· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Cum s-a nascut minunea noastra Bianca-Ioana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Cum s-a nascut minunea noastra Bianca-Ioana     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
nicols

30.11.2009 11:23     citat 

carrad, din pacate am auzit de foarte multe cazuri de pareza de plex brahial in pitesti si ploiesti... trist

imi pare tare rau si nu mi se pare deloc normal ce i s-a intamplat puiului tau in urma electrostimularii surprins
ai zis ca nu ai mari sperante in electro...sa stii ca la noi a dat rezultate vizibile si de-a dreptul uimitoare...am lucrat 2 saptamani zi de zi, crescand intensitatea gradual....rezultatele se vad la 2 saptamani dupa terminarea sedintelor de electro...

ce inseamna ergoterapie? jenat

nu mi se pare normal si corect ce se intampla in tara asta!!!! faptul ca nu te nasti intr-un oras mare iti taie de-a dreptul sansele....e inuman sa te chinui si sa nu poti sa rezolvi o problema...sunt orase unde nu exista centre de recuperare nici de stat si nici particulare... exclamatie

ps: daca citesti mai sus ai sa vezi ca Bianca-Ioana s-a recuperat complet dupa 9 luni de munca...iar daca citesti cu atentie tot subiectul ai sa vezi si etapele prin care am trecut

sanatate! sarut

sus

Denunta
carrad

30.11.2009 3:01     citat 

Ma bucur ca s-a vindecat fetita, fiindca stiu ce inseamna si pentru copil, dar si pentru mama stresul acestei probleme...
La noi este ceva mai complicat si mai grav, de aceea nu cred ca se va vindeca 100% manuta dreapta... Spun asta fiindca a trecut printr-o operatie foarte delicata si foarte complicata la nivelul nervilor cand avea doar 11 luni, iar medicul care l-a operat a fost pur si simplu revoltat cand a vazut ce hematom s-a format in jurul nervilor, care ulterior s-a vindecat prinzand nervii ingramaditi asa cum s-au nimerit in cicatricea aia... nici nu a putut interveni pana la capat sa curete si sa elibereze nervii pentru ca nu vedea in ce taie... Asa ca nervul la mana dreapta este strangulat si incolacit prin cicatricele alea si functioneaza si el cum poate... Electrostimularea mi se pare mie ca ar functiona in ce priveste muschiul, intr-adevar mai flasc, dar problema la Dani este de circulatie a influxului nervos...
E destul de complicat... Si fiecare pareza/paralizie a plexului brahial este diferita in functie de ce si unde este lezat... Eu zic ca am aplicat cam tot ce s-a putut, incepand cu terapia Vojta care da superrezultate in afectiuni ale sistemului nervos si nu numai, mai ales daca se incepe de la varste mici (manuta stanga pana la 6 luni era cam vindecata), continuand cu acea operatie de eliberare a nervilor (atat cat s-a putut) si acum cu ergoterapie, ca m-ai intrebat ce este, adica terapie ocupationala sau prin joc. Cel mai mare castig, zic eu, este acela ca nu mai refuza sa foloseasca mana ca pana acum, ci chiar constientizeaza si este incantat cand poate face un lucru cat de mic cu acea mana.
Revenind la electro, ma voi duce la spitalul 9 sa vad ce pot face ei acolo si daca nu mi se pare ok, poate imi fac o programare si la d-na de la Recover.
Mersi frumos de mesaje si tinem legatura.

sus

Denunta
nicols

30.11.2009 11:25     citat 

ok, tinem legatura...
sanatate multa si rezultate cat mai bune! sarut

sus

Denunta
alinutza_s

01.12.2009 10:06     citat 

Nicols ce ma bucura vestea ta sarut sarut sarut sarut . Bianca e o luptatoare, bravo ei zambet .
Cu intarziere si scuze ... La multi ani pentrru ziua de 19 sarut sarut sarut , sanatate, putere si rabdare sa va indepliniti toate dorintele sarut sarut sarut sarut
Sa auzim numai de bine sarut

sus

Denunta
nicols

01.12.2009 11:53     citat 

multumim, la fel (pt 19) jenat
sarut

sus

Denunta
Alexa2009

01.12.2009 1:50   pareza de plex brahial  citat 

Nu sunt sigura, dar cred ca am cunoscut-o pe Bianca.... ati facut terapie la spitalul Alexandru Obregia?
Eu sunt mama lui Alex, Alex are pareza de plex brahial. Ma bucur ca Bianca este bine. Si cred ca trebuie sa iti multumesc pt nr de telefon al dr Stoica. Din pacate pe noi nu ne poate ajuta...

Am citit de operatia in Germania pentru pareza de plex brahial, imi puteti spune la ce doctor ati fost?
Noi suntem la d-na dr. Craiu si desi nu avem progrese pe flexie de cot si proximal insista ca nu este nevoie de operatie si ca mana se va reface doar cu terapie in 8-24 luni...timpul trece si noi nu stim ce sa facem. Mai ales ca d-na Robanescu insista ca este nevoie de operatie...

Alexa

sus

Denunta
carrad

01.12.2009 3:43     citat 

alexa, ca sa nu-i ocupam subiectul lui nicols, hai sa povestim pe e-mail sau pe messenger...
noi am fost primii care am facut acea operatie in germania si de la noi au aflat si doctoritele de la obregia ca se poate opera daca terapia nu da rezultate... dupa noi au mai trimis un baietel din ploiesti...

ca sa nu ma mai lungesc:
e-mail: [email protected] sau id mess: carrad3

sus

Denunta
nicols

02.12.2009 4:03     citat 

alexa2009, imi pare rau dar cred ca ne confunzi....nu am facut terapie la Obregia si nici nu a fost cazul de vreo operatie la noi...

carrad, nu-mi ocupati subiectul si chiar nu ma deranjeaza daca discutati aici despre acest subiect - pareza de plex brahial - pt. ca desi noi ne-am vindecat inca ne intereseaza acest subiect pt a ajuta si alti copilasi...

sanatate multa tuturor! sarut

sus

Denunta
nicols

02.12.2009 4:07     citat 

noi am fost socati cand am auzit diagnosticul si nu stiam nimic despre aceasta afectiune....
foarte greu am gasit informatii despre pareza de plex brahial (medici, rude, prieteni, cunostinte, carti, internet, etc)....ce inseamna si ce se poate face....

daca admin, considera ca este mai bine si ajuta mai mult...eventual sa mute subiectul la copii cu nevoi speciale

multumesc! zambet

sus

Denunta
carrad

02.12.2009 4:19     citat 

ai dreptate, nu prea gasesti informatii... chiar si cei care ar trebui sa ti le dea (medici, terapeuti etc.) nu ti le dau sau nu prea stiu nici ei sau dau prea putina importanta acestei afectiuni... asta a fost si este parerea mea...
incepand de la ortopezi care inca pun ghips la o afectiune neurologica - total gresit - am aflat apoi
neonatologi care minimalizeaza gravitatea afectiunii "ii dai niste sirop cu B-uri si gata"
neurologi care, daca nu e afectiune cerebrala, li se pare ca e mizilic
terapeuti care fac doar niste mobilizari pasive - frectie la picior de lemn

daca nu ai norocul sa gasesti oameni care, chiar daca nu stiu prea multe, macar se intereseaza si-ti dau informatii bune, esti pierdut... fiindca cel mai important este sa incepi terapia serios si constant cand copilul este foarte mic... daca trec lunile e mult mai greu...

alexa, despre flexia cotului, ce stiu eu de la profesor, daca pana la 6 luni nu face flexia cotului antebrat pe brat este destul de nasol... Dani, ca la carte, la 6 luni fix a facut-o.

nicols, poveste-ne ce face bianca... merge in 4 labe? se tine de obiecte? apuca cu manutele jucarii?

sus

Denunta
luminita_haidau

02.12.2009 5:17     citat 

Buna tuturor.In primul rand sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi.
Eu m-am hotarat sa scriu aici pentru a va da putere mai mare de a trece peste toate.
Eu am nascut in 14 martie 2008 la 34 de saptamani o fetita minunata pe care o cheama Sara.Din cauza ca a avut o pozitie transversala in uter si nasterea a fost pelviana fetita mea a suferit de hipoxie la nastere si a primit apgar 1 la 1 minut 3 la 5 minute si 6 la 10 minute.
Nu vreau sa va povestesc prin cate am trecut atunci.Mi-a fost atat de frica sa nu sufere fetita mea din cauza asta si sa nu fie un om normal cu o viata normala.
Am umblat si noi la neurolog la gimnastica de recuperare si vreau sa va spun ca acum la 1 an si aproape 9 luni Sara este un copil absolut normal care la 11 luni mi-a umblat in picioare, care acum la 1 an si 9 luni danseaza vorbeste si daca aude un cantec care ii place foarte mult cum e cel de la voltaj cu ploua ploua ploua ea continua si spune imama( adica in inima mea).Toti medici mi-au spus ca e ok sa nu ne mai facem probleme ca se dezvolta absolut normal.
Puterea Lui Dumnezeu este mai mare decat putem crede noi.
Si copii pe cat par de mici si neajutoarati au o putere mai mare de cat ne putem imagina.
Sanatate la toti copilasi!

sus

Denunta
Alexa2009

02.12.2009 7:49   2  citat 

carrad a scris povestea ei pe un alt site, deci nu vom mai discuta in cadrul subiectului tau.

Mutlumesc frumos pentru raspunsuri, alexa

sus

Denunta
carrad

02.12.2009 7:58     citat 

Luminita, cred ca esti mandra si usurata in acelasi timp ca fetita este bine, fara nicio problema... Asa ar trebui sa fie toti copiii, sa nu sufere niciunul, dar, din pacate, unii au de tras mai mult sau mai putin din cauza neatentiei sau prostiei sau lipsei de profesionalism sau de bunavointa a unor doctori...
Sanatate in continuare va doresc si sa va bucurati de Sara ca si pana acum!

sus

Denunta
nicols

04.12.2009 1:58     citat 

----------
carrad a scris:

nicols, poveste-ne ce face bianca... merge in 4 labe? se tine de obiecte? apuca cu manutele jucarii?
----------

Bianca-ioana merge foarte bine in 4 labe, se ridica in picioare sustinandu-se de mobile, pat, gratiile de la patut, merge de-a lungul canapelei sau de-a lungul patutului ei, apuca foarte bine lucrurile pe care si le doreste (jucarii, hainute, etc) si de cele mai multe ori intinde prima oara stanga (probabil unde a fost stimulata mai mult). scot limba
La nivelul umarului face miscarile complete, ridica mana de langa corp pana langa cap (in patut se agata cu mainile de margine si se trage ca si cand ar face exercitii la spalier). zambet
La nivelul cotului iarasi face miscarile complete (doarme si ea ca toti bebelusii cu manutele in sus, simetric....aveam eu o vorba....stiam ca daca dorm cu manutele in sus bebelusii sunt fericiti si mereu ziceam ca fetita mea e fericita doar 50% pt ca ridica doar dreapta...acum e fericita 100%) sarut
La nivelul mainii face miscari complete si controlate dar sunt si momente cand parca pozitia mainii nu e chiar cea mai estetica dar reuseste sa faca miscarile pe care si le doreste sau de care are nevoie (se tine de manerele de la olita, tine biberonul, trece obiectele dintr-o mana in alta, apuca si se joaca sau studiaza obiecte foarte mici sau foarte mari, m-a uimit teribil acum cateva zile cand am vazut-o ca se juca cu un fir de par surprins ....il tinea cu o mana de un capat si cu cealalta mergea pe toata lungimea lui dupa care schimba mana)

sus

Denunta
nicols

04.12.2009 2:09     citat 

[quote="carrad"]
daca nu ai norocul sa gasesti oameni care, chiar daca nu stiu prea multe, macar se intereseaza si-ti dau informatii bune, esti pierdut... fiindca cel mai important este sa incepi terapia serios si constant cand copilul este foarte mic... daca trec lunile e mult mai greu...
quote]

carrad, ai mare dreptate....noi am avut noroc de astfel de oameni, care merita tot respectul si aprecierea noastra sarut
eu am stat internata 10 zile cu fata iar doctorita neonatoloaga a spitalului ne-a dat datele de contact a unor oameni deosebiti....in felul acesta la 3 zile bianca facuse deja ecografie transfrontanelara, la 12 zile facuse radiografie si la 14 zile a inceput kinetoterapia intensiv
fara aceste informatii nu stiu ce am fi facut...am fi fost pierduti confuz ....probabil am fi inceput sa cautam dar asta insemna timp pretios pierdut...am mai cautat variante insa in paralel....dar cand am vazut rezultatele am mers pe linia pe care am plecat initial pt ca ne-am dat seama ca era cea buna trag cu ochiul
la spitale sau policlinici de stat ne programau la kinetoterapie o data la 2 saptamani iar bianca avea nevoie de terapie intensiva, de 3 ori pe saptamana trist
nu suntem noi cei mai instariti, dar pt sanatatea copilului as fi mancat si paine goala ca sa o pot trata si sa nu ramana cu handicap pe viata....dar asa ma sperie sistemul nostru sanitar....sunt atatea probleme de adus in discutie plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: