· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > HELP,cine ma poate ajuta?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor HELP,cine ma poate ajuta?     
nasica

Copii
ALEX

22.06.2004 10:55   HELP,cine ma poate ajuta?  citat 

Hallo exclamatie sarut
Am si eu o intrebare,sper sa imi raspunda cineva.Sint invitata ca nasa la Jasmina incurind(AUGUST). prostit
Ce obiceiuri sint la Ortodocsi?Eu sint catolica ochi peste cap
Cam cit se mai da in Tara la un botez intrebare cool
Ar fi de preferat sa aduc cite ceva de aici,..sau voi gasi tot ce imi e necesar ptr.botez acas(RO ) confuz
Sper sa ma auda cineva si sa imi raspunda!! idee
PA zambet

sus

Denunta
lumy24

22.06.2004 11:23     citat 

Buna nasica!

Eu l-am botezat pe David de curand asa ca iti voi povesti cum a fst la noi. Fiind aici in Franta si negasindu-se lumanari "ca la ortodoxi", am preferat sa comandam noi o lumanare pe care am impodobit-o acasa cu floricele luate de la florarie (ai mei mi-au spus ca obiceiul e ca nasii sa cumpere lumanarea).
David a mers la biserica in hainutze cumparate de noi, dupa ce l-a botezat a fst imbracat in hainutzele luate de nasica = obiceiul 2
Se plateste o taxa la biserica (cred ca depinde de biserica, vorbesti cu preotu inainte) - am inteles ca taxa trebuie sa o plateasca nasii (noi am insistat sa o platim noi, pana la urma au platit-o ei)=obiceiul 3.
Parintii trebuie sa aduca (cel putin noi asta am adus): un prosop ptr preot, un sapun, o sticla de ulei de masline si o sticla de vin (iti spune preotu de care vrea - al nostru a vrut Mas Amiel).
Nasa trebuie sa mai cumpere un prosop in care il "prinde" pe bebe cnd il scoate preotu din cazan (obiceiul 4)
A doua zi nasii vin acasa la fin si ii iau Mirul - adica se face o baie simbolica, in caditza am inteles ca se pun diverse chestii (ceva in genu momentului in care se ia motzu la 1 an); noi am pus astfel in apa: verigheta mea (ca sa fie "de casa"), un banutz de argint (de la nasica - ca sa aiba noroc la bani), un fulg (ca sa fie usor), flori frumos mirositoare (ca sa miroasa frumos). Cam astea snt obiceiurile de care stiu eu, si pe care le-am aplicat la David. A! Am uitat: cnd nasa face baitza la bebe, nasu sta langa cu lumanarea de botez aprinsa, iar cnd se termina baia, nasu trebuie sa stinga lumanarea (se spune ca e bine sa o stinga de tavan ca sa creasca finu inalt (puneti si voi o bucata de carton pe tavan ca sa nu-l afumati rad )

Acum..pun si eu o intrebare..stiu ca la cununie pot fi nasi catolici la cuplu ortodox, dar la botez..sunteti sigurii ca se poate? sau mai exista un alt cuplu ortodox care boteaza copilu?

Multa sanatate finutzei!

L

sus

Denunta
nasica

Copii
ALEX

22.06.2004 11:42     citat 

upps trist
Treaba cu catolici-ortodoxi nu am stiut-o.Multumesc,ii voi suna miine sa vad daca au fost deja la Biserica,daca nu..sa mearga sa se intere
asta ar fi ceva..ai dreptate. ochi peste cap
sint asa de Hapy ca mi-a raspuns cineva,am un sentiment ciudat... prostit E Prima oara cind scriu si cred ca voi fi de acu mereu pe aici(cind nu lucru normal) trag cu ochiul PA

sus

Denunta
SMOKY

23.06.2004 5:09     citat 

...roaga parintii viitoarei finute sa intrebe parintele care va boteza micuta ce sa faci tu pt ca esti catolica..daca are vre-o importanta(sa nu te trezesti acolo ca nu poti s-o botezi)...si daca e ok asa ,sa le spuna preotul parintilor ce trebuie sa faci tu si ce sa aduci(pt ritual ma refer)...uleiuri,prosoape gasesti si acolo.....un ban de argint pt baita de a doua zi....
...principalul e sa vezi daca tu catolica poti sa botezi la ortodocsi...
..probabil ca tu o sa platesti slujba ..e o taxa de botez
..luminarea o faci acolo

**AFLA DIRECT DE LA PARINTELE CARE BOTEAZA FETITA...CACI OBICEIURILE DIFERA DE LA O REGIUNE LA ALTA,SA NU MAI VORBIM DE CE SE PRACTICA INAFARA TARII******

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 18 ani, 9 luni

23.06.2004 7:01     citat 

Eu nu cred sa ai probleme din cauza diferentei de religie(se casatoresc fara probleme persoane de religii diferite, so..)...sa vorbeasca parintii cu preotul, sa zambeasca frumos si gata!
cat despre cadouri, la noi a fost asa:
nasii au luat hainutze(de sus pana jos) pentru imbracarea mandrei mele dupa botez(si mai mult de atat)+paturica.
trebuie ceva alb - ea a avut pe langa chestia de mir si halat de baie tot alb+prosop(dar era frig caci am facut botezul de craciun);
lumanarea trebuie facuta/comandata de nasi+platesc slujba la biserica;
pe noi ne-au intrebat ce sa ia, ca sa fie folositor si sa ne si placa(ceea ce mi se pare excelent), asa ca ne-au luat un storcator de legume-ca nu aveam si-mi si trebuia pentru dom'shoara ca sa o vitaminizez; apoi ne-au luat un cadou mie si unul man-ului meu; plus au dat la petrecerea de la restaurant si bani - nu mai stiu, dar parca vreo 500$.
Ca sugestie, ai putea sa le ei, pentru mai tarziu(si daca nu au deja), un high-chair sau premergator sau vreun mixer...mai ales ca chestiile astea de bebe afara sunt mai ieftine decat in tara !

sus

Denunta
findus

23.06.2004 7:40     citat 

Nasica, vezi ai grija cu tu catolica copilul ortodox ca nu toti preotii accepta asa ceva. Eu am vrut asta la nepoata-mea si nu a functionat iar frate-meu nu a vrut sa schimbe preotul si biserica. trist
Fetele ti-au scris deja ce trebuie sa cumperi pentru botez daca se tin dupa obiceiuri ai nevoie de de toate.
Cat despre cat se da la botez , depinde de parintii copilului, voi ii cunoasteti ce asteptari au. Noi am dat bani si la botez.
Botez in Banat !!!! Mama, mama, miam, miam, fa cura de slabire pana atunci, daca ai nevoie. trag cu ochiul

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

23.06.2004 8:19     citat 

----------
nightwish a scris:
Eu nu cred sa ai probleme din cauza diferentei de religie(se casatoresc fara probleme persoane de religii diferite, so..)
----------

aaaaa, nu, nu chiar asa ... asta a fost un exemplu ... sa-i zicem nefericit' trag cu ochiul
Casatoritul e una ... problema botezului este ca nasii se obliga (prin faptul ca 'nasesc', sa zic asa) ca in caz ca se intampla ceva parintilor sa creasca ei copilul in spiritul religiei respective. Si cum poate face asta un catolic cu un copil ortodox?

La noi a fost invers situatia: fratele sotului meu are doi copii, si nasi urmau sa fie sotul meu+sotia (adica eu rad) si sora cumnatei+sotul. Sora cumnatei si sotul ei catolici (copiii au fost botezati la catolici), eu ortodoxa si sotul (fost!) evanghelic. Nu am putut boteza decat 'incrucisati', adica un catolic si un 'de-altceva'. zambet Si sotul si cu mine nu am fost de fapt nasi ci doar 'martori de botez' (adica Taufzeugen, nasilor le spune Paten').

Si cum biserica ortodoxa e tot cam la fel de 'incuiata' ca si cea catolica, e posibil sa nu accepte nasi catolici. trist

sus

Denunta
lumy24

23.06.2004 8:37     citat 

Eu stiam ca nu e voie ca nasii sa fie catolici (in cazul unui bebe viitor ortodox), ptr ca atunci cnd l-am botezat pe David, cum ne placea f mult de niste prieteni francezi = catolici, am fi vrut sa il boteze ei. L-am intrebat pe preot daca e ok sa fie ei nasi si mi-au spus: "gasiti pe inca cineva - ortodox- eventual o femeie, ca nasa tine baiatu in brate la botez, si ea trebuie sa fie ortodoxa!" Ma sfatuiau chiar sa astept cu botezu pana in august cnd trebuia sa ajung in tara, ca acolo aveam n posibilitati de nasi ortodoxi.

Asta ni s-a spus noua, si le dau dreptate din aceleasi motive enumerate de Christa.

sus

Denunta
ankalaura

Copii
Eliza: 18 ani, 8 luni
Erika: 13 ani, 10 luni

23.06.2004 9:29     citat 

Varul meu ortodox nu a putut boteza un baietel la catolici

sus

Denunta
moni

Copii
Gabriel
Peter

23.06.2004 10:07     citat 

Eu am botezat un baietel catolic (eu fiind ortodoxa)......dar ni s-a impus sa mai fie si un rand de nasi catolici. Cine stie.......poate asa se poate si la voi.

moni

sus

Denunta
Cora

23.06.2004 8:25     citat 

Mama are mai multi fini cununati si copiii lor botezati. La un moment dat a cununat o pereche ortodoxa (el fusese catolic si trecuse la ortodoxism)... la botezul fetitei insa oamenii au vrut 2 nashe, mama si inca o prietena de-a lor, care era catolica. Preotul ortodox nu a acceptat pe nasha catolica, iar ea a ramas pe "dinafara"... invitata la botez si atit.

Si apropo, discutii pe larg despre botez, turta si motz (cu informatii din toate regiunile tarii) la copii gasesti si pe aceste link-uri:
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=547
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=564
http://www.parinti.com/modules.php?name...opic&t=967
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=1737
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=2899

sus

Denunta
nasica

Copii
ALEX

23.06.2004 8:28     citat 

Multumesc ,voi lua legatura cu parintii Jasminei. trag cu ochiul
Sper sa nu fie probleme cu religia , socat
Va voi anunta. sarut

sus

Denunta
vyronis

15.07.2021 4:46     citat 

Clem201.7ReprBettXVIIFernIntrIntrKeviDolbPaulJuliSnoo
AtlaLuboJuleShinXIIIKathAnthPeteMistRichWillDancHerd
SaraCredAndrSaltLifeXVIIMexxTravIrenGoodCarrShamRobe
DoveGentNighTescConcDaviGillPenhGeraBriaArktGrimTwen
XVIIFELIBretSappNikiXVIIAuroSebaMartJuligunmblacBrau
ElegJoneNutcFunkWindPushNikiAlleBertSURFElemZoneHenr
FELIMuruWindWickSwarSwarZoneElmoTombChetZoneHearZone
ZoneZoneZoneBangMichdiamRegiDuncASASMarkDisnZoneZone
AkinGellXVIIRobeTricStuaZoneDeluEllaWindLighAdamRode
MiloTRASVascINTEElecToshWorlHanaBookBookRivoOlmeClea
PaulReitWoodNISSTOYORoyaremaChanGOBIPersWinxProSBria
EvilJazzSaleWindMistHatbDeLoSwarSwarEukaWindDaviCarl
JohnEverPharMetaJereDownPujmXVIINikoXVIITheoClosRobo
veroXVIIRadiGillVictVenuOtelGabiEnigFilmBibiInteScot
XVIIBriaAlliSWOPRobeDeutThebRafaAstrIFACSupeDesoEdwa
MachWindXVIIAfteStevElviSomeEnjoScanDALFTRASTRASTRAS
MicrDeLuHappBarrAeroFilmGuntMarkMAMAVirgMaitXVIItuchkas
WindTerr

sus

Denunta
vyronis

11.09.2021 8:07     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhttp://habituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta
vyronis

13.11.2021 10:47     citat 

Hist206ThisBettXVIIMariAlonPeteFranTerrCarsHenrRuco
UnitPatrOtisWallDaviJennWillXVIILaceHenrElseFirsTesc
ThriOralCharLuxeDigiTovePacoSMASXIIINikoBeneCamaGera
HeadIronMipaSnacBeteDykeComfOreaSieLYerbMariGrimPush
HTMLSilvErwiSelaedalJonaHounDaviMichXXIIRoxyblacAnth
SelaCharJeweFunkXVIIVoguthesHenrMichPolyClicSwarAlta
PaliCentSonySympSwarArtsZoneArthTechZoneRITZCaroZone