· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > cand taiati motul !
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cand taiati motul !     
Safa

18.08.2009 1:09     citat 

Noi am taiat motul la fata la 1 an si i-am rupt si turta.Pe tava am pus bani,o carte,ruj,o cheie de masina si un pix parca.A ales banii,cheia de masina si rujul.Motul l-a pus pe 1 euro cu ceara de la lumanare sa-l avem amintire.Oricum,sunt multe obiceiuri acum ,depinde si de zone unde va aflati in tara.

sus

Denunta
quin13

Copii
prichindel nazdravan: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

08.12.2009 7:26     citat 

Buna seara!
Spuneti-mi si mie va rog, motul la baietel se taie exact in ziua in care implineste 1 (exceptand 1 an si jumatate sau 3 ani),..???... ma intereseaza doar la un an...ca si la mine tot soacra mi-a sugerat sa-i luam motul de Paste, desi va avea atunci un an si o luna...si eu as dori sa il luam exact in ziua aceea in care implineste 1 an... zambet
multam! sarut

sus

Denunta
gogolea

08.12.2009 7:28     citat 

quin, nepotului meu cel mare i-au taiat motul la aproape 2 ani, fiindca nu era nasa in tara trag cu ochiul
acum, eu cred ca faci exact cum iti place tie zambet nu stiu sa fie regula asa de stricta

sus

Denunta
quin13

Copii
am nascut deja!

08.12.2009 7:30     citat 

aha!multam gogo sarut sarut sarut

dar oare se poate tunde pana atunci confuz ...stie cineva ,,de ce nu se tunde" pana la mot???

zambet

sus

Denunta
gogolea

08.12.2009 7:40     citat 

mai quin, am intrebat si eu in stanga dreapta, nimeni nu mi-a zis de ce nu se taie; ci doar ca "asa se face" foarte fericit
pana si pediatra mi-a zis nu, sa nu-i tai parul.. am intrebat-o de ce, dar nu mi-a raspuns cool ochi peste cap

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 23 ani, 6 luni
Christian: 11 ani, 11 luni

09.12.2009 1:35     citat 

Este o traditie cu motul. Motivatia pentru care nu se tunde copilul nu o stiu, dar.....asa cum se spune ca nu se tunde copilul pana la mot , se zice ca nu se taie unghiile la copil (ci se rod ochi peste cap sau se rup ) pana la 1 an, cand ii taie nasa unghiile prostit
Eu, personal, i-am taiat unghiile cu forfecutza, dar parul nu trag cu ochiul asteptam sa il taie nasa zambet
Legat de ziua taierii motului , Steff va implini peste 1 zi anisorul dar il sarbatorim cu mot zambet . Asteptam sa vina si tati acasa si apoi il vom taia trag cu ochiul cel mai probabil de Craciun cool

sus

Denunta
fefe

Copii
melina maria - iubirea noastra

09.12.2009 9:13   de ce se rupe turta la fetite?  citat 

ce treaba are turta confuz eu am mai intrebat pe la noi in iasi cateva mamici de fetite si nu prea stiu nici ele,de ce se rupe turta? si se taie si motu la fetite daca se rupe turta? si ce se mai face/ petrecere......... rog mamicile cu experienta sa ma puna si pe mine in tema, multumesc.

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 12 ani, 10 luni

09.12.2009 12:42     citat 

pe la noi nu se taie motul la fete, ci doar se rupe turta. motivatia nu o stiu, zic doar cum ii treaba pe aici.

sus

Denunta
quin13

Copii
am nascut deja!

09.12.2009 2:55     citat 

hmmm.... trag cu ochiul ....buna treaba! Asta inseamna ca facem obiceiurile ca ,,asa se face", fara sa stim semnificatia... cool ... confuz .... surprins ....
o sa caut pe net , poate gasesc ceva si va spun... zambet

sus

Denunta
fefe

Copii

10.12.2009 8:27     citat 

multumesc pt raspunsuri ,oricum mai avem pana la 1 anisor vreo 2 luni poate mai aflam cate ceva daca nu sa faca nanuta cum o sti trag cu ochiul

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

10.12.2009 8:40     citat 

articolul asta e interesant http://www.crestinortodox.ro/datini-obi...-bazaconii (l-am gasit cu ajutorul lui Mos Gugal)

sus

Denunta
gogolea

10.12.2009 8:56     citat 

mami, ca te-am prins pe-aici. tu Mariei cum i-ai taiat bretonelul cand era ca Ariana?.. nu stiu cum sa fac sa nu iasa cine stie ce freza la moda trag cu ochiul

sus

Denunta
fefe

Copii

10.12.2009 9:04     citat 

multumesc mamistef , jos palaria in fata ta esti o super mamica avem ce invata de la tine sarut [te citesc mereu ,bravo]

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

10.12.2009 9:31     citat 

----------
gogolea a scris:
mami, ca te-am prins pe-aici. tu Mariei cum i-ai taiat bretonelul cand era ca Ariana?.. nu stiu cum sa fac sa nu iasa cine stie ce freza la moda trag cu ochiul
----------

eu i-am prins motz, pur si simplu,cu un elastic de par pt copii,mic si moale,sau cu un clestisor din acela tot pt fetite.,insa trebuia sa stau cu ochii pe ea, se prinsese la un moment dat si tot umbla cu minutza dupa "intrus",ca sa-l bage in gura.Nasii Mariei sunt un pic mai traditionalisti,chiar daca-s mai tineri decit noi,de aceea am preferat sa nu o tund inainte de celebra taiere a motzului,stiam ca nu le-ar fi picat bine.Dupa nasa m-am bagat imediat eu si i-am taiat un breton din ala pina la jumatatea fruntii,de-mi era mie jena prostit ,apoi a doua zi am tuns-o si la spate.

revenind, daca ar fi fost dupa mine i-as fi taiat bretonul din vara ochi peste cap uite ce lung era,asta e o poza de prin iunie,si pina in octombrie crescuse inca vreo 2 cm

merci,fefe...

sus

Denunta
gogolea

10.12.2009 9:49     citat 

inseamna ca eu mi-o aduc aminte din poze dupa mot, si nu inainte trag cu ochiul cam asa arata si fata mea de pletoasa.
nasa mea nu le are cu traditiile, chiar mi-a sugerat sa-i tai putin bretonelul. asa ca s-ar putea sa trec la fapte. trag cu ochiul
ma interesa asa, tehnic, cum sa iau copilul si cum sa fac sa stea cat de cat; probabil tati o va tine, eu cu forfecuta cum voi apuca trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: