· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Cum ii pot asigura copilului meu necesarul de vitamine si minerale?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Cum ii pot asigura copilului meu necesarul de vitamine si minerale?     
DrVioricaVladescu

05.05.2009 9:06   Re: vitamina D  citat 

----------
nefertiri a scris:
Buna ziua.
Legat de vitamine: dupa 8 ani ar trebui sa ii dau lui stefan numai 2 luni vitamina D3. cantitatea de vitamina se calculeaza dupa kg sau dupa analize?
Multumesc

----------

Buna ziua,
puteti administra vitamina D3 si dupa varsta de8 ani, desigur, indicatia administrarii unei vitamine, ca si doza pe kg/corp sint determinate de carentele pe care corpul le manifesta, Carentele sint evidentiate si de analizele sanguine( determinari de calciu, fosfor, etc,) dar si de starea generala a copilului, precum :oboseala, somnolenta.inapetenta etc.Foarte importante de asemenea, in stabilirea unei indicatii de tratament cu vitamine(din gama D) sint semnele clinice, aspectul general al copilului, examenul clinic , adica, ceea ce observa medicul cu prilejul consultatiei si anume,scadere in greutate, paloare, torace evazat, picioare in acolada,etc Aceste semne clinice il conduc pe medic la o suspiciune de diagnostic, motiv pentru care solicita teste sanguine si doar dupa aceea, se poate elabora un diagnostic si , in urma acestuia se face sau nu prescriptia de vitamine.Consultatiile pe care noi le oferim aici, pe internet, sint ,desigur, foarte virtuale....Noi nu avem prilejul de a vedea copilul (de a-l consulta) si nici dumneavoastra nu ne puteti oferi toate informatiile despre istoricul copilului, asa cum se intampla intr-o consultatie normala.De aceea indicatia de a recomanda sau nu vitamine ,se poate sa nu fie intotdeauna foarte obiectiva....Ne trebuie macar 10 minute ,pentru a sta de vorba in direct (despre copil)si alte 10 minute macar, pentru a-l consulta.In ceea ce priveste indicatia de a da sau nu vitamine copiilor, parerile sint foarte diferite(intre medici)fiecare prescrie sau nu,in primul rand in functie de experienta personala legata de un anume produs vitaminic si apoi in functie de ceea ce spun tratatele clasice de pediatrie, medicina este o profesie care tine strict de natura umana( care este intotdeauna spontana si aleatorie) nu este o stiinta exacta precum matematica. Eu va astept pe site cu ceva date despre istoricul copilului. greutate la nastere, curba ponderala, greutate si inaltime actuala,patologia in istoric a copilului, vitaminizari D anterioare, simptome actuale, dar si cu cateva analize de laborator, calcemie, fosfatemie, fosfataza alcalina, hemoleucograma. Ce probleme acuza copilul? Nu mananca?este palid? ati mers la mare pana acum? astept sa-mi scrieti in curand, ceea ce considerati,
va doresc o seara buna!

sus

Denunta
DrVioricaVladescu

05.05.2009 9:38     citat 

----------
admin a scris:
----------
PrettyMummy a scris:
Baietelul meu Iancu are 2 anisori si nu mananca mai nimic. Cel mai mult detesta laptele, apoi carnea, legumele si abia mananca cateva fructe. Singurul fruct pe care il consuma cu placere sunt portocalele si poate bea 1 litru de fresh pe zi. Sunt disperata de aceasta inapetenta, iar medicul pediatru mi-a spus ca alta solutie nu avem decat sa-l hranim “sintetic”. Intrebarea mea este pe ce perioada in decursul unui an pot sa adiministrez vitaminele Pikovit ? Au acestea ca efect cresterea apetentei ? Multumesc frumos!
----------

----------

Dar pana acum a mancat bine Iancu? Greutatea este normala?Vreti sa-mi povestiti cate ceva despre istoricul lui, greutate,lungime la nastere, curba ponderala, greutate si inaltime actuala, afectiuni in trecut, viroze intercurente, analize efectuate, tot ce puteti,eventual, va rog sa-mi spuneti.Ati mai avut probleme cu inapetenta pana acum sau este prima data cand va confruntati cu ea?A mancat lapte in perioada de sugar,desigur, dar,pana la ce varsta a primit laptele?Cum ati facut diversificarea?puteti sa-mi dati mai multe detalii despre aceasta ? cand si la ce varsta ati introdus fiecare aliment in parte? le primea bine? laptele, carnea , legumele, inainte? cand a incetat sa mai primeasca aceste alimente? ati facut analize de laborator? hemoleucograma,(cu formula completa) VSH, calcemie, fosfatemie, magneziemie, exudat faringian, proteina c reactiva, fibrin ogen, coprocultura, coproparazitar, urocultura. Pot sa va rog sa le repetati?, eventual coproparazitarul de mai multe ori, pentru ca exista paraziti care se evidentiaza foarte greu la analiza.Poate lua eventual Pikovit pana vin rezultatele de laborator, stimuleaza apetitul, la fel si ceaiul de catina indulcit cu putina miere de albine naturala sau siropul de catina, puneti eventual si putin bitter suedez romanesc, 1 ml la fiecare cana,se poate pune bitter sudez foarte putin si in sucul de portocale care lui ii place atat de mult.Eu personal nu prea cred in alimentatia sintetica...ci doar in cea ecologica, dar nu-mi permit sa comentez parerea unui coleg... va astept pe site cu rezutatele analizelor si apoi vedem, va rog sa ganditi pozitiv, orice problema are si o solutie!!! iar solutia va aparea cu siguranta!

sus

Denunta
Gawain

06.05.2009 8:10     citat 

----------
ElenutzaDragutza a scris:
Am un baietel de 3 ani, pe nume Iliuta, absolut normal atat ponderal cat si ca apetit alimentar. Totusi cred ca doar alimentatia, cateodata saraca in anume vitamine – mai ales prin fierberea legumelor,sau prin sezonalitatea altora, laptele de vaca degresat sau necalitativ in timpul iernii – nu acopera necesarul de vitamine zilnic. Cred sincer ca ar trebui sa fac cate o cura din cand in cand de vitamine, dar nu stiu cand si cum sa le administrez ! Am mare nevoie de sfatul dvs si mai ales sa-mi spuneti sau descrieti care sunt aspectele fizice (exterioare) ale unui copil cu carente vitaminice. Va multumesc si astept cu mare interes raspunsul dvs
----------

sus

Denunta
DrVioricaVladescu

06.05.2009 3:09     citat 

----------
Gawain a scris:
----------
ElenutzaDragutza a scris:
Am un baietel de 3 ani, pe nume Iliuta, absolut normal atat ponderal cat si ca apetit alimentar. Totusi cred ca doar alimentatia, cateodata saraca in anume vitamine – mai ales prin fierberea legumelor,sau prin sezonalitatea altora, laptele de vaca degresat sau necalitativ in timpul iernii – nu acopera necesarul de vitamine zilnic. Cred sincer ca ar trebui sa fac cate o cura din cand in cand de vitamine, dar nu stiu cand si cum sa le administrez ! Am mare nevoie de sfatul dvs si mai ales sa-mi spuneti sau descrieti care sunt aspectele fizice (exterioare) ale unui copil cu carente vitaminice. Va multumesc si astept cu mare interes raspunsul dvs
----------

----------

Buna ziua Doamna Elena,
semnele fizice ale carentelor vitaminice sint multiple si specifice fiecarei vitamine in parte,lipsa anumitor vitamine poate determina chiar boli specifice, (gen rahitism,etc)mentionez cateva simptome generale, de genul, inapetenta, scadere in greutate, paloare, piele uscata, torace evazat, astenie, fatigabilitate, nervozitate etc Eu personal nu prescriu vitamine pe timp de vara la copiii normoponderali si cu apetit normal, recomand alimentatie ecologica(foarte greu in conditiile actuale...) legume fructe crude, iaurt natural(facut in casa), oua proaspete, carne de pui(de curte) lapte de vaca proaspat(fiert),daca aveti un furnizor din mediul rural, cunoscut bine si verificat. Se poate recomanda un complex multivitaminic gen Pikovit, in perioadele virozelor respiratorii intercurente(racelile obisnuite) pentru stimularea imunitatii, asociat cu echinaceea 3*2ml/zi, pe toata perioada virozei plus 5 zile dupa, eventual, pentru siguranta si linistea dumneavoastra, pe timpul toamnei si al iernii, 3*3 ml complex polivitaminic 5 zile pe luna si produs imunostimulator naturist( ex echinaceea 10 zile/luna)Daca cumva constatati o crestere a apetitului sau o crestere in greutate mai mare decat normalul varstei, intrerupeti tratamentul si contactati medicul curant!
va doresc o zi buna!

sus

Denunta
PrettyMummy

06.05.2009 3:46   alimentatie  citat 

Dna doctor, va multumesc pentru rapsuns.

Iancu s-a nascut prin cezariana, si a luat nota 10 la nastere. Greutate:3.5 kg, lungime 54 cm.
Pana la varsta de 2 luni a mancat extraordinar de bine, alimentatie naturala.
Apoi brusc, probabil cu aparitia colicilor, alte explicatii nu am avut a inceput sa nu mai manace suficient. Am crezut ca laptele meu are ceva, si am incercat pe rand, cate putin, mai multe fornule de lapte praf: Milupa, Nan, Humana. Cu nici o formula nu s-a inteles asa ca am ramas tot pe alimentatie naturala pana la 6-7 luni.
Diversificarea a inceput devreme, datorita faptului ca nu se hranea suficient (la varsta de 3 luni lua la o masa 90-100 ml de lapte !), cu fructe: suc de fructe dat de la cateva picaturi pana la cateva lingurite pana la aprox 50 ml suc la gustarea de dimineata dupa care completare lapte. La 4 luni deja manca mar ras cu cereale, si pana la 6-7 luni NU a mai acceptat nimic – nici zeama de legume, nici alte fructe.
La varsta de 6-7 luni a mancat direct piure de legume si iaurt pe care l-a acceptat binisor. La 8 luni a primit ou, dupa care nu prea era topit. Laptele a devenit formula – Milupa – si la masa de dimineata cu mari chinuri manca 100-120 ml. Carnea a aparut si ea pe la 7 luni, pasata, fiarta separat de legume, dar inserata in piure-ul cu legume. Ca si fruct incepuse sa accepte banana si marul mergea inainte. Sa zicem ca pana la 1 an a mers destul de normal alimentatia continand: ou de 2 ori/saptamana, carne de pui fiarta + legume zilnic, mar sau banana zilnic, lapte zilnic in cantitate de max 500 ml pe zi. La varsta de 1 an avea 9 kg.
La varsta de 1 an a apartut ceva ciudata – copilul a inceput sa fie incercanat, obosea destul de repede, si i-a pierit si putinul apetit pe care il avea. Laptele a disparut aproape total din alimentatie si a fost inlocuit de sucul de portocale. Biscuiti si mar accepta, cremwurstii i-a descoperit si ii placeau foarte mult, iar iaurtul Danonino il consuma zilnic.
Am facut analize de coprocultura la Municipal si a iesit giardia + analizele de sange si avea o anemie – hemoglobina 9, sideremia la jumate fata de valoarea normala. A inceput tratament cu fier cca 40 picaturi pe o perioada de aproape 6 luni, pana hemoglobina a ajuns la 11-12. Pentru giardia a urmat un tratament recomandat de un homeopat foarte bun cu hepatobil 10 picaturi, pentru ca fiind foarte mic nu putea sa primeasca zentel sau alt deparazitar puternic.

Am refacut analiza de giardia atunci dupa tratament dar nu a mai aparut nimic...
Astazi tabloul arata la fel, copilul nu este inebunit dupa mancare si este subponderal...Va rgo spuneti-mi cum am putea sa scapam de paraziti dar cu un remediu natural – si NU cu zentel sau alte toxine.
Inteleg ca imi recomandati sa repet toate analizele cat de repede, intre timp putand sa administrez vitamine.

Multumesc si astept cu nerabdare raspunsul Dvs.

sus

Denunta
DrVioricaVladescu

06.05.2009 7:16   Re: alimentatie  citat 

----------
PrettyMummy a scris:
Dna doctor, va multumesc pentru rapsuns.

Iancu s-a nascut prin cezariana, si a luat nota 10 la nastere. Greutate:3.5 kg, lungime 54 cm.
Pana la varsta de 2 luni a mancat extraordinar de bine, alimentatie naturala.
Apoi brusc, probabil cu aparitia colicilor, alte explicatii nu am avut a inceput sa nu mai manace suficient. Am crezut ca laptele meu are ceva, si am incercat pe rand, cate putin, mai multe fornule de lapte praf: Milupa, Nan, Humana. Cu nici o formula nu s-a inteles asa ca am ramas tot pe alimentatie naturala pana la 6-7 luni.
Diversificarea a inceput devreme, datorita faptului ca nu se hranea suficient (la varsta de 3 luni lua la o masa 90-100 ml de lapte !), cu fructe: suc de fructe dat de la cateva picaturi pana la cateva lingurite pana la aprox 50 ml suc la gustarea de dimineata dupa care completare lapte. La 4 luni deja manca mar ras cu cereale, si pana la 6-7 luni NU a mai acceptat nimic – nici zeama de legume, nici alte fructe.
La varsta de 6-7 luni a mancat direct piure de legume si iaurt pe care l-a acceptat binisor. La 8 luni a primit ou, dupa care nu prea era topit. Laptele a devenit formula – Milupa – si la masa de dimineata cu mari chinuri manca 100-120 ml. Carnea a aparut si ea pe la 7 luni, pasata, fiarta separat de legume, dar inserata in piure-ul cu legume. Ca si fruct incepuse sa accepte banana si marul mergea inainte. Sa zicem ca pana la 1 an a mers destul de normal alimentatia continand: ou de 2 ori/saptamana, carne de pui fiarta + legume zilnic, mar sau banana zilnic, lapte zilnic in cantitate de max 500 ml pe zi. La varsta de 1 an avea 9 kg.
La varsta de 1 an a apartut ceva ciudata – copilul a inceput sa fie incercanat, obosea destul de repede, si i-a pierit si putinul apetit pe care il avea. Laptele a disparut aproape total din alimentatie si a fost inlocuit de sucul de portocale. Biscuiti si mar accepta, cremwurstii i-a descoperit si ii placeau foarte mult, iar iaurtul Danonino il consuma zilnic.
Am facut analize de coprocultura la Municipal si a iesit giardia + analizele de sange si avea o anemie – hemoglobina 9, sideremia la jumate fata de valoarea normala. A inceput tratament cu fier cca 40 picaturi pe o perioada de aproape 6 luni, pana hemoglobina a ajuns la 11-12. Pentru giardia a urmat un tratament recomandat de un homeopat foarte bun cu hepatobil 10 picaturi, pentru ca fiind foarte mic nu putea sa primeasca zentel sau alt deparazitar puternic.

Am refacut analiza de giardia atunci dupa tratament dar nu a mai aparut nimic...
Astazi tabloul arata la fel, copilul nu este inebunit dupa mancare si este subponderal...Va rgo spuneti-mi cum am putea sa scapam de paraziti dar cu un remediu natural – si NU cu zentel sau alte toxine.
Inteleg ca imi recomandati sa repet toate analizele cat de repede, intre timp putand sa administrez vitamine.

Multumesc si astept cu nerabdare raspunsul Dvs.
----------

In primul rand trebuie sa va spun ca ceea facem noi aici este mai mult un fel de consultantza medicala, orientativa si destul de ...relativa...este departe de ceea ce inseamna o consultatie medicala in fapt, deci si prescriptiile pe care eu le fac, in urma acestui gen de "consultatie" pot sa nu fie foarte obiective.Pe de alta parte, mi-ar face placere sa ma fac utila si sa reusim sa il ajutam intr-un fel pe Iancu. Iata ce schema va propun eu: mergeti la Plafar si luati produsele Giardinocid si Giardinofug, 15 zile primul produs, pauza 10 zile si apoi 15 zile ultimul produs,Pikovit 3*3 ml/zi, Septilin(produs de firma Hymalaya) 1 lingurita dimineata si o lingurita seara, ceai de catina indulcit cu miere sau sirop de catina, 3-4 cescutze pe zi, la fiecare cescutza 2 ml de bitter suedez(este o tinctura din vreo13 plante, extras alcoolizat, dar 1-2 ml in ceai sau sirop pe termen scurt nu are efecte nocive) si Brontisori(firma Wallmark) 1 pe zi.Efectele nu apar imediat, ci mai lent, in mai multe zile, uneori saptamani. Medicamentele naturiste sint eficiente dar actiunea lor este mai lenta(intra mai greu in actiune) totusi putem incerca si aceasta varianta.Cititi va rog pe site-ul Formulei As despre proprietatile antiparazitare ale propolisului , e foarte interesant ce veti afla.!Pe de alta parte... nu sint foarte sigura ca este vorba despre o parazitoza...(desi ca giardiile sint atat de pacatoase si de ascunse...incat si la al10-lea examen coproparazitar succesiv le poti vedea in sfarsit)mai pot fi si alte cauze in spatele unei inapetente(nu ma gandesc nicidecum la ceva grav!) ci mai degraba la un consult gastroenterologic sau alergologic cu investigatii de specialitate! Sinteti din Bucuresti, da? putem atunci sa incercam si o varianta complementara, daca totusi vreti un tratament naturist, o consultatie homeopata! Langa Spitalul Panduri, pe Soseaua Panduri nr22(nu sint foarte sigura de numar) s-a deschis de cateva luni INMCA(Institutul National de medicina complementara si alternativa) acolo sint medici homeopati care dau consultatii gratuite pe baza trimiterii de la medicul de familie(complet gratuit), solicitati pur si simplu un bilet de trimitere catre homeopatie si,incercam si varianta aceasta. Astept sa-mi spuneti in cateva saptamani ce rezultate ati avut! Sanatate multa va doresc dumneavoastra si lui Iancu si, mai ales...Pofta buna la masa!!!

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 11 ani, 8 luni
print 2: 5 ani, 8 luni
am nascut deja!

10.05.2009 2:21     citat 

buna ziua!!!
as dori sa va intreb cat timp sa mai dau copilului vit D3? el are 1 an si 5 luni si pana acum i-am dat zilnic cate 2 pic pe zi!!! oare daca s-a intamplat sa curga si 3 picaturi e ceva grav? intreb pentru ca mi s-a intamplat sa scap si a treia picatura, dar a doua zi i-am dat iar 2 picaturi, deci nu am considerat ca trebuie sa-i reduc picaturile, daca ieri a luat cu una in plus!!! procedez corect?
si inca o intrebare: care este varsta recomandata pentru un set de analize la copii?
va multumesc!

sus

Denunta
DrLuciaBurac

11.05.2009 2:56     citat 

----------
marle a scris:
buna ziua!!!
as dori sa va intreb cat timp sa mai dau copilului vit D3? el are 1 an si 5 luni si pana acum i-am dat zilnic cate 2 pic pe zi!!! oare daca s-a intamplat sa curga si 3 picaturi e ceva grav? intreb pentru ca mi s-a intamplat sa scap si a treia picatura, dar a doua zi i-am dat iar 2 picaturi, deci nu am considerat ca trebuie sa-i reduc picaturile, daca ieri a luat cu una in plus!!! procedez corect?
si inca o intrebare: care este varsta recomandata pentru un set de analize la copii?
va multumesc!
----------

Profilaxia rahitismului cu vitamina D, la sugari, se face incepand cu a 2-a saptamana dupa nastere si dureaza 12-18 luni, astfel incat dumneavoastra va apropiati de limita maxima (recomandata la noi in tara) ca si durata in timp - de acum va puteti opri oricand, (pina implineste varsta de 1 an si 6 luni), mai ales ca urmeaza anotimpul cald si insorit. In general, nu se intampla nimic daca doar sporadic ati administrat 3 picaturi si copilul nu a avut pina acum nici un fel de manifestari care sa va atraga atentia (de ex. greutate stationara sau scadere in greutate, lipsa poftei de mancare, sete, varsaturi, constipatie, agitatie, iritabilitate, insomnie, poliurie = urineaza in cantitate mare, sete, etc; aceste semne atrag atentia si necesita prezentarea la medic pentru inlaturarea altor cauze). Tocmai pentru a evita administrarea, din greseala, a mai multor picaturi de vitamina D se recomanda ca administrarea sa nu se faca direct in gurita copilului (riscam sa scapam mai multe picaturi) ci sa se faca intr-o lingurita cu ceai, astfel incat daca am gresit dozajul sa aruncam continutul linguritei si sa dozam din nou.
Nu exista stipulat nicaieri o varsta recomandata pentru a face analize unui copil. Analizele se fac, in general, in momentul in care exista semne de boala (si medicul considera necesar acest lucru) sau se recomanda la anumite intervale de timp pentru cei cu boli cronice pentru monitorizarea evolutiei bolii si a efectelor tratamentului. Pentru cei care nu sunt cunoscuti cu o anumita boala, (sunt cunoscuti ca si sanatosi) analizele de "rutina" pot fi facute o data pe an.

sus

Denunta
marle

Copii
printisorul nostru: 11 ani, 8 luni
print 2: 5 ani, 8 luni
am nascut deja!

12.05.2009 9:56     citat 

va multumesc frumos pentru raspuns!!!!

sus

Denunta
laura01

14.05.2009 12:45     citat 

Fetita mea de 2 ani si jumatate are in jur de 11,5 kg. De mica a fost foarte mofturoasa la mancare iar in urma analizelor pe care i le-am tot facut si care au iesit bune concluzia a fost ca-mi seamana (si eu am fost la fel de "mancacioasa" si acum sunt la fel) iar medicul pediatru m-a sfatuit sa nu-i dau vitamine deoarece sta bine la acest capitol. Eu totusi ii dau Pikovit si am observat ca in timpul administrarii mananca ceva mai bine. Intrebarea mea este cat timp pot sa-il dau si daca imi puteti recomanda ceva naturist pentru pofta de mancare. As dori sa va intreb ce anume i-as putea da preventiv contra viermilor intestinali(naturist binenteles) cu toate ca la examenul parazitologic nu i-a iesit nimic si valoarea enzimelor e f buna.
Si mai am o intrebare de fapt cea mai importanta. Acum 1 luna fetita mea a ajuns la sticluta cu calciu si vitamina D si a reusit sa bea din ea aproape jumatate din continut.E grav? Nu apucasem sa_i dau decat 2 lingurite inainte si binenteles ca dupa ce a baut din ea nu i-am mai dat . As dori sa stiu ce urmari si cat de grav e acest lucru. ...ma gandesc ca totusi fiind vorba de vitamine sa nu fie probleme . Astept raspuns. Va multumesc

sus

Denunta
DrLuciaBurac

14.05.2009 3:28     citat 

----------
laura01 a scris:
Fetita mea de 2 ani si jumatate are in jur de 11,5 kg. De mica a fost foarte mofturoasa la mancare iar in urma analizelor pe care i le-am tot facut si care au iesit bune concluzia a fost ca-mi seamana (si eu am fost la fel de "mancacioasa" si acum sunt la fel) iar medicul pediatru m-a sfatuit sa nu-i dau vitamine deoarece sta bine la acest capitol. Eu totusi ii dau Pikovit si am observat ca in timpul administrarii mananca ceva mai bine. Intrebarea mea este cat timp pot sa-il dau si daca imi puteti recomanda ceva naturist pentru pofta de mancare. As dori sa va intreb ce anume i-as putea da preventiv contra viermilor intestinali(naturist binenteles) cu toate ca la examenul parazitologic nu i-a iesit nimic si valoarea enzimelor e f buna.
Si mai am o intrebare de fapt cea mai importanta. Acum 1 luna fetita mea a ajuns la sticluta cu calciu si vitamina D si a reusit sa bea din ea aproape jumatate din continut.E grav? Nu apucasem sa_i dau decat 2 lingurite inainte si binenteles ca dupa ce a baut din ea nu i-am mai dat .
As dori sa stiu ce urmari si cat de grav e acest lucru. ...ma gandesc ca totusi fiind vorba de vitamine sa nu fie probleme . Astept raspuns. Va multumesc
----------

Stimata Doamna,
Incerc sa va raspund cat mai la obiect, pe probleme, in speranta de a va fi de folos:
1. intr-adevar fetita este la limita inferioara a normalului cu greutatea. Aprecierea cea mai corecta a greutatii se face raportat la inaltime - de aceea as avea nevoie de inaltimea fetitei, pentru un calcul mai exact.
2. depinde ce analize ati efectuat pentru cresterea in greutate deficitara. Unele din analizele uzuale pot fi normale, dar, de exemplu, pentru a exclude un sindrom de malabsorbtie este nevoie de niste analize specifice, care nu se fac de rutina. Poate ar fi necesar ca medicul dumneavoastra de familie sa va dea un bilet de trimitere catre medicul specialist pediatru pentru a fi convinsa ca ati eliminat cele mai serioase cauze de crestere deficitara in greutate.
3. Pikovitul este foarte bun ca si preparat. Problema este, daca nu-i mai administrati si alt preparat cu vitamine concomitent - ati pomenit de sirop de Calciu + vitamina D - din care se pare ca fetita a primit , dintr-o greseala, o cantitate mai mare. Poate ca din acest punct de vedere ar fi bine sa mai temporizati administrarea Pikovitului (a oricarui produs de viatmine), mai ales daca medicul de familie nu a decelat semne de carente vitaminice.
4. In ceea ce priveste doza de sirop de calciu + vitamina D administrata - nu stiu despre ce preparat este vorba, ca sa pot aprecia doza. Avind in vedere preferinta dumneavoastra pentru produsele naturale, posibil sa fi folosit produsul Cal D3 natural - sirop de 100 ml, care contine, pe 5 ml: 400 U vitamina D si 50 mg calciu, astfel incat, daca a inghitit jumatate de flacon, adica 50 ml rezulta o cantitate de 4000 U vitamina D si 500 mg calciu. Cantitatea de vitamina D astfel rezultata este o cantitate care este folosita in tratamentul rahitismului carential cand se administreaza zilnic, o perioada cuprinsa intre 3 si 6 saptamini. Intrucat dumneavoastra nu ati mai repetat aceasta administrare, teoretic (si sub rezerva ca preparatul pe care l-ati folosit are concentratiile de calciu si vitamina D asemanatoare cu cele mentionate de mine) nu ar trebui sa apara probleme grave, pentru ca exista o larga variabilitate individuala a necesitatilor de vitamina D. Ceea ce poate apare este intoxicatia cu vitamina D, in care pot apare urmatoarele simptome: paloare, curba ponderala stationara sau in scadere, lipsa poftei de mancare, varsaturi, constipatie, agitatie, iritabilitate, somnolenta, eliminarea de urina in cantitate mare, ingestia de cantitati mai mari de lichide. In acest caz , medicul in urma examinarii copilului si cu ajutorul unor analize, poate determina daca este vorba despre acest lucru.
5. Ca preparat natural pentru pofta de mancare, la aceasta varsta, va pot recomanda siropul de Liv 52, care este folosit (nu numai ca hepatoprotector) ci si in lipsa poftei de mancare, pentru ca imbunatateste apetitul, digestia, absorbtia si asimilarea alimentelor. Doza pentru varsta este de 2 x 5 ml/zi - se poate face cura de 30 zile.
6. pentru viermii intestinali nu se administreaza nimic preventiv - preparatele medicamentoase se administreaza doar ca si tratament al acestor parazitoze (deci nu in scop profilactic). Dupa administrarea acestor medicamente reinfestarea este posibila din nou, in orice moment - adica nu inseamna ca daca s-au administrat aceste medicamente, copilul este ferit in permanenta de a mai avea viermisori. Ne putem feri insa de aceste probleme prin spalarea frecventa pe miini, cu apa si sapun si mai ales inainte de alimentatie, prin spalarea atenta a legumelor, fructelor si zarzavaturilor consumate in stare cruda, prin evitarea consumului de apa din surse nepotabile, prin urmarirea copilului pentru a nu-si introduce miinile murdare sau alte obiecte murdare in gura, etc.

sus

Denunta
admin

21.05.2009 12:39     citat 

Desi campania s-a incheiat doamnele doctor vor mai raspunde pe acest topic pana pe data de 31 mai.

sus

Denunta
PrettyMummy

26.05.2009 10:37   varsta de la care ar trebui administrate vitaminele la copii  citat 

Doamna Doctor, va multumesc mult pentru raspuns. Vom incerca sa urmam toate indicatiile.

Mai am o intrebare, si anume:
1. Care este varsta de la care mamele ar trebui sa inceapa administrarea de vitamine la copii?

Daca mamele ar administra din timp vitamine copiilor, poate ar evita unele probleme care risca sa apara pe parcurs.

Va multumesc inca odata. Numai bine!!!!

sus

Denunta
DrVioricaVladescu

29.05.2009 12:34   Re: varsta de la care ar trebui administrate vitaminele la c  citat 

----------
PrettyMummy a scris:
Doamna Doctor, va multumesc mult pentru raspuns. Vom incerca sa urmam toate indicatiile.

Mai am o intrebare, si anume:
1. Care este varsta de la care mamele ar trebui sa inceapa administrarea de vitamine la copii?

Daca mamele ar administra din timp vitamine copiilor, poate ar evita unele probleme care risca sa apara pe parcurs.

Va multumesc inca odata. Numai bine!!!!
----------

Nu exista o varsta standard a administrarii complexelor polivitaminice, ele pot fi administrate de la varstele cele mai mici si pana la adanci bartanete, in functie de indicatiile medicale,(examen obiectiv, indicatii paraclinice-concluzii de laborator- boli asociate, viroze respiratorii, boli cronice cu dificultati in alimentatie si diversificare, etc)Eu personal prescriu complexe polivitaminice in bolile respiratorii la debut sau in perioada de stare, mai ales daca sint insotite de anorexie, la elevi si studenti in perioadele de studiu intens, stress si examene, in bolile cronice cu dificultati de alimentare sau carente diverse, la batrani si tarati, etc , in toate aceste cazuri complexele polivitaminice sint foarte eficiente.

sus

Denunta
mamae

07.07.2009 3:50     citat 

va multumesc pentru vastele detalii pe acre le dati in acest forum.eu chiar am citit cu mare interes tot ce s-a scris aici,sunt direct interesata pt ca nici fata mea nu mananca mai nimic.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: