· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > STIMULAREA LACTATIEI II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor STIMULAREA LACTATIEI II     
onnutz

Copii
Stefan: 14 ani
Mihnea: 10 ani, 6 luni
am nascut deja!

21.06.2009 9:49     citat 

Bine v-am gasit, mamici!

Vin la voi cu rugamintea de a ma ajuta cu un sfat, daca a mai trecut cineva prin asta: am un bebe de 2 luni si jumatate, care a papat numai de la san si am avut lapte mai mult decat suficient pana acum 5 zile, cand brusc am ramas fara lapte aproape de tot, in sensul ca abia reusesc sa storc 20-30 ml la 3 ore... nu-mi dau seama ce s-a intamplat. Mentionez ca primul copil a fost alaptat 13 luni si probabil ca as fi continuat daca nu ar fi trebuit sa fac un tratament prelungit cu antibiotice.
Acum ne chinuim sa completam cu supliment, dar prefera sa faca foamea decat sa-mi accepte laptele praf si mi-e mila de el ca trage de san si nu mai curge... Am epuizat si rezervele de lapte din congelator (inainte de problema asta nu reusea sa pape el cat lapte aveam si trebuia sa storc). Inafara de ceaiul pentru stimularea lactatiei, mai cunoasteti ceva care m-ar putea ajuta?

sus

Denunta
ali09

Copii
Ana Evolet

21.06.2009 10:25     citat 

posibil din cauza caldurii sa se fi estompat. din cate stiu eu trecerea trebuie facuta treptat, incearca sa mai stimulezi lactatia cu granulele galactogil de la farmacie si cu ceai tot pentru lactatie, macar pana cand reusesti sa-i faci trecerea la formula.

cand ai inceput sa folosesti rezerva, i-ai pus in ea si fomula cate o masura la inceput?

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani

22.06.2009 7:23     citat 

Faptul ca nu poti stoarce lapte nu inseamna ca nu mai este; pur si simplu se poate sa nu fie eficienta mulgerea. In plus, bebe se poate apropia de un puseu de crestere, singura solutie valabila (dincolo de orice ceaiuri) este pusul copilului des la san si renuntarea la completare, dandu-i formula nu reusesti decat sa scazi lactatia. Se rezolva in cateva zile, trebuie doar sa perseverezi zambet

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 11 ani, 11 luni

22.06.2009 7:54     citat 

Relaxare psihica.
Usor de zis, greu de facut, dar stresul afecteaza direct cantitatea de lapte, asa ca e musai sa incerci sa te relaxezi.

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 14 ani
Mihnea: 10 ani, 6 luni
am nascut deja!

22.06.2009 9:53     citat 

Multumesc mult pentru raspunsuri!

In mod sigur ca stresul m-a afectat, desi nu am constientizat decat tarziu asta (trec printr-o perioada mai dificila in legatura cu viitorul servici), poate si caldura sa fie de vina... astazi parca a fost mai bine, desi dupa-amiaza deja nu mai avea ce sa traga de la san. Cand am apelat la rezervele de laptic congelat, am pus jumatate si jumatate formula, pentru ca stiam ca se introduce treptat si a papat, dar cand am incercat sa-i dau doar lapte praf mi-a scos biberonul cu limba afara si s-a strambat... nici in somn n-am reusit sa-l pacalesc. Astazi am observat ca am avut ceva mai mult lapte, desi vine foarte, foarte greu si el e deja nervos si obosit... dar i-am dat sa suga mai des si nu i-am mai dat formula, pentru ca nu ma mai tineau nervii, desi stiu ca nu s-a saturat. E drept ca el s-a dezvoltat foarte frumos, desi nascut prematur la 36 saptamani cu 2.800 grame, acum la 2 luni si jumatate are 5.900 si a fost hranit excusiv la san. O sa incerc si cu galactogil si poate reusesc sa ma mai si calmez, sper sa ne mai revenim si sa mai papam tzitzi o vreme.

Multa sanatate si laptic din belsug!

sus

Denunta
flori77

01.07.2009 4:11   alaptarea  citat 

eu iau pastile NutriNatal.le gasesti la plafar ( sunt 60 pastile la cutie si costa in jur de 13 ron ). in afara de asta beau cam 1,5-2 litri de ceai pt stimularea lactatiei pe zi, 1/2 kg lapte si cat pot de multa apa. si in afara de asta mai fac din cand in cand compot de mere.
si eu sunt stresata ca am senzatia ca nu am lapte suficient.

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 14 ani, 8 luni
ALBERT: 10 ani, 3 luni

10.07.2009 2:04     citat 

si lui Albert i-au dat glucoza si formula

acasa beau zilnic 2 litri ceai anason, fenicul si chimen, iau Galafor, ma mai mulg cand doarme ca sa stimulez

insa nu reusim fara formula ( ca si completare ) - nu la fiecare masa, insa imi dau seama cand mai vrea, urla de zici ca il taie cineva ( el bea peste 100 ml la masa )

acum ce sa fac ? sa nu se sature cu san ? de ce dupa san nu doarme asa linistit, ca dupa completare ?

eu as vrea sa raman exclusiv pe san, insa nu am reusit pentru ca tipa ca din gura de sarpe

sfaturi ?

sus

Denunta
SSimona

Copii

10.07.2009 2:11     citat 

În primele douã ore de viaţã nou-nãscutul are reflexe de orientare şi de supt
foarte puternice, dar este recomandabil ca prima alãptare sã se facã cel mult la o
jumãtate de orã dupã naştere, dupã ce nou-nãscutul este şters şi uscat. Copilul trebuie
lãsat sã exploreze sânul cu limba şi apoi sã apuce sânul, el poate fi ajutat sã apuce
dacã nu a facut-o singur timp de o orã. ( Culcer )

mie mi l-au adus pe Albert dupa juma' de zi ; am stat dupa operatie cam 4 ore pe targa * nu aveau paturi, am stat practic in drum, incurcand asistentele, care tot dadeau peste targa ( noroc ca nu simteam nimic de la brau in jos ) - insa cand am inceput sa simt, fiecare zdruncinatura imi provoca dureri

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani

10.07.2009 2:47     citat 

----------
SSimona a scris:
si lui Albert i-au dat glucoza si formula

acasa beau zilnic 2 litri ceai anason, fenicul si chimen, iau Galafor, ma mai mulg cand doarme ca sa stimulez

insa nu reusim fara formula ( ca si completare ) - nu la fiecare masa, insa imi dau seama cand mai vrea, urla de zici ca il taie cineva ( el bea peste 100 ml la masa )

acum ce sa fac ? sa nu se sature cu san ? de ce dupa san nu doarme asa linistit, ca dupa completare ?

eu as vrea sa raman exclusiv pe san, insa nu am reusit pentru ca tipa ca din gura de sarpe

sfaturi ?
----------

O sa reusesti, doar pune-l la san ori de cate ori cere; chiar daca au trecut 10 minute de la ultimul supt, daca incepe iarasi sa planga de foame pune-l din nou la san; nu da completare, asa nu stimulezi lactatia, dimpotriva. Am avut aceeasi problema, a durat cateva zile in care am stat aproape tot timpul cu ea la san, dar am reusit. Se poate! zambet

sus

Denunta
SSimona

Copii

10.07.2009 3:19     citat 

deci nervi de otel si multa rabdare

el e foarte mancacios,a luat deja cam 650g in greutate ( am venit cu 3300 g acum 11 zile si azi are 3950g )

daca nu e cu burta plina, nu doarme, se tot trezeste la fiecare jumatate de ora ( cam asa am mers ieri, cand am zis ca stam doar pe san, m-a capiat )

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

10.07.2009 4:59     citat 

SSimona ii place ca din biberon laptele vine cu presiune mai mare fata de laptele din sani.Doarme linistit dupa lapte praf pentru ca se satura repede.Laptele matern e sarac in proteine si se digera foaret repede de aceea in primele saptamani e necesar sa-l pui la san ori de cate ori doreste pentru ca organismul sa invete care este necesarul de lapte pentru copil.Laptele praf nu este o solutie.Usor -usor e indicat sa renunti la aceasta suplimentare.Dai supliment laptele tau muls, dar in nici un caz cu biberonul.

Succes!

rox

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 13 ani

10.07.2009 7:22     citat 

Dragi mamici ,

Nu ma numar printre cele care au alaptat exclusiv , din pacate ....... dar va pot spune ce mi-a spus ginecologul meu . Laptele produce lapte!
Am suferit foarte mult cand Stefan la numai 2 luni a refuzat sanul ......obisnuindu-se cu biberonul .....dar am fost nevoiti sa apelam la forumula, in prima luna ne punand decat 180g ........
Prima luna nu ne-am dezlipit unul de altul , adormea cu sanul in gura , cum ma departam de el il cauta disperat .....Am fost socata cand dupa o luna pusese doar 180g ...
Stresul din pacate influenteaza foarte mult lactatia trist
Cand a refuzat sanul total am simtit un gol imens .....nu pot descrie in cuvinte. Alaptatul este ceva unic , bucurati-va de aceste momente !
Va doresc succes !

sus

Denunta
alexandraS

15.07.2009 6:26     citat 

buna mamici
sunt una dintre norocoasele ale caror copilasi nu stiu ce-i aia biberon, suzeta, formula, apa sau ceai. alaptarea a decurs foarte bine din ziua unu dar sincer, daca nu mancam internetul pe paine m-as fi panicat serios pana acum.
bebelina mea papa la cerere ceea ce poate insemna (de ex azi) chiar la fiecare jumatate de ora . cate mamici nu s-au speriat ca "nu au laptele bun" si au trecut la "completare" in astfel de situatii?
in legatura cu subiectul.. cruciale sunt exact frecventa supturilor si GOLIREA SANULUI.
sfatul meu de proaspta mamica de bebe sanatos si vesel asta ar fi: laptic matern oricat de des cere. chiar si la acelasi san de mai multe ori pana cand simtim ca s-a golit.
mancati orice va place, beti multa apa (pentru voi nu oentru lapte) rabdare si incredere sarut

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 13 ani, 1 luna
Alina Miruna: 10 ani, 5 luni

16.07.2009 2:50     citat 

Cea mai buna cale de stimulare a lactatiei este punerea copilului la san cat mai des , pacat ca la primul copil nu am fost prea bine informata. La cel de-al doilea copil in decursul primei luni cred ca am facut bataturi pe lateralele soldurilor deaorece sugea cam din 30 in 30 minute. Si ce este poate la fel de important lasati treburile casnice in seama sotului sau le ve-ti face voi cand ve-ti avea timp.
In rest multa rabdare si nervi de otel.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 1 luna
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani

19.07.2009 8:23     citat 

Aici nu te pot contrazice Adnas. La prima alaptare, ca sa ii spun asa ma nevrozasem cand vedeam totul vraiste. Acum stiindu-ma ce ma asteapta totul a venit mai usor. sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: