· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Arta culinara > AJUTOOOR!!!! - graduation party miine seara!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  »
subiect nou  raspunde
autor AJUTOOOR!!!! - graduation party miine seara!     
Inny

22.06.2005 5:17   AJUTOOOR!!!! - graduation party miine seara!  citat 

hehe... nu m-am putut abtine sa nu scriu si eu un mesaj cu titlul... AJUTOOOOR! rad scot limba trag cu ochiul

Da pe bune acuma... miine seara are Brian serbare... ce ma sfatuiti sa pregatesc pt copii de 5 ani? As vrea ceva dulce, nu de genul tort... ca e coplicat de mincat acolo, ci de genul prajitura care se poate taia mic sau de genul nuci - piersici... ceva gustos, cu care sa-i dau pe spate pe toti! trag cu ochiul

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 16 ani, 11 luni
Irina: 29 ani, 3 luni

22.06.2005 5:21     citat 

cum ar fi muffins ?
am o reteta usoara cu ulei de germeni de porumb ..

sus

Denunta
Inny

22.06.2005 5:33     citat 

nu ruxi, multumesc! dar sint pline magazinele pe aici de muffins... mi-e mai usor sa le cumpar!
Dar mi-a biscuiti... e mai deosebit si e tare bun... il dau prin nuca de cocos inainte de a salam, bilutze... si pot pune o visina in mijloc... hmmm... mercic ruxi! sarut trag cu ochiul tre sa cumpar rahat! rad

Alte idei?! trag cu ochiul

Ultima modificare efectuata de catre Inny la 22.06.2005 5:36, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 18 ani, 2 luni

22.06.2005 5:36     citat 

Eu cand i-am facut petrecere lui Ethan pentru ziua lui, toate mamicile ma intrebau daca o sa avem cupcakes din alea mici pentru copii.

Se pare ca lor le place. Eventual poti sa improvizezi putin la blat si la crema aia de deasupra (nu mai spun de culorile pe care le poti face) si o sa iasa deosebit la gust ... chiar daca look-ul e acelasi.

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 18 ani, 2 luni

22.06.2005 5:37     citat 

Ehh ... uite ca ideea ta e mai buna zambet

Spor la treaba si sa-i dai pe spate pe toti trag cu ochiul

sus

Denunta
Inny

22.06.2005 5:41     citat 

asa e emi...le plac cupcakes... dar avind in vedere ca fiecare copil va aduce cite ceva, sint sigura ca o sa fie si de alea!!!! trag cu ochiul foarte fericit

sus

Denunta
ruxipops

Copii

22.06.2005 5:41     citat 

adica daca sunt rotunde se numesc bombe ! nu , Inny ?

da, pt asta iti trebuie biscuiti , nuci , unt , cacao, zahar pudra , rom , vanilie , eventual fructe uscate

ce-mi da mie prin cap acum e ca bombele si salamul de biscuiti se inmoaie daca nu stau in frigider ...si desigur ca in state e mai cald ca la germanica ...

poate niste fursecuri
sau niste mici uscatele cu cascaval ?din aluat cumparat fac eu

sus

Denunta
Inny

22.06.2005 5:49     citat 

----------
ruxipops a salamul de biscuiti se inmoaie daca nu stau in frigider ...si desigur ca in state e mai cald ca la germanica ...
----------

o sa fie la 7pm petrecerea - serbare... si nu e ca in tara, adica nu dureaza mult! Cinta cu totii ceva, ii felicita cred si gata... se arunca la mincare! trag cu ochiul

----------
ruxipops a fursecurile e bune... si uscatelele e la fel si e si usor... (de la poezii lu Carmella mi se trage! rad )
da retete la fata... daca ai timp si chef! sarut

sus

Denunta
ruxipops

Copii

22.06.2005 5:58     citat 

aluat foetaj cumparat (inghetat ) il tai cu cutitul de pizza in fasii subtiri de 1 cm pe 7 sa zicem
fiecare fasie o rasucesti , le asezi in tava pe hartie de copt si le presari cu cascaval ras (sau cu chimen dar ala cam ramane in dinti ) si le coci

pt fursecuri .. m ascol sa-mi iau retetele imediat
numa ca-s cat un casalot , ma misc insa imediat

sus

Denunta
ruxipops

Copii

22.06.2005 6:17     citat 

na ,ca am reusit sa ma ridic

fursecuri cu alune

150 margarina , 2 linguri de miere, 5 linguri zahar tos, 20 linguri zahar pudra, 250 g faina, 80 g alune prajite nesarate (nuci ) , 1 praf de copt , sare

se freaca margarina cu zaharul, adaugam mierea , praful de copt , si un praf de sare
se adauga faina cernuta , se amesteca
din acest aluat se ia o cant mica , se face o biluta . asa procedam pana se termina aluatul
punem pe furculita cate o bila , o introducem intr-un vas cu apa ca sa o udam , apoi o tavalim prin zahar pudra si alune pisate
cautam sa le apasam cu degetul putin ca sa se prinda alunele (vor arata ca niste discuri )si se coc cam 10 minute

cornulete fragede

1 pachet de margarina , 1 praf de copt , 6 linguri de apa, zeama de lamaie, sare , faina , zahar pudra

se amesteca margarina, apa, praful de copt , sare , se adauga treptat faina pana se obtine un aluat tare . se intinde o foaie , se taie in patrate , pe care se aseaza rahat , bucati de nuca sau gem
se ruleaza ca cornulete , se dau la cuptor

sus

Denunta
Inny

22.06.2005 6:37     citat 

la fursecurile tale, mi-am amintit de alt final.... bati 2 albusuri spuma si le pui intr-o farfurie si in alta pui nuca, bucatele mici (NU macinata, ci trecut cu sucitoru peste ea) si, cu o mina dai biluta prin albus, cu cealalta prin nuca si le pui pe o tava. Apoi le faci cite o adincitura cu degetul, in mijloc, si le pui cite un pic de gem (de caise e bestial... si de prune). si se dau la cuptor, pina se rumenesc nucile... cu cit mai rumenite, cu atit mai gustos!!! sarut

Multu ruxi... tre sa ma duc la cumparaturi!

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 9 luni
Marcus: 15 ani, 1 luna
Milo: 11 ani, 6 luni

22.06.2005 7:47     citat 

M-ati innebunit, o sa fac si io fursecuri si cornulete... candva, ca acuma sunt la dieta. Inny, cand au avut vanzare de prajituri la gradi salam de biscuiti am dus si eu, si a educatoarele si mi-au cerut reteta. si e si cel mai usor de facut. Felicitari absolventului! zambet

sus

Denunta
vyronis

11.02.2021 10:29     citat 

loun

sus

Denunta
vyronis

11.02.2021 10:31     citat 

183.9

sus

Denunta