· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > ce vaccinuri optionale ati facut
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor ce vaccinuri optionale ati facut     
cristinaraduledcu

Copii
ANDREI: 15 ani
am nascut deja!

05.02.2009 12:30   ce vaccinuri optionale ati facut  citat 

Buna,

am un baietel de 1an si 9luni si pana acum nu am facut decat vaccinurile obligattorii, stiu ca fiecare vaccin are si plusuri si minusuri
dar totusi vreau si parerea voastra in legatura cu acest subiect
Ce vaccinuri ar fi importante de facut?

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 14 ani, 9 luni
Ida Maria: 11 ani, 5 luni

05.02.2009 1:16     citat 

Pana acum nu am facut decat Prevenar. Iar cele obligatorii au fost toate Infanrix, care acopera o gama mai larga.
Momentan mi se pare suficient.

sus

Denunta
Onush

05.02.2009 2:23     citat 

Noi am cumparat echivalentul vaccinurilor obligatorii si apoi am facut Act HIB in doza unica dupa 1 an si Varilix ( varicela) la 3 ani.

Probabil ca as fi facut Prevenar daca as fi stiut din vreme de el dar cum Ruxandra iesise deja din limita de 5 ani cand am aflat nu am mai insistat nici pentru Tudor.
Am oscilat intre a face sau nu Vaccinul de Hep A si in final am renuntat.

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 19 ani, 11 luni
Patricia: 14 ani, 6 luni

05.02.2009 4:47     citat 

Onush, pentru copiii mai mari de 5 ani exista Pneumo23. Tot in genul Prevenar (pneumococic si meningococic) dar cu mai multe tulpini, Pneumo are 23, Prevenarul 7.

Eu i l-am facut lui Paul in ianuarie la inceput.

Pentru Patricia am luat Prevenar.

sus

Denunta
Onush

18.02.2009 8:09     citat 

Stau inca in dubiu daca sa le fac sau nu acest vaccin sau sa il fac ceva mai tarziu.

In primul rand, din ce am gasit ,Pneumo23 este recomandat persoanelor cu probleme imunologice ... copii cu predispozitii spre infectii respiratorii si otite medii si persoane varstnice.... ceea ce la noi nu e cazul.

Apoi, se pare ca de fapt urmatorul varf de risc de imbolnavire este la 11-15 ani ceea ce mai da timp organismului lor sa se maturizeze si sa primeasca altfel aceasta imunizare.

sus

Denunta
devon

Copii
Mihai-Olivian - Un bondarel cuminte...
13 ani, 6 luni

18.02.2009 8:17     citat 

Buna. Noi am facut Hepavax-Gene TF si Tetraxim, al doilea fiind recomandat de doctorita.
Vreau sa intreb daca e cu mult mai buna schema noua de vaccinare. Si inca ceva. Noi am facut vaccinul la aproape 3 luni (perioada de vaccinare fiind dupa 20 ale lunii). Am inteles ca intre vaccinuri trebuie sa treaca cel putin 2 luni. E adevarat? Sau trebuie sa ma duc musai la 4 luni?
Multumesc

sus

Denunta
Onush

18.02.2009 9:58     citat 

----------
devon a scris:
Buna. Noi am facut Hepavax-Gene TF si Tetraxim, al doilea fiind recomandat de doctorita.
Vreau sa intreb daca e cu mult mai buna schema noua de vaccinare. Si inca ceva. Noi am facut vaccinul la aproape 3 luni (perioada de vaccinare fiind dupa 20 ale lunii). Am inteles ca intre vaccinuri trebuie sa treaca cel putin 2 luni. E adevarat? Sau trebuie sa ma duc musai la 4 luni?
Multumesc
----------

Nici unul dintre vaccinurile facute de tine nu e optional, ceea ce mie mi se pare OK....
Sunt vaccinuri din schema obligatorie de vaccinare cu alte denumiri comerciale: HEPAVAX-GENE-TF - Hepatita B si Tetraxim Vaccin ditftero-tetano-pertussis acelular si poliomiclitic inactivat, adsorbit.

Vaccinurile se fac la un interval minim de 2 luni, sincer nu cred ca ai oricum motiv de graba. zambet

sus

Denunta
devon

Copii
Mihai-Olivian - Un bondarel cuminte...
13 ani, 6 luni

18.02.2009 10:01     citat 

Multumesc, Onush.

sus

Denunta
frik

19.02.2009 12:03     citat 

Noi am facut toate vaccinurle posibile pana la 3 ani .
Azi ne dam cu capul de pereti.
Am umplut copilul cu mercur,paraformaldehide,virusi sintetici cultivati pe creier de maimuta samd.
De unde provin acestea?

[atac la persoana]

sus

prichindut

Copii
Rares - minunea mea zilnica
14 ani, 4 luni

17.02.2010 10:18     citat 

buna!
daca poate cineva sa imi raspunda la o intrebare: cate vaccinuri optionale se pot face si care sunt acestea? eu i-am facut lui Rares numai Prevenar si ma gandeam sa ii fac si Varilrix, dar am renuntat pt ca am ascultat mai multe pareri si am inclinat spre a nu ii face.
voi ce pareri si cunostinte aveti despre vaccinurile optionale?
multumesc!

sus

Denunta
capricoarna

Copii
LUCA-VLAD: 17 ani, 2 luni

17.02.2010 5:00     citat 

Baietelului meu, medicul pediatru ne-a recomandat sa-i facem doar Prevenar si Havrix(pt hepatita A) .

sus

Denunta
prichindut

Copii
Rares - minunea mea zilnica
14 ani, 4 luni

18.02.2010 8:35     citat 

am inteles capricoarna. multumesc pentru raspuns. cred ca ii voi face si eu hepatita A pt ca el merge de 2 luni la cresa si poate e mai bine sa ii facem acest vaccin.
o zi buna !

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 14 ani, 8 luni
Paula-Maria: 13 ani, 3 luni

18.02.2010 10:23     citat 

ptr hepatita A
si.o sa mai faca Pneumo 23

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 14 ani, 4 luni

18.02.2010 10:27     citat 

doar Prevenar, deocamdata. cand vom relua colectivitatea, probabil ca va urma si Havrix Junior, care era pe lista, dar n-am mai apucat sa-l facem.

sus

Denunta
AndreeaV

Copii
Sarah Stefania: 12 ani, 6 luni

10.03.2010 4:24     citat 

Noi am facut Infanrix Hexa, Prevenar si Rotarix

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde