· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > kakutza
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor kakutza     
barbidoll

Copii
miruna andreea: 15 ani, 6 luni

02.03.2007 8:44   kakutza  citat 

buna tuturor
eu sunt noua pe forum dar as vrea un sfat de la mamicile cu experienta
printzesa mea are 2 luni si 17 zile si nu face kakutza decat la 3-4 zile iar atunci face f mult,ar tb sa-mi fac probleme?pt ca am vb cu dr si a la mamicile cu experienta
printzesa mea are 2 luni si 17 zile si nu face kakutza decat la 3-4 zile iar atunci face f mult,ar tb sa-mi fac probleme?pt ca am vb cu dr si a ma putine ori treaba mare, dar 3-4 zile este cam mult.. si eu am avut probleme din astea , am fost la medic sis-au rezolvat cu ceva picaturi.Eventual mai consulta-te si cu un alt medic.
Bun venit in forum!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

02.03.2007 9:56   Re: kakutza  citat 

----------
csincsi a ma putine ori treaba mare, dar 3-4 zile este cam mult..
----------

Cu riscul sa ma repet: la copiii alaptati exclusiv NU e mult, totul intre de 10 ori pe zi si O DATA la 10-14 zile e normal!

sus

Denunta
barbidoll

Copii
miruna andreea: 15 ani, 6 luni

02.03.2007 10:11     citat 

multumesc pt raspuns,imi fac cred ca griji exagerate,dar totul mi se pare mult mai important decat este
e super sa ai un micut,iti lumineaza viata

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 15 ani, 10 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 13 ani, 8 luni

02.03.2007 10:01     citat 

In spital neonatalogul mi-a chiar asa s-a cu fetita mea...si e bine. Acum are 6 luni jumate, dar avem probleme decand am inceput diversificarea. scot limba

sus

Denunta
peach_danandrei

Copii
Dan Andrei: 15 ani, 7 luni

03.03.2007 8:35   kakuta  citat 

si puiul meu facea foarte rar kaku,dar doctorita mea pediatra mi-a 48 de ore fara sa faca kaku,asa ca mi-a 10 zile la ore fixe(eu ii dadeam la 6 dimineata si la 6 seara)si si-a face in fiecare zi. foarte fericit

sus

Denunta
simona_iassy

Copii
Simina: 16 ani, 3 luni
am nascut deja!

05.03.2007 1:50     citat 

Barbidoll, Christa iti spune foarte bine. Peach_danandrei eu cred ca doctorita ta a formeze reflexele si obisnuintele, nu sa fie fortat intr-o anumita directie. E bine ca ai incredere in pediatrul tau dar nu strica sa mai afli si alte pareri. Nimeni nu le stie pe toate.
Sanatate la bebici!

sus

Denunta
brishtara

Copii

05.03.2007 8:20     citat 

peach_danandrei: fara suparare, dar dupa ce am citi mesajul de la tine, mi-a groaza sa raspund. Am pus mana direct pe telefon si mi-am sunat pediatrul, apoi pe colegele mele, care lucreaza cu medici de familie....acestea fiind surprinse de metoda pe care a acord. a surprins...10 zile?...de doua ori pe zi? ma mir ca nu i-a ma bucur din toata inima...dar...(mai bine nu mai fac nici un comentariu). Cum spunea si simona_iassy, ar fi bine sa ceri mai multe pareri sau sa consulti cel putin o a ea este tot din Iasi ca si tine. Poate iti poate recomanda un alt pediatru caruia sa ii poti cere un sfat.

Multa sanatate. trag cu ochiul

sus

Denunta
todutmaya

Copii
Maya: 13 ani, 11 luni

21.11.2008 3:11     citat 

In aceeasi situatie sunt si eu fetita mea de 4 luni nu face decat odata la saptamana si atunci cu supoyitor.E alaptata la san si nu se chinuie deloc cand face si e tot timpul vesela si nu o doare burta niciodata.
Pot sa o las atata fara sa faca kaki sau sai bag supoyitor mai des?

sus

Denunta
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 9 luni

22.11.2008 5:25     citat 

salutare,
eu sunt fff noua pe acest forum...fetita mea, Sofia are 7 saptamani si este hranita exclusiv la san....problema mea este ca face kk la 3 zile...nu stiu dc este bine sau nu...dar imi este frica sa o las mai mult de 3 zile....cand ajunge la a nu a supozitor de glicerina pt copii....dar nu stiu dc aceste supozitoare nu dau dependenta....ce pot face???

sus

Denunta
brishtara

Copii

22.11.2008 9:55     citat 

atata timp cat face fara durere caca nu ar trebui sa ii provoci cu supozitor. Alaptarea la san e foarte ciudata in functie de fiecare lapte si fiecare bebe. Poate face la fiecare masa, 1 data pe zi, 1 data la 3 zile.

Nu se considera constipatie atata timp cat face fara efort si durere.

Eu zic sa o lasi si mai mult de 3 zile si daca se chinuie si o doare burtica cand se screme atunci sa intervi. Eu mai foloseam la fetita mea supozitorul dar nu il introduceam de tot. Il ungeam cu ung de galbenele si faceam miscari de dute-vino pana ii provocam. Sau foloseam termometru ( eu am unul digital cu varf flexibil...ma jucam cu el acolo)...toate creaza dependenta. Vor ajunge sa nu mai faca fara stimulare acolo.

Lasati pe ei sa se concentreze acolo... prostit

sus

Denunta
vera_g

Copii
Mircea-Mihai - superb
16 ani, 10 luni

24.11.2008 10:01     citat 

Crista si brishtara, au perfecta dreptate. Atat timp cat nu are dureri in momentul defecarii , nu are dureri de burtica este ok. Eu am alaptat copilul pana la 9 luni. Iar pana la 5 luni si jum a consistent si copilul asimileaza aproape tot din lapte si nu sunt decat ff putine reziduuri (kk este reziduu).
Supozitorul cu glicerina, trebuie sa fie pus NUMAI in situatii deosebite si nu trebuie sa fie pus pentru fiecare scaun.

sus

Denunta
todutmaya

Copii
Maya: 13 ani, 11 luni

26.11.2008 11:38     citat 

Dupa 8 zile in care fiica-mea nu dadea nici un semn ca ar vrea sa faca kk am rezolvat eu problema cu un supozitor.
a usor ca nici nu mi-am dat seama.
Dr zice ca nu e un semn bun si chiar daca ar asimila tot ,tot ar trebui sa faca kk ; ca ea n-a sa nu-l deranjeze si ca s-ar putea sa aiba dolicocolon adica un colon mai lung decat normal in care are loc sa se stranga mai mult kk si sa nu deranjeze.
Nu ma sfatuieste sa fac alte investigatii cum ar fi o irigografie sau o colonoscopie fiind destul de traumatizante pt un bb asa mic.
Daca a asa bbi ca al meu va rog sa-mi povestiti si mie.[/u]

sus

Denunta
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 9 luni

26.11.2008 12:04     citat 

la fel am fost si eu cand am fost micuta. datorita faptului ca fiica mea Sofia face kk la 6-7 zile, iar uneori cu 1/4 supozitor glicerina, cred ca m-a are si ea colonul mai mare fata de cel obisnuit. problema asta se va regla cand va face la olita. daca kk nu este tare si copilul nu sufera este ok. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: