· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > carii la 2 ani jumate
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor carii la 2 ani jumate     
ada_c

Copii
Iarina: 14 ani, 3 luni

24.04.2009 11:30   carii la 2 ani jumate  citat 

Nu stiu ce sa ne facem, deja la 2 maselute au inceput sa-i apara carii.
Se spala pe dinti cam de jumatate de an, dar asa cum poate si ea, mai mult sau mai putin bine.
Ma gandesc ca inca este prea mica sa merg cu ea la dentist.
Ati mai intalnit carii la aceasta varsta?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

24.04.2009 12:08     citat 

De spalat pe dinti spal-o tu. exclamatie Inca sunt prea mici pentru a se spala. Se recomanda ca parintii sa spele copiii pe dinti cel putin seara pana la varsta de 6 ani. Unii stomatologi vehiculeaza chiar 8. Si vad eu la fetele mele. Diana e trecuta de 4 ani si jumatate, insa singura nu reuseste sa-si perieze eficient maselele. De fapt sincer am mai fusharit eu intr-o perioada maselele si i-au aparut instant depuneri pe o masea din spate. Le-am "scos" dupa o luna de periaj intensiv, asa ca acum chiar nu imi permit sa mai fac asta.

Medici exista si pentru copii de doi ani jumate. E greu insa pentru ca e posibil sa nu lase sa i se umble prin gura. In unele cazuri se ajunge si la anestezie generala. Insa se poate si e mai bine sa tratezi din timp.
Si evita sa-i dai bauturi indulcit pe timpul noptii... la lapte nu stiu daca inca bea lapte... nici asta nu ar fi recomandat, insa asta conteaza mult d efata si de tine, deci nu ma bag prea tare.

Sanatate si incearca sa gasesti un medic pedodont! Poate astea ajuta:
http://www.parinti.com/modules.php?name...7f3f05e436
http://www.velvetdental.ro/pedodontie-13.html

sus

Denunta
ada_c

Copii

24.04.2009 12:36     citat 

multumesc pt raspuns.
De spalat o mai spal si eu seara, dar nu intotdeauna ma lasa. Ajungem si destul de tarziu acasa, ea e deja obosita....
Pdap, lapte inca bea noaptea si a baut de mica 2-3 biberoane pe noapte, dar nu indulcit, ci milumil, dar probabil ca si asta e dstul de nociv pt dintisori.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

24.04.2009 12:48     citat 

Ajungeti tarziu, insa tot ramane timp pentru imbracarea in pijama, eventual un pisu la olita daca e cazul sau schimbatul scutecului. Intre astea eu zic ca ar merge si spalatul pe dinti, mai mult de 3 minute nu dureaza in nici intr-un caz...

In legatura cu "lasatul", da, nu e placut. Eu am incercat tot felul de ritualuri: cantat, jucat, promisiuni mai mici:"dupa ce te spal, ne gadilim!", povesti cu viermisorul care intra in dinte si-l gaureste, exemplificat cu propriile mele plombe si dinti aiurea. Insa niciodata nu am cedat. Le-am lasat si pe ele sa se spele, insa dupa spalatul de catre adulti. Iara finalul, daca nu vor, au fost invariabil insotite de : "eu oricum te spal, depinde de tine sa terminam mai repede sau nu". Si au fost si urlete, de ce sa nu recunosc. Le-am pus si pe pat, ele plangeau, insa noi frecam cu sarg, ca atunci e gura casacata tare si se ajunge chiar peste tot trist Si spalarea a inceput de la aparitia primului dinte.
Acu nu vocifereaza... e un lucru perfect normal din viata de zi cu zi. Ca si luatul pijamalei, facut pisu inainte de culcare, mersul cu masina doar in scaun de masina. Prefer sa nu se spele pe maini inainte de masa, insa sa le spal pe dinti inainte de culcare zambet

sus

Denunta
ada_c

Copii

24.04.2009 12:57     citat 

Mda, corect, uite ca la asta nu m-am gandit cu spalatul atunci cand urla. Intr-adevar ai mai mult loc de lucru foarte fericit
Nu este vorba ca nu avem noi timp, problema este ca ea e destul de obosita si reactioneaza destul de urat.
In week end cand suntem acasa nu avem absolut nicio problema. O las pe ea 5 minute sa se spele dupa care o perii eu cum trebuie, dar in timpul saptamanii...trezim tot blocul cu urlete.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

18.01.2011 10:55     citat 

Ziua buna!
Cautam un astfel de subiect ptr ca ieri am vazut o carie la baiatul meu. Mi se pare extrem de devreme, nici 3 ani. Cauzele nu le stiu, il spal pe dinti mereu, eu fiind o obsedata in igiena dentara.
Vreau sa va inteb daca ati fost cu copii asa mici la dentist si cum a fost? Marius este extrem de pasionat de orice aparatura, ii povesteam ieri de aparatul de la dentist si a spus sa mergem acum ca vrea sa il vada mai ales daca suna tare. Ma gandesc ca totusi de la vorba la fapta e mult.
Mai precis ce ii face? Care e diferenta intre tratarea unei carii la adult si a unei carii la un copil asa mic?
Mersi

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 3 luni

18.01.2011 11:21     citat 

----------
manam a scris:
Ziua buna!
Cautam un astfel de subiect ptr ca ieri am vazut o carie la baiatul meu. Mi se pare extrem de devreme, nici 3 ani. Cauzele nu le stiu, il spal pe dinti mereu, eu fiind o obsedata in igiena dentara.
Vreau sa va inteb daca ati fost cu copii asa mici la dentist si cum a fost? Marius este extrem de pasionat de orice aparatura, ii povesteam ieri de aparatul de la dentist si a spus sa mergem acum ca vrea sa il vada mai ales daca suna tare. Ma gandesc ca totusi de la vorba la fapta e mult.
Mai precis ce ii face? Care e diferenta intre tratarea unei carii la adult si a unei carii la un copil asa mic?
Mersi
----------

la noi prima vizita a fost un fiasco total rad

a plans si a urlat, desi dr. nu i-a facut nimic, doar i-a prezentat aparatura, l-a plimbat cu scanul sus-jos. singura solutie pe care am intrevazut-o atunci, dezamagita total de faptul ca Robert nu accepta ideea de a merge din nou, a fost sa ma rog ca sa nu-l doara maselutza cariata. Lucru care nu s-a intamplat, evident, si dupa luuuungi discutii cu el, am ajuns din nou la dr.
de data asta a fost altfel si copilul mai cooperant. nu a lucrat cu freza deloc, doar cu penseta aia cu care a curatat usor ce a putut din carie. apoi a pus pe canal ceva ca sa-i omoare nervul si ne-a chemat peste cateva zile.
plomba nu a pus pentru ca a zis ca nu are rost pentru ca isi va schimba masele oricum. cert e ca nu l-a mai durut, dar au aparut altele trist
dr. noastra a spus ca nu este vorba de igiena precara a dentitiei ci poate doar bagajul genetic cu care a venit el pe lume. nu stiu daca o fi adevarat, dar m-am consolat la gandul ca tatal lui are dantura praf trist

mult succes sarut

sus

Denunta
manam

Copii

18.01.2011 11:31     citat 

Mersi de raspuns
Cati ani avea Robert la prima vizita si cat a durat pana a cooperat la urmatoarea?

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

18.01.2011 11:35     citat 

----------
manam a scris:
Mersi de raspuns
Cati ani avea Robert la prima vizita si cat a durat pana a cooperat la urmatoarea?
----------

cand am mers prima oara cu el la dentist avea cam 4 ani si apoi urmatoarea a fost cam la 6 luni de zile foarte fericit
ideea e ca a avut dureri f mari si de aia a acceptat sa mearga ca altfel nu stiu daca am fi reusit.
trebuie stat mult de vorba inainte, povestit cate in luna si in stele si apoi prima vizita de la care sa nu ai prea mari asteptari zambet

sus

Denunta
manam

Copii

18.01.2011 11:48     citat 

mi se face rau cand ma gandesc..mai ales ca dentistul e spaima vietii mele, de fiecare data lesin pe scaun si acum la 30 de ani ma primeste dentista (prietena draga de familie dar totusi foarte fericit ) doar insotita de cineva ptr ca trebuie sa imi dea cineva palme si alte cele socat plang sau sunt foarte trist rad noroc ca merg rar, la cativa ani o data.
poate totusi fiind copilul asa pasionat de aparaturi, va fi interesat ochi peste cap el nu plange la nimic, toate astea il atrag, isi scoate si acum singur din nas cu batista bebelusului si aspiratorul rad sa vedem.. ochi peste cap

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

18.01.2011 12:29     citat 

ma bucur ca esti optimista, stai sa ajungi acolo cu el sa vezi cum reactioneaza rad
ar mai fi o chestie, sa mergi sa-ti lucreze tie ceva si el sa stea langa tine si sa vada ce si cum

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 5 luni

18.01.2011 11:21     citat 

Ma bag si eu ca musca-n lapte scot limba ,ei nu cred ca ar fi ok sa-i lucreze, poate iar o sa lesine si o sa vada copilul "nenorocirea", poate-l traumatizeaza de n-o sa mai stea gram, mai bine taticul confuz

sus

Denunta
manam

Copii

19.01.2011 8:17     citat 

----------
rome a scris:
Ma bag si eu ca musca-n lapte scot limba ,ei nu cred ca ar fi ok sa-i lucreze, poate iar o sa lesine si o sa vada copilul "nenorocirea", poate-l traumatizeaza de n-o sa mai stea gram, mai bine taticul confuz
----------

rad rad rad corect

dar putem face o simulare si asa nu voi lesina sigur prostit

maine mergem, ne-am programat ochi peste cap

sus

Denunta
AdriaC

31.01.2011 11:52     citat 

noi mergem la DentEstet 4 KIDS.
pt ca ne-a fost frica de bzzz bzzz si pt ca eram si mici si nu ne primea medicul lui mami, am mers la lcinica pt noi, astia mici:)
si la clinica aici, un nene psiholog sta de vb cu noi, piticii fricosi si ne ajuta sa invingem "albinutele" si nej ucam jos, cu wii si alte jucarele.

lasand gluma la o parte, e o clinica specializata pe stomatologie pediatrica, au inclusiv inhalosedare pt cei mai mari fricosi, si nu va temeti, ca se face cu asistenta medicilor cu specializare ATI.

eu am mers la ei initial la un workshop pt ca noi aveam nevoie de aparat dentar si imi era groaza ca nu vrea "Sarme" in gura.

am invatat si eu si piticania mea ca nu trebuie sa ne fie frica de dentist, cum e corect sa alegem un dentism impreuna, iar acum deja ne facem aparatul si nu ne mai e jena ca o sa il purtam la scoala zambet

mergeti la ei, ii recomand din tot sufletul, sunt minunati cu copiii nostri

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

04.02.2011 12:10     citat 

----------
citat:
AdrianaSimion
ma bucur ca esti optimista, stai sa ajungi acolo cu el sa vezi cum reactioneaza
ar mai fi o chestie, sa mergi sa-ti lucreze tie ceva si el sa stea langa tine si sa vada ce si cum
----------

nu neaparat o idee buna foarte fericit La noi COSMAR a scris pe usa dupa ce am intrat impreuna cu Vlad prostit Vlad era acolo dintr-o greseala dragul de el, pt. ca maica-sa, desteapta, s-a gandit ca sta copilul cuminte cateva minute , abia vede si el cum e in cabinet, face cunostinta cu doctorul... bla bla. Mi-am dat destul de tarziu seama ca urla la dentist pt. ca avea omul masca (in partea de jos a fetei, dar oricum, arata "inuman" foarte fericit ), cand l-a mai vazut si ca se apleaca omu peste maica-sa, sa vezi circ..... L-am pus pe mine sa se linisteasca, de unde, sa ma dea jos cu scaun cu tot. Cosmar, cum am mai zis prostit Nu stiu cum o sa arate a doua vizita foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: