· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > ati dat ceva pt imunitate?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor ati dat ceva pt imunitate?     
Lucion

10.08.2009 3:05   Re: ati dat ceva pt imunitate?  citat 

----------
nails a scris:
Fetita mea a vut reactie la vaccinul antirujeolic a facut bubite multe pe corp si febra apoi fiin cu imunitatea scazutaa racit fiind si eu si tata raciti trist Dr a zis ca vineri cand merg la ea imi prescrie ceva si pt imunitate..Voi ati dat ceva la copii?daca da ce?sau poate nu a fost nevoie... zambet
----------

Ce-i aia imunitate? Cum se masoara? Cine-a vazut-o?
Intrebati Dr.! o sa ramineti surprinsa cit de "clara" este problema.

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 15 ani, 8 luni
MIRUNA: 12 ani, 4 luni

10.08.2009 4:09   Re: ati dat ceva pt imunitate?  citat 

----------
Lucion a scris:
----------
nails a scris:
Fetita mea a vut reactie la vaccinul antirujeolic a facut bubite multe pe corp si febra apoi fiin cu imunitatea scazutaa racit fiind si eu si tata raciti trist Dr a zis ca vineri cand merg la ea imi prescrie ceva si pt imunitate..Voi ati dat ceva la copii?daca da ce?sau poate nu a fost nevoie... zambet
----------

Ce-i aia imunitate? Cum se masoara? Cine-a vazut-o?
Intrebati Dr.! o sa ramineti surprinsa cit de "clara" este problema.
----------

Pai am intrebat si nu ne-a lamurit nimeni.Poate poti tu sa ne scoti si pe noi din ceata scot limba

sus

Denunta
Lucion

11.08.2009 5:27   Re: ati dat ceva pt imunitate?  citat 

----------
tato a scris:
Pai am intrebat si nu ne-a lamurit nimeni.Poate poti tu sa ne scoti si pe noi din ceata scot limba
----------

Cei ce sustin ca stiu ce-i ala sistem imunitar ar trebui sa-si demonstreze afirmatiile. Eu doar spun ca nu sint multumit de felul cum sintem tratati de corpul medial (in mare) si de "autoritatile" sanitare. Ne trateaza ca si cum n-am fi capabili sa intelegem si orice discutie/tratament incepe cu o ipoteza considerata ca perfect demostrata si inteleasa.
O raceala ai luat-o pentru ca ai fost expus...la ce? (vezi subiectul "Exista sau nu virusi?")...si ai luat-o numai tu pentru ca sistemul imunitar (ce-i ala?) este slabit...Hai sa admitem ca exista, cu toate ca medicina nu poate sa-l defineasca clar in afara de celule T (vezi PS mai jos) si alte cele, si atunci ce a facut ca sistemul imunitar sa cada? Daca cunoastem cauzele am putea evita asemenea situatii si sa nu mai intervenim pompieristic cu antibiotice si alte otravuri.
Este trist sa vezi mame ingrijorate pe forum ce se intreaba daca siropul cutare intareste imunitatea, altele raspunzind ca a functionat (coincidenta? alti factori?) iar altele ca nu dar alta alifie pare a fi mai buna.

Orice tratament/medicament/procedura trebuie sa fie bazat(a) pe onestitate si pe posibilitatea de a fi verificat(a) si controlat(a) de societate...daca n-au nimic de ascuns. Cite exemple putem da care sa corespunda acestor cerinte minime si de bun-simt.

PS In legatura cu celule T citeva intrebari:
1. Cum de dimineata aveam de doua ori mai multe celule T decit seara?
2. Dr Felix Konotey-Ahulu de la spitalul Cromwell din Londra a descris un trib din Gana ai caror membrii au in medie 100 (una suta) celule T si erau sanatosi.

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 14 ani, 5 luni

12.08.2009 10:49     citat 

Lucion in final tu ce doresti sau ce indici ...ca tot n-am inteles confuz

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 15 ani, 8 luni
MIRUNA: 12 ani, 4 luni

12.08.2009 12:02     citat 

----------
diodora a scris:
----------

Subscriu prostit

sus

Denunta
Lucion

12.08.2009 3:32     citat 

----------
diodora+tato a scris:
----------

Sintem mintiti!

Medicina din pacate este bazata pe ipoteze si statistici; asta nu-i stiinta!

Necunoasterea sau impostura si-o ascunde sub clisee nedefinite, dar inghitie nemestecat de noi, gen Sistem Imunitar, Infectie etc. De cite ori cind vi s-a spus ca sistemul imunitar va este scazut s-a facut vreun test/investigatie specific(a)? (nu mai vorbim de faptul ca teoria cu celulele T este in aer; vezi precedentul comentariu al meu). Cind vi s-a spus ca aveti infectia cutare de cite ori vi s-a facut test/investigatie specifi(a)? (lasind la o parte ca virusii n-au fost demonstrati ca exista, lasind la o parte faptul ca infectia cu microorganisme - ciuperci, bacterii, virusi - este o ipoteza ce functioneaza cu o alta ipoteza cea a imunitatii, lasind la o parte faptul ca testele/investigatile sint indirecte; nu detecteaza microroganismul in sine ci presupuse urme ale unui - presupus in cazul virusilor - microorganism).

sus

Denunta
anaisa

Copii
iusef matei: 13 ani, 10 luni
adam anas: 12 ani
am nascut deja!

12.08.2009 9:05     citat 

Eu i-am dat celui mare Lantigen-b,nu mai stiu exact schema ,scrie in prospect!Matei facea frecvent rosu in gat si laringite!Dupa cura cu lantigen-b ,nu am mai avut probleme,o repet in toamna ,inainte sa il duc la gradi cu cateva zile!
Referitor al sistemul imunitar ,nu stiu ce sa zic ,nu am studiat prea mult !Ptr mine un copil care raceste la 2 saptamani si mai face si laringita ,cu siguranta are nevoie de un tratament ,nu cred ca asta este o pura coincidenta,clar ma gandesc ... ceva nu merge bine acolo in organism si trebuie sa luam atitudine!

sus

Denunta
Lucion

17.08.2009 3:17     citat 

----------
anaisa a scris:
Eu i-am dat celui mare Lantigen-b,nu mai stiu exact schema ,scrie in prospect!Matei facea frecvent rosu in gat si laringite!Dupa cura cu lantigen-b ,nu am mai avut probleme,o repet in toamna ,inainte sa il duc la gradi cu cateva zile!
----------

Sint sanse ca baietelul mai mare sa fie stingaci. Baietii stingaci in cazul unei frici si amenintari in teritoriul lor le este afectat larinxul pe cind baietilor dreptaci le sint afectate bronhiile pentru acelasi tip de "amenintare".
Frica si amenintare resimt toti copiii cind merg prima oara la gradinita si multi dintre ei si dupa ce reincep la terminarea vacantei pina ce se obisnuiesc sau altfel spus isi "creaza imunitate".

----------
anaisa a scris:
Referitor al sistemul imunitar ,nu stiu ce sa zic ,nu am studiat prea mult !Ptr mine un copil care raceste la 2 saptamani si mai face si laringita ,cu siguranta are nevoie de un tratament ,nu cred ca asta este o pura coincidenta,clar ma gandesc ... ceva nu merge bine acolo in organism si trebuie sa luam atitudine!
----------

Probabil ca baiatul se facea bine pentru ca statea acasa dupa fiecare laringita fiind departe de "jungla" numita gradinita; ce stim noi cum percep micutii despartirea de parinti si locurile cunoscute! Mergea din nou iar scenariul se repeta.

Cam astea sint explicatiile, zic eu logice, verificabile si repatabile, in cazul laringitei.

sus

Denunta
ioana09

12.09.2009 8:44     citat 

Acum au adus in Ro Vita Squares. Este cel mai complet produs pentru copii.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.09.2009 4:08     citat 

nails pentru imunitate, ]incearca galbenus crud de ou cu o lingurita de miere de salcam!(5 zile)
e mult mai sanatos!

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

12.09.2009 5:56     citat 

----------
ralu-mada a scris:
nails pentru imunitate, ]incearca galbenus crud de ou cu o lingurita de miere de salcam!(5 zile)

----------

Si cu salmonela si bacteriile din galbenusul crud cum ramane? E vorba totusi de copil de 2 ani...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.09.2009 8:33     citat 

----------
adelia a scris:

Si cu salmonela si bacteriile din galbenusul crud cum ramane? E vorba totusi de copil de 2 ani...
----------

Mamica mea asa a procedat si cu mine si cu sora mea...eu la randul meu m-am exprimat vizavi de imunitate.
Fiului meu i-am facut aceasta cura timp de o saptamana si are numai un an.

Fiecare face cum crede si cum simte !

Am uitat sa mentionez ca ouale trebuiesc sa fie de casa...cat mai proaspete!

sus

Denunta
Tudorana

18.09.2009 4:24     citat 

Buna seara,

Gabita mea este la a treia cura de Broncho-Vaxom si am trecut cu bine peste perioada de gradinita. A facut foarte rar infectii respiratorii si in forme foarte usoare, fara antibiotic sau absente de la gradinita (si eu de la servici). Acum cu pliculetele de Broncho-Vaxom care se dizolva intr-o lingurita de suc este si mai usor de administrat!

Cu Lantigen B noi nu am avut rezultate bune, mai ales ca nu il puteam administra corect. Picaturile trebuiau tinute sublingual cateva minute pentru a fi eficient, iar micuta mea nu prea coopera.

Multa sanatate piticilor!

sus

Denunta
adastero

Copii
stefan: 21 ani, 2 luni
robert: 12 ani, 2 luni

22.09.2009 11:19     citat 

Noi am scapat de raceli amigdalite lunare prin tratament homeopat!

sus

Denunta
mihamatei

Copii
MATEI SERBAN - puiul nostru scump!
14 ani, 3 luni

23.10.2009 2:25     citat 

Noi am gasit formula ideala pentru noi si astfel am scapat de neplacerile pe care le-am avut anul trecut (febra mare, infectii dese in gat, tuse, internat la urgenta cu perfuzii trist ). Produsele pentru imunitate pe care i le dau copilului (si pe care le luam intreaga familie) sunt naturale, nu au efecte secundare si astfel, inafara de niste muci subtiri, n-am avut nici o problema. Mentionez ca anul trecut am mai incercat Septilin si inca nu mai tin minte ce produse, insa n-au avut efectul dorit...Acestea mi-au fost recomandate de doctor, asa ca n-am niciun dubiu ca sunt extraordinare si se vede, plus de asta, ii mai administrez un supliment care pe langa efectul imunomodulator ajuta si la deparazitare. Detalii va pot da, insa nu aici, ca sa nu fie considerata reclama...este o prezentare facuta de un medic, si care recomanda produsele..Eventual imi scrieti pe privat si va trimit prezentarea! Sanatate multa piticilor!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: