· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > la 6 luni si jumatate nu mai vrea DELOC lapte
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor la 6 luni si jumatate nu mai vrea DELOC lapte     
cricricri

Copii
Matei: 11 ani, 3 luni
Raluca: 11 ani, 3 luni

05.03.2009 9:23   la 6 luni si jumatate nu mai vrea DELOC lapte  citat 

Ce ma fac? Baietelul meu nu mai vrea deloc lapte. De niciun fel, de nicio forma plang sau sunt foarte trist Fetita inca mananca, dar el cand vede biberonul zici ca ii dau otrava trist . Le dau Humana 1, pana acum 2 sapt n-am avut probleme, am incercat sa il dau simplu, cu cereale, am incercat lapte normal de la Napolact (formula cu 1,5% grasime), am incercat sa il indulcesc un strop, sa il dau cu lingurita sau cu canitza si... NIMIC plang sau sunt foarte trist
Cred ca e prea devreme sa nu mai manance deloc lapte, cum sa fac?
E fan mancarica la lingurita, asteapta si dimineata la 6 tot castronel cu papa, nu biberon trist Cand ma vede cu el in mana incepe jalea, si pt el si pt mine trist

intrebare

sus

Denunta
CrazyMommy

05.03.2009 11:28     citat 

Sfatul meu:incearca sa schimbi formula.Uneori ajung sa refuze gustul formulei dupa inceperea diversificarii.
Bafta!

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 30 ani, 2 luni
Cristiana: 13 ani, 11 luni

05.03.2009 2:39     citat 

Pune-i lapte in cana cu cioc, sau ceai si un pic de lapte si maresti gradual cantitatea de lapte, sau da-i cu ligurita pur si simplu o vreme, sau du ii da o vreme dupa care incerci din nou.
Poate are probleme cu biberonul, nu cu laptele!

sus

Denunta
CrazyMommy

05.03.2009 2:44     citat 

Mi se pare ca a precizat ca ar fi incercat si cana si lingurita..... confuz

sus

Denunta
cricricri

Copii

05.03.2009 3:14     citat 

Am incercat si canitza cu cioc, a fost amuzat vreo 2 minute si paa plang sau sunt foarte trist
Iar de ceai nu s-a apropiat de cand l-am facut prostit

O sa fac o incercare cu Humana 2 si chiar o pauza si o sa mai ma chinui sa-l incerc din cand in cand.
Stiti cumva care diferenta intre Humana 2 si Humana 1?

sus

Denunta
CrazyMommy

05.03.2009 3:18     citat 

De obicei formula de continuare(nr.2)la orice marca de lapte praf,e mai calorica,contine ma multe proteine,mai mult fier si sunt si niste elemente care se diminueaza dar acum nu am cutia la indemana sa iti zic exact.Nu cred ca este diferenta de gust daca folosesti aceeasi marca(intre nr.1 si nr.2)

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 13 ani
alaptat, purtat, rasfatat

05.03.2009 3:41     citat 

Laptele de vaca la 6 luni e mult prea devreme introdus!Nu mai incerca sa-i dai.

Ai verificat tetina biberonului?

rox

sus

Denunta
cricricri

Copii

05.03.2009 4:04     citat 

Sigur, am incercat si cu gauri mai mici si cu gauri mai mari, pana la tetine pt mancare semisolida...
Oare ce n-am facut?

sus

Denunta
cricricri

Copii

05.03.2009 4:10     citat 

CrazyMommy daca zici ca nu este diferenta de gust din cate stii, nu stiu ce succes o sa am atunci. Insa, ce am de pierdut? La cat inseamna chelt. cu 2 bebei o data, o cutie de lapte in plus nu mai conteaza. Numai el sa bea.
Mai glumesc cateodata si il amenint ca-l trec pe bere rad jenat ca e mai rezon!

sus

Denunta
CrazyMommy

05.03.2009 4:18     citat 

rad rad Nu i nevoie de bere!Eu ma refeream sa i schimbi marca de formula.Sa i dai Milumil sau ce stiu eu...Daca treci de la 1 la 2 dar tot Humana nu i schimba nimik!Dar trecerea trebuie sa fie facuta gradual,grija mare!Si in nici un caz sa nu i dai lapte de vaca!cum zicea si roxanamirela.La varsta asta ii poate produce de la diaree severa pana la intoleranta la lactoza!
Si nu uita!O data inceputa diversificarea,bebelusii incep sa aiba preferinte si gusturi pentru ca acum pot face diferenta intre ce le place si ce nu.Singurul lucru pe care nu l vor refuza niciodata este sanul.Din pacate pt noi n am avut acest privilegiu

sus

Denunta
cricricri

Copii

05.03.2009 4:28     citat 

Mda, e o idee. Si asa am inceput cu Nan, apoi Lactana, apoi Humana. Era pacat sa nu mai avem ce "degusta"... E de incercat. Asa cred ca am sa fac.
Daca nu vrea nici din asta, le beau eu rad (ca tot nu beau de fel jenat lapte). Si mai vreau sa bea fii-miu foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: