· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Decalotarea II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Decalotarea II     
Cristi2002

Copii
Leonard Eugen: 16 ani, 1 luna

03.04.2009 4:14     citat 

Eu cred ca toti baietii trec printr-o astfel de perioada, se numeste autocunostere, care de altfel este si normala (pana la o anumita limita...de varsta si de joaca).
N-am auzit nicaieri cum ca cei decalotati se joaca, iar ceilalti nu. Pana la urma aceasta decizie apartine fiecarui parinte in parte, din pacate copilul nu si-o poate exprima pe a lui. Parintii nu pot spera decat ca au luat decizia cea buna, indiferent care este aceea.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani
LUCAS PAUL - Alaptat de: 10 ani, 10 luni

03.04.2009 4:54     citat 

Eu vb de cei care nu sunt decalotati...poate si cei decalotati se joaca...idee e ca ei stiu cat sa traga si cand.

sus

Denunta
ralucaa

Copii
vlad: 11 ani, 5 luni

16.04.2009 12:26     citat 

"nu stiu ce sa fac..sa rad sau sa plang
Te rog ralucaaa, roaga-i pe medici la care ai fost sa dea si eu un search pe net...sau roaga-i sa imi dea si mie adresa de email, sa le trimit niste link-uri..chiar si de la OMS( sau si aia dau info eronate?) ca sa se mai documenteze si ei...ca-i vai si amar... "

Krush, eu iti recomand sa faci o solicitare catre Asociatia medicala romana sau catre Soc. Romana de Pediatrie, cum ca ai fi interesata sa iti prezinti opiniile de pe forumuri (bineinteles sa le dai si linkurile cu articole ca sa fie bine fundamentate argumentele tale) cu privire la decalotare intr-o conferinta nationala (a fost una pe care din pacate ai ratat-o in 19 martie, dar stai linistita ca o sa mai fie) pe motivul ca nu sunt documentati si ca e vai si amar de ei. Eu zic ca incercarea moarte n-are. Ce zici? Poate ai noroc.
zambet

sus

Denunta
ralucaa

Copii
vlad: 11 ani, 5 luni

16.04.2009 12:31     citat 

----------
roxmaryn a scris:
Roxana, asa am zis si eu, ca nu pun mana, ca va iesi singura. Si uite ca nu a iesit trist S-a strans acolo si s-a inflamat. Icemoon, poti sa folosesti ce ton vrei tu, atata timp cat intelegi ca pina sa patesc faza cu Luca al meu, eram intru-totul de acord cu tine.
Sa stii ca nu masturbam nimic. Tineam cu 2 degete puta si cu cealta mana rulam putin pielea care se putea rula.
Sunt constienta si stiu ca in mare parte poate baietii trec de fazele astea fara sa aiba vreo patanie ca a noastra. Dar la mine a fost diferit. Nu va doresc sa vedeti copilul urland si zvarcolindu-se la fiecare picatura de urina iar penisul sa fie de 4-5 ori mai mare si rosu. Nu suporta nici pampersul nici o pinza macar sa-l atinga acolo.
Ma intreb daca voi ati pati la fel, daca ati mai fi atat de categorice in ceea ce spuneti.
Si nu spun ca e ceva gresit. Dar in teorie multe lucruri sunt diferite si pina nu traiesti ceva pe pielea ta e usor sa vorbesti.Eu am avut alta parere, am patit-o, mi-am schimbat parerea si mi-am expus punctul de vedere. Fiecare citeste , intelege si isi asuma ce informatie vrea.Atat am avut de spus zambet
----------

Si noi am patit aproape tot asa. Dar eu l-am dus la dr. Acume f bine si nu mai avem probleme. Eu sunt perfect de acord cu tine si ai mare dreptate.
Pupici

sus

Denunta
razvratit

13.11.2009 1:53   sfaturi despre decalotarea fortata si alte ritualuri barbare  citat 

Buna ziua tuturor.
Ma bucura imens sa vad ca sunt atatia parinti care au grija ca odrasla lor sa nu sufere vreo trauma. Eu am un blog pe care scriu despre tot felul de lucruri, printre care si despre tortura numita circumcizie. adresa este http://razvratit.blogspot.com/. Asadar, va invit pe cei interesati sa cititi din insemnarile mele, si eventual, sa reveniti in cursul zilei de azi pentru a citi ultima insemnare legata tot de aceasta barbarie.
Toate cele bune,
razvratit

sus

Denunta
bucatzica

20.04.2015 8:22   Smecma  citat 

Buna mamici,vad ca nu s`a mai scris de mult pe acest subiect dar imi incerc norocul!Cum ati rezolvat cu smegma???Am un baietel de 1 an si 4 luni iar in luna decembrie am observat ca pe putulica i`a iesit o perla mica cat un bob de orez....in februarie am mers cu el la chirurgie pediatrica si mi s`a spus ca trebuie operat!!! surprins surprins surprins insa imi este foarte frica,nu as vrea sa il operez....am stat si am zis ca poate pot face eu ceva ptr el....ca sa scapam de operatie.....l`am decalotat,dar nu merge detot (are pielicica lipita si de aceea nu pot scoate acea smegma de acolo) plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist l`am spalat cu ceai de nalba,am inteles ca ar avea ceva efect,nimic....nu stiu ce sa fac,imi este frica sa nu care cumva sa dam in altceva,infectie sau mai stiu eu ce probleme trist Acum,acea smegma s`a marit....e cat un bob de mazare.Astept ceva pareri,raspunsuri de la mamici care au trecut prin asa ceva...cum ati rezolvat problema???

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: