· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de primavara 2008 (62)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de primavara 2008 (62)     
relly

Copii
Eric Alexandru: 12 ani, 9 luni

03.03.2009 7:01   Bebelusi de primavara 2008 (62)  citat 

Filmulet cu bebelusii de primavara

Slideshows cu bebelusii de primavara

eli78.............................................domnisoara Alexia Ioana...............1.03.2008 La Multi Ani!
the_pretty_nurse.......................domnisoara Iulia Alexandra..........3.03.2008 La Multi Ani!
apalada......................................BeBe Mihnea Gabriel.........4.03.2008
elena83......................................BeBe Carla Maria................8.03.2008
Emilia2006................................BeBe Vlad.............................10.03.2008
Mxshk..........................................BeBe Vladone......................14.03.2008
Iliutza...........................................BeBe Marie Elizabeth..........15.03.2008
Leelloo.......................................BeBe Matei Cristian............16.03.2008
IrinicaR…...................................BeBe Paul Razvan..............17.03.2008
fanuca.........................................BeBe Radu.........................19.03.2008
Biencutza...................................BeBe Ingrid Anna.................20.03.2008
Cobrata......................................BeBe Francesca Ana..........31.03.2008

Connie_drg..............................BeBe Bianca Antonia...............03.04.2008
Ilicutz..........................................BeBe Alexandre Tiberiu...........08.04.2008
Rorabebeloi.............................BeBe Sara Sofia........................09.04.2008
Galactic.....................................BeBe Akos..................................12.04.2008
Relly..........................................BeBe Eric Alexandru.................13.04.2008
gina_d......................................BeBe Robert Constantin..........13.04.2008
Bebe_lusi................................BeBe Sarah Angelina...............14.04.2008
Camilili.....................................BeBe Cezar Andrei....................14.04.2008
Manam.....................................BeBe Marius...............................14.04.2008
roxy27.......................................BeBe Natalia Nicoleta..............16.04.2008
Bjmaryo...................................BeBe Bianca Maria.....................18.04.2008
alp.............................................BeBe Anna...................................22.04.2008
Cotuca......................................BeBe Cristian.............................23.04.2008

dflavia.......................................BeBe Stefania..............................11.05.2008
jakueline..................................BeBe Darius-Andrei....................11.05.2008
ioanab81.................................BeBe Maia Alessia......................12.05.2008
Alinagr31.................................BeBe Razvan Mihai Catalin ......15.05.2008
mamik_monik........................BeBe Raul-Adrian ......................16.05.2008
Sorinadaniela........................BeBe Giulia Anna........................19.05.2008
Petit_coeur.............................BeBe Patrick Alexandru .............19.05.2008
untaticfericit............................BeBe Eric Andrei...........................20.05.2008
redroserou.............................BeBe Delia.....................................22.05.2008
ari05........................................BeBe Darius..................................26.05.2008
Tania3.....................................BeBe Claudia-Teodora...............28.05.2008
Danutza07..............................BeBe Mark Andreas.....................29.05.2008

Avem 37 de bebelusi,20 baietei si 17 fetite!!
Sa ne traiasca!!!!!

Capitolul 61,(60),(59),(58 ),(57),(56),(55),(54),(53),(52),(51),(50),(49),(48 ),(47),(46),(45),(44),(43),(42),(41),(40),(39),(38 ),(37),(33),(32),(31),(30),(29),(28 ),(27),(26),(25),(24),(23),(22),(21),(20),(19),(18 ),(17),(16),(15),(14),(13),(12),(11),(10),(9),(8 ),(7),(6),(5),(4),(3),(2),(1)

La Multi Ani, copilasi de primavara 2008

Propuneri nume nou:
Ghioceii primaverii 2008
Mugurei de primavara 2008
Mugurasi de primavara 2008
Mladite de primavara 2008
Talismanele primaverii 2008
Bucurii de primavara 2008
Boboceii de primavara 2008
Prichindeii de primavara 2008
Fluturasii primaverii 2008

sus

Denunta
leelloo

Copii
Matei Cristian: 12 ani, 10 luni

03.03.2009 7:11     citat 

Marcela, am iesit afara de duminica, tare bine mai e! trag cu ochiul eu ii fac papa la fiecare masa..

sus

Denunta
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 15 ani, 7 luni
giulia anna: 12 ani, 8 luni

03.03.2009 7:12     citat 

----------
mamik_monik a scris:
fetelor care la dati portocala la bbei?
La Raul ii place fff mult si am citit pe undeva ca sucul de portocala trebuie diluat cu apa ptr ca altfel face acid.Voi ce ziceti?
Si mai am o curiozitate: voi pregatiti dimineata mancarea la bbei ptr toata ziua sau cand stiti ca e ora mesei cam cu o ora inainte va apucati de treaba?
va rog sa-mi raspundeti la intrebari fetelor !!!
pupici!
----------

Micul dejun al piticului meu este compus cam dupa cum urmeaza: sucul si pulpa de la o portocala (rosie, in prezent) + jumatate de banana + jumatate de mar/para + cereale/ricotta... si nu am avut probleme cu ea... mananca de rupe. Da, ceea ce spui tu e adevarat atunci cand vrei sa-i dai suc de portocala unui bebe cu luni mai putintele decat au ai nostrii...
Eu ii pregatesc mancarea pe moment... si ii pregatesc exact cat stiu ca mananca... Stiu ca alte mamici procedeaza si in alte moduri... asa ca asteapta sa-ti raspunda si ele...
Marce... multumim pt felicitari... Sorina

sus

Denunta
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 15 ani, 7 luni
giulia anna: 12 ani, 8 luni

03.03.2009 7:18     citat 

Aaaaaaaaaaaa, si pt ca mi-am adus aminte... l-am intrebat pe 'preafrumosul' meu pediatru, pt ca nu-mi mai aduceam bine aminte, cand ar trebui sa-i dau Giuliei galbenus de ou. Stiti ce mi-a raspuns? 13 luni galbenus si 14 luni albus... parca eu imi aduceam aminte de ceva tip 10 luni la galbenus si 13 luni albus.... Voua ce v-au zis pediatrii? Sorina

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
Bianca Antonia: 12 ani, 9 luni
am nascut deja!

03.03.2009 7:39     citat 

buna fetelor!
multumim pt urari si felicitari sarut
marce si eu ii pregatesc inainte de a papa, doar pt masa respectiva, uneori si pt a doua zi, depinde ce gatesc, ii dau suc de portocala aproape in fiecare zi, iar aseara a supt si muscat din cateva felii zambet ff frumoase pozele trag cu ochiul zambet
sorina eu ii dau galbenus cam de pe la 6-7 luni, albus stiu ca dupa un an se da; ma bucur ca giulia e bine sanatoasa, a luat ff bine in greutate, imi pare rau ca te-a ajuns oboseala trist macar eu cand mai am timp dorm si eu cu bianca foarte fericit
eli fff frumoase pozele, alexia a fost o adevarata printesa cu rochita si capa, superba a fost sarut
ana pupam pe marius, crezi ca o fi maseaua?
mxshk la multi ani pt mariuca sarut ce frumoasa e! dar si vladone e un scump, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei zambet sarut
valentina o pupam pe frumoasa francesca sarut saracuta auzi sa-si muste limbuta zambet sarut
eu azi am avut program administrativ: curatenie, mancare si apoi am iesit afara cu bianca pe la 16.20, pana pe la 18 fara ceva..., azi i-am dat prima oara ciorba acra de pui facuta pt noi dar fara delikat si sare mai putina, i-a placut ca a papat tot zambet in rest alte noutati culinare n-avem, poate aveti voi fetelor!

sus

Denunta
mamik_monik

Copii
Raul- Adrian: 12 ani, 8 luni
Cedric -Darian: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

03.03.2009 8:19     citat 

mersi fetelor de raspunsuri!!!
Si eu ii pregatesc mancarica cam cu o ora inainte ma pun pe treaba sau depinde de cat ia ce vreau sa-i pregatesc.Insa mai vroiam sa aud si parerile voastre si eram eu curioasa scot limba rad
Cat despre portocala; la Raul ii place ff mult atat suculetul cat si pulpa si nu am avut nici un fel de problema din cauza portocalei
!Dar eram nedumerita de ce am citit si am zis sa va intreb, acum o sa-i dau linistita stiind ca dauneaza suculetul nedizolvat doar la bbei mai mici de varsta foarte fericit
[relly] multumim de noul capitol si de listuta!!!
anca imi inchipui ca i-a placut la Matei pe afara , cred ca s-a bucurat enorm!
sorina si eu ii dau galbenus de pe la 6 luni. Albusul intr-adevar dupa varsta de 1 an insa nu stiu exact de la cat confuz
connie felicitari Biancai ca a papat tot!!
deci a papat prima data ciorba acra de pui la 11 lunitze trag cu ochiul rad

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

03.03.2009 8:29     citat 

----------
mamik_monik a scris:

connie felicitari Biancai ca a papat tot!!
deci a papat prima data ciorba acra de pui la 11 lunitze trag cu ochiul rad
----------

dap..., de ce? e tarziu?

sus

Denunta
camilili

Copii
Cezar- Andrei: 12 ani, 9 luni
am nascut deja!

03.03.2009 9:53     citat 

Buna fetele! ce de vorbe...ce de postari aici...greu am mai ajuns la zi!!
Ce sa spun...Eli, reusita petrecere...macar ca am vazut-=o doar din poze...superba sarbatorita!!sa iti traiasca!!
Ildi, pe cand vedem si poze cu voi?
Marce, eu ii prepar mancarica inainte de a i-o da...insa la mine sucul de portocale nu are nici o valoare...ma gandesc ca e de la faptul ca i-am dat de la 2 luni putin suc...fiindca era foarte constipat..si de atunci uraste portocala!!!ce sa adaug...uraste el multe feluri de mancare...insa ma bucur ca inca arata bine, e in limite normale ale greutati...
Ma bucur sa citesc ca matty e mai bine, ca a iesit si el afara...era pacat sa nu se poata bucura de zilele insorite....
Sorina, eu ii dau galbenus de ou tot asa..cam de pe la 7 luni...2 pe saptamana...
Felicitari Biancai ca e fetita cuminte si papa tot!!!
O pupam pe Francesca ...sa ii mai treaca din suparare si sa nu isi mai muste limbuta!!!
Iar Anei ii trimitem o galeata cu rabdare...fiindca daca sta sa iasa o masea cred ca |Marius e cam mofturici!!!
Sper ca nu am uitat pe cineva....
Noi azi am iesit in parc..unde ne-am intalnit cu un viitor prieten...e cu o luna mai mare decat Cezar...si asa de bine s-au inteles..au jucat "fotbal" azi.... rad

sus

Denunta
camilili

Copii
Cezar- Andrei: 12 ani, 9 luni
am nascut deja!

03.03.2009 9:55     citat 

aa...vroiam sa va intreb daca voi dati iaurtel bebeilor..si daca da...de care?
azi i-am dat si eu activia cu cocos...probabil ca a mancat cam cu pofta fiindca la 5 minute l-a scos afara...pe socru...si a venit la mine omul tot nervos..ca dau numai prostii si e-uri la baiat.... nervos prostit

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

03.03.2009 10:09     citat 

multumim relly de capitol..
marius e marait tare, i-am dat si io 2 ml de nurofen asta seara. se simte clar la mana maseaua, in cateva zile va iesi probabil.
Anca, la Matty i-o iesit vreuna?
si io ii fac la Marius mancarea pe loc, ca doar cum sa faci fructele ochi peste cap , nu? eu inca ii dau dimineata fructe cu cerale si branzica de vaci date cu blenderul. mi-ar trebui 2 ore sa manance daca nu sunt date la blender. La fel si legumele le dau la blender, macar asa mananca. Pe 2 zile ii fac doar supa crema. Bucatele de fructe ii dau doar asa ca chestie dupa masa de pranz.
Cami, io am mai zis, i-am dat doar iaurt simplu, niciodata de fructe sau activia, etc. Chiar bine mananca, seara la 7 asta e meniul. dau un mar la blender(uneori si un sfert de banana) si pun iaurt si o lingura de cereale de se ingroasa putin. Uneori in mar bag si un biscuite doi. asa bun iasa foarte fericit
Marce, si io ii dau portocala, cateva felii dupa masa de pranz cum spuneam, ii plac f tare. chiar a adus o cunostinta din grecia, cica proaspat culese si netratate cu nimic. asa portocale bune n-am mancat in viata mea sincer va spun. si cred ca nu-s tratate, ca in cateva zile s-o stricat coaja. deci va dati seama ce baga astia in ele de tin luni de zile plang sau sunt foarte trist
cu aciditatea, cum zicea si sorina, e ptr bbei mici. nu cred sa mai fie problema acum.

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

03.03.2009 10:25     citat 

si io tot iaurt simplu ii dau, de la tnuva, seara la 8 cu o banana si uneori pun cereale...., pe la 11 dimineata sau cand se trezeste... fructe cu biscuiti, fara... cum avem chef.....

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

03.03.2009 11:07     citat 

Da' fructele dimineata tot la blender le faci, Connie?

sus

Denunta
leelloo

Copii
Matei Cristian: 12 ani, 10 luni

03.03.2009 11:08     citat 

Ana, nu are inca masea...stau sa iasa alti 2 dinti jos, nr 9 si 10.. prostit

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

03.03.2009 11:42     citat 

----------
manam a scris:
Da' fructele dimineata tot la blender le faci, Connie?
----------

daaaa.

sus

Denunta
mamik_monik

Copii
Raul- Adrian: 12 ani, 8 luni
Cedric -Darian: 10 ani, 11 luni
am nascut deja!

04.03.2009 1:30     citat 

inca o data va multumesc tuturor ptr raspunsuri.! sarut sarut
Si eu i fac mancarea inainte sa se apropie ora mesei.Insa am o prietena din maternitate si ea zicea ca dimineata( in jur de 10) ii pregateste mancarica pe toata ziua si nu mai are treaba cand se apropie ora mesei, si de aceea am tinut mortis ca sa va intreb si pe voi cum faceti. confuz
Si noi dimineata papam la 7;30- 8 o sicluta de LP de 180ml, pe la 10-11 asa: jum. mar+jum banana+1 kiwi fara samburi+2-3 biscuiti+ pulpa ramasa de la o portocala+ sucul de la o portocala (care il bea) ; ( uneori schimb fructele si mai adaug para sau pun cereale, branzica sau iaurt siimplu), la amiaza in jur de 14 supica, ciorbica+ continutul lor pasat, pe la 17-18 ii fac fie pireut de legume, pateu de ficat....cam dinastea asemanatoare( mancare mai consistenta) + un iaurt simplu separat ; iar pe la 20 ii dau ceva dulce: fie mar+scortisoara( preferatu' lui) cu sau fara branzica/ iaurt, budinca de biscuiti, orez cu mar copt , biscuiti cu lapte, banana+lapte+biscuiti (iasa ca o budinca) Iar inainte de culcare sticluta de LP.Bineinteles ca peste zi mai bea lapte inainte sa doarma( asta fiind pe la 12 si 16-17-18 depinde de cum se nimereste cam aproximativ 100ml/tura) si mai ceva desert printre ( un mar curatat si tot il mozoleste, etc) Cam acesta este meniul nostru trag cu ochiul

cami eu ii dau iaurt simplu si ii place la nebunie....la inceput i-am dat Danone Nutry Day, i-am dat si de la tnuva, si activia..........toate i-au placut nu refuza ncidecum iaurtul simplu indiferent de care e.
Referitor la ce ai spus tu despre refuzul lui Cezar de a bea suculet de portocala nu stiu ce sa zic sau sa te sfatuiesc........mi-a venit o ideee!! trag cu ochiul ..........ai incercat sa-l combini cu suc de morcovi?Morcovii sunt dulci si daca lui tot ii place dulcele trag cu ochiul .......e doar o sugestie!
Dupa cum ai spus si tu bine macar ca inca si-a pastrat greutatea bine si ca e sanatos!!!Succes cu papica pe mai departe! sarut
ana mie mi-e frica sa-i dau felii de porocala ca el inca nu are dintisori si prinde felia intre gingii, o strange si ramane cu bucata mare in gurita ca nu poate sa o roada ca nu are cu ce rad rad scot limba
Asa ca fie ii tin eu felia de portocala si sa-si traga el suculetul fie ii fac eu suculet si il bea asa trag cu ochiul
Cat despre fructe si legume eu nu i le dau la blender ci i le pasez cu furculita ii plac mai mult asa decat pasta

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: