· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Ficatel de pui
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Ficatel de pui     
AdinaA

Copii
Matei: 19 ani, 3 luni
Maria Romana: 14 ani, 7 luni
Mircea Victor: 10 ani, 9 luni

24.10.2003 10:27   Ficatel de pui  citat 

Fetelor,
Spuneti-mi si mie cit de des sa-i dau copilului meu de 3,5 ani ficatel de pui. Ii place foarte mult si ar minca si 2 portii deodata. Dar nu cred ca e sanatos sa-i dau prea mult si prea des. Eu ziceam ca cam la 2-3 saptamini o data e OK.
Voi ce parere aveti? E prea des, e prea rar?

sus

Denunta
eapopescu

25.10.2003 12:53     citat 

Eu cred ca n-are nimic daca mananca de 1-2 ori pe saptamana cate 2-3 ficatei. Eu ii dau baietelului meu de un an cam o data pe saptamana dar nu-i prea place gustul. Tu ii dai ficatelul fiert sau prajit (cred ca cel mai bine la gratar sau la cuptor)?

sus

Denunta
ttcrissy

25.10.2003 8:57     citat 

Eu am citit ca poti da ficatel fiert de pui de la 7 luni o data pe saptamana. Deci banuiesc ca pe masura ce creste poti da mai des, mai ales daca il pregatesti fiert sau pe gratar/cuptor. E foarte bogat in fier, iar rau nu am auzit sa faca.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 17 ani, 7 luni
Adelina: 9 ani, 4 luni

25.10.2003 11:51     citat 

daca tot suntem la subiectul asta... sa-ti dau o reteta... tii ficateii in lapte (ii fragezeste)... pe urma ii pui intr-un capac de cratita, pui cateva bucatele de unt deasupra si ii bagi la cuptor... nu ii sarezi, ca se intaresc... sub capac pui un vas cu apa... stii cum mananca fi-mea?

sus

Denunta
SMOKY

26.10.2003 1:54     citat 

..au ii fac citiva ficati..nu stiu citi vin intr-o cutie...ii inabusesc in apa...cind sint gata pun sare...apoi ii impart in 3-4 cutii...fac piure...si pun in fiecare cutie. pun putin unt deasupra..si ii bag la congelator..ii dau o data la 2 zile...eu cred ca poti sa-i dai tot timpul..dar nu cred ca cineva o sa de la bb in fiecare zi..ca se satura...pt ca sint la munca eu gatesc duminica variat..si pun in containere de plastic si le bag la congelator..si in fiecare zi bunica ii da la prinz o cutiuta de mincarica..e ca proaspata..dar nu tin la congelator mincarea mai mult de o sapt ....

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 18 ani, 2 luni

26.10.2003 10:41     citat 

La 2-3 saptamani mie mi se pare rar.Am cautat si eu dar n-am gasit sa scrie undeva cat poti da si la ce interval, dar baiatul este destul de mare, tinand cont ca de cand se introduc oul si carnea si la bebelusi o zi se da carne si una ou, nu cred ca are ceva daca-i dai la doua zile, preparat in diverse feluri.Eu as vrea sa-i placa si fiica-mi, dar imi zice ca se ineaca cu el, ca-i amar si-l refuza.O sa incerc reteta lui Anne-Marie, poate am succes...

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

26.10.2003 1:37     citat 

Fiica-mea mananca ficatei de pui doar cu piure. Ii pasez cu furculita ficateii si amestec cu piure, dar piureul il fac mai moale, altfel nu ii place. Oricum, avea o perioada cand manca la doua zile, acum mai face nazuri, dar mananc eu si pentru ea, ca eu sun fan rad ficatei de pui.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 6 luni

26.10.2003 4:02     citat 

muztu, si cum faci sa gasesti ficatei in belgia? in carrefour-ul din orasul meu se gaseau doar uneori si doar intr-un colt uitat, la 'abats' , un fel de resturi pe care belgienii le cumpara pentru animale...
si eu maninc cu placere si-i dau si lui snoopi, dar nu prea des - pe unde traim noi acum sint la fel de la mare pret ca si-n ro. dar in europa de vest stiu ca ficateii trec ca un aliment pentru animale, pentru excentrici si pentru cei mai saraci. copiilor nu li se dau, in tot cazul, din cauza continutului sporit de colesterol si toxine.

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

26.10.2003 4:55     citat 

----------
zizee a scris:
muztu, si cum faci sa gasesti ficatei in belgia? in carrefour-ul din orasul meu se gaseau doar uneori si doar intr-un colt uitat, la 'abats' , un fel de resturi pe care belgienii le cumpara pentru animale...
si eu maninc cu placere si-i dau si lui snoopi, dar nu prea des - pe unde traim noi acum sint la fel de la mare pret ca si-n ro. dar in europa de vest stiu ca ficateii trec ca un aliment pentru animale, pentru excentrici si pentru cei mai saraci. copiilor nu li se dau, in tot cazul, din cauza continutului sporit de colesterol si toxine.
----------

Zizee, in mare parte cred ca ai dreptate. trag cu ochiul Cand am aterzizat in Belgia, vreo jumate de an, poate si mai mult am renuntat la ficatei din cauza ca nu gaseam si unde gaseam, Carrefour sau GB, aratau cam nasol si mi se pareau cam ieftini. surprins Dar intr-o zi am mancat la o familie de romani si mi s-a deschis apetitul. Asa am aflat ca se gasesc la un Delhaize si ca arata foarte bine. Si de atunci cumpar cam o data pe luna o cutiuta de 250 de grame de ficatei. Si e adevarat ca nu gasesti tot timpul si ca multi o cumpara pentru animalele lor, dar sunt sigura ca fac lucrul asta ca nu stiu cat de buni sunt. scot limba trag cu ochiul si nici cum sa ii gateasca. surprins Daca i-as invita la o mancarica de ficatei, cu usturoi si mamaliguta sunt sigura ca s-ar linge pe "labute" si ar mai cere o portie. rad

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 16 ani, 11 luni

27.10.2003 8:28     citat 

Adina, da' de ce sa nu fie buni? Ca ei contin fier si alte vitamine si e bine ca ii place. Si Lexi mananca de sparge ficatei preparati in orice mod.
Eu nu cred ca ar dauna in vreun fel....

sus

Denunta
meli

Copii
cezara: 17 ani, 10 luni
am nascut deja!

27.10.2003 9:29     citat 

Va varsta asta nu cred ca-i mult sa-i dai de 2 ori pe saptamana. Fetita mea nici nu vrea sa guste oricat m-am chinuit sa-i prepar. Dar stiu ca pediatrul ne recomandase de la 7 luni: o zi carne,o zi galbenus de ou , o zi ficat.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 6 luni

27.10.2003 10:15     citat 

----------
muztu a scris:
Daca i-as invita la o mancarica de ficatei, cu usturoi si mamaliguta sunt sigura ca s-ar linge pe "labute" si ar mai cere o portie. rad
----------

muztu, io o iau ca pe-o promisiune si pina una alta astept reteta! rad

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 17 ani, 6 luni

27.10.2003 10:21     citat 

Dianei ii dau daca am si gatesc si de doua ori pe saptamana, cea mai buna reteta este cea data de Anne-Marie si ies super!!!!

sus

Denunta
meli

Copii
cezara: 17 ani, 10 luni
am nascut deja!

28.10.2003 10:57     citat 

Hai sa va spun si eu o reteta teribila de ficatei.
2-3 cepe , 1 gogosar se calesc foarte putin. Se adauga apa si ficateii de pui ( cam 500 g cred ca are o punga) . Dupa vreo 10 min de fiert la foc mic se adauga rosii decojite si taiate marunt -cam 1 kg - 1kg si jumatate (dupa gust) si se fierb impreuna.
Se condimenteaza dupa gust (sare,piper)
Se pot servi cu garnitura de orez.

Sotul meu e topit dupa reteta asta.

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 19 ani, 3 luni
Maria Romana: 14 ani, 7 luni
Mircea Victor: 10 ani, 9 luni

30.10.2003 5:07     citat 

Am aflat de la o pasarica:

: ficatul este uzina organismului unde se depoziteaza toate ciurucurile cu care sint hranite animalele : in ficat, splina si in piele.

ficatul in general contine toxine

daca luati ficat de la sursa directa, de la tara, unde nu folosesc ingrasaminte si antibiotice puteti sa le dati de 1-2 ori/sapt

fierul il puteti lua din carne de vita (carne rosie) slaba, peste , legume fructe

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: