· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Despre bebelusi, mamici si nu numai - cap. 10
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Despre bebelusi, mamici si nu numai - cap. 10     
monalicious

04.03.2009 11:53   Despre bebelusi, mamici si nu numai - cap. 10  citat 

IMPORTANTA EDUCATIEI CULTURALE, PENTRU PARINTI SI COPII

“Cultura este ceea ce rămâne în om când el a uitat tot.” - Edouard Herriot

“Cultura nu înseamnă să citeşti mult, nici să ştii multe; înseamnă să cunoşti mult.” - Fernando Pessoa

Una dintre definiţiile cuvantului cultura, din Dicţionarul limbii române:
CULTÚRĂ, culturi, s.f. 1. Totalitatea valorilor materiale şi spirituale create de omenire şi a instituţiilor necesare pentru comunicarea acestor valori. ♦ Faptul de a poseda cunoştinţe variate în diverse domenii; totalitatea acestor cunoştinţe; nivel (ridicat) de dezvoltare intelectuală la care ajunge cineva. ♢ Om de cultură = persoană cu un nivel intelectual ridicat, care posedă cunoştinţe universale multe şi temeinice. Din fr. culture, lat. cultura.

Cat de important este sa ne cunoastem istoria (istoria politica, istoria artei, istoria literaturii, etc)?
Cartile – le mai citesc copiii de azi? Cartile versus literatura on-line.
Este important sa dezvoltam simtul frumosului in copii? De ce?
Limbile straine. De la ce varsta?
„Copilul meu este bun la chimie si matematica, la ce bun sa stie cine a fost Mircea Eliade sau ce a scris Liviu Rebreanu...?”
Ce rol are mass media in dezvoltarea culturala a copiilor?

Si ar mai fi si altele... Asa ca orice alte smne de intrebare sunt binevenite...=))

Autoare: DEVON.

Arhiva: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 .

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
11 ani, 9 luni

04.03.2009 11:58     citat 

Multumim Mona pt noul capitol , si bineinteles si autoarei Devon...

sus

Denunta
monalicious

04.03.2009 12:04     citat 

Cu placere! Gata cu multumirile ca avem o gramada de discutat. Ceva de cultura, de sling, retete de post si "bebeloci" cuminti si frumosi foarte fericit sarut .

Din motive obiective, vom discuta subiectul despre sistemul sanitar ceva mai incolo, da? Sa nu primim reclamatii trag cu ochiul scot limba .

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 10 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani, 8 luni

04.03.2009 12:13     citat 

de fapt motivele sunt subiective :p
super pozele....si definitia scot limba

sus

Denunta
brishtara

Copii

04.03.2009 12:21     citat 

----------
citat:
pai am sa vb cu mami meu si ii arat toate pozele care le-am salvat pana acum de pe la voi... tre sa caut si eu material.. ca nu vreau din ala cu inel...
da tre sa mai fac loc la baie de inca o periutza rad si pasta de dinti pe masura rad
eu niciodata nu am dormit cu maria in patul mare noaptea desi as fi vrut dar imi este teama...
saptamana asta a fost tati plecat de acasa si am vrut sa o iau cu mine si dupa 30 de minute in care aproape a ajuns perpendicular de cum o pusesem m-am razgandit ca nu de alta da sufoc copilul... asa ca o lasam in patut la ea... doarme parca si mai bine ...
----------

nu ai cum sa il sufoci...pt ca mamelor de bb li se dezvolta f tare auzul...auzi si cum se misca, cum ofteaza...se simte si ea mai in siguranta... sarut

sus

Denunta
godess

04.03.2009 12:21     citat 

oooooooooo f tare capitolul,multumim mamicilor mona si devon
patrii draga de ea...tare e poza!!ce-or face ele??le poopam
discutam mai tarziu k ma duc cu tanculetzul nitel pe afara k e superrrrrrrb!!

sus

Denunta
brishtara

Copii

04.03.2009 12:23     citat 

----------
godess a scris:
oooooooooo f tare capitolul,multumim mamicilor mona si devon
patrii draga de ea...tare e poza!!ce-or face ele??le poopam
discutam mai tarziu k ma duc cu tanculetzul nitel pe afara k e superrrrrrrb!!
----------

Patriciei ii mai ies dinti, simte diferenta de fus, chiar daca e doar 1 ora...in rest sunt bine. Am sunat azi si a raspuns sotul rad rad nici nu mai stiam cum o cheama rad rad rad rad

sus

Denunta
michaelaa

Copii
Mihai: 11 ani, 10 luni
am nascut deja!

04.03.2009 12:35     citat 

Neatza fetele!
Multumim mami de cafeluta iar Mona si Devon, multumim de noul capitol.
Trimitem pupici multi pana in Franta sarut
In legatura cu cititul cartilor eu tin minte cand eram mica, citeam tot ce prindeam. M-am indragostit de Ciresarii si i-am citit de cinci ori, citeam povesti nemuritoare, toate lecturile suplimentare de la scoala. Stiu ca ma prindea mama citind cu lanterna sub patura dupa ce trecea ora de lectura. Acu, de cand "am crescut" nici macar o revista nu reusesc sao citesc cap coada. Mi-ar placea ca si Mihai sa aiba o pasiune pentru citit. Ii citesc aproape zilnic povesti si imi place ca il captiveaza. Rar cand se plictiseste si nu are chef sa asculte pana la capat.
Cat despre limbi straine eu as zice de pe acum. Radu mai vorbeste cu el acu in engleza, dar nu cred ca e suficient. Mi-ar placea sa stie cat mai multe limbi straine.
Pupici la toata lumea, si revenim

sus

Denunta
monalicious

04.03.2009 12:38     citat 

Eu mi-am propus, ca sa nu ma plafonez, sa invat o limba straina in astia 2 ani cat stau acasa. Zilele astea vreau sa caut pe net poate gasesc ceva mai ... gratuit jenat , daca nu, macar mai ieftin. De fapt, mi-am promis mie ca ma apuc daca trec de disertatie.

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
11 ani, 9 luni

04.03.2009 1:43     citat 

Eu cand eram cam prin clasa a patra am inceput sa citesc cu drag scot limba Pana atunci pentru mune cititul era o pedeapsa jenat Dar cum pofta vine mancand...in cazul asta citind... ii multumesc tatalui meu ca m-a "pedepsit " asa cand eram mica... scot limba Cartile cu povesti ma pasionau extrem de mult... gen AMINTIRI DIN COPILARIE Povestea porcului, Harap-Alb , Fat frumos , Soacra cu trei nurori, Pungutza cu 2 bani... Pacala... s.a.m.d. sarut Apoi am trecut la romane... mi-a placut fffff mult Winnetou , Print si cersetor, Ion, Moara cu noroc, Padurea spanzuratilor ( ni se cereau la scoala) , Ana karenina ..s.a.m.d.

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
11 ani, 9 luni

04.03.2009 1:47     citat 

La capitolul limbi straine... sunt multumita de mine... sarut Vorbesc, scriu si citesc lb portugheza, lb engleza si scot limba scot limba scot limba lb romana... si doar vorbesc lb maghiara... sarut Lb portugheza si engleza le-am invatat acasa la ele... sarut trag cu ochiul

sus

Denunta
mimilyca

Copii
Micul razboinic

04.03.2009 1:51     citat 

Buna fetele,
M-am apucat sa fac o groaza de trebusoare prin casa ca sa mai revigorez trupul si....spiritul.Interesant subiect dar am sa va rog sa ma iertati daca am sa postez off topic.
Tudor e mai dificil zilele astea ca incercam sa-i restabilim un oarecare program. Probabil ca mama l-a cam alintat cat a stat cu el zilele trecute...poate...nu stiu ce sa zic....are momente cand plange isteric si e foarte nervos....o fi si asta o etapa. confuz A descoperit rostogolitul de pe spate pe burtica si e tare incantat. Numai ca foarte rar se intoarce iar pe spate si el nici nu stie sa intoarca pe o parte capusorul ochi peste cap asa ca bosoleste cearsaful cu nasucul si cand numai poate scoate niste zgomote sa il intorc iar cu fata in sus. Nu stiu cum sa il ajut fara sa ii rapesc placerea de a descoperi singur. confuz In rest....acum bea 100 ml de suc facut la storcator, deci un pic mai gros, de mar cu morcov dar....ne apuca toamna pana papapm tot cu lingurita asta mica. ochi peste cap Si asa se mai murdareste.... zambet
Am vazut pozici frumoasee si mi s-a deschis apetitul de calatorii(cel mai cel hobby al meu).
Va pupic!
Sa vedem cand mai apuc sa scriu.....
Aaaaa.....felicitari Malia pentru dintisori. sarut M-am uitat si eu in gurita la Tudor dar parca nu vad nimic. Avem timp!
Mamistef, sa-i transmiti salutari lui pustiulica si "la multe lunite", asa ca de la Tudor la Tudor! Si pupam pe MAria cea jucausa care se da sinurica jos din pat! zambet (sper ca n-am facut o guma tampita trist . S-ar putea....asa-i?)
Pupici tuturor bubulinelor si bubulinilor si mamicutelor minunate....

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
11 ani, 9 luni

04.03.2009 2:09     citat 

Mimi in primul rand nu esti off topic... Copii nostrii sunt subiectul principal... sarut sarut sarut
Tudorika felicitari pt noile descoperiri... sarut sarut sarut Iar starea de agitatie poate fi datorata aparitiei dintisorilor... nu e exclus... confuz La capitolul mancare si Sofi stropeste si manjeste toooot scot limba De cel putin 2 ori o schimb pe zi... prostit prostit

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 2 luni
Maria: 11 ani, 9 luni

04.03.2009 2:14     citat 

salutare,fetele-cochetele!
noi am fost la plimbare,iar eu m-am intors cu o durere teribila de cap si cu o foame crincena.Capul inca ma doare,de mincat am mincat insa tot mi-e foame surprins confuz
Imi arde fatza( adevarul e ca si cam bate vintul,insa e f frumos afara).

super arata inceputul de capitol,cind imi mai revin un pic o sa ma apuc si eu sa scriu mai la obiect,deocamdata sunt terminata de oboseala si de durere de cap...si de foame si de...si de...si de....etc.

Mimilyco,nici prin gind nu-mi trece sa ma deranjeze gluma! zambet
M-ar fi deranjat comentariile de genul"vai,de ce n-ai mai multa grija de copil ,ce mama inconstienta" etc,spuse din virful buzelor ascutite ale unor doamne atotstiutoare.Citya vreme nu-mi pune cuconetul la indoiala capacitatile de mama,nu ma deranjeaza absolut nimic trag cu ochiul
Il pupam pe Tudorul mic si mofturici! sarut

va pup,dragelor,ma duc s ama intind un pic,ca nu mi-e bine
devon,dadusem si eu exact peste pagina aceea,o sa o recitesc cu atentie cind imi mai revin un pic zambet

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
11 ani, 9 luni

04.03.2009 2:18     citat 

Papusa mea s-a trezit acum 15 minute si am pus-o la locul ei de joaca... acum o vad ca e aproape adormita... uite asa singurica fara ajutorul meu... surprins ce o fi cu ea????

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: