· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2008 (66)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2008 (66)     
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

29.04.2009 9:32     citat 

am rezolvat cu biletele de avion......plecxam dumionica 7 iunie la 20.30 si ne intoarcem luni 29 iunie pe la 9. Trenul ajunge in bucuresti la 15.30 asa ca avem cateva ore de omorat pana pe la 8 deci daca doriti sa ne intalnim stiti unde ne gasiti:)) sau poate veni cineva sa ne ia si sa ne intalnim mai multe pe undeva ce ziceti?.......va fac eu din botosani sa va intalniti? rad rad rad rad rad rad rad scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

29.04.2009 9:47     citat 

akela...cum adica n-ai apucat s-o vezi pe daria mergand?.....sau ai spus si am pierdut eu discutia.....

malinka bine ai revenit...... chiar daca nu reuisesti sa tii pasul potiu sa ne mai pui cate o pozica din cand in cand si sa ne mai spui ce progresde a mai facut puiul tau sarut sarut sarut sarut

pupam si pe anamaria...care face pa si da pupici sarut sarut sarut sarut sarut

eu ma apuc de treaba ca parca vad ca nu reusesc nici azi sa fac nica...mai tarziu tre sa mergem sa fac pasaport fetei, sa platesc cablul si sa fac asigurarea la masina...... toate cladiri fara rampa..evident...imi vine sa le fac niste reclamatii.....pana atunci chem gardianul sa-mi urce carutul rad

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

29.04.2009 9:53     citat 

Akella ne-a povestit despre Daria pe la inceput. Cam asta e rezumatul:

"Buna ziua tuturor! Si eu am o fetita in varsta de aproape 4 anisori (ii implineste pe 18 martie), nascuta la 29 saptamani, 980 g si 39 cm. La nastere a suferit o hemoragie cerebrala cauzata de hipoxie si in prezent are un handicap motor grav. Adica de-abia acum ne straduim sa stam in fundulet, iar cu manutele ne chinuim rau sa apucam ceva. In rest, fetita intelege totul, face tot ce i se cere (inclusiv la olita), iar limbajul este destul de sarac: zice mama, tata, papa, caca etc. Mai face si propozitii scurte gen : tata papa (cand ii e foame) sau mama tuc (cand ii e sete). Merge la gradi nr. 218 din Bucuresti, unde au kinetoterapeut, logoped, psiholog (sunt multumita de aceasta gradinita). Logopeda ne-a dat tema pentru acasa o serie de exercitii gen suflatul in lumanari, baloane, scoatem limba unii la altii scot limba etc. Toate astea pentru intarirea muschilor faciali. Plus ca ne straduim s-o implicam in toate activitatile noastre, pentru ca am vazut ca e interesata de tot ce e nou si ii place sa invete si sa imite cam tot ce vede, inclusiv se straduie sa pronunte diverse cuvinte. Stim ca mai e cale lunga pana sa vorbeasca, dar ne motorizeaza chiar pitica, cu felul ei sugubat de a fi si cu ambitia ei de a invata. Ana"

Ii tinem pumnii sa progreseze cat mai repede si speram ca Teo sa o stimuleze sarut

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 17 ani, 2 luni
MIRUNA: 13 ani, 9 luni

29.04.2009 9:59     citat 

Saracutul Catalin. trist Am citi tsi eu acum.Ce oameni de nimic sunt unii doctori nervos De fapt,peste tot trebuie sa dai ca sa te bage in seama,am patit-o in maternitate si la primul si la al doilea copil.Dupa ce am nascut a venit la mine asistenta sefa(eram doua mamici in salon):trebuie sa dati cate 10 Ron de fiecare pt femeia de serviciu care a spalat sala de nastere ca asa se da surprins .Am dat bine-nteles , ce era sa facem dar mi s-a parut cea mai mare nesimtire posibila.

sus

Denunta
akella

Copii
Daria: 20 ani, 2 luni
Teodora: 13 ani, 10 luni

29.04.2009 10:06     citat 

Gonzo, multumesc. N-am fost pe faza sa raspund, pentru ca am avut treaba cu grasa mica... Mai nou Daria vrea sa mearga in 4 labe ca Teo... e un inceput... pana acum n-o interesa sa faca mai nimic in afara de citit si invatat... acum o vede pe Teo cum se foieste de colo pana colo si vrea si ea... asta-i foarte bine... Totusi noi nu facem comparatii dureroase intre ele, nu vreau sa isi urasca surioara cea mica pentru ca poate face una-alta iar ea nu...
Cat despre pampersi, azi dimineata m-a lovit inspiratia: exact acelasi lucru l-am gandit si eu - sa iau un bax mai mari pe care sa-i folosesc noaptea, iar pe astia sa continui sa-i folosesc ziua... Ce sa zic, azi dimineata si Teo avea pampersul aporape uscat, cre'ca maxim un pisu daca facuse in el... dar sunt dimineti cand o gasesc stand intr-o balta proaspata... deci face la trezire, dar nu pot fi chiar intotdeauna pe faza...
Azi nu-i mai dau bors, o sa-i fac supa de pasare si o sa i-o acresc cu lamaie (dulce n-o mananca)... prostit

sus

Denunta
tato

Copii

29.04.2009 10:41     citat 

Sa va spun ce a functionat la ANdrei pt scaune diareice:ceaiul de leustean.Acum este mai bine,a facut dimineata caca normal si sa speram ca nu va mai tb sa-l tin pe regim f multe zile.Aveti idee cate zile tb sa-i dau mancare uscata?
Si Miru meu face pa-pa si da si din manuta,iti vine sa omananci de scumpa ce e.Dar nu poate sa zica pa zice ta-ta-ta rad Ieri se juca Andrei cu tati cu niste pistoale si se impuscau intre ei si ziceau poc-poc-poc.Miru cand i-a auzit a inceput sa zica si ea po-po-po surprins .Am ramas masca toti. rad

Akella,multi pupici pt Daria si pt surioara ei si sa auzim de cat mai multe progrese in continuare sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
tato

Copii

29.04.2009 10:44     citat 

Akelle,acum am citit mai bine mesajul lui Gonzo:pe 18 martie implineste 4 anisori.Tot pe 18 martie a implinit si Andrei 4 anisori.Sunt nascuti in aceeasi zi foarte fericit sarut sarut sarut

sus

Denunta
gonzonica

Copii

29.04.2009 10:45     citat 

Akella, scuza-ma ca am raspuns eu, dar am zis ca poate ti-e greu sa scrii mereu aceasta poveste. Eu sunt convinsa ca Teo o sa o faca sa evolueze mult pe Daria. E o scumpa si o frumusica si toate schimbarile din jurul ei o sa o ajute sa meara inainte.

Tato, si Teo tot ta zice inloc de pa. Eu ii zic pa si ea ta. Dar face cu manuta asa rar si spune clar cate un ta de fiecare data. Asa ca e posibil sa avem probleme cu p-ul scot limba

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 13 ani, 9 luni

29.04.2009 10:49     citat 

dar la bebei asa mici oare merge ceaiul de leustean.???? Akella, tinem pumnii sa treaca diareea cat mai repede, si ma minunez cum da dumnezeu puterea de care avem nevoie cand e cazul.Eu am crezut ca pica cerul pe mine cand am aflat ca David are DA, imi faceam tot felul de ganduri sinistre.....Noi pana acu avem doar 1 scaun, ieri pe vremea asta facuse deja 4...
Am pregatit bagajelul, astept sa se trezeasca si fugim afara ca e soare si nu mai bate vantul...fug sa ma pregatesc si pe mine

sus

Denunta
oanasauer

Copii
anamaria: 13 ani, 9 luni

29.04.2009 11:00     citat 

Akela,te admir pt puterea care o ai cu un copil bolnavior...eu nu cred ca as fi putut trece peste ,de fapt nu stiu .cred ca iti da putere D-zeu....dar si eu sunt de parere ca cea mica o va ajuta f mult ...asteptam vesti bune cu progresele care le fac impreuna.. sarut sarut sarut

sus

Denunta
tato

Copii

29.04.2009 11:20     citat 

Gonzo, rad rad rad

Gaby,eu zic ca merge si la bebei ceaiul de leustean pt ca mama i-a dat sorei mele cand era mica(la 5 luni) ceai de leustean si i-a trecut diareea.Atunci nu gaseai Smecta sau hidrasec si te descurcai cu ce puteai prostit .Nu stiu insa daca o sa-l bea bebe pt ca are un gust mai ciudat dar eu i l-am indulcit cu un pic de zahar pe care l-am pus in apa de la inceput,ca sa clocoteasca.Andrei l-a baut si este si el destul de pretentios la gusturi prostit sarut sarut sarut

sus

Denunta
GRASANA

29.04.2009 11:52     citat 

salutare mamici vorbarete sarut
pupam papusile ce le-am vazut si care sunt din ce in ce mai frumoase:bubu, emma si cretulina de Ilinca.
felicit cele doua printese umblarete se pare ca Miru nu vrea inca sa mearga singura , ea este campioana la mers in 4 labute.
sanatate la toti puiutii bolnaviori sarut
alina da ce te invidiez:cat concediu...uau....si in grecia..

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 17 ani, 1 luna
Ilinca: 13 ani, 9 luni

29.04.2009 12:02     citat 

fetelor, noi facem bagajul pt 1 Mai..plecam la mare zambet

sus

Denunta
gonzonica

Copii

29.04.2009 12:05     citat 

Uauauu, super tare Stelyana1 Parca si vad zulufeii printesei batuti de vanticel pe faleza!

Noi anul ast astam acasa de 1 mai, sper sa mergem la un gratarel la iarba verde cu mai multi pitici. Daca ne iese bagam pozici(vineri se anunta ploaie trist , sper macar dupa sa se dreaga)

Alinaaaa, da ce de vacanta, bravo scot limba . O sa vina Eilici bronzata scot limba
Noi o sa mergem 10 zile la mare si restul la munte la buni, cand poate o sa incercam si intarcatul(pe la 1 an si 2 luni). Fetele care mai alapteaza, voi pe cand ati planificat incercarea cea mare?

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 17 ani, 1 luna
Ilinca: 13 ani, 9 luni

29.04.2009 12:11     citat 

gonzonica, eu sunt din CT..asa ca mergem la bunici..dar cum mergem mai rar..ca e frig...consideram ca e mini vacanta ...la vara ne mutam acolo foarte fericit
in concediu cred ca plecam in Turcia..am auzit lucruri bune..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: