· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Regresie si gelozie la copilul mare, dupa venirea celui mic
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Regresie si gelozie la copilul mare, dupa venirea celui mic     
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 7 luni
Teodora Maria: 13 ani, 7 luni

16.10.2009 1:32     citat 

Mmilitaru, e greu pentru ca astat la bunici si cum ziceai, probabil e confuz, nu mia stie care sunt "tutorii" lui. dar na, "raul" e deja facut ... (probabil suna un pic dur, insa asta mi-a venit in minte si nu mai indulcesc nimic)

Eu as incerca sa-l responsabilizez cumva cu Catinca. Gen e baiat responsabil, ai mare incredere in el si sa aiba putin grija de Catinca pana tu faci un dus, ca ai nevoie, ca mirosi ca un purcel, ca te doare spatele si nu mai poti. Si e baiat de nadejde. Mai cu frica in san, mai fara, asta e... Cei mici sunt destul de maleabili si o piscatura nu e chiar un capat de tara. Insa sa-l lasi si singur, cumva sa vada ca ii acorzi mare incredere. Daca Catinca ii zambeste, sa te bucuri pentru EL, nu pentru ea: "Uite ce fratior esti, ca a zambit la tine. Mie niciodata nu-mi zambeste asa". Daca Catinca face vreun progres, sa nu va bucurati pe fata, incearca sa-l faci pe el sa observe si sa-ti spuna, sa fie ca o descoperire de-a lui.

In legatura cu medicamentele, eu si acum le tin sus. Nu sunt sub cheie, insa sunt pe un raft de sus, intr-o camera fara scaune. Prefer sa NU am incredere la asemenea chestii. Tin minte ca EU mi-am bagat o boaba de fasole in nas la 8 ANI!!! Sa vad cum e... Si cam de fiecare data cand le administrez ceva, am grija sa fac observatii ca sunt toxice. Detergentii iara, sunt in pivnita sau sus, iar ca si detergent de WC iau Domestos, care are dop cu siguranta si si el e tinut sus, nu langa WC.

Respectiv fara chestii ca "uite cat ma ocup de tine, iar tu uite cum ma rasplatesti". Nu rezolva nimic, nu tin minte, chiar daca are 5 ani, pur si simplu. Cumva trebuie mereu gandire pozitiva, iar nervii sa ti-i descarci pe altceva trist , in baie, plangand, uite ca merge ...

O vizita mai lunga la bunici, in trei sau in patru? (musai sa fii si tu prezenta). Sa nu rupa brusc legatura cu bunicii. Poate si ei ii lipsesc...

Rabdare, multa, multa!!

sus

Denunta
bdelmari

Copii
Eric Joel: 13 ani, 6 luni
Joshua Christian: 10 ani, 10 luni
Emma Blanca: 8 ani, 5 luni

16.10.2009 5:46     citat 

m daca ai stii cat de bine te inteleg....intr-un timp ma intrebam si eu la fel: cum fac (copil mare, copil mic, alaptat, spalat, calcat, gatit, si toate celelalte) la un moment dat am scris la o asociatie care se ocupa d emamele care nu mai fac afata presiuni de a fi mama cu copii, dar sotul m-a oprit in a parcurge toti pasii pentru ca probabil m-ar fi scos drept nebuna si mi-ar fi luat copiii.
si eu l-am respins de bunavoie pe eric, catalogandu-l drept rau, neascultator, idiot chiar i-am zis odata. ma deranja cand alaptam si ii ziceam sa piara din ochii mei ca nu stie sa faca decat rau, sia sa s-a si invatat sa faca numai rau, se urca pe scaunul de la calcultor si se invartea pe el paan veneam la el si-l pedepseam, imi revarsam toata ura asupra lui. ura si frustarea ca mi-e atat de greu cu amandoi casa si serviciul.

pana cand, o prietena m-a convins ca singura cale de a mai schimba ceva este dragostea, nu avea sa se schimbe peste noapte si inca nu e totul in roz, dar in fiecare zii i arat dragoste, azi mi-a dat cu o surubelnita peste deget, sunt vanata, dar l-am lasat sa constientizele el ce-a facut, si-a venit sa-si ceara iertare si sa vada und e buba. ii spun ca e cuminte, specil, si ca-l iubesc si ca cel mai mult imi doresc sa fim prieteni.,
cand face ceva rau ma intreaba daca mai putem fi prieteni, eu ii spun ca prietenii nu-si fac rau unul celuilat si atunci incearca sa se comporte prieteneste.

inca ceva, catinca e mica, nu simte ca te duci in cealalata camera si te asezi pe covor cu fratele ei si ii dai toata dragostea ta. pe joshua l-am lasat singur de atatea ori, ca s ama joc cu eric, cazul grav e cel mare, cel mic are nevoi mai simpliste la varsta lui. daca te pot ajuta cu ceva... sarut

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 10 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

18.12.2009 3:14     citat 

mmilitaru, este crancen sa stai singura cu 2 copii mici, sa mai ai grija si de casa, etc
mi-a spus o prietena asa, dupa ce a nascut al doilea copil: "mai, desi stam rau cu banii, mi-am luat o fatuca, caci cineva iesea clar rau din situatia asta"
eu cred ca nu e bine sa stai singura cu ei...adica nu stiu, eu una innebuneam
macar o femeie la curatenie...
sau sa-i scoata afara, sa te mai relaxezi...
nu uita, in ecuatia asta, tu esti cea mai importanta, tu trebuie sa incerci sa ai grija de tine
copilului mare vorbeste-i cat poti, explica-i ca acum trebuie s-o ajutati pe micutza sa creasca, stati impreuna sa-i arate carti, etc
iar dimineata si seara, cand e si sotul tau si poate sta cu fata 10 min, fa-i o turina de dragaleala celui mare. conteaza enorm! pe mine mama m-a batut la cap sa fac asta, dimineata si seara sa ma ocup 15 min de cea mare, si chiar a functionat. in rest ziua, o mai vrajesc eu din vorbe.

sus

Denunta
mmilitaru

Copii
Dan Cristian: 15 ani, 3 luni
Catinca Ioana: 10 ani, 11 luni

18.12.2009 5:54     citat 

Lucrurile s-au schimbat mult de cand am scris ultima oara la acest subiect.

Poate ca a contat si faptul ca Danut s-a convins ca acum stam impreuna si nu mai pleaca la bunici.
Am incercat si eu sa ma schimb, ba chiar am fost focusata pe asta, mai mult decat pe orice altceva. Sa raspund cu calm crizelor lui, sa renunt la orice pedeapsa , dar sa-l fac sa inteleaga ca ma deranjeaza cand face cate o anumita chestie, sa nu ma mai atac atunci cand face chestii care de fapt nu sunt grave (gen scaunul de la calculator- si ce daca se da pe el, cat de grav e acest lucru, merita sa isc o discutia din cauza asta? cred ca nu). De fapt asta a fost primul pas, cand ma deranja ceva sa ma gandesc daca intradevar era ceva rau sau era doar la mine pe creier? confuz De cele mai multe ori facem caz prea mare de niste chestii mult prea mici.
Cat despre a-i spune ceea ce te deranjeaza , funtioneaza mult mai mult decat as fi crezut vreodata. Va dau un exemplu: dorm in pat cu amandoi si cateodata mor de spate, stau in pozitii aiurea si nu ma odihnesc deloc. I-am spus ca nu mai pot, ma mi-e rau si-l rog sa doarma cu tata.A acceptat o zi, a doua zi a venit din nou la mine. Stiti ca m-a intrebat dimineata , cu ochii inca carpiti de somn:"mami, ai dormit bine? sau mai e nevoie sa dorm cateva zile cu tata?". Deci ii pasa si functioneaza.

cat despre Catinca, a depasit faza geloziei si a chinuitului. Acum e in alta faza: e indragostit de ea! l-am gasit pupand-o pe gura :"n-ai ce sa mai faci mami, acum ne-am insurat!" .n-o mai chinuie decat cu pupatul si am surprins faze froate frumoase intre ei, fara sa stie ca eu ma uit. II da jucarii si are grija ca nu cada sau sa bage ceva in gura, vine sa vada ce se intampla cand plange, iar maimuta de obicei se linisteste cand il vede.
revin dupa ce dau papa la fetitza

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 13 ani, 9 luni
Luca: 11 ani, 4 luni

18.12.2009 11:28     citat 

multe din fazele enumerate mai sus le-am observat la ai mei copii- prima- vreau si eu sa fiu bebe! scoate sunete in loc sa vorbeasca, imi da usor peste mana cand mananca ca asa a vazut la fra-su, vrea in brate mai des, merge in 4 labe...trec toate pe masura ce creste Luca si invata alte prostii! dar daca ea "regreseaza" un pic, Luca e mult mai pe faza datorita ei. si regresul de mai sus nu e un regres adevarat, ci un joc pe care incerc sa-l inteleg si sa-l tolerez (nu imi iese chiar de fiecare data scot limba )
si clar Maia e sefa lui- ea hotaraste cu ce se joaca, ea are intaietate la jucarii, da raportul mereu: ce face si unde e Luca (ceea ce e f folositor , caci nu pot fi cu ochii pe el mereu:lol: )
dar datile cand se iubesc sunt mult mai dese si atat de frumoase!

imi e greu sa ii cert- unul intelege cuvintele si ma astept sa inteleaga si sensul (maia), celalat (luca) nu intelege mare lucru- doar ca nu are voie...si ce daca zice el! nu vreau sa simta vre-unul vre-odata ca fac diferenta...balanta e atat de sensibila...dar incerc mereu cu vorba, explic mereu si mereu...
si ajung la aceiasi concluzie ca si celelalte mamici- RABDARE! rad

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 6 luni
Matei: 11 ani, 1 luna

01.03.2010 4:21     citat 

Dragelor ... ce faceti cand cel mic il loveste intentionat pe cel mare si, tot intentionat, ii strica jocurile (cuburi, sine)? Am incercat sa ii tot spun (celui mic) ca nu e voie, ca pe Alex o doare, sa ii distrag atentia cu alta jucarie, sa ii ofer ceva dupa care tanjeste ... nu functioneaza! Parca e chitit numai pe ce nu are voie. Trage cate un chiot, asteapta sa se asigure ca vezi ce urmeaza sa faca si o face, cu zambetul pe buze!
Si binenteles, apoi trebuie sa ii explic celei mari ca Matei e mic si ca nu intelege, ca nu ne putem supara pe el, asa cum nu ne suparam nici pe ea cand era ca el si facea la fel (desi cu ea nu m-am confruntat cu incapatanare si lovituri). Din pacate nu pare sa inteleaga diferenta, Alex nu vede decat ca pe ea ne suparam cand loveste, dar pe Matei nu.

sus

Denunta
A_Fabian

Copii
Darian
Fabian: 10 ani, 4 luni

01.03.2010 6:25     citat 

bine v-am gasit mamici. ma primiti si pe mine?? mamica unui baietel de 4 ani jumate si unul de trei luni aproape...si la noi sunt unele probleme...
inainte de toate la multi ani cu ocazia zilei de 1 martie.
are cineva niste rabdare de vanzare ??"rad

sus

Denunta
A_Fabian

Copii
Darian

01.03.2010 6:30     citat 

greu la deal cu doi copii uneori... ruxi, se pare ca si pe mine ma asteapta acelasi lucru...cel mic e bebe doar, dar sigur vor exista altercatii intre ei si noi... vai si-amar rad incearca, zic si eu, sa-i desparti cumva... e greu, diferenta de varsta e mica, dar cresc ei mari:) pupic

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

02.03.2010 3:55     citat 

Eu ma rog sa vina cat mai multe zile frumoase sa-i pot scoate pe amandoi afara. Azi am stat 2 ore in parc, au stat amandoi la nisip, am carat jucarii dupa mine cat pentru 4 copii (ca sa nu fie motiv de cearta) si a fost minunat, am gravitat de la unul la altul, dar cu totii am fost numai zambete. Clar, pe noi, statul in casa (nu vremea urata ne tine aici, ci bolile care si le dau de la unul la altul ) ne termina, toata lumea e numai nervi si ne calcam reciproc pe bombeuri. rad ... la propriu, ca nu de putine ori au aterizat unul peste altul sau Matei peste constructiile lui Alex si s-a lasat cu suparari.
A_Fabian ... bine ai venit in randul mamicilor cu 2 copii mici. E tare frumos sa ii vezi cum cresc impreuna, cum se giugiulesc reciproc, dar (cel putin pe mine) ma sfasie pe dinauntru cand o vad pe Alex ca strange din dinti si se stapaneste din greu sa nu-i traga una lui Matei, caci gandul ca poate nu vor ajunge sa se iubeasca ma impietreste.

sus

Denunta
A_Fabian

Copii
Darian

02.03.2010 4:52     citat 

cand iesi afara parca lucrurile devin putin mai simple, cred ca ii fura peisajul rad pe cand in casa devine foarte obositor, cel putin asa pateam eu cu cel mare...se plictiseste si devine sadic...
nu-ti fa griji ca se cearta, copii se cearta deseori si apoi uita la fel de repede si se impaca...iar cand vor fi mari sunt sigura ca vor pretui fratia si vor fi alaturi unul de celalalt.

sus

Denunta
A_Fabian

Copii
Darian

02.03.2010 4:54     citat 

mie uneori cel mare imi spune niste lucruri foarte dure, mi-a zis intr-o zi ca el il omoara pe bebe...si o data l-am gasit cu perna deasupra lui bebe...... si crede-ma incerc din greu sa nu-i scap din vedere.... mi-e groaza parca de ce va veni, sper sa mai prinda la minte cel mare ...

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

02.03.2010 5:48     citat 

Apropo de lucruri sadice, Alex zilnic ii spune lui Matei "O sa-ti sparg capul!" atunci cand o trage de par sau atenteaza la jucariile ei. La noi problemele s-au acutizat de cand Alex e la gradi si de cand nu mai petrecem diminetile impreuna noi doua (cand Matei mai mult doarme). De o luna o vedem numai incruntata, mereu amenintandu-ne cu tot felul de purtari violente (nu stiu de unde le scoate, caci nici la gradi nu cred ca a auzit vreodata treaba cu spartul capului). A avut chiar o perioada cand ma lovea in cele mai felurite moduri, dar asta din fericire a trecut, cu mult calm si strans din dinti din partea mea si o cadere nervoasa de juma de zi cand am simtit ca greul ma darama si nu mai am modalitati de a trece peste el. jenat Toate trec, important e sa avem cu cine sa ne sfatuim, cine sa ne arate intelegere si cine sa ne ridice cand suntem la pamant.

sus

Denunta
A_Fabian

Copii
Darian

02.03.2010 6:13     citat 

ruxi, cata dreptate ai!! asa-i toate trec... Ieri am avut parte de o scena foarte urata, cum n-am mai patit niciodata...dupa ce l-am luat de la gradi, pe Darian (cel mare), pe drum mi-a facut o criza de nervi si a inceput sa dea in mine, ca nu-i cumparam o tricicleta, care si asa era prea mica pentru el... M-am ingrozit ce urat a putut face,lacrimi, urlete, tipete..... Sincer, nu am stiut cum sa reactionez, eram si cu caruciorul.... Uneori il apuca violente de genul, seara cand se plictiseste... Nu stiu cum sa scapam de faza asta....La noi este recenta...tu cum ai procedat? Sincer, nu stiu ce sa-i fac, daca incep sa-l bat nu cred ca ajung nicaieri, desi uneori mi-a mai scapat cate o palma, si tras de urechi cand nu asculta...

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 13 ani, 9 luni
Luca: 11 ani, 4 luni

02.03.2010 9:20     citat 

pai ce cereai A_fabia- nu cereai tu rabdare?! asta iti trebuie...dar nu se prea gaseste... si tine bine de cea pe care o ai ca o sa se termine mult mai repede ca pana acum foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 8 luni

03.03.2010 12:28     citat 

----------
A_Fabian a scris:
Sincer, nu stiu ce sa-i fac, daca incep sa-l bat nu cred ca ajung nicaieri, desi uneori mi-a mai scapat cate o palma, si tras de urechi cand nu asculta...
----------

Vrei sa i le lungesti sa te auda mai bine sau ce intentionezi cu asta? trist Nu te mira cand te-o lua si el la palme si te-o trage de urechi, dupa ce s-a antrenat cu ala micu'. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: