· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > cand taiati motul !
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cand taiati motul !     
ella_rari

Copii
Rares: 12 ani, 10 luni

27.03.2009 3:33     citat 

alex, pai nu-i mai taia mami, motzul, rupe-i doar turta si ai rezolvat problema !
offfffi, ce atotstiutoare mai sunt soacrele astea !!! nu stiu cum ar rezista planeta fara ele, zau!

sus

Denunta
alex_andra

Copii
maria: 12 ani, 7 luni

28.03.2009 10:05     citat 

pai bineinteles e atotstiutoare numai cu mine , ca trebuie sa comenteze la orice, dar probabil ca voi face cum zici, ca s-o scap de-o grija zambet.

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 3 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

13.05.2009 7:53     citat 

Fetelor ce ati pus pe tava la motz? Ca sambata scapam de plete si sa stim ce pregatim...

Stiu ca se pun: bani, aur, pix, carte, foarfeca si cam atat. Ce altceva se mai pune?

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

13.05.2009 8:43     citat 

la T pe tava nasa lui pusese si o papiota de ata,cica inseamna drumurile(calatoriile)
a ales-o trag cu ochiul
mai era si oglinda,presupun ca inseamna cochetaria prostit (n-a ales-o scot limba )

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 12 ani, 10 luni

13.05.2009 9:46     citat 

noi am luat motzul acum 2 saptamani. pe tava a mai fost, in afara de ce ai scris si tu, si o oglinda, un parfum, cheile de la masina, un stetoscop.
R a ales parfum, pix si stetoscop.
petrecere frumoasa si bafta la tuns! R n-a vrut nici pana in ziua de azi sa stea la tuns prostit

sus

Denunta
LauraConduraru

Copii
Andrei Conduraru: 14 ani, 9 luni

28.05.2009 8:10     citat 

dragelor tot de la cei mai batrani stiu ca cica se pune si un pahar... dar il puneti undeva mai in coltul tavii sa nu ajunga la el rad

sus

Denunta
Andreina

Copii
David: 12 ani, 3 luni

05.08.2009 9:45     citat 

acum am descoperit subiectul si pt ca mi l-a spus o mamica.
noi ne pregatim de luat motul,vineri e ziua cea mare,exact cand face un an,ca asa vrea taticul lui. par are de mot,dar cica trebuie luate 4 moturi si din parti si din spate,asta nu mai stiu de ce. nasii lui nu vor fi prezenti si ii vor lua motul niste prieteni de familie si de la ei am auzit asta....iar ei de pe la babe adunate........
pe tava stiu si eu de bani,aur,chei, oglinda,pieptan,pix,carte,parfum,telefon......dar nu stiam de pahar....oare dc il va alege va fi betiv confuz

sus

Denunta
DJ

Copii

05.08.2009 11:57     citat 

Noi am pus si un ceas pe care Horia chiar l-a ales, a fost al treilea obiect.
A avut pe tava: carte, pix, ata cu ac, seringa, calculator de buzunar, potcoava, bani, aur, oglinda, foarfeca, parfum, cheile de la masina, ceas (castigat la o revista de altfel). A ales in ordine: cartea, ata, ceasul, calculatorul (am inteles ca al patrulea nu se pune la socoteala).

sus

Denunta
Andreina

Copii

05.08.2009 12:53     citat 

da,se zice ca numai 3 obiecte trebuie sa-si aleaga copilul. tare curioasa mai sunt sa vad ce isi alege david.

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 15 ani

05.08.2009 4:37     citat 

Al meu fiu a ales bani, bani, bani, iarasi bani (pana i-am luat de pe tava) o foarfeca si a dupa foarfeca incerca sa ia tava cu totul. Pentru ca nu l-am lasat s-a suparat si nu a mai luat nimic.
In legatura cu obiceiurile...m-au pus sa-l pun cu fundul pe o oala cu apa peste care am pus un tocator. Sa-i lipesc parul taiat pe un banut cu ceara de la lumanarea de botez si n...alte minuni. Sincer pe mine m-a interesat mai mult sa fie copilul cuminte si sa nu-l ciunteasca prea rau, si eram fericita ca am flacau de un an.

sus

Denunta
DJ

Copii

05.08.2009 5:36     citat 

Pe asta cu pusul pe vas plin cu apa am respectat-o si noi. Pentru ca ne-a placut, nu pentru ca ne-ar fi obligat cineva. Logic ca vasul nu a fost galeata ci frapiera (acceasi cu care am fost intampinati la venirea acasa de la cununia civila).
Motul l-am pus intr-o cutie transparenta impreuna cu cateva bucle alese de tati la tuns, ca am vrut sa avem amintire.

sus

Denunta
Andreina

Copii

06.08.2009 12:35     citat 

buna ideea,Dj,sa-i pastrez si eu vreo 2 bucle ca are din belsug.
chesti cu vasul cu apa nu o stiam,poate il punem si noi pe david.
stiam insa de mot ca se lipeste cu ceara de la lumanarea de la botez.

sus

Denunta
DJ

Copii

06.08.2009 3:54     citat 

Noi nici nu am stiut si nici nu am lipit motzul cu ceara. Iar ca sa stau acum, dupa ce abia am terminat de aranjat boxa, sa caut lumanarea de la botez mi se pare cam prea mare dernajul (in ce cutie e gasim repede, dar pana o scoti de acolo depui ceva efort).
Acum multi ani am vazut la o vecina a bunicilor mei tablou cu motul baiatului ei si mi-a placut ideea. Bine, nu tablou, dar mi s-a parut frumos ca atunci cand ai baiat mai mare ca tine, cel putin la inaltime, sa ai ceva care iti aduce aminte cat de mic a fost. Mai ales ca motul era codita impletita si parul blond. Iti dai seama ce bine arata cu fundita albastra.
Cand Horia va fi mare vom avea ceva care sa ne aduca aminte de vremea in care toata lumea ne spunea ca avem o fetita foarte frumoasa si fetita era... baiat! scot limba

sus

Denunta
Andreina

Copii

10.08.2009 7:27     citat 

si noua ne spunea lumea pe strada ca suntem fetita si tare ma enervam. doar pt ca avea un tricou rosu si bucle.
nu prea mi-a stat david la mot. am incercat sa-i distrag atentia,dar degeaba,cum reuseam sa-i prind perisorul,dadea de 2 ori din cap si imi dadea peste mana de ii scapam motul....a fost chin mare si multa lume pt el. am reusit intr-un final sa-l prindem. nu am avut banut de argint si i-a luat nasica de mot un lantic de argint cu cruciulita.
acum david al meu are fata de baiat. imi era tare drag de el cu bucle,mai ales ca mi-am dorit sa aibe parul ondulat,dar si acum imi place la nebunie,are fata de baiat,dragalasul de el.
de pe tava a luat cheile de la casa, telefonul si forfecuta cu care i s-a taiat motul cu mot cu tot,asa a zis nasa ca se pune si motul si dupa toate astea a luat pe rand toti banii care erau pe tava. cartea nu l-a interesat,pixul nici atat......de pe acum ma vad scriind la caligrafie si facand bastonase si liniute rad rad

sus

Denunta
DJ

Copii

10.08.2009 8:30     citat 

Pe mine nu m-a deranjat ca mi se spunea ca e fetita. Mai ales dupa prima saptamana de gradi cand ne-a cerut directoarea sa ii punem ceva rosu la mana ca toti parintii intreaba "cine e fetita asta noua asa frumoasa?". Cum as fi putut sa ma supar?
Asa avea buclele la motz (am pus link pentru ca stiu ca mai dispar pozele...)
http://picasaweb.google.com/juganaru.d/...7830891026 si asa arata tuns http://picasaweb.google.com/juganaru.d/...0460413618

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: