· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Regresie si gelozie la copilul mare, dupa venirea celui mic
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor Regresie si gelozie la copilul mare, dupa venirea celui mic     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni
Matei: 11 ani

03.03.2010 11:30     citat 

----------
Christa a scris:
----------
A_Fabian a scris:
Sincer, nu stiu ce sa-i fac, daca incep sa-l bat nu cred ca ajung nicaieri, desi uneori mi-a mai scapat cate o palma, si tras de urechi cand nu asculta...
----------

Vrei sa i le lungesti sa te auda mai bine sau ce intentionezi cu asta? trist Nu te mira cand te-o lua si el la palme si te-o trage de urechi, dupa ce s-a antrenat cu ala micu'. trist
----------

Asta e foarte posibil sa se intample. Mie mi-au scapat 2 palme pe fundul lui Alex in ultima jumatate de an si dupa ce ea a incercat sa-mi arate cat e de suparata pe mine copiindu-mi comportamentul, mi-a fost clar cat de mult am gresit sa o lovesc. Cand am realizat, in sfarsit, ca nu rezolv nimic cu tipatul si cu orice fel de agresivitate la adresa ei, am hotarat sa fiu calmul in persoana orice s-ar intampla. Inainte puneam totul la suflet, luam orice actiune a ei ca un atac la persoana si de aceea percepeam totul in tragic, dar de cand m-am detasat putin de lucrurile ce se intampla in jurul meu si ma deranjeaza, am realizat ca mi se intampla foarte rar sa ma mai supar pe ea. Cand o apuca crizele trag aer in piept (suna ca un cliseu, dar chiar functioneaza) si ii spun ca avem nevoie sa ne calmam, ca nu ii bag in seama comportamentul orice ar face. Daca incerc sa-i explic atunci ce greseste nu fac decat sa o enervez mai tare, asa ca tac din gura, ma comport ca si cum nimic iesit din comun nu se intampla, iar ea se duce la ea in camera unde sta putin si revine senina.
In plus, i-am marturisit ca am gresit de fiecare data cand am tipat la ea, ca a invatat sa faca asta de la mine si ca imi doresc sa nu mai fie tipete in casa si de aceea eu am mai renuntat sa imi exprim suparararea astfel. Binenteles, mi-a replicat ca ea deja a invatat si ca nu mai poate uita, dar se simte clar cum incearca sa se controleze.

Eu as vrea tare mult sa aud ca toate starile astea se vor termina candva, ca nu va fii asa ani de acum incolo, speranta in zile linistite imi da putere. As vrea sa intre mamici sa povesteasca si cum treci cu bine peste greu, nu doar marturii despre familii ideale si prietenii fara cusur. Nu stiu cum se face, e o mare discrepanta in ce e pe acest forum si ce vad in jur, in afara lui; in realitatea de zi cu zi vad si frati care nu se inteleg, pe cand aici aud numai de dragalasenii si iubire ... cred ca nu ajung sa citesc eu subiectele si posturile care ma intereseaza. confuz

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 26 ani, 8 luni
alexandru ioan: 19 ani, 5 luni

03.03.2010 12:19     citat 

Draga Ruxi, din experienta mea cu doi copii iti spun ca nu se vor termina altercatiile dintre ei, insa vor scade si creste in intensitate. Nu stiu cum e pe la altii, insa eu aud de la cel mic "I hate Sandra" dupa care ii vad giugiulindu-se surprins surprins , na. or, daca ii las acasa singuri cand ma intorc nici nu iti vine sa crezi ca imi aud urechile. Da, si cea mare paraste, desi are 16 ani....
Cand s-au batut ei, am incercat cat am putut sa ii las sa isi rezolve conflictele, ce-i drept e diferenta mare intre ei, cea mare a putut discerne cand sa se opreasca. Si acum se bat, oho,hoooo, mult mai mult decat inainte. Si eu ma bateam cu sora mea. .....
Poate mai sunt mamici care nu au familii asa de ideale....

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni
Matei: 11 ani

03.03.2010 12:36     citat 

Intre mine si sora mea sunt 10 ani diferenta; cat am fost copii (in fine, eu copil, ea adolescenta) nu faceam decat sa o supar caci ii eram ca o umbra, o divinizam, dar ea nu de asta avea nevoie, asa ca nu stia cum sa scape de mine. Din fericire, odata ce am ajuns eu adolescenta, am ajuns sa ne intelegem foarte bine, iar acum suntem cele mai bune prietene, dar eu am ramas in minte cu felul in care eram mici copii fiind.
De aceea am si vrut ca bb2 sa fie aproape de varsta lui Alex, crezand ca va fi mai bine, dar m-am inselat, Alex e foarte posesiva si a devenit violenta, Matei e un lipicios si de aici conflictele, dar le rezolvam noi.

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 26 ani, 8 luni
alexandru ioan: 19 ani, 5 luni

03.03.2010 1:41     citat 

Intre mine si sora mea doar un an jumate diferenta, insa faceam si eu ca tine si ea ca sora ta. Dar cand eram mici ne bateam. Acum suntem cele mai bune prietene, ne ajutam reciproc, ea m-a ajutat cu fiica-mea. Nu stiu daca ai mei or sa ajunga sa se ajute, normal ca imi doresc, acum o fac numai daca le impun.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 3 luni

03.03.2010 2:57     citat 

----------
Ruxi_Mici a scris:
As vrea sa intre mamici sa povesteasca si cum treci cu bine peste greu, nu doar marturii despre familii ideale si prietenii fara cusur.

----------

Pai in nici un caz nu e vorba de familii ideale in tot topicul asta. Pe care eu il urmaresc foarte atenta pentru ca ma intereseaza extrem de mult sa stiu ce s-ar putea intampla si cum s-ar putea aborda situatia ca sa fie cat mai bine pentru toti.

Eu m-am batut cu frate-meu pana cam pe la 13-14 ani ai mei / 11-12 ani ai lui. Dupa care ne-am ignorat reciproc pana cand a terminat si el liceul, dupa care am devenit prieteni.
Deci pana la urma sigur se va rezolva zambet

Daca am sta mai bine cu banii cred ca as mai face inca un copil. Pe de alta parte poate ca lipsa banilor e doar o scuza, pentru ca sunt intr-adevar ingrozita de ce s-ar intampla daca as fi singura cu doi copii mici toata ziua. Asa ca citesc si incerc sa-mi fac curaj.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 8 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 9 luni
am nascut deja!

16.09.2010 3:22     citat 

Christa, crede-ma, cu doi mici, abtinerea sa nu-l caftesti pe unul din ei, e grea rau...
eu, copil care a luat bataie, total anti-violente, ba chiar militanta impotriva, i-am tras cateva la c*r Karolinei de numa, ca mi-au mancat amandoua ficatzii...

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 11 luni
Zuza: 10 ani, 6 luni

16.09.2010 3:27     citat 

Ca bine le mai zici- 24 din 24 si 7 din 7 si cu trezit de n-spe ori pe noapte nu le vezi totdeauna toate roz.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 7 luni

16.09.2010 6:46     citat 

----------
nemora a scris:
Christa, crede-ma, cu doi mici, abtinerea sa nu-l caftesti pe unul din ei, e grea rau...
----------

Ai sapat mult ca sa dezgropi subiectul? scot limba Din experienta mea nu stiu, dar stiu din experienta altora ca se poate. Si nu a spus nimeni ca e usor!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: