· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Gravidute care nasc in iulie-august- septembrie 2009(5)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Gravidute care nasc in iulie-august- septembrie 2009(5)     
ankkka

Copii
Antonia Maria : 12 ani, 6 luni

15.02.2009 1:34     citat 

urschuletz - eu am facut mai tulbure de cand am ramas gravi ,poae asa trebuie !! eu nu am luat rezult.de la urina si nu stiu daca am ceva ,poate ajung maine sa il iau confuz

sus

Denunta
AdinaGr

Copii
Andrei...minunea mea: 12 ani, 5 luni

15.02.2009 4:40     citat 

Am ajuns si noi acasa zambet .Urschuletz,si la mine e mai tulbure asa de cand am ramas gravi,dar eu am facut deja analizele la urina si totul e ok.Din cate stiu eu,isi schimba culoarea si de la hormoni.Sper sa fie bine si la tine sarut
Restul fetelor...sunteti bine?Pupici

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 12 ani, 6 luni

15.02.2009 6:11     citat 

Buna seara fetelor!!! Acum m-am intors si eu!!!
urschuletz stai linistita ca se va gasi o solutie sigur, trebuie sa inteleaga, ai sa vezi.
AdinaGr La Multi Ani! pentru fratele tau, iti inteleg starea de dor ptr ca si eu sunt departe de familia mea si cate o data imi vine un dor de ei!!!
Ieri am facut 18 saptamani, dupa calculul ecografului si al meu!!! foarte fericit
Eu deja am inceput sa primesc mici cadouri ptr bebe, am primit vineri un sterilizator pentru 4 biberoane si e foarte dragut zambet
Si am tot stat zilele astea pe net si sa zicem ca mi-am ales patutul, as vrea sa ma merg si prin magazine sa vad cum sunt si pe acolo, oricum o sa le cumparam mai tarziu.
Eu nu ma duc la bebe-expo ptr ca e omor acolo, forte multa lume si e tare obositor, stiu ptr ca intamplator anul trecut eram pe acolo cu sotul in parc si erau asa de multe masini si parinti cu pitici de m-am speriat, iar preturile nu cred ca sunt foarte diferite, pana la urma vb de niste oameni care vor sa vanda si stiu cum e la targurile astea in general.
Ma duc sa bag un castronel de ciorbita foarte fericit rad
Va pup pe toate mult mult!!!

sus

Denunta
ankkka

Copii

15.02.2009 7:55     citat 

adina - abia asteptsa vii maine de la eco ,poate primesti vestea despre sexul lui bebe foarte fericit foarte fericit

mai fetelor mie in loc sa imi creasca burta ,azi parca e mai mica socat ,sau mi se pare mie ??

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 12 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 9 ani, 5 luni

15.02.2009 8:31     citat 

Buna seara!!!Acum am terminat de vizionat un film si m-am gandit sa intru putin sa vad ce mai faceti foarte fericit
Adina...ce bine ar fi sa afli maine ce o sa ai!!!Eu nu mai pot de curiozitate sarut .
Eu am momente cand urina e limpede dar si cand e tulbure ,iar analizele sunt perfecte.Voi pe ce site-uri vedeti hainute,patuturi...etc pt bebei???
ankkka eu zic ca te cam ingrijorezi tu un pic....lasa ca o sa creasca burtica de o sa te miri de cat poate creste:x foarte fericit
Eu am facut o tocanita de legume si ma duc sa pap....
Stiati ca in luna a4a nu avem voie sa facem ecografii?

sus

Denunta
ankkka

Copii

15.02.2009 10:34     citat 

Doarme toata lumea ?? eu amchef de vorba foarte fericit scot limba

sus

Denunta
mitaloli

Copii
Alexia Maria: 12 ani, 9 luni
am nascut deja!

16.02.2009 2:44     citat 

fetele, la gravidute nu mai intrati deloc? noi va asteptam ca sa stim ce mai faceti, daca sunteti bine. sarut

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 12 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 9 ani, 5 luni

16.02.2009 8:33   ASTAZI FAC 13 SAPTAMANI....Iupyyyy!!!  citat 

Buna dimi...burtici.. zambet Eu iarasi m-am foit toata noaptea si nu prea am putut dormi trist .Si de astazi si pana sambata...inca o sapt de munca zambet .Nu stiti cu cate zile inainte de nastere imi pot lua concediu???eu stiam 60 si 30 dupa...nush daca e corect.
Plec la munci....va citesc de pe tel mob...pwpici si o zi cat mai buna sarut sarut

sus

Denunta
elena_raluca

Copii

16.02.2009 9:07     citat 

Neata fetele mele, o cafeluta ceva....

gabilorry uite ce stiu eu despre concediu prenatal

Conform Ordonantei de Urgenta nr. 158 din 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari de sanatate, concediul pentru sarcina( concediu prenatal) se acorda pentru o perioada de 63 de zile inainte de nastere . Dupa nastere se acorda 63 zile concediu de lauzie. Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele in functie de recomandarea medicului sau de dorinta beneficiarului in asa fel incat perioada minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 zile.
In concluzie din totalul de 126 zile concediu de sarcina si lauzie este obligatoriu ca 42 zile sa fie concediu postnatal pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.
Diferenta de 84 de zile poate fi concediu prenatal.
Poti intra in concediu prenatal de la 6 luni si jumatate

Va pup sa aveti o zi frumoasa!!!
La mine ninge plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 6 luni

16.02.2009 9:30     citat 

buna dimineata la toate burticile!

Elena si daca eu refuz sa-mi iau concediu si pre si post pot sa-mi depun dosarul pt cei 85% pt 2 ani?
Eu am un serv cam nasol din punct de vedere al concediilor si au niste bani in mana si pe cartea de munca e alceva. Din cate am inteles chiar daca intru in conc pre nu plateste el ca angajator ci tot statul. Asa e?
Ca vreau sa discut in curand aspectele astea dar vreaus a ma duc pregatita. intrebare

Gabi-lori la mai mare! sarut

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 10 luni
Zuza: 12 ani, 5 luni

16.02.2009 10:25     citat 

Buna fetele!

Am aparut si noi scot limba dupa un week-end prelungit sa srabatorim St. Valentines asa cum se cuvine foarte fericit

Vad ca vorbeati de san/biberon eu una zic ca trebuie facxut tot posibilul pt alaptat, nu-i totdeauna usor, laptele oricum nu se regleaza la toata lumea din primele zile, poate dura si cateva saptamani bune pana organismul mamicii produce atata lapte cat are bb nevoie, trebuie sa ne inarmam cu multa rabdare si incredere. Bb se pune des la san, nu se face program pt ca laptele se produce dupa principiul: cerere- oferta! cu cat bebe cere mai mult cu atat se produce mai mult. Nimic nu se compara cu laptele de mama. Bineinteles ca atunci cand afectiv nu se poate altfel, dupa incercari esuate si sfatul medicului se poate hrani cu formula. Din pacate eu nu am putut alapta din cauza tratamentelor facute in sarcina si K a fost alimentat artificial cu formula de la cateva zile, a crescut frumos si sanatos, nu am avut niciodata probleme si in aproape 3 ani nu a luat niciodata antibiotic. Multa lume sustine ca bb hraniti cu formula se ingrasa, nu li se dezvolta imunitatea la fel de bine ca si celor alaptati natural, dar nu e totdeauna asa.
Personal ma rog ca macar de data asta sa pot alapta! sarut

Sterilizator am de la Avent la curent pt 7 biberoane cred, foarte practic si tot de la Avent am si incalzitor de biberoane.
Eu le-am primit cadou dupa ce am vazut ca nu pot alapta, nu am luat dinainte nici un biberon pt ca mi-am dorit foarte mult sa alaptez si ma gandeam ca de le voi avea la indemana poate voi ceda mai usor si ii voi da biberon.

Urschuletz sper sa gasiti o solutie si noi cand l-am avut pe K stateam intr-un ap. foarte mic si le-am inghesuit cum am putut si ne-am descurcat. Bafta multa si nu lasa ca astfel de situatii sa-ti umbreasca fericirea de a fi burtica! fii optimista ca toate se rezolva!

Adina hai fruntea sus! uite la sotiorul tau cat de mult te iubeste, la gragarita din burtica si bucura-te de tot ce ai aproape! o sa-i vezi si pe ai tai cat de curand!

Bubu_stefi merci de intrebare! sarut parca parca bate o mica raceala la usa, dau cu ceai cu miere si portocale sper sa treaca cu atat.

Ieri am desfacut si eu cutiile cu lucrusoarele ramase de la K, dar nu prea am micute ca le-am dat la un centru de emigranti, cam tot la cateva luni dau ce nu mai poarta K, am ramase doar ceva costumase: primul costumas din maternitate, cel cu care l-am scos din spital etc asa cu semnificatii si nici nu prea se potrivesc ca si anotimp: K e nascut in martie, iar bb2 teoretic vine in august cand e foarte cald. Am gasit in schimb multe prosopele de baie cu gluga, lenjeiile pt patut, tampoane pt sani si chiloti de plasa de unica folosinta ca tare bine mi-au prins in primele zile dupa nastere.

Fetele va doresc o saptamana frumoasa! sarut

sus

Denunta
ankkka

Copii

16.02.2009 10:38     citat 

urschuletz - eu stiu ca cele 42 zile dupa nastere sunt obligatorii !!

Eu tot ingrijorata sunt ,nu-mi place cum misca bebe in burtica ,asa usor de parca nu sunt sigura nici ca misca bebe sau alceva ,cand ma gandesc ca tocmai pe 1 martie merg la control ,nu stiu sper ca bebitu sa fie ok si eu sa fiu nesimtita scot limba si sa nu-l simt asa bine jenat

voi ii simtiti mai bine miscarile ??? sau sunt eu paranoica ??????????

sus

Denunta
elena_raluca

Copii

16.02.2009 10:39     citat 

Buna ICEMOON ne-a fost dor de tine!!! sarut

urschuletz din pacate eu stiu ca este obligatoriu sa iei 42 zile sa fie concediu postnatal pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului. (cei 600 ron ,in cazul in care nu te incadrezi in noua lege cu cei 85%). Am si eu o intrebare tu zici ca vrei cei 85% in 2 ani, dar ai zis ca ai pe carte altceva, sa inteleg ca e mic pe carte nu?!

sus

Denunta
elena_raluca

Copii

16.02.2009 10:42     citat 

Ankkka iubita mea nu mai fi asa de speriata ca daca se mica e bine, acum nu este obligatoriu sa se miste ca alti bebei, poate e mai somnoros al tau zambet Daca la ultimul eco a fost bine nu mai e mult pana pe 1, hai capul sus si fi pozitiva te rog ca asa ii faci bine si lui bebe sarut

NOi va pupam pe amandoi!!! sarut sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 6 luni

16.02.2009 11:21     citat 

Elena, eu in mana am de luna asta 1400 de roni iar pe cartea de munca din ianuarie pt ca l-a obligat legea am 1200 minim pe economie cu studii superioare. Asa in mare cu totul sunt aproape de sal meu dar situatia la mine nu e asa usoara. Ma rog poate imi fac griji degeaba si ma inteleg cu seful dar vreau sa fiu la punct cu tot ce treb sa nu ma duca el cum vrea.

Ankkka, daca nu esti linistita mergi la un eco oarecare de la tine de acolo doar ca sa vezi ca in regula.Din cate stiu o eco simpla ar treb sa costa 120 de lei.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: