· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > cu ce transportam nou-nascutul in masina?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cu ce transportam nou-nascutul in masina?     
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 10 luni

27.04.2010 8:46   cu ce transportam nou-nascutul in masina?  citat 

salut. intrebarea mea este ce face o mama singura care circula mult cu masina? cu ce il duce pe bebe? stiu ca e bine sa stea in landou sa nu i se deformeze coloana...dar landoul nu se fixeaza in masina ca scoica sau scaunul de masina...pe de alta parte scoica e in V si copilul sta stramb cu coloana..deci...ce sugestii aveti? si sa fie totusi si economice cat de cat

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 11 luni
Maria: 12 ani, 6 luni

27.04.2010 8:48     citat 

Scoica.E recomandata de la 0 la nu mai stiu cite luni.Coloana nu sta strimba, daca asezi corect bebelusul si ii fixezi bine centurile.Altceva nu stiu sa fie ok pt un nou nascut.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

27.04.2010 8:49     citat 

scoica e special facuta pentru a transporta copilul SIGUR cu masina, si gandeste-te ca si in burta ta a stat ghemuit, nu intins pe spate ca in landou. La drumuri mai lungi se recomanda pauze de 30 minute la fiecare 1,5-2 ore, pauze in care copilul sa fie scos din scoica, si tot asa scoica este doar pentru transportatul in masina, nu de tinut copilul in ea in casa.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani
Zuza: 11 ani, 8 luni

27.04.2010 10:03     citat 

Exista si landouri care se fixeaza pe bancheta si are si centuri pt bebe, drept e insa ca e cam scumput.
Asa ceva avem noi
http://www.innovadbaby.ro/copii/Carucio...Matrix-162

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 8 luni
Ida Maria: 10 ani, 4 luni

28.04.2010 8:01     citat 

Scoica. E facuta special si desi poate ti se pare altfel, atunci cand scoica e montata in masina spatele copilului sta drept.

sus

Denunta
magna

28.04.2010 3:28     citat 

Asa cum spunea si Icemoon, landoul e cel mai convenabil, mai ales pentru situatia in care plimbarile cu masina sunt mai lungi.
In scoica nu poti sa-l tii decat 2 ore, parca! confuz
Depinde de buzunar! scot limba

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 7 luni
Teodora Maria: 14 ani, 8 luni

28.04.2010 3:49     citat 

----------
magna a scris:
In scoica nu poti sa-l tii decat 2 ore, parca! confuz
----------

De unde pana unde?!
In scoica trebuie sa faci pauza la aproximativ 1.5-2 ore de drum si scoti copilul din scoica pentru 10-15 minute. Apoi se poate continua calatoria.
In mod sigur e specificat in instructiunile scaunului, insa calatorriile lungi nu sunt interzise. Am facut cu Diana 1200 de km cand avea 2 luni, bineinteles, respectand pauzele de mai sus.

Cuum zicea si ICEMOON, exista si landouri speciale pentru masina (cu centuri de siguranta), insa sunt scumpe.
Landoul caruciorului in nici un caz! exclamatie

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

28.04.2010 4:25     citat 

ralucutza eu de asemenea optez pt scoica auto (maxi cosi).
pentru al doilea bebe am achizitionat RC/RCS Grupa 0+ (o scoica de ultima generatie), are 3 pozitii de inclinare dintre care una complet intinsa care permite drumurile lungi cu masina...
personal cred ca aceste scaune de masina au fost special studiate ptr anatomia bebelui inca din primele luni de viata, deci sunt ok pentru toate deplasarile (evident - nu exagerate)....Sigur, cand copilul doarme este de preferat sa fie in pozitia intinsa pentru o destindere completa...
rezumat: in masina utilizez scoica atata timp cat bebe intra in ea (aprox 9 kg), apoi trec la un scaun auto rigid care sa permita pozitia intinsa .

Sincer, sunt incantata si ca o pot atasa direct la scheletul caruciorului , ceea ce m-a scutit de o chelutiala in plus ptr landou.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

28.04.2010 4:43     citat 

va multumesc tuturor pentru raspunsuri. imi e greu deocamdata fiind la primul copil sa apreciez pozitia in scoica. probabil ca voi imprumuta un landou pentru iesirea din spital si apoi o scoica de la cineva si vom studia problema cu copilul acasa.
am gasit si eu pe net landouri care se pot fixa pe masina dar mi se par extrem de scumpe, cel putin pentru un salar de bugetar, si mai ales ca am inteles ca dureaza pana la 8 luni sa primim indemnizatia...chiar nu ne permitem....noroc cu rudele care sunt dragute si ne imprumuta ale lor
ralu-mada foarte interesante pozele tale. oare gasim asa ceva in ro si cam la ce pret? daca ai putea sa imi zici firma producatoare sa caut pe net ceva preturi as fi recunoscatoare. mersi

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

28.04.2010 5:09     citat 

da,ai dreptate... bugetul joaca cel mai important rol...cu siguranta toate mamicile isi doresc securitatea si confortul copiilor...
eu am cumparat red castle....cred ca si jane are cosy rc/rcs (dar nu sunt sigura)...

sus

Denunta
adelia

Copii

28.04.2010 5:21     citat 

Am cautat pe net dupa landouri pt transportat in masina:

Jané Matrix Cup - ar fi multumitor dupa testele nemtesti cu nota 3,8 (sunt 3 pozitii peste: foarte bun, bun, satisfacator)
Red Castle nu am gasit , eventual daca zici numele complet.
Ar mai fi RÖMER Baby Safe Sleeper ar fi cu "bun" notat, insa si acela e 200 de eur, 1000 de RON in Romania.

Sincer... calitate-pret.... mai ales ca finantele nu te dau afara din casa, as alege o scoica buna. E tot de la 0 luni si pana la aprox. 12-13 luni recomandata (pana la 13 kg) si sincer o scoica buna are si ea pret marisor... peste 100 de euro...

Sincer cel mai bun raport calitate-pret ar avea HAUCK Zero Plus ... in Germania e cam pe la 70 de eur... fata de celelalte care au preturi de la 120 de eur in sus... In Romania, la o cautare pe net, am vazut cu 336 RON

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

28.04.2010 5:24     citat 

----------
ralu-mada a scris:
Sincer, sunt incantata si ca o pot atasa direct la scheletul caruciorului , ceea ce m-a scutit de o chelutiala in plus ptr landou.
----------

Asta depinde. Pentru ca si pentru maxi cosi exista maxi taxi sau cum naiba ii zice, pe care poti pune maxi cosi ca sa il transporti pe roti, dar ala nu e indicat in niciun caz in loc de carucior, deoarece e incomod pentru bebelus, plus ca nu are saltea, cel putin maxi taxi ala n-are niciun fel de suspensie etc. Deci e indicat doar pentru distante scurte.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

28.04.2010 5:29     citat 

adelia nu stiu de ce le numesti landouri cand scrie clar maxi cosi scoica cu 3 pozitii de inclinare.
uite daca vrei mai multe informatii despre red castle: www.redcastle.fr,
pretul intreg este 700 E( cosy+carut)...noi am avut o oferta si l-am luat la jumatate de pret trag cu ochiul

christa...evident asum ce am scris mai sus: este un cosy(scoica) ce poate juca rol de landou cand se prinde pe scheletul carutului....la baza ramane scoica.

iata exemplificarea in poza de mai jos :

sus

Denunta
adelia

Copii

28.04.2010 5:47     citat 

Scuze, m-am exprimat gresit (Jané Matrix Cup e in aceeasi categorie). oricum, nu am gasit testele de siguranta pentru el zambet. Poate sunt testate de francezi.

Personal inainte de alegerea unui scaun de masina (oricare), ma pun si caut dupa teste de siguranta.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

28.04.2010 6:47     citat 

mersi inca o data! multe de stiut...sincer nu m-am gandit pana acum la teste de siguranta si de alea ca oricum foarte mult nu cred ca voi folosi, adica pana la 6-8/9 luni, ca sper pana atunci sa facem rost si de un carucior sau un ham. si de la 6 luni presupun ca il pot tine pe bebe intr-un scaun de masina pentru transport

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: