· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > cand taiati motul !
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cand taiati motul !     
alex_andra

Copii
maria: 12 ani, 7 luni

17.03.2009 1:39   cand taiati motul !  citat 

Buna,

Ne apropiem si noi de 1 anisor si asa cum poate ati facut si voi, se taie motul copilului si se rupe turta. PRoblema este ca noi o sa facem chiar in ziua de Paste, ca nu se poate altfel, si lumea imi "chinuie mintea " cu faze de genul : " sa ai grija sa fie luna in crestere , nu in descrestere". La naiba,de unde sa stiu eu cum va fii luna atunci, si mai mult decat atat nu cred in asta si nu ma voi conforma. Voi ati tinut cont de asa ceva? si daca ati tinut cont de unde ati stiut cum va fii luna , in crestere sau descrestere. Si de asemenea ce ati mai facut, ce se mai face la mot, ce iti trebuie pt copil?

mercic

sus

Denunta
bucatzica

18.03.2009 8:17     citat 

asa stiu si eu ca la 1 anisor fix se ia motul.....dar de luna in crestere si descrestere nu am auzit....cred ca astea sunt babisme
eu te sfatuiesc sa faci atunci cand vrei tu,cum vrei tu si sa nu te lasi influentata de obiceiurile de acum 50 de ani.....obiceiurile alea erau atunci cand era bunica fata mare....acum suntem totusi in 2009 zambet .....
eu una am zis ca nu o sa mai tin cont de ce`mi zice una si alta ca parca mai rau ma zapaceste de cap....m`am fript la botez si mai rau mi`au impuiat capul...care mai de care cu propunerea ei si ajunsesem la un moment dat sa nu mai stiu ce`i de capul meu.....fiecare avea opinia ei

sus

Denunta
cricricri

Copii
Matei: 12 ani, 3 luni
Raluca: 12 ani, 3 luni

18.03.2009 9:17     citat 

Eeee, cate bordeie atatea obiceiuri !!!
Nici eu n-am mai auzit de chestia asta cu luna in crestere zambet dar ... cred ca inca mai am de auzit multe minuni! Unii iau motu' la 1 an , altii la 1 an si jumate, altii la 3 ... Cred ca e in funtie de cate mese vrei sa pui si cauti un pretext... zambet

Si pe noi ne asteapta peste cateva luni aceasta traditie, chiar as fi curioasa sa aflu si eu detalii de la "patzite" trag cu ochiul

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 15 ani, 7 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 12 ani

18.03.2009 9:44     citat 

Copilul meu la un an nu avea deloc par asa ca i-am taiat motul la 2 ani si n-am tinut cont de luna in crestere sau mai te miri ce

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 3 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

18.03.2009 10:34     citat 

Noi i-l vom taia in mai, la aproape 2 ani. N-am tinut cont de nici un babism la botez asa ca nu tinem nici la mot.

sus

Denunta
alex_andra

Copii

19.03.2009 12:52     citat 

mercic de raspunsuri, cert este ca astept sa mai fac o masa zambet. Insa sa stiti ca nici eu nu prea tin cont de babisme, dar stiti cum e , iti spune cineva ceva, si daca Doamne fereste ceva nu iese bine te gandesti, "daca tineam cont de aia,poate ca nu mai era nici o problema " zambet. am vrut sa vad daca mai stia cineva de asta, dar se pare ca nu stie nimeni, drept urmare, ramane motul pe 19 aprilie. Va povestim cum a fost trag cu ochiul

pupici

sus

Denunta
andreea1982

Copii
denisa alexandra: 12 ani, 8 luni

22.03.2009 12:02     citat 

normal cica se ia la 1 anisor....dar se poate intirzia maxim pina la 2...

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 12 ani, 10 luni

24.03.2009 4:01     citat 

eu stiam ca motul se ia intre 1 si 3 ani. noi facem ''operatiunea'' luna viitoare, la 1 an si 3 luni. zambet

sus

Denunta
nicol77

25.03.2009 8:55     citat 

Si eu stiam ca motul se ia intre 1 si 3 ani si la fetite turta se rupe la 1 an. Noi am rupt turt la fete cam pe la 1 an si ceva, si nimeni nu a zis nimic foarte fericit

sus

Denunta
alex_andra

Copii

25.03.2009 10:39     citat 

Noi cica trebuie sa taiem si mot si rupem si turta ca doar suntem fetite,dar altii spun ca trebuie doar turta rupta.Apoi eu nu mai zic nimic, sa faca nasa cum o stii si gata.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

25.03.2009 10:48     citat 

asa stiam si eu, ca la fetite se rupe turta, dar vad ca in ultimul timp, tot mai multa lume taie si motzul, la fetitze. ochi peste cap prostit

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 3 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

27.03.2009 1:28     citat 

----------
ella_rari a scris:
asa stiam si eu, ca la fetite se rupe turta, dar vad ca in ultimul timp, tot mai multa lume taie si motzul, la fetitze. ochi peste cap prostit
----------

Ca sa fie ei mai cu motz, iti dai seama. rad rad rad

sus

Denunta
gogolea

27.03.2009 1:53     citat 

care-i ideea cu luna in crestere si descrestere:
cand luna este in crestere daca iti tai parul, unghiile, ele vor creste mai repede si mai frumos.
este o explicatie nu babeasca, cat legata de natura si fazele lunii; de flux si reflux; pentru ca si corpul nostru, care contine apa, este influentat de fazele lunii ca si marile/oceanele lumii.
pe orice calendar astrologic va puteti uita sa vedeti in ce faza e luna.. ca sa nu spun ca o simpla privire pe cerul senin, noaptea, cand rasare luna iti poate arata daca e in crestere sau descrestere.. dar asta cred ca multi au uitat sa o mai faca.. trag cu ochiul

da, dar sa revenim la mot si la turta: si eu stiu la fel: baietilor li se taie motul; fetelor li se rupe turta.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

27.03.2009 2:08     citat 

----------
DJ a scris:
----------
ella_rari a scris:
----------

Ca sa fie ei mai cu motz, iti dai seama. rad rad rad
----------

pai sunt deja mai cu motz, daca au ce taia la fetitze! rad rad rad

sus

Denunta
alex_andra

Copii

27.03.2009 3:28   pt gogolea  citat 

pai mie mi s-a spus ca daca tai motzul cand luna e in descrestere, inseamna ca fata mea nu va avea o crestere buna,ori asta m-a intrigat pt ca nu pot programa motul in functie deluna. de asemenea mi-a mai zis ( cine putea decat soacra : beahhhhh), ca daca se depaseste o zi de la ziua ei de nastere - 1 an- e semn rau la fetite, la baietei se poate face si la 5 ani . si de-asta intrebasem cu luna mamii zambet.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: