· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > La multi ani *puisori de primavara 2007*! (cap. 15)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor La multi ani *puisori de primavara 2007*! (cap. 15)     
mari76

Copii
Chira Elena: 13 ani, 8 luni

12.12.2009 1:56     citat 

In sfarsit reusesc sa postez si eu...se vede ca toate mamicile au inceput serviciul, slaba miscare...

noi am fost o perioada singure, 6 saptamani, adica fara mama si fara tati, iar eu si cu serviciul. A stat o matusa de-a mea, sora mamei, cu Chira, a venit de la Constanta, iar dupa aceea am fost eu in concediu...

vad ca in general sunteti bine, care mai de care mai smecher, ma refer la micuti...

Criss, esti superba, asa cu burtica...sarcina usoara in continuare...

Si Chira este smecherita, stie de toate si chiar daca de multe ori pare ca nu e atenta la ce se vorbeste si ce se intampla in jur, ne inselam...
numai putem vorbi nimic fata de ea, nici macar in macedoneste...intelege... mai spune si cate un cuvant..., asa ne puteam feri cand nu trebuia sa auda...dar gata, nu se mai poate...

Nu vroia sa stea la mama seara, saptamana asta am avut mai mult succes...dar ziua nu sunt probleme.

La olita nu facem decat pipi, kaka nu vrem sub nicio forma, si din cauza asta ne mai constipam...sta fara pampers si nu face, iar cand ii pun, la somn, numai poate sa faca, sau face greu. Se pare ca de cateva zile, vreo 10, face mai bine...Azi mi-a zis mama ca s-a trezit din somn si a spus ca vrea pipi, e prima data...mama risca si, la pranz , cand doarme, o mai lasa fara pampers...cand face, cand nu face, dar nu se trezea. Poate e un inceput.

Vorbeste foarte mult si destul de bine, ma imita in tot ceea ce fac, face curat, are grija de bebe, face mancare, cearta papusile cand nu fac ceva bine, vorbeste la telefon, si nu doar in joaca...de cele mai multe ori ea e cea care raspunde...isi ia cartile si citeste, de cate ori trecem pe langa un chiosc de ziare, trebuie sa cumparam o carte de colorat, sau povesti, nu conteaza...altfel nu pleaca.

mancam la fel de bine ca si inainte, nu avem probleme, nu prea este deschisa spre ce e nou, daca ea nu cunoaste...nu mananca, sau nu imediat... ma mosteneste, si eu sunt la fel, numananc ce nu cunosc, nu sunt curioasa sa aflu ce gust are un produs sau mancare, daca nu o stiu...

Nu prea mananca ciocolata, simpla deloc (tot ca mine), iar batoanele cu ciocolata sau tot ce contine ciocolata, chiar si kinder, i-a doua guri si le lasa, sau imi spune :"mami, nu pea imi pace ciocoiata, e pea duce", cel mai mult prefera prajiturile Barni, sau cele asemanatoare, jeleurile si niste bomboane, gen caramele...in rest nu se omoara...sper ca asa sa fie si mai tarziu. Nu mananca , de ex gem sau dulceata, daca nu cunoaste borcanul, numai cel pe care il stie si la altele face asa...

Este foarte ordonata,iar ca mami, trebuie totul pus la loc,de ex. nu mananca daca vede un sertar semideschis, pana nu il inchide, in proportie de 80% isi pune jucariile la locul lor, iar seara, inainte de culcare, ma ajuta sa facem ordine, sa aranjam toate jucariile, oprim televizorul, facem laptele, trebuie neaparat, sa dea drumul la microunde, sa-l opreasca, sa puna ea cereale in lapte, si tot tacamul..

dupa ce mananca, spala lingurita sau furculita, si farfuria, dar doar daca sunt din plastic, altfel stie ca nu are voie, imi cere si servetel ca sa le stearga si le pune la loc. Bineinteles ca dupa aceea le spal eu, dar cand nu este atenta, ca m-a vazut si m-a intrebat:"de ce e speli, mami? am spaat eu!" si altele.

sunt multe de spus...

Stie de Mos Nicolae, stie ca vine si Mos Craciun...dar daca ii spun ca trebuie sa fie cuminte, sau sa faca ceva...de ex ii mai spun ca trebuie sa dormim ca altfel se supara Mos Craciun si nu iti mai aduce aia, si cealalta, ma rog, ii insir eu...m-am trezit ca imi zice:"nu veau nimic...am de toate, muuuute jucaii, nu am unde sa pun, sunt mute, si acolo, si acolo...", numai ca sa nu fac altfel decat vrea ea. Sau intr-o seara plangea ca vrea sa vina si tati sa doarma cu ea...si iar am adus aminte de Mos ca face, ca ii aduce...etc, la care ea: "nu veau nimic, il veau pe tati". Saptaman trecuta vorbea la telfon cu o matusa de-a mea, care venea in Buc, si o intreaba:'chira ce vrei sa iti aduc?', la care Chira " nu veau nimic, am de toate". M aintreaba cum arata Mos Craciun, dar Mos Nicolae, stie si de nuiaua lui Mos Nicolae. Intr-o zi mi-a zis, cand o intrebam ce vrei sa-ti aduca mos nicolae, " nimic, nici macal bat"

A invatat si ea Mos Craciun ("mos Caciun"). Bradulet, bradut, bradut ("baduet, badut, badut") si Sorcova...le-a prins foarte repede, adica i le-am spus seara de 3 ori, a patra oara a spus ea, cu ajutorul meu, iar a cincea oara, singura. Mai stie si alte poezii, dar ma refer la cele de Craciun.

Deocamdata nu trage de brad, mama l-a facut, a fost surprinsa...sper sa nu traganici de al nostru...

Mos Nicolae a venit si la noi, ca doar am fost cuminti.Chiar a fost foarte bogat, a venit la toti...la ai mei, la sora mea, la nasi, fini, veri, de la soacra si fratele sotului asteptam " ca vine mai gheu, e depate" fiind in Italia, le trimite de Mos Craciun, dar i le-a aratat pe camera...asa ca stie ...

Acum asteptam si Craciunul si pe Mos...numai ca eu inca nu stiu ce sa-i cumpar, nu mai am nici o idee, cred ca o sa ii iau un joc, ceva ...sunt in pana de idei, are de toate...

Iar am scris o gramada, iar va plictisesc...dar daca nu am intrat de mult ...am ce povesti, va dati seama ct vorbeste Chira daca ma mosteneste, nu?

sus

Denunta
mari76

Copii

12.12.2009 2:10     citat 

numai pun poze aici, ca sunt multe si nici nu stiu ope care sa le aleg, asa ca cine are timp si vrea sa ne vada pun link

poze de la mos nicolae...in pijamale este la noi acasa, iar dupa aceea la mama...

http://s363.photobucket.com/albums/oo76...?start=all

aici sunt poze de la 2 ani si pana ieri...

aici cand am fost nasi, in septembrie...

ultima sedinta foto, din septembrie...

si celelalte doua sedinte foto, din mai, pe care cred ca vi le-am aratat, numai stiu, dar numai pot sa ma uit in urma, ca imi este tare somn...

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 13 ani, 8 luni
A M: 9 ani, 9 luni

12.12.2009 9:49     citat 

Hola!

Ei, ce de poze am vazuuut!!! cool Si un filmuletz! trag cu ochiul

Bogdan, esti tare scump! Esti mortal cu zici tu pe rr asa apasat...si ce de colinde stii! Bravo! sarut

Chira esti o frumoasa si o isteata! Am vazut majoritatea pozelor, super! sarut

Vladimir ce fetisoara scumpa ai, esti atat de expresiv! sarut

Hellene pupam blondutii scumpi, ce mul au crescuuut!!!! sarut

As vrea sa povestesc si despre Edi dar nici nu stiu de unde sa incep...o sa postez vreo 2 poze deocamdata...

Mi-a facut mami freza....

Cu o parte din multele carti de lipit si colorat pe care le are...

O sa revin si cu povesti, dar deocamdata nu am starea potrivita...

Crriss, ca tot esti atat de aproape: nastere usoara!!!! Daca poti da-ne si noua un semn sa stim cand e momentul!

Pupici tuturor!

sus

Denunta
mari76

Copii

13.12.2009 12:29     citat 

Edi, ce mare si frumos te-ai facut!
Cafe asteptam sa ne povestesti cat mai multe despre Edi!
Va pup!

sus

Denunta
Hellene73

Copii
George: 18 ani, 4 luni
Gabriela: 13 ani, 9 luni

13.12.2009 9:56     citat 

Buna fetelor!
Pentru ca am ajuns la ultima pagina din acest capitol, m-am gandit sa deschid un capitol nou, asa ca ne revedem acolo la povesti mai multe sarut
http://www.parinti.com/modules.php?name...27#1023327

Si sa aveti o saptamana usoara! Noi maine avem serbarea de Craciun la George, prima din viata de scolar! jenat

Va pup cu drag! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: