· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Puiului meu, cu dragoste! cap. 18
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Puiului meu, cu dragoste! cap. 18     
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 14 ani, 8 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 12 ani, 6 luni

31.03.2009 10:44   Puiului meu, cu dragoste! cap. 18  citat 

"Cu talent sau fara, cu intentie sau fara, noi, aici, am inceput sa scriem o carte. O carte despre puiutii nostri si despre viata alaturi de ei. Aici am facut insemnari despre progresele lor, despre starea noastra de spirit si despre viata de proaspata mama, cu bune si cu... grele. Cine stie cat vom scrie in aceasta “e-carte”? Un capitol sau cateva zeci? Dar tot ce scriem este, in fond, dedicat lor, nu? Atunci eu zic:

Si atunci ma intreb cu ce sa incepem prima noastra fila, daca nu cu inceputul?
Cum ne-am hotarat asupra numelui si daca are si vreo semnificatie? Care este aceea? zambet

Arhiva: "Despre bebelusi, mamici si nu numai " - 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17

sus

Denunta
godess

31.03.2009 11:08   Re: Puiului meu, cu dragoste! cap. 1  citat 

frumoos brish...imi place mult ideea...
felicitari!!
si acum va poop ma duc sa ma dushez k ar fi cazul.. prostit si vorbim maine vis a vis de subiect..
noapte buna tuturor!!

sus

Denunta
brishtara

Copii

31.03.2009 11:11     citat 

da..si mie imi place, sper sa va placa si voua. Multumesc Monalicious! Multumumesc Godess zambet Asa si eu, maine promit ca scriu la subiect...zambet

Am mai facut cateva invitatii pe forum. Sper sa fie primite cu interes zambet

sus

Denunta
monalicious

31.03.2009 11:12     citat 

Bravo echipa! Frumos!
La subiectul acesta trebuie sa ne povestiti toate.
Eu sincer sunt curioasa cum a ales numele Alina28 pentru ca Emma Sofia mi se pare genial. Daca voi avea fetita Sofia va fi unul ( sau poate singurul) dintre prenume.
Noapte buna!

sus

Denunta
brishtara

Copii

31.03.2009 11:17     citat 

Daca aveam tot o fetita ar fi chemat-o Elena - Sofia sau Roberta - Sofia prostit dar panurile s-au schimbat la urmatorul echo cand doctorul ne anunta ca se inselase scot limba

sus

Denunta
godess

31.03.2009 11:26     citat 

offf...am zis k ma duc sa ma spal dar ma mananca "deshtele"..
va povestesc iute...
noi am ales numele...in dimineata cand aveam contractii...nu ne decideam ce nume sa-i punem eu vroiam Tudor,el Vladimir..si am hotarat sa tragem la sort...printre contractii...facem noi mai multe biletele si le amesteca el si eu sa trag...si am tras Tudor!!!yeeee fericire maxima cateva minute ca iar ma luau contractiile...
booon...a 2 a zi dupa ce am nascut,cand sa-l inregistram in spital...vine al meu la mine k milogul si imi zice nu vrei sa ii spunem Vlad Tudor Vladimir??si am zis okidoki...
am zis ca urmatorul copil ,daca va fi fata si sper sa fie,o vom numi ori Sofia...al meu adora numele asta ori Ivanka...imi place cum suna Ivanka Vlad...off...gata ma duc sa ma culc k scriu cu ochii...
brish pe mine ma cheama simona elena... jenat
poop dulce gogosicile mele dulci si vbim maine!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 12 ani, 9 luni
Catalina-Bubulina: 8 ani, 6 luni

01.04.2009 12:20     citat 

Frumoasa idee, Brishtara!
Hai sa va povestesc si eu acum despre numele puiului meu. Cand am aflat ca sunt insarcinata, nestiind sexul, sotul meu i-a spus ...Didutzu(ca in reclama). Cand ni s-a spus ca e fetita, am incercat sa-i spunem Didutza, dar...nu suna bine. Am facut un brainstorming dar fara succes. Cu de la mine putere m-am apucat sa ii spun Cristina puiului din burtica(imi placea numele din adolescenta de cand avusesem o prietena cu numele acesta). Sotul s-a suparat ca "l-am lucrat pe la spate' si a solicitat sa o cheme CHristina. A vrut omul sa puna si el o litera, macar.
Nasii ne-au rugat sa ii dam si un nume sfant (desi mie mi se parea foarte sfant Christina , dat fiind ca venea de la Hristos/Christos), dar sa nu fie un nume de al lor(adica Mihaela, Gabriela sau Florina). Asa ca iar am pus-o de brainstorming cu calendarul ortodox in fata. Nu mi-a scapat nici cel mai marunt sfat sau cuvios. Dar nu ne-am putut hotari. In final, dupa vreo 2 zile, i-a iesit porumbelul din gura:Maria (nasii au fost extrem de multumiti pt. ca si ei se gandisera tot la acest nume, dar nu au vrut sa spuna).
Apoi, marea dilema: Maria - Christina sau Christina - Maria? Greu de decis...Am trimis mailuri tuturor prietenilor si cunostintelor, am facut un clasament si Maria-Christina a iesit castigator!!! (Desi mie mi se parea ca suna a nume de telenovela, am acceptat.)

Uite de asta e Christina mea Maria - Christina!
Sa fie ea sanatoasa si toti prichindeii vostri alaturi de ea!

sus

Denunta
brishtara

Copii

01.04.2009 7:40     citat 

Bun venit Sailor_Moon zambet

Godess, asta cu tragerea la sort e mortala. Deci eu nu mai inteleg, care e numele vostru de familie...si care este numele intreg al Caramelului? Ati lasat-o voi pana in ultimul moment...mai mai foarte fericit

Sailor_Moon: trebuie sa marturisesc ca imi place foarte mult Maria( si pe fetita mea o cheama si Maria) scot limba Ne-am gandit ca un nume de sfant o va ajuta putin zambet Dar sper sa nu ii fie pocit numele: Mariuca, Marea, Mariti...etc...cum se obisnuieste mai ales la tara.

sus

Denunta
brishtara

Copii

01.04.2009 7:51     citat 

Ne-am dorit mult un copil. Ma gandeam ca daca as avea baiat i-as pune numele LUCA. I-am spus sotului si am primit un NU categoric. Mai venisem si cu alte propuneri dar se multumea sa spuna" Nici gand" dar sa nu isi bata capul.

Am aflat ca vom avea o fetita( sotul nu a vorbit tot drumul pana acasa) rad rad rad apoi a doua zi se incuraja:
- daca o sa fie fetita ma v-a iubi pe mine mai mult?
- Sigur ca da! ochi peste cap
-Daca v-a fi fetita v-a umbla numai dupa mine?
- Si eu am facut la fel, draga
-Daca v-a fi fetita ....etc

El imi povestea despre o prietena din copilarie pe care o chema Thea( Dorothea). Mi-a placut f mult dar nu mai ii spusesem de teama sa nu ma lovesc din nou de NU-ul lui foarte fericit Stand intr-o seara in pat, imi spune el:
- Iti place numele Thea?
uite asa faceam prin camera de fericire rad rad rad

Acum baiul a fot altul. Dupa ce am nascut-o( desi eu as fi vrut TEA...el a zis sa ii spunem Thea, ca sa nu o strige englezii CEAI) toata lumea ma intreba de la ce vine THEA...dar toata lumea...Chestia asta ma exaspera, ma irita , ma termina...
- Raspunsul meu deja agasata: Dar ANA de la ce vine...

Povestea lui Lucas in episoadele viitoare rad rad

sus

Denunta
mare_melisa

01.04.2009 9:02     citat 

Buna dimineatat ce frumos subiect ati ales.
Din momentul in care am aflat ca sunt insarcinatat am stiut undeva in subconstientul meu ca va fi fetitza si sotul al fel , el chiar zicea ca va fi fata nu stiu de unde am stiut amandoi dar am stiut.
Cand ni s-a confirmat sexul prima data la 16 sapt am inceput sa am vise cu ea, ba o visam bruneta cu ochi caprui si gene lungi si dese ca si sotul , ba uneori blonda si cu ochi albastrii ca ai mei si gene lungi si dese ca si ale sotului , un singur lucru imi doream sa-i mosteneasca genele lui si asa a si fost.
Ma gandeam cum sa-i spun , cum sa o cheme ma gandeam la Maia dar apoi am zis ca cunosc f multe fetite cu numele asta si parca nu ma atrage apoi ma gandeam la Carimna dar nu se portivea cu numele nostru de familie m-am gandit al multe nume si nu eram hotarata pana intr-o dimineatat cand am visat ca trebuie s-o cheme Denisa ca asa o strigam in vis, de si mai am o verisoara care are numele asta la fetitza ei . In dimineata ai m-am trezit si am zis ca pe fetitza mea o va chema Denisa. I-am spus sotului ce am hotarat si lui i-a placut apoi i-am spsu sa se gandeasca si el la un nume , dar nimic il intrebam la 1 luna daca s-a gandit sau nu si tot imi spunea ca inca nu , m-am tot rugat de el pana inainte cu 1 sapt sa se nasca Deni ,cand deja ma exasperase si tot nu se decise ce nume sa-i mai dea, asa ca la insistentele mele si mi-a spus ca s-a gandit la Alina si daca-mi place . Eu i-am spsu ca daca lui ii place numele de Alina si mie imi place asa ca ne-am hotarat ca o va chema Denisa - Alina .
La numele de baiat nici nu ne-am gandit sper sa am sansa data viitoare , la urmatorul copil.

sus

Denunta
godess

01.04.2009 9:19   Re: Puiului meu, cu dragoste! cap. 1  citat 

brish...Vlad e numele de familie...ai inteles?
mi-am adus aminte.."au si ele casa lor...pastaia...te-ai prins??" rad rad iubesc reclama aia...de fapt iubesc copilul cum vorbeste...
chiar ca la nume de baieti aveam in plan si Luca...
frumoase amintiri k nu le putem numi povesti..
revin,ma duc la bulucea mea k tipa...degeaba...sa ma enerveze...dar nu tine! prostit

sus

Denunta
monalicious

01.04.2009 9:51   Re: Puiului meu, cu dragoste! cap. 1  citat 

----------
godess a scris:

mi-am adus aminte.."au si ele casa lor...pastaia...te-ai prins??" rad rad iubesc reclama aia...de fapt iubesc copilul cum vorbeste...

----------

Si mie imi place ciufulitul ala brunet si peltic. Dar pe aia cu "Eu nu am sa bat niciodata covoarele. Pentru ca le doare trist!" O mai stiti? Brrrrr. Toate alea cu violenta asupra copiilor si ce invata la televizor ma impresionau.
Mie imi place tare de nenea ala cu "Da' tu, nu! Batman, Batman...". Il stiti? "Ala mare si negru de respira greu..." rad rad rad . Si alea la coniac cu echipa de muncitori " Dorele!!!" rad rad rad .

Povestea lui Lucas-Stefan mai tarziu. Ca acum ne rasfatam.

sus

Denunta
brishtara

Copii

01.04.2009 9:56     citat 

La multe lunite, pui frumos si drag! Ne bucuram de progresele tale si ne aduci zambetele pe buze...Cu dragoste, pentru Maria pui de Aditza zambet

sus

Denunta
mamiyasmi

Copii
yasmina maria: 12 ani, 6 luni
ariana georgiana: 11 ani, 4 luni

01.04.2009 10:00     citat 

FFF.FAIN SUBIECT.
Felicitari Brish pt alegere.
Scriem si noi dar mai tarziu ca acum e la mine in brate si nu pot ca vrea sa bata si ea la tastatura!!!!

sus

Denunta
adytza_84

Copii
MARIA ANDREEA: 12 ani, 6 luni
am nascut deja!

01.04.2009 10:12     citat 

Multumim mult din suflet sarut

Eu de cand am aflat ca sunt gravida am stiut ca o sa fie fetita sarut chiar daca toata lumea zicea ca fac baiat nervos
Sotul n avea pretentii ce o fi sanatos sa fie sarut
Cand am aflat ce este m am bucurat enorm sarut si sotul pentru ca zicea "fetele sunt mai apropiate da tati " scot limba
Despre nume am zis de cand am ramas ca o sa aibe un nume de sfant daca e fata Maria si daca e baiat Nicolae sarut Iar pentru al doilea nume au fost multe variante cand nu mi placea mie cand lui : Catalina Denisa Nicole (Sf Nicolae pentru ca si pe sora mea o cheama Nicoleta si pe cumnatu meu Nicolae)
Pana la urma sotul a zis Andreea ca sa avem acelasi sfant noi doua ( Sf Andrei) trag cu ochiul
Si Maria Andreea a ramas sarut
Uite ca acum a facut 6 luni si a zis si mama sarut
Ieri am fost la control are 7 450 kg si 72 cm sarut E inalta de aceea mi se pare slabuta trag cu ochiul
Va pup

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: