· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Ingerasi > Avort spontan
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Avort spontan     
ana-elena

Copii
alexandra
melissa

02.12.2006 11:06     citat 

Buna dragele mele.Am citit subiectul deschis si vreau sa va spun si povestea mea.Eu am pierdut prima mea sarcina (pana acum)la aproape 10 saptamani,tot asa,la inceput crampe in burta si dureri de spate,dupa care au urmat si sangerariile.Eu am avut de ales intre chiuretaj si ,,curatare de la sine''.Am ales calea naturala.Dar sa nu va zic prin ce dureri am trecut,eram mai mult lesinata si sotul meu plangea aproape linga mine ca nu stia ce sa imi faca.Dar ok,totul s-a curatat de la sine si acum e totul bine.Din cate am auzit eu,sincer nu stiu ce sa cred,se zice ca daca esti chiuretata se duce de pe uter un strat de mucoasa care protejeaza uterul.In urma unui chiuretaj exista riscul mai ridicat la fibron si la infectii.Eu va zic ce am auzit de la o moasa de spital.Oricum ar fi pierderea unei sarcini e groaznica,si nu numai durerea unui chiuretaj exista dar si cea sufleteasca.Psihic trebuie sa fi super puternic,sigur pentru o femeie.

sus

Denunta
cristina26

Copii
Paul Aaron
Ingrid Ecaterina - Ingrid
12 ani, 3 luni

03.12.2006 5:28   Re: avort spontan  citat 

----------
BabyEunice a scris:
Salut,

Si eu am avut un avort spontan acuma 2 zile maine dimineata sunt programata la chiuretaj am fost in a-6-a sapt..este foarte trist pt ca este deja al 2 avort spontan mai am o fetita de 1an jumate si am vrut asa de mult un baietel dar iniante de craciun am facut tot felu pe aici prin casa si a fost un pic prea mult si am pierdut plang sau sunt foarte trist .....sper sa nu fie nici o pr in a ramane din nou gravida auzeam ca dupa 2 pierderi una dupa alta nu mai poti ramane gravida..nu situ e adevarat ma poate lamuri cineva i sensul acesta??....

va multumesc mult
----------

Imi pare rau ca treci prin asa ceva. Din pacate pentru noi si eu am pierdut 2 sarcini amandoua la 6 saptamani (primul la 21 de ani al doilea la 25 de ani), am decis sa nu fac avort, am asteptat si am facut teste de sange sa vad daca am eliminat singura tot copilul, din fericire am eliminat singura ambi copii morti. Am ramas insarcinata din nou (la 26 de ani) si am dus sarcina pana la 8 luni, am nascut un copil bolnav cu sindromul Down din cauza sindromului el a avut blocaj intestinal si malformatie cardiaca, dar din pacate l-am pierdut pe Paul la 7 luni jumate (dupa operatia de la inima). Acum sunt insarcinata din nou in 7 saptamani, imi e frica de tot ce se poate intampla rau, imi plange sufletul dupa copilul pierdut (deci nu sunt in cea mai buna stare de spirit posibila). Rugati-va si pentru mine, sa am si eu un copil sanatos....
Cristina

sus

Denunta
deedees

Copii
Zuzu: 13 ani, 10 luni

03.12.2006 7:04     citat 

multa sanatate cristina si iti tinem pumnii sa fie totul ok.
am citit, plangand, pagina dedicata lui paul, sincere condoleante.

sus

Denunta
angicut

Copii
Diana Alexandra: 16 ani, 4 luni
Ilinca Gabriela: 13 ani, 4 luni

03.12.2006 7:48     citat 

Cristina, iti tin pumnii sa fie totul ok pina la capat si sa ai un bebelus sanatos! sarut ..................e prea dureros prin ce ai trecut iar Dumnezeu o sa va ajute pe tine si pe sotul tau sa aveti un bebe al vostru sanatos!
multa multa sanatate iti doresc si o sarcina usoara!
sarut

sus

Denunta
cristina26

Copii
Paul Aaron
12 ani, 3 luni

03.12.2006 8:37     citat 

Poate cineva sa imi spna cum sa pun pagina lui Paul jos pe pagina, la toate mesajele mele nu inteleg de ce nu apare???? Atunci cand vizualizez raspunsul apare dar dupa ce trimit nu mai e acolo jos. Nu prea inteleg de ce. Va multumesc si imi pare rau ca sunt off topic

http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

http://www.onetruemedia.com/otm_site/vi...m=text_url

sus

Denunta
ddadriana

04.12.2006 8:05     citat 

Cristina, i-ti apare linkurile, jos, sub mesaj. Dar de fiecare data cind intru sint avertizata ca capat un virus, de catre Antivir Guard, al meu. Dar ori cum o sa mai intru, ca tare impresionat este.
Eu din tot sufletul, i-ti tin pumnul, si sper sa ai parte de o sarcina fara probleme, si un bebe, care sa-ti aduca numai bucurii.

sus

Denunta
cristina26

Copii
Paul Aaron
12 ani, 3 luni

04.12.2006 3:54     citat 

Va multumesc din tot sufletul! Sper ca Sf. Dumnezeu sa ne ajute pe toate si sa ne dea copii sanatosi, ca nu exista o bucurie mai mare ca aceasta.
Imi pare rau ca apare pericol de virus, eu intru zilnic pe pagina lui Paul si detectatorul meu de viruse nu m-a avertizat inca de loc. nu cred ca e virus..
va multumesc inca o data
Cristina

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

http://www.onetruemedia.com/otm_site/vi...m=text_url

sus

Denunta
simona_iassy

Copii
Simina: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

16.12.2006 10:17     citat 

Cristina, nu pot spune ca stiu prin ce treci dar vreau sa stii ca ma voi ruga pentru tine si pentru bebe din burtica. Eu am pierdut o sarcina la 6 saptamani si timp de 2 ani mi-a fost teama sa mai raman insarcinata. Pot spune despre tine ca esti o curajoasa si asa trebuie sa fii pentru bebe ce urmeaza sa vina. E greu, si tu stii asta mai bine decat oricine, dar nimic nu e intamplator pe lumea asta. Ingerasul tau e cu siguranta intr-un loc frumos si de acolo stie ca mami il iubeste mult. De fiecare data cand voi aprinde o luminita pentru pruncul pe care l-am pierdut ma voi gandi si la Paul.
Abia astept sa ne scrii ca ai fost la medic si ca totul decurge bine cu micutzul ce asteapta sa vina pe lume. Ai grija de tine!

sus

Denunta
arleza

11.01.2009 6:10     citat 

si eu am avut sapt asta un avort spontan,bebele avea 9 sapt....acum sunt ffff trista trist dar daca Dumnezeu o sa ma ajute la viit sarcina o sa fie bine.A trebuit sa fac si chiuretaj ca mi-au ramas resturi de placenta lipite de uter(experienta a fost ingrozitoare ca a fost facut pe viu fara anestezie);eu nu vroiam dar aveam sangerari atat de abundente incat riscam sa pierd sange fff mult si sa patesc altceva mai grav(oricum am pierdut dar...) si acum fac ampicilina injectabil pt a nu face infectie.Eu vreau sa raman gravida anul asta si sper ca nu este nici o problema ca imi doresc mult un bebel.

sus

Denunta
ama80

22.01.2009 6:47     citat 

Draga Arleza, am trecut si eu in 29 decembrie anul trecut prin asa ceva,,,cu tot tacamul...inclusiv chiuretaj.Si eu vreau sa raman cat mai curand insarcinata din nou, dar ma tem. Doctorul mi-a spus ca trebuie sa astept sa treaca 2 cicluri apoi sa incerc din nou. Zilele astea ar trebui sa-mi vina al doilea ciclu si apoi ma apuc. Doamne ajuta!

sus

Denunta
ericca

15.03.2009 4:57     citat 

As vrea sa va intreb daca ati auzit de sarcini oprite in evolutie care sa nu se manifeste cu simptomele obisnuite, adica dureri si sangerari. Am 11 saptamani si ma mustra constiinta ca am facut acum cateva zile o drumetie cam lunga, nu m-am simtit prea obosita atunci, si nici nu ma doare nimic, dar parca nu mai sunt asa "balonata" ca inainte.
Pupici.

sus

Denunta
cris_s

16.03.2009 1:00     citat 

draga ericca, Dumnezeu sa va ajute sa ajungeti cu bine la termen si sa-ti ti in brate puiul mult dorit.
despre sarcini oprite in evolutie, ce sa spun...am 2
prima in 2007 la 9 saptamani.nu am avut niciun simtom, nu dureri, nu sangerari...doar ca nu simteam semnele normale de sarcina,adica nu imi era greata, sanii nu mai ma dureau...
a doua s-a intamplat recent, la 29 de saptamani de sarcina.de data aceasta m-am trezit pur si simplu intr-o dimineata fara sa mai simt bebelusul miscand.alarmata am fugit la eco si mi s-a spus ca inimioara fetitei mele a incetat sa mai bata.cauza este necunoscuta la ambele.i-am facut necropsia fetitei si a reiesit ca era perfect sanatoasa,fara malformatii, placenta tanara...
eu zic sa nu te mai ingrijorezi si sa gandesti pozitiv.
eu am ajuns la concluzia ca nu depinde de noi sau de medici ci doar de Dumnezeu.daca e sa se intample ceva rau se intampla oricand,la orice varsta .
trebuie sa ai incredere ca v-a fi bine si sa nu te mai gandesti la lucruri rele.

sus

Denunta
ama80

17.03.2009 7:37     citat 

Draga Ericca, asa cum spune si Cris_s nici eu nu am avut nici un simptom. Ma simteam extrem de bine...sarcina era oprita undeva pe la 6 saptamani, insa au depistat ca era oprita in evolutie abia la 10 saptamani. Acum sunt insarcinata din nou in 7 saptamani si mi-e foarte teama sa nu se intample din nou la fel. Am din nou eminenta de avort. Insa totul este voia Domnului. Ai incredere in El si daca simti ca ceva nu e in regula, nu asteptaȘ mergi la un consult!

sus

Denunta
cris_s

17.03.2009 7:51     citat 

Ama,felicitari pt bebe! iti doresc sarcina usoara ! doamne-doamne va avea grija de voi, ai sa vezi. trebuie sa gandesti pozitiv, un psihic bun in sarcina e cel mai important(ce buna sunt la dat sfaturi zambet)) stiu ca e greu, dar dupa ce vei trece de acel prag, de saptamana in care prima sarcina s-a oprit te vei mai linisti, apoi cand il vei simti pe bebe zilnic vei fi si mai linistita, nu mai astepti cu sufletul la gura sa mergi la eco sa-i auzi inimioara ca sa te linistesti.
din pacate nimeni nu ne garanteaza ca se poate sfarsi bine, eu sunt un exemplu(sarcina mea s-a oprit in evolutie la 29 de sapt), doar Dumnezeu stie de ce trebuie sa trecem prin toate astea.
Trebuie sa ai multa credinta in Dumnezeu si incredere ca totul va fi bine.

sus

Denunta
ama80

18.03.2009 1:58     citat 

Multumesc Cris pentru cuvintele tale. Asa-i, doar D-zeu stie! Imi pare rau ptr ce ti s-a intamplat, insa tot ceea ce ne vine trebuie sa primim, fara ca macar sa ne revoltam si sa intrebam "de ce, Doamne?". Pe mine m-a ajutat enorm de mult nasa mea, care m-a sunat si mi-a marturisit ca si ea a avut 3 avorturi spontane si acum are un copil nemaipomenit. Am trait cu speranta ca timpul va trece si ca voi putea incerca din nou (dupa 2 cicluri mi-a zis mie medicul). Gandul asta mi-a dat putere sa ma scutur de praf si sa merg cu incredere inainte. Asta te sfatuiesc si pe tine cu caldura: sa mai incerci si D-zeu iti va da cand va fi randul tau. Ceea ce mi-a zis medicul dupa prima sarcina pierduta a fost sa vin cat mai repede ce aflu ca am ramas din nou insarcinata. Mi-a dat Duphaston si no-spa si pe la 6 saptamani i-am vazut "mugurele cardiac" batand pe monitor... Deci, draga mea, stiu mai multe cazuri ca al tau, dar care au incercat din nou cu incredere, si D-zeu le-a trimis minunea si acum isi strang copilasii in brate. Te pup!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: