· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Cum ii pot asigura copilului meu necesarul de vitamine si minerale?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Cum ii pot asigura copilului meu necesarul de vitamine si minerale?     
Pikovit

13.04.2009 1:09   Doctorii va sfatuiesc  citat 

Pikovit si parinti.com va invita la o discutie on line privind necesarul de vitamine si minerale in alimentatia copilului.
La intrebarile dumneavoastra vor raspunde doi medici pediatri specializati in nutritie.

1. Dr. Vladescu Viorica Steluta,
Medic primar
Disp. Bujoreni, B-dul Timisoara nr.15, sect.6

2. Dr. Lucia Burac,
Medic primar specialitatea Pediatrie
Supraspecialitate Gastroenterologie
Doctor in stiinte medicale
Spitalul Clinic de Urgenta Copii Cluj
Clinica Pediatrie II Cluj

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

13.04.2009 9:11     citat 

De ce Pikovit? Pentru ca e cel mai cunoscut complex de vitamine sau pentru ca aveti cea mai mare incredere in acest produs?

sus

Denunta
admin

14.04.2009 12:39     citat 

Dragi parinti, doamnele doctor vor intra sa raspunda la intrebarile puse de dumneavoastra.
Puteti posta cu incredere toate intrebarile care va framanta referitoare la administrarea suplimentelor de minerale si vitamine iar dansele in limita timpului disponibil va vor raspunde punctual chiar daca timpul de asteptare va fi un pic mai lung.Va multumesc.

sus

Denunta
puiuta

Copii
daniel: 15 ani, 8 luni

14.04.2009 2:03     citat 

Buna ziua! Felicitari pentru initiativa!

O intrebare asi avea..sau mai multe. Dany mereu a fost un copil slab...acum de ex. la 5 ani are 16 kg si cam 107 cm. De un an nu i-am mai dat vitamine, dar acum dupa un tratament cu antibiotic pentru o amigdalita asi vrea sa-i dau ceva. M-am gandit si eu la Pikovit, este cel mai cunoscut si cred ca si cel mai bun, din cate am auzit. Acum intrebarea mea este...cat sa-i dau pe zi, cate zile pe luna in contextul in care Dany ia 10 zile pe luna calciu cu D3.
Va multumesc pentru raspunsuri.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 3 luni
Denis Gabriel: 10 ani

14.04.2009 2:43     citat 

de la ce varsta ar trebui sa dam vitamine copiilor?
ar trebui sa facem mai intai analize pentru a vedea daca au anumite carente?

sus

Denunta
DrLuciaBurac

14.04.2009 6:04     citat 

----------
puiuta a scris:

O intrebare asi avea..sau mai multe. Dany mereu a fost un copil slab...acum de ex. la 5 ani are 16 kg si cam 107 cm. De un an nu i-am mai dat vitamine, dar acum dupa un tratament cu antibiotic pentru o amigdalita asi vrea sa-i dau ceva. M-am gandit si eu la Pikovit, este cel mai cunoscut si cred ca si cel mai bun, din cate am auzit. Acum intrebarea mea este...cat sa-i dau pe zi, cate zile pe luna in contextul in care Dany ia 10 zile pe luna calciu cu D3.
----------

Intrucat alimentatia din perioada de iarna este mai saraca in vitamine, este potrivit ca in acest moment sa administrati un supliment de vitamine iar siropul Pikovit este o alegere foarte buna.
Doza recomandata pentru copilul dumneavoastra este de 3 x 5ml / zi, timp de 30 zile. Cura se poate relua (dupa o pauza de 20 - 30 zile) daca alimentatia copilului dumneavoastra continua sa fie deficitara, in sensul folosirii cu precadere a alimentelor indulcite artificial, a dulciurilor concentrate, a alimentelor tip fast food, a lipsei din alimentatia zilnica a legumelor si fructelor prospete. Administrarea se poate incepe dupa terminarea curei de 10 zile cu calciu si vitamina D3.

sus

Denunta
DrLuciaBurac

14.04.2009 6:20     citat 

----------
ramona79 a scris:
----------

Buna ziua.
Suplimentarea alimentatiei cu vitamine poate fi necesara inca din perioada de sugar. Administrarea vitaminelor este recomandata mai ales in cazul in care alimentatia este deficitara si dezechilibrata, in sensul preponderentei dulciurilor, a bauturilor indulcite artificial, a alimentelor tip fast food, a lipsei din alimentatia zilnica a fructelor si legumelor crude sau, in cazul in care apar alti factori care saracesc organismul de vitamine (folosirea unor medicamente, aparitia unor boli) sau in perioade cu necesar crescut de vitamine (perioada de crestere la copil, sarcina, perioade de activitate fizica intensa).
Inainte de administrarea unor suplimente de vitamine, nu este obligatorie efectuarea de analize decat in anumite cazuri, cand acest lucru va fi specificat de catre medicul curant.

sus

Denunta
puiuta

Copii
daniel: 15 ani, 8 luni

14.04.2009 7:38     citat 

----------
DrLuciaBurac a scris:
----------
puiuta a scris:

----------

Intrucat alimentatia din perioada de iarna este mai saraca in vitamine, este potrivit ca in acest moment sa administrati un supliment de vitamine iar siropul Pikovit este o alegere foarte buna.
Doza recomandata pentru copilul dumneavoastra este de 3 x 5ml / zi, timp de 30 zile. Cura se poate relua (dupa o pauza de 20 - 30 zile) daca alimentatia copilului dumneavoastra continua sa fie deficitara, in sensul folosirii cu precadere a alimentelor indulcite artificial, a dulciurilor concentrate, a alimentelor tip fast food, a lipsei din alimentatia zilnica a legumelor si fructelor prospete. Administrarea se poate incepe dupa terminarea curei de 10 zile cu calciu si vitamina D3.
----------

Va multumesc pentru raspuns. O sa-i dau si eu cu siguranta Pikovit.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 3 luni
Denis Gabriel: 10 ani

14.04.2009 8:59     citat 

va multumesc pentru raspuns zambet

sus

Denunta
goroba

14.04.2009 9:01     citat 

----------
DrLuciaBurac a scris:
----------
ramona79 a scris:
----------

Buna ziua.
Suplimentarea alimentatiei cu vitamine poate fi necesara inca din perioada de sugar. Administrarea vitaminelor este recomandata mai ales in cazul in care alimentatia este deficitara si dezechilibrata, in sensul preponderentei dulciurilor, a bauturilor indulcite artificial, a alimentelor tip fast food, a lipsei din alimentatia zilnica a fructelor si legumelor crude sau, in cazul in care apar alti factori care saracesc organismul de vitamine (folosirea unor medicamente, aparitia unor boli) sau in perioade cu necesar crescut de vitamine (perioada de crestere la copil, sarcina, perioade de activitate fizica intensa).
Inainte de administrarea unor suplimente de vitamine, nu este obligatorie efectuarea de analize decat in anumite cazuri, cand acest lucru va fi specificat de catre medicul curant.
----------

Precauţii

1 linguriţă (5 ml) Pikovit sirop conţine 3 g zahăr. De aceea, acest produs nu este recomandat diabeticilor. De asemenea, nu se administrează în caz de intoleranţă congenitală la fructoză, sindrom de malabsorbţie la glucoză-galactoză sau deficienţă de sucroză-izomaltază.

Pikovit conţine benzoat de sodiu, care poată să irite uşor tegumentele, ochii şi mucoasele. De asemenea, poate să crească incidenţa icterului la nou-născuţi. Pikovit sirop se administrează la copii sub 1 an numai la indicaţia şi sub supravegherea medicului.

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani

14.04.2009 9:09     citat 

----------
DrLuciaBurac a scris:
----------
ramona79 a scris:
----------

Buna ziua.
----------

trist trist trist
Adica in loc sa primim de la medici informatii referitoare la o nutritie sanatoasa, evitand astfel sa ajungem la dezechilibre, capatam vitamine? trist Si daca se ajunge totusi la dezechilibre, nu e mai normal sa le corectam cu variantele naturale ale vitaminelor? Fara alte chimicale?
Cat despre recomandarea de a le lua si fara analize... ce sa comentez? Ca na, daca doctorul a zis ca nu-i nevoie de analize...si carentele se vad dupa ochi... merge si-asa! ochi peste cap Noroc ca vitaminele si suplimentele au aparut la timp, inainte de a se stinge rasa umana.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 11 ani, 11 luni

15.04.2009 6:55     citat 

Iar in ceea ce priveste administrarea de vitamine fara analize, mai ales la copii sub un an, uite niste intrebari pentru doamnele doctor:

Este adevarat ca vitaminele solubile in grasimi se acumuleaza in organism si ca pot produce o gama variata de efecte adverse?
Este adevarat ca sugarii si copiii mici in general au (in mod normal) mai multa grasime per kg decat adultii?
Este adevarat ca acesti copii mici vor stoca in grasimea lor mai multe vitamine si deci sunt supusi riscurilor in proportie mai mare decat adultii?
Este adevarat ca printre vitaminele solubile in grasimi sunt vit A si vit D, care in doze prea mari pot duce la: boli cronice de ficat, boli cronice ale oaselor, decalcifiere a oaselor, calcifiere a tesuturilor moi, boli de inima si rinichi?

sus

Denunta
admin

15.04.2009 1:56     citat 

Regulile de politete, atac la persoana se respecta si in acest topic.
Mesajele ce nu au respectat acest lucru au fost sterse.
Intrebarile politicoase chiar daca incomode/ nemultumite au fost lasate.

flish a pus intrebari valide , in mod politicos desi este evident ca a fost nemultumita de raspunsurile anterioare si de aceea mesajul ei a ramas.

sus

Denunta
DrLuciaBurac

15.04.2009 8:49     citat 

----------
allamarine1979 a scris:
----------
DrLuciaBurac a scris:
----------
ramona79 a scris:
----------

Buna ziua.
----------

trist trist trist
Adica in loc sa primim de la medici informatii referitoare la o nutritie sanatoasa, evitand astfel sa ajungem la dezechilibre, capatam vitamine? trist Si daca se ajunge totusi la dezechilibre, nu e mai normal sa le corectam cu variantele naturale ale vitaminelor? Fara alte chimicale?
Cat despre recomandarea de a le lua si fara analize... ce sa comentez? Ca na, daca doctorul a zis ca nu-i nevoie de analize...si carentele se vad dupa ochi... merge si-asa! ochi peste cap Noroc ca vitaminele si suplimentele au aparut la timp, inainte de a se stinge rasa umana.
----------

Medicii va sunt alaturi cu sfaturi utile pentru a avea o viata sanatoasa (ceea ce include si o alimentatie corecta) – de exemplu, in timpul vizitelor profilactice pe care le faceti la medicul curant; in cazul in care starea de sanatate are de suferit, pe linga regimul igieno-dietetic, medicul indica si tratamentul medicamentos. Cand vorbiti despre variantele naturale ale vitaminelor inteleg ca va referiti la alimentele care contin aceste vitamine. Exista insa cazuri cand aceste alimente nu reusesc sa asigure intregul necesar dintr-o anumita vitamina, intr-un anumit moment al vietii si atunci este necesar sa adaugam suplimentele de vitamine.
De exemplu: factorul principal care duce la rahitism carential este carenta de vitamina D, iar printre factorii favorizanti se numara clima rece care reduce cantitatea de raze ultraviolete (tara noastra are o clima temperata cu perioade cu soare mai reduse), alimentatia cu lapte praf la sugar, etc. Astfel, la varsta de sugar, cand ritmul de crestere este foarte accentuat (in primul an de viata scheletul creste cu peste 20 cm), cantitatea de vitamina D nu poate fi asigurata in totalitate din alimentatie si este necesara suplimentarea cu vitamina D – se cunoaste foarte bine programul national prin care se face profilaxia rahitismului (prin medicul de familie) la toti sugarii din tara noastra, prin administrarea de vitamina D - bine cunoscutul Vigantol administrat sub forma de picaturi, sau alt preparat de vitamina D.
Medicina este o stiinta iar medicul pentru a pune un diagnostic aduna informatii din aceea ancheta (anamneza) care se face pacientului si din examinarea acestui pacient. Exista semne si simptome care orienteaza spre un diagnostic (acesta nu se pune dupa ochi) si in anumite cazuri medicul solicita efectuarea unor investigatii. Asa cum am mai spus efectuarea unor analize inaintea administrarii suplimentului de vitamine, se recomanda de catre medicul curant in anumite situatii intemeiate din punct de vedere medical.

sus

Denunta
DrLuciaBurac

15.04.2009 9:19     citat 

----------
flish a scris:
Iar in ceea ce priveste administrarea de vitamine fara analize, mai ales la copii sub un an, uite niste intrebari pentru doamnele doctor:

Este adevarat ca vitaminele solubile in grasimi se acumuleaza in organism si ca pot produce o gama variata de efecte adverse?
Este adevarat ca sugarii si copiii mici in general au (in mod normal) mai multa grasime per kg decat adultii?
Este adevarat ca acesti copii mici vor stoca in grasimea lor mai multe vitamine si deci sunt supusi riscurilor in proportie mai mare decat adultii?
Este adevarat ca printre vitaminele solubile in grasimi sunt vit A si vit D, care in doze prea mari pot duce la: boli cronice de ficat, boli cronice ale oaselor, decalcifiere a oaselor, calcifiere a tesuturilor moi, boli de inima si rinichi?
----------

Vitaminele liposolubile sunt: A,D, E. K si organismul are capacitatea, intr-adevar, de a le stoca, astfel incat exista posibilitatea ca, in cazul folosirii dozelor mari, neadecvate pentru varsta, sa apara fenomene de intoxicatie cu aceste vitamine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: