· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cat papa bebe de 6 saptamani?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor cat papa bebe de 6 saptamani?     
nicols

06.03.2009 6:53   cat papa bebe de 6 saptamani?  citat 

buna!
pitica mea de 6 saptamani papa la min 2-max4 ore.....si la fiecare masa papa cam min 70 ml-max 135 ml.....dar in medie 100 ml
cum vi se pare? e prea mult?
tin sa precizez ca nu incerc sa indop copilul...dar asta e cantitatea pe care o manca lejer si la care se linisteste pe urma....adica daca e mai putin plange, daca e mai mult refuza....
este un copil mare...nascut cu 3960 g si care are acum 4700 g.....
papa milumil si mai multa lume mi-a zis ca e puternic si ca da obezitate....
acum eu ce sa fac daca asta i-au dat in maternitate...am mers pe aceeasi varianta si copilul papa bine si evolueaza bine.....
astept parerile voastre si va multumesc anticipat!

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 3 luni

06.03.2009 7:24     citat 

la sase saptamini nu iti poti pune problema obezitatii exclamatie
cei care maninca la sin si sint alaptati la cerere (adica si la jumatate de ora de la ultima masa) cu siguranta nu maninca prea mult rad si se dezvolta normal, fara sa devina obezi

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 9 ani, 5 luni
Maria Anastasia: 13 ani, 2 luni

07.03.2009 9:28     citat 

daca ii merge bine eu nu as schimba laptele fiindca este mic bebe si risti sa ii dai burtica peste cap
respecta instructiunile privind cantitatea de lapte adaugata si de asemenea apa sa o masori bine

si crestere frumoasa sarut

sus

Denunta
cizuca

31.03.2009 9:52   bebe papa cand vrea ..........  citat 

buna
bebita mea papa candvrea ea, uneori moflaie .........e ok?nu stiu cand e satula , de multe ori seara de la 6 la 8 pama la baita ..........plange , tipa ..........vrea nu vrea sanul ......sa fie colicii ????????

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 2 luni

31.03.2009 1:07     citat 

Unii copii sug mai cu forta, altii sug mai greu. Daca nu are inca destula forta, atunci e normal sa vrea sa manace des. Ea oboseste foarte tare cand suge, asa ca poate ca nu se satura, dar se opreste sa se odihneasca. Si apoi o ia de la inceput.

Alta explicatie pentru supt des este ca unii copii au nevoie sa suga incontinuu, chiar daca nu le este foame - al meu asa era, statea agatat de mine aproape incontinuu.

Copiii mici au si un stomac extrem de mic. Nu pot manca mult dintr-o data, iar daca o fac, varsa imediat. Deci trebuie hraniti cat de des vor ei, ca ei stiu cand li se goleste stomacul.
---------------

Despre colici.
In medicina moderna se considera ca nu exista o boala "colici", ci ca ele reprezinta un simptom. Cauza este necunoscuta in cele mai multe cazuri.
Cand se considera colici:
- plange in fiecare zi (sau in cele mai multe zile) in aproximativ acelasi interval orar (in special seara)
- isi strange pumnisorii si aduce piciorutele spre burtica, ori pare sa o doara foarte tare burtica
- plansul trece foarte greu sau deloc in timpul acestor episoade

Exista multi factori de risc, dar nu s-a stabilit inca o legatura clara intre colici si dieta mamei sau alaptat sau formula de lapte sau ...
Daca se poate incearca sa elimini lactatele din dieta ta pentru 10-14 zile si sa vezi daca exista vreo inbunatatire. La fel varza (varza obisnuita, broccoli, gulii) si fasolea boabe.
Daca vrea in brate tine-o in brate, daca vrea in pat las-o in pat.

Eu personal nu cred in colici. Cam de pe la 3 saptamani si al meu a avut episoade de plans seara si il tineam intors pe burtica. Fie il puneam pe noi, fie pe pat. A mai mers si plimbatul cu el in brate.

Pana la urma trece.

sus

Denunta
Onush

31.03.2009 3:33     citat 

Nu as putea sa iti spun care e cantitate optima la 6 saptamani pentru ca ai mei nu au primit lapte praf atat de devreme dar pot sa iti zic ca din momentul in care au trecut pe lapte praf au mancat la cerere ca si la san.

Nu se pune problema de obezitate la varsta asta, si ca sa iti dau un exemplu Tudor a avut 3,800 la nastere si 14 kg la 1 an pentru ca la 2 ani sa aiba 16kg.
Nici intr-un nu se pune problema sa fie obez sau sa para sa aiba vreo tendinta.

sus

Denunta
nicols

02.04.2009 4:43     citat 

am ajuns la 9 saptamani si ne-am cam reglat in principal programul....
mananca la fix 3 ore cate 140 ml....6 mese pe zi....doarme de la 10-11 seara pana dimineata la 4....
are acum 5600 grame si 56 cm....
multumim lui Dumnezeu da merge bine....au fost cateva seri cu probleme dar le-am rezolvat si cred ca am gasit si cauza plansului isteric: agitatie multa in casa din cauza multor musafiri ocazie cu care si-a dat peste cap programul de masa si somn....si vitamina C picaturi natural care-i branzeau lapticul si ii dadeau dureri de burta....

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

02.04.2009 5:07     citat 

De ce i-ai dat vitamina C in lapte ? La virsta asta? surprins

sus

Denunta
nicols

02.04.2009 5:32     citat 

nu i-am dat in lapte....
ii dadeam 5 pic/zi pt imunitate si preventiv pt raceala....

sus

Denunta
quiny

Copii
Vlad: 12 ani, 2 luni

06.04.2009 10:14     citat 

La 6 saptamani, bebelusul vecinei mananca cam 100 ml la 3 ore. Noaptea nu se mai trezeste decat la orele 5-6.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: