· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > aparat aerosoli - pt acasa ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor aparat aerosoli - pt acasa ?     
rolord23

Copii
Chrisi: 18 ani, 2 luni
Andy: 13 ani, 6 luni

31.03.2009 11:47   aparat aerosoli - pt acasa ?  citat 

Buna la toata lumea...
Azi, implinesc o luna de cand sunt racita prostit Adevarul este ca de la inceputul luni martie, toti din casa, facem schimb de virusi ...adusi de la gradi...de la unul trece la celalalt, si iaca ne invartim intrun cerc vicios surprins
Ne apucam de tratament, toti din casa, odata
Dar am pimit o sugestie care mi se pare buna, dar vreau sa ma consult cu voi:
ar fi bine sa facem toti din casa aerosoli Aparatul ar fi de cumparat de la un magazin de tehnica medicala Dar voi stiti ceva de astfel de aparate ? Le-ati folosit ?
Oare sa-mi cumpar si eu unul, sa starpim mai usor virusii din casa ? ochi peste cap

Multumesc si sanatate la toti
sarut

sus

Denunta
CrazyMommy

31.03.2009 11:57     citat 

Aparatul de aerosoli nu se foloseste pt starpirea virusilor ci pt curatarea cailor respiratorii si a plamanilor.Este foarte util.Eu il recomand tuturor.Bebelusa mea cand a fost racita respira bine numai cu aerosoli.Si noi la fel.Nu trebuie neaparat sa l cauti intr un magazin de sanitare sau farmacie,se gasesc si la magazinele mari de electrocasnice.Sau cel putin ar trebui.Costa in jur de 200 ron.
Sanatate maxima va doresc

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 4 luni
MICA: 10 ani

31.03.2009 1:03     citat 

si pe noi ne ajuta nebulizatorul sa respiram mai bine.
eu la inceput eram sceptica, dar dupa ce l-am folosit la mine, am simtit din plin rezultatele.
noi avem omron si folosim la indicatiile medicului adrenalina sau fixotide.
am auzit ca poti folosi si ser simplu sau fluimucil.
sanatate multa.

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 7 luni
Ida Maria: 10 ani, 2 luni

31.03.2009 1:11     citat 

Si noi tot omron avem si ne intelegem excelent cu el. Se poate face si antistres, cu ser fiziologic si ulei aromatic. La tuse functioneaza excelent, de la prima utilizare amelioreaza foarte mult situatia.
Noi nu l-am folosit decat la indicatia pediatrului dar suntem foarte multumiti de el. Se gaseste si in farmacii.

sus

Denunta
rolord23

Copii

31.03.2009 2:12     citat 

Cand spuneam de "starpirea virusilor " ....eram ironico-stresata de toata raceala asta mult prea mult prelungita plang sau sunt foarte trist
Stiu, in mare, pentru ce este indicat - recomandarea era facuta de medic Si nu conteaza cat costa, numai sa scapam de belea nervos
Voiam sa stiu eficienta acestor aparate si eventual tipul utilizat confuz
Am primit multe sfaturi bune si multe idei de la voi, de aceea doream o indicatie, ceva...
Daca mai sunt ceva idei...hap ! la inhat trag cu ochiul
Oricum, multumesc mult
sarut

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 7 luni
Ida Maria: 10 ani, 2 luni

31.03.2009 2:45     citat 

Cu mare placere si multa sanatate!

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 9 luni
Maria: 12 ani, 4 luni

31.03.2009 3:18     citat 

noi avem un Kyara Moretti Airy si suntem ff multumiti de el.Dupa ce am stat 2 sapt cu M in spital in decembrie din cauza unei nenorocite de bronsiolite,primul lucru pe care l-am facut dupa externare a fost sa achizitionam un aparat de facut aerosoli.Din decembrie pina acum a avut de doua ori cite o raceala mai urita cu secretii(eu intru in panica la auzul cuvintului"secretii",tocmai din cauza spitalizarii),si de fiecare data am folosit aerosoli cu ser fiziologic+dexametazona+ ACC ,am aspirat secretiile cu batista bebelusului si nu au coborit secretiile in plamini,nu s-au suprainfectat,in citeva zile(lungi zile!) au trecut si am scapat doar cu atit.
Asa,cind are nasul doar infundat ii fac aerosoli doar cu ser fiziologic-a nu se intelege ca folosim aerosolii in mod frecvent,pt ca sunt de parere ca parintii care le fac aerosoli in fiecare zi sau odata la 2 zile copiilor fara ca acestia sa fie bolnavi exagereaza teribil si ii sensibilizeaza .

Asa ca din punctul meu de vedere este extraordinar sa ai aparat de aerosoli in casa,si pt copii,si pt parinti,insa trebuie sa fii bine instruita cum sa-l folosesti ,sa urmezi sfatul medicului inainte de a pune fiole cu diverse substante in combinatie cu serul fiziologic .

sus

Denunta
CrazyMommy

31.03.2009 3:25     citat 

Sunt de acord cu Mamistef accentul ar trebui sa cada pe substanta pe care o nebulizam.Cred ca tipul/marca aparatului are mai putina importanta.In afara de serul fiziologic sau apa de mare,orice alta solutie introdusa trebuie sa fie aprobata de pediatru.

sus

Denunta
rolord23

Copii

31.03.2009 3:38     citat 

Mamistef, de unde ai achizitionat aparatul ? Te intreb pentru ca vad ca scrie ca esti tot din Iasi, ca mine trag cu ochiul Eu am mai cumparat un cantar electronic pt bb pana la 25 kg (si utilizat de max 10 ori, ca acum a intrat in "hibernare" de mai bine de un an) pt puiul mic de la tehnica medicala din Tg Cucu Oare sa incerc tot acolo pt aparatul asta?
Eu nu am facut niciodata aerosoli, am vazut, am auzit, dar...
Dr puiului a spus dimineata ca ar fi bine sa cumparam un astfel de aparat, si din cate am inteles, a dat indicatii pt substantele folosite
Intai ar trebui sa achizitionez "monstrul" , pentru ca inteleg ca este eficient un astfel de aparat

Multam
sarut

sus

Denunta
mamistef

Copii

31.03.2009 3:49     citat 

mie mi l-a trimis cineva "din depozit"de la Piatra Neamt prostit
dar daca nu aveam acea ocazie,tot in spate la Hala mergeam si eu trag cu ochiul Aparatele de calitate au masca pt copii,masca pt adulti,un fel de tub pt gura si al meu are si ceva ca doua mustati prostit care banuiesc ca se baga in nas ca sa intre nazdravaniile din aerosoli mai bine.
Pe copii am experimentat doar mascutza speciala pt ei trag cu ochiul Pe Maria o tin de minutze si i pacalesc cu cintecele,iar pe Tudor l-am convins sa stea cu masca pe fatza zicindu-i ca el este mai grozav decit trenuletul Thomas foarte fericit

Pe George(ala mare,de 32 de ani) nu am reusit sub nici o forma sa-l pacalesc nervos

Ultima modificare efectuata de catre mamistef la 31.03.2009 3:50, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
CrazyMommy

31.03.2009 3:49     citat 

rolord23 uite aici gasesti aparate bune la pret convenabil.Noi dinacesta avem Am impresia ca livrarea e gratuita dat fiind pretul obiectului. trag cu ochiul
http://www.laica.ro/produse-electrocasn...dex.2.htmlaici

sus

Denunta
CrazyMommy

31.03.2009 3:51     citat 

----------
mamistef a scris:

Pe George(ala mare,de 32 de ani) nu am reusit sub nici o forma sa-l pacalesc nervos
----------

rad rad rad rad rad

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 14 ani, 1 luna
B: 14 ani, 1 luna

31.03.2009 3:57     citat 

noi avem laica, luat din sensiblu de la noi din cartier, a costat cam 230 ron trag cu ochiul si prin farmaciile helpnet gasesti...

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 4 luni

31.03.2009 3:59     citat 

mami, ala cu "mustati" e pentru nas cool

Robert cu ala vrea mai mult, masca sta si nu prea sta.
apropo, cat sta Tudor cu masca pe fata?

sus

Denunta
mamistef

Copii

31.03.2009 4:03     citat 

mult! foarte fericit adica sta vreo 5 minute fara sa comenteze(ceea ce mie mi se pare mult),mai ales daca se uita si la desene in timpul acela
ala cu mustati trag cu ochiul mi se pare (si pt mine) un pic horror
Tudor e super mindru de masca....zice ori ca e Thomas,sau la a doua raceala(cind au fost amindoi mucosi si infundati) zicea ca este si McQueen...ori McQueen stiu ca scoate fum pe fund,nu prin nas nervos

si de Laica am auzit numai de bine!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: