· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (48)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (48)     
popica

Copii
Sara Izabela: 13 ani, 10 luni
Carla Anisia: 11 ani, 10 luni

05.03.2009 1:49     citat 

rad rad Bun inceput Christinel! La cat mai multe si mai mari, te invata Sara cum! Alaltaieri a facut de 3 ori, o data dupa somn pipi cu cacutza, dupa masa cacutza si dupa urmatorul somn pipi! E drept ca sunt toata ziua doar eu cu ea asa ca o pun destul de des. Pentur ca nu sta mult si eu nu o las decat cat sta ea! La cel mai mic semn o ridic, chiar daca nu a facut nimic.

Mai mamici nerabdatoare de pitici de 6 luni! Tot citeam ca al meu nu se ridica, al meu nu sta in fund, al meu nu asta nu ailalta, si ma uit cat au pruncii vostri! Au doar 6 luni, 6 jumate! Putintica rabdare! Nu mai stiu la alte fete da Sara abia pe la 7 luni a inceput sa stea in fund - impropriu spus ca o puneam eu si ea isi misca fndul de statea mai degraba sprijinita in gat decat in fund! Iar rostogolirile au fsot cam tot in aceeasi perioada! Si tentativele de ridicari au fsot dupa 7luni jumate si apoi destul de repede s-au materializat in deplasari! Dar nu sunt toti la fel!

SI dupa ce incep sa se deplaseze, in 4 labute, in coate, tarash grapish sa vedeti atunci ce fain e ca nu mai ai unde sa-i tii nici macar 1 minut sa mergi la buda! Ca nu mai vrea ingradit (tarc patut scaun) si pe jos nu poti fara supraveghere ca merg atza tot unde nu trebe: prize, cotloane, etc!

Bafta la umblat trag cu ochiul

Crista

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 13 ani, 10 luni
Carla Anisia: 11 ani, 10 luni

05.03.2009 1:54     citat 

rad rad Nico, voi cu Badea noi cu fetele lu' McLoud!!! Asa reusim sa stam la masa, ca acolo mai apar cai, oi, vaci!

Noi am reusit destul de rapid scaunul la olita, ca am vazut ca dupa ce mananca incepe sa screama putin. Asa ca terminam masa, o spal rapid pe fata si o pun pe olita. Olita in pat si eu langa ea, pentru ca in cateva secunde e pe laterala foarte fericit
Prima data cand am stiut ca va face si ea nu vroia sa stea decat cateva secunde am incercat sa o tin putin mai mult, cu tv, cu telecomanda - chestii la care de obicei vrea dar nu are acces! SI a stat vreo 10 minute, cu folos trag cu ochiul
De atunci, papam, o pun, in cateva secunde o aud cum face si apoi se ridica singurica!

La fel si cand o aduc de la somnic din balcon: primul lucru o dezbrac si apoi direct pe olita! La fel , cu succes, si aici prindem si pipi !

Dar numai si numai cat vrea ea, sa nu cumva sa simta olita ca o neplacere sau obligatie sau ceva!

Crista

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 13 ani, 10 luni
Catalina-Bubulina: 9 ani, 7 luni

05.03.2009 2:03     citat 

Uite schema de diversificare pentru 7-8 luni!
dimineata: lapte cu cereale pentru varsta care se fac cu lapte
ora 10:banana, mar copt/crud, caisa, piersica+2 lingurite cereale +branzica de vaci facuta in casa

Pt. 100g branzica de vaci sunt necesare: 1 l lapte Dorna 1,5%grasime, 8 tablete calciu lactic. Se fierbe laptele pana da in clocot, apoi se adauga tabletele de calciu pisate. Dupa fierbere se pune in tifon si se lasa la scurs.

la pranz:supa crema legume(morcov, dovlecel, albitura, o parte de cartof, ardei)+carne fiarta de pui/vita, 2 galbenusuri de ou pe saptamana(adica 2 mese), 2-3 ficatei de pui pe saptamana(adica la o singura masa)
La 8 luni se poate introduce in supa -crema de legume o data pe saptamana in locul carnii-peste albfiert separat(pastrav, salau).
Sugarul mai poate primi supa de perisoare din carne de pui +orez
dupa-amiaza:iaurt Danone Natural+fructe proaspete
seara:lapte cu cereale/san (sugarul poate primi seara o masa mai consistenta de cereale pentru varsta preparate cu lapte, care se mananca cu lingurita.

Supa de legume trebuie sa contina: 2-3 buc. morcovi, 2 buc. dovlecei medii, 2 buc albitura-pastarnac, patrunjel, FARA telina.

Tu stii ca mie mi s-a recomandat sa nu-i dau inca peste, galbenus de ou.
Supa de perisoare inca nu am testat-o pentru ca nu stiu cum va sta carnea intr-o perisoara fara ou si nici daca dupa fierbere trebuie pasata sau chinui copilul sa o manance asa. Si nici daca ii dau orezul. Cand merg la dr. o rog sa ma lumineze.

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

05.03.2009 2:06     citat 

(49) capitolul nou....

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 13 ani, 10 luni
Catalina-Bubulina: 9 ani, 7 luni

05.03.2009 2:08     citat 

Bravo, Sara, esti meseriasa!
Din pacate...pe Chris o apuca fix in timpul mesei pana de curand. Acum...nu prea mai stiu cand are de gand.

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

05.03.2009 2:09     citat 

La multe unite pentru sarbatoritii de azi! Sa cresteti mari si sa aveti parte numai de bucurii toata viata! Pupici de la Teo sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Offf, offf, iar nu tin pasul cu voi. Sper sa ma eliberez un pic si eu cu munca si sa fiu mai vorbareata!

Eu pe olita o pun cand se trezeste din somn(face pipilica destul de mult), apoi dupa masa de dim cand deobicei facem kk, dup amasa de pranz cand facem tot kk si daca mai imi aduc aminte o mai pun si dupa-amiaza. Ne-am facut cam un program si din asta! Nici eu nu o las sa stea daca nu vrea, o ridic la primul semn, nu vreau sa prinda oroare.

Pupam si noi coltosi, la cat mai multi dintisori albi si sanatori!

Davidutzu sa vii si pe la noi in vizita sa o inveti pe Teo cum e cu statul cuminte si mai ales cu adormitul in timpul jocului, ca lui buni i-ar prinde tare bine scot limba
Noi ne jucam si singurele, dar preferam pe cineva in camera, singurica cam mornaim dupa vreo 30 min de tarc.

Chris iubita, acum ca ai udat olita, trebuie sa o tii tot asa! Iar cu noaptea aceea faramitzata, poate te gandesti si la mami si mai lucezi la orar. Mi-e si mie tare cunoscut, eram zombi. Acum vad ca e mai bine, o trezire sau deloc, adoarme repede inapoi si nici papa nu mai vrem.
La noi s-a imbunatatit situatia si cand am renuntat la sacul de dormit, acum s epoate invarti mai bine de pe o parte pe alta si cred ca nu ma mai cheama chiar de fiecare data cand se trezeste.

Pupici sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: