· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > trecerea de la lapte praf la cel din comert
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor trecerea de la lapte praf la cel din comert     
mini23

23.03.2009 11:12   trecerea de la lapte praf la cel din comert  citat 

buna...as vrea sa-i schimb laptele micutului meu care are 1an si 7 luni...il dau acum milumil junior dar as vrea sa-i dau din comert. am mai incercat prin decembrie cu zuzu de 1,8 si a mers o perioada dupa care a facut enterocolite repetate si am renuntat...apoi am incercat cu la dorna 3,5 si i-au iesit imediat niste bubite mari pe el...si iar am renuntat...am zis acum sa incerc cu mili tot de 3,5
as vrea niste sfaturi.....
stiu ca se da treptat indoit cu ceai de menta sau zeama de orez....
spuneti-mi voi cum ati procedat...cata cantitate de ceai cata de lapte....
nopatea se mai trezeste pt un bibe si ma gandeam sa-i pastrez milumilul pt noapte ca sa nu mai fie nev sa merg sa-i incalzezc laptele la bucatarie(9pt milumil avem apa calda in termos_)
e posibil sa-i dau pe cel praf noaptea iar pentru mesele de pranz si seara -mili -sau sa renunt de tot la cel praf..?

astept sfaturi.....

...

sus

Denunta
Onush

23.03.2009 11:47     citat 

Eu nu am auzit pana acum ca ar trebui indoit laptele de vaca cu ceai de menta sau zeama de orez.

Eu stiu ca laptele se amesteca la inceput praf cu lapte de vaca ... ca atunci cand schimbi formula ...
Ii dai prima data 3 parti lapte praf cu 1 parte lapte de vaca ... apoi 2 parti lapte de vaca cu 2 parti lapte praf ca apoi sa inlocuiesti si partea a treia pana la a ajunge integral la lapte de vaca.... tot procedeul asta desfasurat pe cateva zile daca stii ca ati avut probleme de adaptare cu alte tentative.

Nu cred ca e vreo problema sa ii mai dai din cand in cad biberon de lapte praf, tot procedeul asta e ca sa i se adapteze sistemul digestiv cu noul lapte si bebe cu gustul.
Singura problema ar fi ca el sa nu aprecieze gustul laptelui de vaca si stiind ca noaptea primeste lapte praf sa accepte doar biberonul de noapte.

Intrebarea mea este:
Daca stii ca aveti o problema de toleranta de ce te grabesti sa treci la lapte de vaca? Eu as mai avea rabdare cateva luni.

Inca ceva ... el primeste 3 biberoane de 250 de ml pe zi? Nu e un pic cam mult la un an si 7 luni?
Dupa 1 an necesarul de lactate este echivalentul a 500 de ml de lapte pe zi.

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 11 ani, 7 luni

24.03.2009 9:40     citat 

buna
nici eu n-am auzit ca ar trebui indoit cu ceva. noi am trecut de la an si o luna pe lapte de vaca (Brenac sau Napolact de 3.5). in prima faza ii amestecam laptele praf cu cel de vaca cate 30, 60 ml, pana am inlocuit laptele de seara cu cel de vaca. eventual ii mai pun in el o masura sau 2 de cereale. insa si noi mancam o masa peste noapte si atunci primeste praf. la fel ca tine am apa in bibe in geanta termo si un recipient dozator pt. lapte si il prepar in dormitor. la masa de dimi primeste in functie de cum se trezeste. daca se trezeste el primul, primeste praf, ca daca nu e gata rapid ma stie tot blocul. daca ma trezesc eu prima, primeste de vaca, caci am timp sa-i incalzesc. in privinta cantitatii, noi papam asa: seara la culcare: 350ml, noaptea 240ml, iar dimi 200. am incercat sa-i reduc din cantitati, dar daca nu se satura ma stie tot cartierul, asa ca ....
probleme de sanatate nu are, suntem cu analize si super analize la zi, asa ca ii dau cat vrea el.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 5 luni
Zuza: 10 ani

24.03.2009 8:35     citat 

Eu auzisem de dulutia laptelui de vaca in anii trecuti cand se introducea in alimentatie inainte de varsta de 1an.
Personal ti-as recoamnda daca ai posibilitati sa continuii cu formula, dar tu stii mai bine copilul- cum mananca, cum ia in greutate etc.
Cat despre cum sa inlocuiesti formula cu lapte integral ti-a raspuns deja Onush, asa stiu si eu.
Stiu ca pana la 2 ani se recomanda laptele integral, iar dupa aceasta varsta lapte cu grasime sub 2%.

Ella_rari ai incercat sa-i dai seara cu cca 2h inainte cu culcare papa de cina? poate atunci s-ar multumi cu mai putin laptic la culcare- dar poate deja ai incercat si asta.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

24.03.2009 8:44     citat 

da, Icemoon, am incercat. daca alegem varianta asta, se trezeste noaptea de 2 ori, si atunci tot la cantitatea asta ajungem, per total.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

24.03.2009 8:48     citat 

Inca e micut oricum, o sa renunte el treptat cand va fi pregatit.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

24.03.2009 8:53     citat 

desi mananca o cantitate destul de mare, nu-mi fac probleme, ca analizele sunt bune si , pe de alta parte, am mai auzit de copilasi care la un moment dat renunta de tot la lapte si mi-e teama sa nu patim la fel, asa ca, acum cat vrea, ii dau atat cat cere el.
mercic frumos, sarut

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

24.03.2009 9:02     citat 

K la varsta lui era pe la cca 600ml/zi la care se adauga iaurtul si ceva putine branzeturi, acum bea in medie 300ml/zi, dar mananca mai multe sortimemte de branza, creme de branza si nelipsitul iaurt, atata timp cat totul e ok sa le fie de bine!

sus

Denunta
lelutika

Copii
Matei: 13 ani, 2 luni
Stefan: 10 ani, 10 luni

03.07.2009 2:25     citat 

Matei a refuzat laptele la 1 un si 2 saptamani (numai san bea atunci) si pana la 2 ani a refuzat orice tip de lapte. Nu mi-am facut probleme, am auzit copilasi care dupa intarcare refuza o perioada laptele.
La 2 ani i-am dat Fulga si bea in disperare si acum.

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 13 ani, 5 luni
Elena, Alin si Andrei - tripleti
9 ani, 4 luni
Andrada: 15 ani, 3 luni

24.05.2011 9:57     citat 

la un an si 7 luni nu e prea mititel copilul sa ii schimbi lapticul?
eu fac orice sacrificiu sa le ofer macar pana la 3 ani laptic praf de calitate.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: