucrurile astea mi le-a explicat acest doctor parazitolog).Evolutia este sinusoidala cu maxime si minime ale indicilor(IGg si IGm).La mine lucrurile stau cam asa:soacra-mea are un motan maidanez bolnav,chior si plin de toate alea,care intra in casa tot timpul ,mananca si doarme in bucatarie,mata care sigur e purtatoare.Isi face nevoile cateodata in stratul de fori din balconul soacrei.Noi vizitam soacra de doua ori pe an,in concediu.Intamplarea face ca eu sa fi ramas insarcinata de fiecare data,vara,in concediu,fara nici un plan sau premeditare.Si o data cu sarcina ma reinfectam.De aceea doctorul mi-a recomandat intreruperea de sarcina.La toate insistentele noastre si cu toate urmarile dramatice vizibile motanul a fost primit in continuare in casa.Asta e,e casa ei,e mama sotului meu.Slava Domnului ca acum il am pe Nic,care imi umple viata cu bucurii.Sanatate!

sus

Denunta
BabyEunice

20.02.2006 3:44     citat 

vai ce ma speriati mai fetelor......si eu am acuma 2 ieuprasi sunt a unei prieten de-a mele care s-a dus in concediu si trebuie sa ii ingrijesc , iepuri sunt sanatosi si in regula dar oare pot sa fie si ei purtatori de bacterilea astea??...eu inca nu sunt gravida dar intentionez mai am o fetita de 1an si 8luni si mult se-ar dori piticutza sa mai aiba un bab.

sus

Denunta
getax1966

Copii

20.02.2006 4:22     citat 

BabyEunice,nu e motiv de panica.In general,gazda principala e pisica.dar nu e obligatoriu ca orice pisica sa transmita boala.Boala se ia de la fecalele pisicii(sau ai altui animal),"sporii"transmitandu-se in aer dupa aproximativ 5 zile de stat in mediu umed.Deci daca ai pisica,resturile de caca trebuie sa stea in mediu umed cam 5 zile(lucru imposibil la un animal exclusiv de casa).Deci nici chiar o pisica nu e periculoasa daca e vaccinata,dusa periodic la controale medicale si daca tii o igiena riguroasa(spalat pe maini,dupa ce cureti litiera,spalat si uscat temeinic tavita in care-si face nevoile,aruncat nisipul dupa fiecare caca),e OK.Ar insemna ca nimeni sa nu mai aiba pisici in casa.Eu de exemplu,ca un kamikaze,chiar daca o pisica mi-a deturnat viata la un moment dat,iata ca acum am pisica,de rasa,sta numai in casa,e vaccinata,o duc periodic la medic,i-am dus caca la analiza la un cabinet veterinar si e totul in regula.De asemeni un numar mare de infestari s-a constatat in urma consumului de carne de vita,insuficient prelucrata termic(exemplu:biftec).Dar iarasi,ar insemna sa nu mai mancam biftec.Deci nu trebuie genaralizat si nici nu trebuie sa cream panica si isterie cu acest subiect.Trebuie avut grija si oricum e mai usor si mai sanatos sa previi decat sa vindeci.

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 13 ani, 1 luna

24.02.2006 3:43     citat 

din cate am citit eu despre subiectul asta, pisica este singura purtatoare "pe termen lung" sa zicem asa... din fecalele ei se poate transmite toxoplasmoza ... deci daca un alt animal sau un om atinge fecalele unei pisici infectate, atunci si acesta poate deveni purtator... iar omul se poate infecta in urma contactului. nu este nevoie pt asta sa ai tu o pisica... se poate intampla sa iei un mar pe care nu il speli bine si care anterior a fost in contact cu o persoana infectata... asa ca sa nu dam vina pe sarmanele animalute, sau sa ne apucam sa le dam in momentul in care ramanem insarcinate. este insa, necesar, ca daca suntem insarcinate si avem un animal in preajma sa luam masuri de precautie: in caz ca avem o pisica, sa nu ne mai ocupam noi de schimbatul nisipului, sau daca o facem sa o facem cu manusi de unica folosinta de exemplu. este nevoie sa spalam foarte bine toate fructele si legumele, sa gatim carnea bine, chiar daca ne place in sange... trebuie sa renuntam la aceste lucruri pana il avem pe bebe in brate... si asta nu numai pt toxoplasmoza... si daca iesim in gradina unde e posibil sa fi trecut inaintea noastra o pisicutza, e bine sa ne spalam foarte bine pe maini...
in ceea ce priveste obligativitatea analizei, nu stiu ce sa spun. eu am pierdut o sarcina in octombrie, dar nu apucasem sa fac nici o analiza inainte... doctoritza de atunci mi-a zis asa cum zic cam toti ca embrionul nu era viabil si de asta s-a intamplat... acum, cum am aflat ca sunt iar insarcinata, am mers la alt medic caruia i-am povestit despr sarcina pierduta si despre faptul ca am un caine. si mi-a zis ca desi nu e obligatoriu, mi-ar recomanda sa fac analizele pt a vedea daca am cumva aceasta infectie. mi-a zis ca e cam scump si ca e decizia mea, dar ca el imi recomanda sa fac si analizele astea ca sa fim siguri. si ca daca nu le fac, e pe riscul meu. atata mi-a tot repetat ca e decizia mea dar ca el mi-ar sugera sa le fac incat evident ca i-am zis ca le fac. si le-am facut. dupa cate imi tot zisese ma asteptam sa coste cine stie cat. asa ca am rasuflat usurata cand am vazut ca era vorba de "numai" 700.000 lei (e mult pt o analiza, dar daca te gandesti cat de importanta e parca nu mai e chiar asa scump...). asa ca acum stau linistita ca am avut rezultat negativ si momentan nu este nici o problema pt bb.
la laboratorul de analize nu a zis nimeni nimic, mi-au luat banii si au facut analizele fara sa comenteze. nu inteleg de ce in unele parti se face scandal ca vrei sa faci analizele astea... atata timp cat platesti, care e problema?

sus

Denunta
sultanika

04.07.2006 11:56     citat 

Fetelor nu ma speriati.Si eu am pierdut o sarcina in luna februarie a acestui an,dar analizele mi-au iesit bine.Dr a pus-o pe seama frigului,a aefortului si a statului mult in pcioare.Acum sunt gravida din nou,am 10 sapt,am plecat pe a 11.Ma simt bine si la control mi s-a spus ca e bine.Momentan sunt in medical si iau tratament.Utrogestan si no-spa.Si am observat o scurgere maro deschis,dar e in cantitate foarte mica,iar cand i-am spus dr.a zis ca nu e nimic grav.Voi ce credeti?

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 14 ani, 6 luni

04.07.2006 12:48     citat 

e posibil sa fie asa cum spune dr ta. in aceasta perioada sarcina se fixeaza si se poate intampla sa ai usoare sangerari.daca continua si este abundenta tb musai sa te vada un dr.
sarcina usoara si fara probleme!

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 12 ani, 9 luni
Marcus: 15 ani, 5 luni

04.07.2006 5:00     citat 

Sultanika, daca ai fost la eco si doctora a vazut ca bebele e OK atunci stai linistita...si eu am pierdut o sarcina si apoi am avut aceeasi scurgere maronie la urmatoarea si la fel si acum....am mers la doctor de ambele dati si m-am linistit dupa ce mi-a spus doctorul ca inima bate...iti doresc multa sanatate!

sus

Denunta
sultanika

04.07.2006 7:09     citat 

Va multumesc pt.urari si incurajari.Sie eu sper sa fie totul bine.sapt viitoare merg iar la control si eventual mai fac o ecografie,ca doar sapt viit.o sa avem 3 luni nu? zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: