· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > aparat aerosoli - pt acasa ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor aparat aerosoli - pt acasa ?     
rolord23

Copii
Chrisi: 18 ani, 3 luni
Andy: 13 ani, 8 luni

01.04.2009 8:53     citat 

Am fost aseara si am testat piata acestor aparate socat
Am vazut Laica, la preturile afisate de tine, CrazyMommy, la un magazin in Iasi (in spate la Hala, la Tehnica medicala - vorbesc pt cei ce stiu orasul) Am vazut variantele care le-ati sugerat, dar:
- unul din modele era cu baterii: nu am idee cat tin bateriile si nu stiu daca incapeau acumulatorii confuz
- alt model era pt bagat in priza: aici, am facut proba aparatului....cam zgomotos si nu cred ca puiul de un an juma statea linistit la aparat prostit
Am colindat si reteaua Sensiblu: o idee mai scumpe aparatele, dar nu Laica, ci Omron (pt priza, si mai silentios decat Laica)
La Carrefour - Felicia, la farmacia HelpNet, am vazut si aparatele de la Sensiblu, si am hotarat sa cumpar un Omron la 280 RON (cu masti pt adulti si copii, cu mustatile de care spuneai si tu, Mamistef. trag cu ochiul
Bun ! Am cumparat deci, un monstru pe nume Omron.
Aseara, l-am pus la aparat pe sotul meu (ca si el are probleme, ca toti din casa) ca sa vedem cum functioneaza. rad Am intrebat la farmacie cam ce produse sunt pt aceste aparate. Tipa de acolo, amabila, a spus ca se merge pe formula:
cantitatea de ser fiziologic = cantitatea de medicamente utilizate
Am cumparat si medicamentele necesare
Bun, treaba este ca toata medicatia a functionat, ca sotul a dormit mai linistit, nasul a functionat mult mai bine trag cu ochiul
Inteleg de la voi, ca aceste aparate au dat rezultate Cat timp ati urmat acest tip de tratament ?
Multam
sarut

sus

Denunta
stelutzza

Copii
Radu: 13 ani, 8 luni
Alexandra-Elena

01.04.2009 9:02     citat 

Pai nu stiu daca e chiar asa in ceea ce priveste cantitatea, la adulti ma refer pt ca la copii, cel putin la al meu pediatru a recomandat cu totul altceva.De ex la 0,8 ml de flixotide am pus 2 ml de ser fiziologic iar la 0,5 ml de acc tot asa 2 ml de ser.Iar tratamentul ar trebui sa recomande dr cat sa dureze si la fel si ce medicamente sa se utilizeze, marea lor majoritate au f multe reactii adverse.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 6 luni
MICA: 10 ani, 2 luni

01.04.2009 9:02     citat 

noi il folosim de 2 ori pe zi (la 12 ore), doar in cazuri grave de 3 ori/zi, dar nu mai mult de 3 zile. noua asa ne-a recomandat.
cantitatea de preparat nu trebuie sa depasteasca 3 ml. vezi ca are si gradatie in interiorul bazei mastii.

sus

Denunta
rolord23

Copii

01.04.2009 9:29     citat 

Bine, cand exista o problema de sanatate care impune utilizarea aparatului, normal ca o faci la indicatia medicului Si pediatra a dat o anume combinatie de medicamente care nu o stiu acum, dar o am acasa
Deocamdata vreau acomodarea cat mai rapida cu aparatul, ca tare mult ma indoiesc ca va sta la masca cat timp trebuie ochi peste cap Voiam sa stiu cata "deruta" am de pregatit, asa, ca timp rad
Dar mai intrebam, asa, orientativ, sa stiu si cate zile trebuie sa ma incarc cu rabdare pt cel mic prostit
Avem, banuiesc, de dus ceva munci de lamuriri, derute, si alte treburi de astea

sarut

sus

Denunta
CrazyMommy

01.04.2009 10:17     citat 

rolord felicitari pt noua achizitie!Sa va fie de folos!
Noi l am folosit si mai mult de trei zile la rand dar numai cu nazomer sau sterimar.Si cand a fost racita noi am folosit doar pinosol in combinatie cu nazomer pt ca e mica bebelusa.Nici ei nu prea ii place dar eu ii cant sau ii arat o carte cu ilustratii si ii distrag atentia,oricum in ultimul timp a inteles ca aerosol=respiratie usoara si il accepta mult mai bine decat la inceput.
Sanatate maxima va doresc

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 8 luni
Ida Maria: 10 ani, 4 luni

01.04.2009 10:48     citat 

Rolord felicitari!
In general noua ni s-a recomandat o cantitate mai mare de ser fiziologic decat de medicamente. Maximul pe care il poti pune e de 7 ml, minimum este 3. Am avut recomandat si sa facem 3 zile, si sa facem 10 zile in functie de ce avea copilul.
Pentru pitic poti sa ii pui mascuta si la 10-15 cm de fata si chiar in somn; noua ne-a spus pediatra si si-a facut foarte bine efectul si asa.

sus

Denunta
rolord23

Copii

06.04.2009 8:09     citat 

Sa stiti ca deja am incredere in aparat Eram tare neincrezatoare, stiam numai varianta aerosolilor la un spital, ceva ochi peste cap La sotul meu deja s-au rezolvat problemele Cu puiul mic...e greu tare ca este mare cercetas si vrea sa studieze tot ce si cum Dar perseveram trag cu ochiul
Oricum, multumesc pentru sfaturi si incurajarile care mi le-ati oferit ca numai pe baza voastra am recurs la aceasta metoda sarut
In privinta serului, noi am mers pe varianta fiolelor de 5 ml dar iaca m-ati atras de atentie cu cei 7 ml
Am sa vorbesc din nou cu dr sa vad ce spune, ca eu aveam reteta pt pui si am folosit-o, pe aceleasi proportii la sot
Multumesc mult
sarut

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 13 ani, 3 luni

09.04.2009 2:47     citat 

dragelor, avem si noi un nebulizator...Omron. l-am luat cand mi-a facut o raceala mai puternica si apoi a facut si o bronsiolita, so.... aveam de ales: fie drumul la spital de doua ori pe zi, fie drumul la clinica privata de doua ori pe zi (unde o sedinta de aerosoli costa 25ron), fie sa cumparam unul. am dat pe el, anul trecut in vara 330 ron, dar s-a amortizat intr-o saptamana, la cat costa sedintele la clinica! prostit
n-am mai chinuit nici copilul pe drumuri, cu nebunia din spital sau clinica, ii faceam la orice ora vroiam, mai ales ca la ultimele 2 utilizari nu mai vroia piticul sa stea, asa ca dr ne-a sfatiut sa-i facem cand doarme.
sanatate si sa n-aveti nevoie de nebulizator!

sus

Denunta
andismom

Copii
Andi: 15 ani, 2 luni
Maria Cezara: 11 ani, 5 luni

10.05.2009 3:51     citat 

si noi am cumparat in iarna trecuta, de nevoie, evident, un aparat de aerosoli Laica. a costat cam 230 ron si face toti banii. Andrei s-a facut bine cu ajutorul lui pentru ca tusea intr-un hal greu de imaginat.

sus

Denunta
cristicros

Copii
ALEXANDRU: 14 ani, 9 luni
S: 12 ani, 4 luni
am nascut deja!

29.05.2009 4:50     citat 

aparatul Laica e cu baterii sau la priza? E cu piston sau cu ulttrasunete? Cat dureaza pana se avapora 5 ml sa zicem?

sus

Denunta
CrazyMommy

29.05.2009 5:04     citat 

----------
cristicros a scris:
aparatul Laica e cu baterii sau la priza? E cu piston sau cu ulttrasunete? Cat dureaza pana se avapora 5 ml sa zicem?
----------

E cu piston,deci mai zgomotos dar mai eficient
Cu priza
5ml se evapora in 15 min-20maxim
Eu sunt foarte multumita de el

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 13 ani, 6 luni
Emilia-Maria: 11 ani, 6 luni

04.08.2009 3:10     citat 

Omron am luat si noi si sunt multumita de el..tot la nevoie l-am cumparat si tare bine m-a prins.Tot asa a facut piciu o bronsiolita la 1 an trebuia sa ne internam pentru aerosoli asa ca mai bine am cumparat.De atunci il folosim ori de cate ori simtim ca ni se infunda nasul nu neaparat doar la raceli.La Stef de ex doar cand a avut bronsiolita am folosit adrenalina si ser, in rest doar ser daca se infunda in nasuc si nu are alte simptome.
Numai bine tuturor!

sus

Denunta
elle_na2

21.01.2010 4:19   Aparat aerosoli  citat 

Aparat aerosoli
[...]

Multa multa sanatate !!!

sus

Denunta
Percival

21.01.2010 4:26     citat 

elle_na2,pentru acest tip de anunt exista Talciocul.

Moderator

sus

Denunta
elle_na2

21.01.2010 4:38     citat 

Scuze nu am stiut ! Multumesc.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: