· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > refuza mancarea si lingurita
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor refuza mancarea si lingurita     
lizeta

Copii
Ana Cristina: 18 ani, 11 luni
Maria Teodora: 11 ani, 10 luni

13.01.2010 1:23   refuza mancarea si lingurita  citat 

Am un o fetita de 6 luni careia i-am inceput diversificarea alimentatiei, dar nu ne intelegem deloc cu deschisul guritei si cu lingurita. Ii dau sa se joace cu o lingurita, sa o bage ea in gurita, doar, doar deschide gura, dar nu prea e chip. Cand reusesc sa-i prind gura deschisa si-i bag mancare, ramane cu ea in gura, nu o inghite. Ii fac piureurile foarte subtiri.
Va rog dati-mi idei de a o face sa manance cat de cat.

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 9 luni
Paula-Maria: 12 ani, 4 luni

13.01.2010 9:22     citat 

Uitandu.ma la profil...n.am vazut ca ar avea vreuna 6 luni. Trecem ...peste.
Sfatul : nu este pregatita ptr diversificare...mai las.o o perioada...
Daca tot n.accepta lingurita...incerca sa.i dai bucatele de fructe, legume pe care sa le rontaie in timp ce tu o supraveghezi.
Nu.i mai distrage atentia cu alte minuni ca mai rau ii faci.
Mananca si tu in acelasi timp.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
12 ani, 2 luni

13.01.2010 9:43     citat 

eu la varsta fetei tale ii dadeam fructe in suzeta pt fructe,in loc de tetina are tifon in care pui bucatele de fructe si ea le suge,gasesti in farmacii,asa am inceput eu cu ea pana s-a invatat sa pape la inceput

[img[/img]

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 12 ani

13.01.2010 10:28     citat 

lizeta, in cazuri ca cele descrise de tine tind sa cred ca nu e vorba de refuzat mancarea ci lingurita si actul mecanic de a fi hranita. gandeste-te ca ei baga in gura tot ce prind, asta pentru ca actul hranirii e instinctiv.

insa deocamdata ea nu stie ce inseamna mancarea / nu face legatura intre foame si a manca, iar lingurita (care este un instrument) face lucrurile si mai complicate. plus ca "i se da" in ritmul mamei, ceea ce nu este cel mai confortabil lucru. daca ai urmari-o mancand in ritmul ei, vei vedea ce diferit e fata de cel imprimat de parinte.
eu spun asaL

daca nu are 6 luni, amana diversificarea

daca esti sigura ca e momentul, las-o sa experimenteze, arata-i cum pregatesti mancarea, las-o la vada si sa pipaie fiecare leguma / fruct. sa se joace cu ele. prepara-i ce-i de preparat in fata ei si las-o sa puna mana, eventual mananca in fata ei, exemplifica-i (chiar daca nu te va imita)

nu e musai sa-i dai bucatele daca nu ai incredere in metoda, dar las-o sa atinga mancarea. o idee ar fi sa ii dai din mana ta sa linga / guste.
lingurita poate reintra in scena cand ea deja stie cat de cat ce inseamna mancare si are apetit. va intelege ca nu e "instrument de tortura" ci un obiect care ii aduce mancarea in gura.

orice forma de distragere a atentiei (jucarii, avioane, luminite, cantecele) este contraproductiva. acelasi lucru il pot spune si despre instrumente ca cel de mai sus - bad idea.

carmenus, parca spuneai ca acum fetita ta refuza mancarea, oare nu e vina si tactica asta cu suzeta pt fructe?

sus

Denunta
micageorgica

Copii
IRINA MARIA: 12 ani
am nascut deja!

13.01.2010 10:45     citat 

Am avut aceeasi experienta cu tine lizeta si totul s-a rezolvat cu rabdare. Spuneam la toata lumea ca Irina noastra, nu vrea sa deschida gurita, ca nu papa si nimic nu ii place dar incetul cu incetul a invatat sa pape si asa cum a mai spus cineva aici am incercat sa mancam si noi odata cu ea. Si nu am insistat f mult, astazi am incercat nu a mers, a doua zi am incercat din nou si tot asa cate un pic, apoi cand a invatat sa deschida gurita la lingurita, scuipa mancarea, se juca cu ea, dar cu rabdare acum papa f bine.Prima ei masa adevarata a vrut sa o pape doar cu ditamai lingura de metal pt cea roz de silicon nu a prezentat niciun interes. Cred ca pt ca ne vedea pe noi. Pofta buna!
trag cu ochiul

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 2 luni

13.01.2010 10:45     citat 

acuma mananca f bine,si-a revenit complet multumesc lui D-zeu.si a inceput sa pape si carnita spre surprinderea mea.si suzeta pt fructe o consider chiar f buna,e si o joaca pt bebei si in acelasi timp si o gustare placuta si dulce.ce-i poate strica asa ceva daca refuza lingurita?poate sa o tina singur in manuta si sa suga cat vrea si cand vrea,a mea n-a devenit dependenta de ea si am folosit-o doar o luna ,la inceput, cand am inceput diversificarea.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

13.01.2010 11:03     citat 

asa repede, in caeva zile si-a revenit si mananca foarte bine? permite-mi sa fiu circumspecta

ce poa sa-i strice? ea o sa invete ca mancarea vine prin supt si/sau sorbit
bebeii stiu sa muste si sa mestece, dar tre sa-i si lasam
supa si sucul prin bibeon sau "suzeta" si piureurile foarte apoase se presupune ca i-ar ajuta dar le fac un deserviciu si mai tarziu trecerea spre mancare "adevarata" va fi mai dificila

si inca o chestie. ei se pricep sa scuipe bucatile pe care nu le pot mesteca / inghiti. dar cu sucuri si paste foarte fine, ei risca sa-si piarda acest talent si abia asa creste riscul de a se ineca (mai tarziu)
de-aia eu zic ca o abordare buna ar fi: laptele se suge (din san sau biberon), apa se bea (canuta cu cioc sau normala), restul alimentelor se mesteca si apoi se inghit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

13.01.2010 11:39   Re: refuza mancarea si lingurita  citat 

----------
lizeta a scris:
nu ne intelegem deloc cu deschisul guritei si cu lingurita. Ii dau sa se joace cu o lingurita, sa o bage ea in gurita, doar, doar deschide gura, dar nu prea e chip. Cand reusesc sa-i prind gura deschisa si-i bag mancare, ramane cu ea in gura, nu o inghite. Ii fac piureurile foarte subtiri.
----------

Unul din semnele ca un bebelus e pregatit de diversificare e faptul ca i-a disparut reflexul de a impinge cu limba ce ii bagi in gura, de ex. lingurita. Daca fetita ta nici macar nu deschide gura, as zice cu atat mai mult ca nu e pregatita de diversificare. Si intreb si eu ca si micutza, la profilul tau scrie ca are 5 luni si o saptamana, tu zici ca are 6 luni, cat timp are pana la urma de fapt?

Are timp o viata intreaga sa manance, nu cred ca e necesar sa te grabesti.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 2 luni

13.01.2010 11:39     citat 

da chiar si-a revenit si mananca,facea figuri pt ca-i mai iesea un dintisor de aia refuza manca,acuma ca a inceput sa iasa,n-o mai dor gingiile asa tare si papa bine

si uite am incercat si eu sa-i dau fructe si altele mai tari,asta la 5-6 luni, sa pape singurica si s-a inecat f tare ca a muscat o bucatica mai mare si am auzit de prin vecini ca un bebe s-a inecat si pe urma s-a sufocat ca nu mai putea sa scuipe,de aia am apelat la suzeta pt fructe dar ma repet din noi,am folosit-o numai o luna iar acuma se descurca f bine si stie sa inghita si sa rontaie cu dintisorii care-i are fara sa se inece

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

13.01.2010 11:59     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
si uite am incercat si eu sa-i dau fructe si altele mai tari,asta la 5-6 luni,
----------

trebuia sa astepti pana dupa sase luni
de ce tari??? e de bun simt ca nu se dau chestii tari ci acele fructe legume mai moi, sau daca nu, fierte / coapte chiar si pasate, no problem. ideea e sa fie nevoit sa mestece nu sa fie de-ajuns sa le soarba

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 2 luni

13.01.2010 12:04     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
----------
carmenus_1981 a scris:
si uite am incercat si eu sa-i dau fructe si altele mai tari,asta la 5-6 luni,
----------

trebuia sa astepti pana dupa sase luni
de ce tari??? e de bun simt ca nu se dau chestii tari ci acele fructe legume mai moi, sau daca nu, fierte / coapte chiar si pasate, no problem. ideea e sa fie nevoit sa mestece nu sa fie de-ajuns sa le soarba
----------

cand m-am referit la alimente tari ma refeream la biscuiti pt bebei de 5 luni si pt ea uite ca au fost tari si s-a inecat micuta.
si s-a inecat si cu fructe mai moi,gen o para f coapta si moale

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

13.01.2010 12:05     citat 

ok. am inteles. eu raspund pe masura ce tu scrii, dar nu are sens sa continuam, pentru ca faptele sunt consumate.
imi mentin totusi parerea ca acea suzeta nu e ok
fiecare face cum crede

sus

Denunta
lizeta

Copii
Ana Cristina: 18 ani, 11 luni
Maria Teodora: 11 ani, 10 luni

13.01.2010 12:09     citat 

Va multumesc pt raspunsuri si sfaturi. Fetita mea intradevar a intrat in a sasea luna de viata. Doctorii mi-au recomandat sa incep usor cu diversificarea de la 4 luni. Suc de mar si morcov bea cu biberonul, supa de asemenea doar am inceput sa-i dau si pasat la sfaturile lor. Din pacate Mariuca mea nu prea a avut sansa sa suga la san decat 2 - saptamani pt ca la varsta de 13 zile am fost internate iar la varsta de 25 de zile a fost operata la stomac, 2 saptamani in spital nu a mancat deloc, eu am pierdut laptele iar dupa aceea a fost hranita doar la biberon.
Cred ca si acesta este unul dintre motive, dar deja a trecut 1 luna de cand incercam sa ne imprietenim cu lingurita, si momentan fara succes.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

13.01.2010 12:53     citat 

lizeta, si un copil hranit cu formula poate incepe diversificarea la 6 luni. Ba si mai tarziu. Relaxeaza-te, ofera-i din cand in cand, dar FARA SA O FORTEZI, si cand va fi pregatita va accepta.

sus

Denunta
kylina

Copii
: 12 ani, 4 luni
: 8 ani, 1 luna
am nascut deja!

24.01.2010 10:14     citat 

cum sa dai fructe la copil de 5-6 luni sa muste?hai mai fetelor sa fim serioase,a mea are un an fara cateva zile si se ineaca cand mai musca din ceva (bucatele mai mari,uneori vomita din cauza asta)si voi sfatuiti femeia sa dea fructe(bucatele) la varsta aia?Pai ineaca copilu......copilu' invata sa mestece dupa 11-12 luni cat de cat,sa morfoleasca n gurita ca nu are inca masele sa mestece si chiar daca are dinti nu mesteca cu ei,doa musca cu ei.Ai rabdare cu bebe,fiecare copil e diferit si are momentele lui cand are sau nu chef de ceva.Si noi o mai "fortam" sa manance ca deh,asa suntem noi mamele,oarecum disperate cand nu mananca atat cat onsideram noi ca trebuie si acum fetita mea mananca tot ce-i dau si ciar vine si tipa la mine cand suntem la masa sa-i dau si ei cate cva(o tot pacalesc cu painica sa nu-i dau ce mancam noi ca e jale).Pana pe la 10 luni ce ne-a mai chinuit cu ea cu mancarea,cam tot ce era putin mai mare vomita,isi facea sila si vomita.am zis ca nu se mai termina perioada aia si uite ca de aproape o luna mancam numai pasat cu furculita si am renuntat la blender.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: