· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > program mese
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor program mese     
nails

Copii
Maya: 12 ani, 7 luni

07.02.2009 11:26   program mese  citat 

Imi scrieti va rog copii vostri de cate ori mananca pe zi si ce?cei de varsta apropiata fiicei mele...va mltumesc.

sus

Denunta
Safa

17.08.2009 1:33     citat 

La varsta asta,a mea papa dimineata lapte cu cereala,la pranz mancare(ciorbica,paste,carnita,pireu,branzica),pe la ora 16 un iaurt sau lapte sau un fruct si seara la ora 19 cina.Acum are aproape 2 ani jumate(pe 4 sept face foarte fericit ) si are acelasi program de mancat.

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 12 ani, 6 luni
print 2: 6 ani, 6 luni
am nascut deja!

17.08.2009 3:34     citat 

nails si eu am un copil de 1 an si 8 luni, iar noi avem cam asa programul de masa:
ora 8.00 -lapte si daca nu-l bea pe tot ii pun niste cereale si-l papa
ora 10.30--un iaurt, ceva biscuiti si o banana sau avem zile in care ii fac ou fiert sau ii dau painica cu cascaval
ora 13-13.30--ciorbica cu pui/vita sau supica
ora 17.00 ---depinde cand se trezeste---un fruct
ora 17.30 pireu cu ficatel sau peste cu brocoli sau mamaliguta cu smantana si branza sau casvacal cu paine si salata de cruditati sau paste cu branzica sau pireu cu carnita de pui...oricum incerc tot timpul sa-i dau si rosii si castraveti ca salata
ora 19.30-20.00--un iaurt sau lapte cu gris sau taitei
ora 22.00-lapte

safa voi ce cereale mancati dimineata? tot din acelea instant pentru bebe sau ai gasit ceva pentru copii mai mari?

sus

Denunta
remimona

Copii
Stefan: 10 ani, 5 luni
Marina: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

17.08.2009 4:02     citat 

hai sa-ti zic programul fetitei mele:
dimineata lapte cu cereale sau ceai cu paine prajita cu unt si miere
la 10.30 -11.00 un fruct (perele ii plac f mult, nectarina)
la 13.30 ciorbica sau ou si apoi un iaurt
dupa ce se trezeste 16.30-17.00 sucul de la o portocala
apoi dupa jumatate de ora sau chiar 1 ora mar ras cu bicuiti si banana(e fan)
seara la 20.00-21.00 carnita sau mancarica
inainte de culcare 22.30-23.00 un biberon de lapte 200-250 ml
Asta-i meniul ei de o buna bucata de vreme. zambet
Sper sa-ti fie de folos.

sus

Denunta
Safa

17.08.2009 4:10     citat 

Mananca cele de la nestle care sunt ca niste bilute.Cerealele tip faina pe care i le puneam in lapte cand era mai mica la un moment dat nu i-au mia placut si am incercat cu astea.

sus

Denunta
iulia_marina

Copii
David Alexandru: 12 ani, 11 luni

05.10.2009 8:20     citat 

Alexu are 2 ani si 2 luni insa de la 1 an si 10 luni avem acest program de masa, facut cu ajutorul pediatrului

- dimineata la trezire (poate fii si ora 9) - painica cu alemte/rama crem bounjour/ philadelfia normala, o felie de sunca de pui (cris tim, angst), sau painie cu unt si cu gem/miere (abia acum i-am dat miere), sau un ou fiert cu cascaval, branza sau cele de mai sus combinate + 250 ml lapte simplu (Zuzu rosu, bagat pe tot asa pe la 1 an jumate)
- ora 11-11.30 - fructe mere, pere, banane, piersici (ii place cel mai mult), kiwi, mango, pepene galben sau rosu... etc.Eu stiu ca fructele se dau pana in pranz pentru ca fermeneteaza iar pana seara ;la culcare are timp sa le digere. Inainte si eu le dadeam dupa somnul de pranz insa era balonat si avea gaze, dupa ce-am schimbat metoda e ok.
- ora 13-14 depinde. - Ciorbita facuta pentru noi, numai ca cu legumemele fierte nu calite si fara mirodeni de genul vegeta sau secretul gustului. Supa deasemenea.
Iar ca fel doi - ardei umpluti, tocanita cu multe legume si carnita, omleta facuta la teflon cu ardei, cascaval, branza, sunca de pui,etc. Dovelcei umpluti, perisoare cu smantana, friptura la gratar cu cartofi natur, mamaliguta cu branza , ou, smantana. Mazare cu ficatei, ficatei facuti la cuptor cu legume si smantana, sau fara smantana. Pilaf sarbesc, Pui la cuptor cu diverse garnituri de legume : brocoli, dovlecel, morcov, fasole verde (daca nu-i proaspata cumpar din aia la borcan de la olimpia este foarte buna). Etc.
Dupa somnul e pranz - 1 iaurt + pandispan/chec (1 felie), sau biscuiti, sau budinca facuta in casa, o felie de paine cu unt si cascaval, sau gem....... Etc. Nu i-am dat decat de 2 sau 3 ori prajiturica din comert Kinder Delice sau Ursuletii aia de la Lu "Barni". Nu ii plac.
Seara - in jur de 20-20.30 (vara stam mai mult afara) Peste la cuptor cu piure de cartofi si brocoli, piure de cartofi cu branzica in el, orez cu legume, orez cu lapte, etc. daca a mancat bine la pranz sau rontaie sticksuri sau biscuiti sau alte minunatii pana mai pe seara ii dau numai un biberom mare (400 ml de lapte cu cereale de la Nestle, 8 cereale cu iaurt, sau 8 cereleale, sau 8 cereale cu miere). Inca nu am descoperit alte cereale care sa ma convinga pentru varsta lui.
Cam asta este meniul lui Alexutu.
Sunt zile incare mananca super bine, adica tot si zile in care face figurine, insa nu-i bai pentru ca si noi oameni mari avem toane daramite ei.

Carnea numai de vaca, pui, curcan si i-am dat si iepure de cateva ori..Am inteles ca iepurele este mai slab la carne si decat puiul.

Nu te gandii ca i dau mult. Cate putin din fiecare.
Sanatate maxima!

sus

Denunta
ELENAREAZA

Copii
MADALINA GABRIELA: 12 ani, 7 luni

12.12.2009 2:55     citat 

dimineat ala 9 are 250 ml lapte ...milumil
la 10 opusor cu , masline , cceva mezel ca nu ii place branzeturi
la 12-13 ciorbica , si felul 2. dupa care manaca o portocala sau vreo 3-4 clementine
la 15-16 un iaurt , carnita , banana, biscuiti ceva rontaieli
la 19-20 are mancarica de seara care poate fi un orez cu lapte sau alte paste si la 21 la culcare iar are 250 ml lapte

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 12 ani, 1 luna
roxana elena sorana: 8 ani, 11 luni

16.12.2009 7:19     citat 

- la trezire (7 sau mai devreme) - cereale (cu miere si cateva cu cacao) cu lapte(din comert) ...un castronel mai maricel
- pe la 10.30-11 adoarme
- in jur de 12-13 ciorbica + felul doi + un fruct(daca sunt mandarine/clementine mananca si 2)
- la 15-16 un iaurt cu 2-3 biscuiti
- 19 ciorbita + fruct
daca adoarme pe la 22, mai papam un biberon(cam 200 ml) lapte.Daca nu,adoarme pe la ora 20.30 fara sa mai manance

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

27.12.2009 8:07   papica bebe 9 luni  citat 

-6 dimineata laptic formula 100 ml
-9 dimineata iaurtel cu fructe un borcanel pt bebei mic
-ora 11 laptic formula cu gris 140-160 ml
-ora 13:30 - 14 piure de legume cu carnita de pui pasata si cu o lingurita de fructe piure ca sa fie mai dulce pt bebita mea ca altfel nu papa carnita
-ora 17 laptic formula 140 ml
-ora 19 crema de branzica facuta in casa de mine sau biscutiti cu compotel de mere sau paste pt bebei cu smantanica
-ora 21:30-22 laptic formula cu cereale 140-160 ml
Cam asa papa bebita mea pe perioada unei zile, mai alternez mancarea si fac diverse combinatii de fructe ,legume,lactate si laptic.Ceaiuri nu-i dau deloc pt ca am incercat si nu mai vrea papa nici lapte,vrea numai ceai,iar apa bea dupa fiecare masa.
II plac cel mai mult piureurile de fructe si legume iar carnea o fac la blender si o trec si prin sita ca daca simte altceva ce nu-i pastos vomita.
Mai papa si fructe intregi,adica suge din ele,in special portocale,manadarine,banane dar mai rar ca musca si se poate ineca.ii mai dau sa rontaie painita,checuri facute de mine,dar le scuipa in mare parte,oricum tot ce papam noi in casa tre sa guste si ea,dar numai atat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: